Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα ενα προϊών απο banggood και μετά από μισή ώρα συνειδητοποίησα ότι δεν με βολεύει λόγο διαστάσεων, οπότε και μιλάω live μαζί τους στο facebook και ακυρώνω την παραγγελία και αφου με διαβεβαίωσαν ότι θα ακυρωθεί βλέπω μόλις ότι απεστάλη από εδώ και πέρα πως προτείνετε να κινηθώ;;;

 

Εννοείτε πως δεν το θέλω το προϊών, να περιμένω να φτάσει στο ταχυδρομείο να μην το αποδεχτό και να γυρίσει πίσω ώστε να ανοίξω case στο paypal για επιστροφή χρημάτων;;

 

Ξαναμίλησες με το μαγαζί να τους πεις τι έγινε? Μπορεί να στο προτείνουν οι ίδιοι αυτό ώστε να είσαι καλυμμένος και να πάρεις πιο γρήγορα τα χρήματα πίσω. Αυτό που λες έχει βάση και λογικά θα είσαι ΟΚ, αλλά υπάρχει κίνδυνος να μπλέξεις σε πολύ χρονοβόρες διαδικασίες αν υπάρχει tracking number. Αν είναι χωρίς tracking είναι πιο εύκολο. Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το μαγαζί να δεις τι θα σου προτείνουν και αν δεις ότι δεν υπάρχει συνεννόηση μπλέκεις το PayPal. Απλά για το μέλλον να ξέρεις ότι μέσα από τις πληροφορίες της παραγγελίας στη σελίδα του καταστήματος μπορείς άμεσα να ακυρώσεις την παραγγελία.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα αυτό που πρότειναν είναι να παραλάβω και μετά με δικά μου έξοδα αποστολής να το στείλω πίσω εννοείτε ότι δεν πρόκειται να το κάνω αυτό και για αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση...
Link to comment
Share on other sites

Update:

 

https://www.facebook.com/gearbest/photos/a.640469842668321/2402847263097228/?type=3&theater

 

Αν παρήγγειλες κάτι από το Gearbest τον Μάρτιο, επηρεάζεσαι από τις πρόσφατες επιθέσεις.

 

Σήμερα το Gearbest δημοσίευσε στον επίσημο λογαριασμό του στο Facebook την εξής ανακοίνωση, στην οποία επιβεβαιώνονται αυτές οι επιθέσεις και η διαρροή των στοιχείων σου.

 

"Μόλις ενημερωθήκαμε για τις επιθέσεις και τα δημοσιεύματα των ερευνητών, η ομάδα ασφαλείας ερεύνησε τους ισχυρισμούς. Αν και διαπιστώσαμε ότι οι databases και οι servers που χρησιμοποιούνται για την αποθήκευση και επεξεργασία των δεδομένων είναι απολύτως προστατευμένες με όλα τα απαραίτητα μέτρα κρυπτογράφησης, ορισμένα όμως από τα εξωτερικά εργαλεία που χρησιμοποιούμε για την αποθήκευση των δεδομένων ίσως έχουν γίνει προσβάσιμα από άλλους και τα δεδομένα να έχουν παραβιαστεί.

 

Το Gearbest έχει διασφαλίσει ότι όλα τα δεδομένα και οι servers προστατεύονται με firewalls. Ωστόσο όμως, την ημέρα των επιθέσεων (1 Μαρτίου 2019), τα firewalls αυτά λανθασμένα απενεργοποιήθηκαν από ένα μέλος της ομάδας ασφαλείας, για λόγους που ακόμη διερευνώνται. Πιστεύουμε, ότι έχουν επηρεαστεί οι χρήστες που πραγματοποίησαν εγγραφή πρόσφατα όσο και όσοι αγόρασαν κάτι μέσα στο Μάρτιο. Λαμβάνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο στο μέλλον."

 

54434565_2402847266430561_5487462990049443840_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath1-1.fna&oh=7d556e6caf3311bd2171587a5086ff1e&oe=5D0DDCF3

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7800728#post7800728

https://www.facebook.com/gearbest/photos/a.640469842668321/2402847263097228/?type=3&theater

 

Σημείωση: eBay & PayPal για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 101%. ;)

 

Γενικά πάντως εκτός του Gearbest που αποδείχθηκε σουρωτήρι αυτό είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει και σε πολλά άλλα On-Line καταστήματα και υπηρεσίες. Στα κινεζομάγαζα ειδικά πρέπει να είναι ηλίθιος κάποιος και να κάνει τις συναλλαγές του μέσω πιστωτικής κάρτας. Δεν έχει PayPal ένα κατάστημα? Φεύγεις μακριά και ψάχνεις το αντικείμενο αλλού. Γενικά το πιο σωστό είναι μέσω τρίτων υπηρεσιών όπως το Paypal – Προπληρωμένες κάρτες – Εντολές πληρωμών κτλ. όπου μπορείς και έχεις τον έλεγχο αν σου κάτσει στραβή.

 

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

Ποτέ μα ποτέ δεν δίνουμε στοιχεία τραπεζών – καρτών κτλ, σε σελίδες που δεν έχουν ασφαλή σύνδεση μέσω https:// αλλά το απλό http:// .

Edited by Katsaras_John

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από 10 Δεκεμβρίου παραγγελία στο Banggood γύρω στα 13,00 ευρώ πληρωμή με paypal, free shipping . Έστειλα χθες email ότι ακόμα δεν έχω παραλάβει και μου απάντησε ότι δεν μπορεί ούτε refund ούτε να το ξαναστείλει, γιατί δεν έβαλα ασφάλεια...

Ισχύει κάτι τέτοιο; ή ανοίγω dispute στο paypal; Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από 10 Δεκεμβρίου παραγγελία στο Banggood γύρω στα 13,00 ευρώ πληρωμή με paypal, free shipping . Έστειλα χθες email ότι ακόμα δεν έχω παραλάβει και μου απάντησε ότι δεν μπορεί ούτε refund ούτε να το ξαναστείλει, γιατί δεν έβαλα ασφάλεια...

Ισχύει κάτι τέτοιο; ή ανοίγω dispute στο paypal; Σας ευχαριστώ

 

Αν παρήγγειλες μέσω PayPal ανοίγεις case εκεί και πέρνεις πλήρης επιστροφή χρημάτων και άσε αυτούς να λένε ότι θέλουν.Αν όμως δεν έκανες την πληρωμή μέσω PayPal την πάτησες δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

Αν παρήγγειλες μέσω PayPal ανοίγεις case εκεί και πέρνεις πλήρης επιστροφή χρημάτων και άσε αυτούς να λένε ότι θέλουν.Αν όμως δεν έκανες την πληρωμή μέσω PayPal την πάτησες δυστυχώς....
Σε ευχαριστώ. Μέσω PayPal πάντα κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ για το off topic. Ξέρει κανένας πως βάζω αξιολόγηση στον πωλητη στο ebay;(feed back).Που πηγαινω;μπορειτε να μου πειτε ακριβώς τα βήματα που θα κανω;Ευχαριστώ εκ το προτερων.

 

:):):)

Πας στις αγορές σου, βρίσκεις την παραγγελία σου και δεξιά υπάρχουν κάποιες επιλογές. Εκεί έχει και την αξιολόγηση

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1-1.jpg

 

Διάτρητη η ασφάλεια στο Gearbest.

 

Η κύρια database του site είναι εντελώς ανασφαλής.

 

Ερευνητές ασφαλείας που δημοσίευσαν το report τους για την ασφάλεια του Gearbest σημειώνουν πως η κύρια database όσο και τα άλλα sites που ανήκουν σε αυτό Zaful, Rosegal και DressLily είναι εύκολα προσβάσιμη/προσβάσιμα. Οι πληροφορίες που μπορούν να ανακτηθούν είναι emails, passwords λογαριασμών, IP διευθύνσεις, ημερομηνίες γέννησης, πληροφορίες πληρωμών και πλήρη ονόματα. Μπόρεσαν να εισέλθουν πανεύκολα μάλιστα σε δυο λογαριασμούς. Προς το παρόν το Gearbest δεν έχει σχολιάσει την εν λόγω έρευνα.

 

Report – Gearbest Hack: Hundreds of Thousands Affected Daily by Huge Data Breach.

 

Gearbest reportedly left its main database unsecured, payment information and other customer data easily accessible.

 

Αγοράσατε κάτι από το Gearbest; Καλύτερα ζητήστε από την τράπεζα επανέκδοση της κάρτας σας για να μην την πατήσετε!

 

Να υποθέσω ότι για επανέκδοση κάρτας ισχύει για αυτούς που έκαναν αγορές μέσω πιστωτικής κάρτας όσοι έκαναν με prepaid δεν επηρεάζονται όπως κι εγώ

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι για επανέκδοση κάρτας ισχύει για αυτούς που έκαναν αγορές μέσω πιστωτικής κάρτας όσοι έκαναν με prepaid δεν επηρεάζονται όπως κι εγώ

 

Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να το δεις μέσω του e-banking σου μήπως υπάρχει κάποια "περίεργη" κίνηση. Οι προπληρωμένες κάρτες όλων μας συνήθως δεν έχουν πολλά χρήματα μέσα, συνήθως τις φορτώνουμε με συγκεκριμένα ή ελάχιστα ποσά. Το μεγάλο πρόβλημα τίθεται για τις πιστωτικές κάρτες. Αν πάλι την αγορά με την prepaid σου την έκανες μέσω PayPal τότε δεν έχεις να φοβηθείς απολύτως τίποτα.

 

Σημείωση: eBay & PayPal για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 101%. ;)

 

Γενικά πάντως εκτός του Gearbest που αποδείχθηκε σουρωτήρι αυτό είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει και σε πολλά άλλα On-Line καταστήματα και υπηρεσίες. Στα κινεζομάγαζα ειδικά πρέπει να είναι ηλίθιος κάποιος και να κάνει τις συναλλαγές του μέσω πιστωτικής κάρτας. Δεν έχει PayPal ένα κατάστημα? Φεύγεις μακριά και ψάχνεις το αντικείμενο αλλού. Γενικά το πιο σωστό είναι μέσω τρίτων υπηρεσιών όπως το Paypal – Προπληρωμένες κάρτες – Εντολές πληρωμών κτλ. όπου μπορείς και έχεις τον έλεγχο αν σου κάτσει στραβή.

 

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

Ποτέ μα ποτέ δεν δίνουμε στοιχεία τραπεζών – καρτών κτλ, σε σελίδες που δεν έχουν ασφαλή σύνδεση μέσω https:// αλλά το απλό http:// .

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να το δεις μέσω του e-banking σου μήπως υπάρχει κάποια "περίεργη" κίνηση. Οι προπληρωμένες κάρτες όλων μας συνήθως δεν έχουν πολλά χρήματα μέσα, συνήθως τις φορτώνουμε με συγκεκριμένα ή ελάχιστα ποσά. Το μεγάλο πρόβλημα τίθεται για τις πιστωτικές κάρτες. Αν πάλι την αγορά με την prepaid σου την έκανες μέσω PayPal τότε δεν έχεις να φοβηθείς απολύτως τίποτα.

 

Σημείωση: eBay & PayPal για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 101%. ;)

 

Γενικά πάντως εκτός του Gearbest που αποδείχθηκε σουρωτήρι αυτό είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει και σε πολλά άλλα On-Line καταστήματα και υπηρεσίες. Στα κινεζομάγαζα ειδικά πρέπει να είναι ηλίθιος κάποιος και να κάνει τις συναλλαγές του μέσω πιστωτικής κάρτας. Δεν έχει PayPal ένα κατάστημα? Φεύγεις μακριά και ψάχνεις το αντικείμενο αλλού. Γενικά το πιο σωστό είναι μέσω τρίτων υπηρεσιών όπως το Paypal – Προπληρωμένες κάρτες – Εντολές πληρωμών κτλ. όπου μπορείς και έχεις τον έλεγχο αν σου κάτσει στραβή.

 

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

Ποτέ μα ποτέ δεν δίνουμε στοιχεία τραπεζών – καρτών κτλ, σε σελίδες που δεν έχουν ασφαλή σύνδεση μέσω https:// αλλά το απλό http:// .

 

Η αγορα οντως εγινε μεσω paypal οπως κανω παντα αλλα για καλο και για καλο θα κανω εναν ελεγχω στο τι εχει μεσα η προπληρωμενη μου αν και οπως ειπες και εσυ την φορτωνω παντα με το ποσο που θελω οταν ειναι να κανω καποια αγορα.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αν (δεν εχουμε κανει αγορα το Μαρτιο και) κανουμε διαγραφη λογαριασμού στο gearbest, σβήνονται τα στοιχεία μας ή παλι μένουν καπου και ειναι εκτεθιμένα σε επιθεση;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν (δεν εχουμε κανει αγορα το Μαρτιο και) κανουμε διαγραφη λογαριασμού στο gearbest, σβήνονται τα στοιχεία μας ή παλι μένουν καπου και ειναι εκτεθιμένα σε επιθεση;
Από ότι διάβασα όταν μπήκαν τα αντέγραψαν όλα σε εξωτερική βάση έτσι αν είχες ποτέ λογαριασμό είσαι φακελομενος αλλού, η διεύθυνση σου η κάρτα το όνομα το κινιτο τι έψαχνες τι αγόρασες και ότι μάζεψαν τα supercocies του gear δλδ γενικές προτιμήσεις στο internet
Link to comment
Share on other sites

Αν (δεν εχουμε κανει αγορα το Μαρτιο και) κανουμε διαγραφη λογαριασμού στο gearbest, σβήνονται τα στοιχεία μας ή παλι μένουν καπου και ειναι εκτεθιμένα σε επιθεση;
Για ποια επίθεση μιλάς;

Το πολύ πολύ να έχουν αντιστοιχία ονόματος με email, ίσως και με κάρτες.

 

Ούτε email password έχουν, ούτε pin της πιστωτικής.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις αγορες μεσω πιστωτικης ο παραληπτης βλεπει τα 4 πρωτα και τα 4 τελευταια ψηφια. Μονο ο αγοραστης βλεπει ολο τον αριθμο, καθως το πληκτρολογει. Αλλα ακομη και να το παρουν παλι θα ειναι δυσκολο να κανουν αγορες γιατι το συστημα swift θα χτυπαει κοκκινα. Σε γενικες γραμμες καποιοι το σκεφτηκαν διεξοδικα το ολο θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία.

Το μόνο που έχουν για να ανησυχούμε είναι email-password που δώσαμε στο gearbest.

Τη διεύθυνση δε μας πειράζει. Αν θέλουν μπορούν να μας στείλουν καμιά κάρτα :p

Αν έχουμε password κοινό με άλλους λογαριασμούς πάμε και το αλλάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας Μέχρι προχθές Είχα μία κάρτα από τράπεζα εξωτερικού Αλλά δυστυχώς μου κλείνουν το λογαριασμό τώρα τι να βάλω στο Amazon και στο paypal από Ελληνικές τράπεζες χρεωστική ή πιστωτική πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχει κάποιος οδηγός αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο διαδίκτυο ποια έχει τις καλύτερες προμήθειες αν ξέρετε?
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας Μέχρι προχθές Είχα μία κάρτα από τράπεζα εξωτερικού Αλλά δυστυχώς μου κλείνουν το λογαριασμό τώρα τι να βάλω στο Amazon και στο paypal από Ελληνικές τράπεζες χρεωστική ή πιστωτική πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχει κάποιος οδηγός αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο διαδίκτυο ποια έχει τις καλύτερες προμήθειες αν ξέρετε?

 

Η μόνη κάρτα που εξακολουθεί να μην χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα είναι η πιστωτική της ΕΤΕ.

Αλλά το θέμα της αγοράς από το εξωτερικό είναι λίγο πολύπλοκο για αν συμφέρει η αγορά σε € ή σε ξένο νόμισμα.

Γενικά, για μικρής αξίας αγορές δεν θα αντιμετωπίσουμε μεγάλες διαφορές, με την προμήθεια της τράπεζας (εάν δεν έχουμε την πιστωτική της ΕΤΕ), ενώ για μεγάλης αξίας αγορές πρέπει να συνυπολογίσουμε και την προμήθεια της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας Μέχρι προχθές Είχα μία κάρτα από τράπεζα εξωτερικού Αλλά δυστυχώς μου κλείνουν το λογαριασμό τώρα τι να βάλω στο Amazon και στο paypal από Ελληνικές τράπεζες χρεωστική ή πιστωτική πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχει κάποιος οδηγός αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο διαδίκτυο ποια έχει τις καλύτερες προμήθειες αν ξέρετε?
Αν μπορείς άνοιξε.Revolut που δεν χρεώνει τίποτα για συνάλλαγμα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας έχω μία πιστωτική της εθνικής Ίσως χρησιμοποιήσω αυτήν τώρα για το revolut νομίζω ότι πρέπει να στέλνεις εμβάσματα και να υπάρχουν τα χρήματα μέσα και αυτό μου είναι λίγο αγχωτικό γιατί μπορεί να θέλω να αγοράσω κάτι της τελευταίας στιγμής
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας έχω μία πιστωτική της εθνικής Ίσως χρησιμοποιήσω αυτήν τώρα για το revolut νομίζω ότι πρέπει να στέλνεις εμβάσματα και να υπάρχουν τα χρήματα μέσα και αυτό μου είναι λίγο αγχωτικό γιατί μπορεί να θέλω να αγοράσω κάτι της τελευταίας στιγμής
Το Revolut βλέπει τα χρήματα το επόμενο δεύτερο που κάνεις top up.

 

Επίσης, γιατί να αγχώνεσαι και δεν βάζεις μέσα ένα ποσό να υπάρχει; Φοβάσαι μην στα κλέψουν;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας έχω μία πιστωτική της εθνικής Ίσως χρησιμοποιήσω αυτήν τώρα για το revolut νομίζω ότι πρέπει να στέλνεις εμβάσματα και να υπάρχουν τα χρήματα μέσα και αυτό μου είναι λίγο αγχωτικό γιατί μπορεί να θέλω να αγοράσω κάτι της τελευταίας στιγμής

 

Αφού έχεις την πιστωτική της ΕΤΕ, μπορείς να ξεκινήσεις τις αγορές σου από το εξωτερικό, είτε σε € είτε σε ξένο νόμισμα, και αν τη συνδέσεις στο paypal πρέπει να μην αφήσεις να κάνει το paypal τη μετατροπή του νομίσματος γιατί η ισοτιμία που χρησιμοποιεί είναι χειρότερη από εκείνη που χρησιμοποιεί η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις την πιστωτική της ΕΤΕ, μπορείς να ξεκινήσεις τις αγορές σου από το εξωτερικό, είτε σε € είτε σε ξένο νόμισμα, και αν τη συνδέσεις στο paypal πρέπει να μην αφήσεις να κάνει το paypal τη μετατροπή του νομίσματος γιατί η ισοτιμία που χρησιμοποιεί είναι χειρότερη από εκείνη που χρησιμοποιεί η τράπεζα.

 

Το Revolut βλέπει τα χρήματα το επόμενο δεύτερο που κάνεις top up.

 

Επίσης, γιατί να αγχώνεσαι και δεν βάζεις μέσα ένα ποσό να υπάρχει; Φοβάσαι μην στα κλέψουν;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

ευχαριστω για την βοηθεια , στο revolut εχει προμηθεια για εμβασμα ? οποτε πρεπει να εχεις προβλεψει να στειλεις επαρκες ποσο ωστε να μην χρεωνεσαι καθε φορα σωστα ? εγω ομως μπορει να κανω λιγο απροβλεπτες αγορες και θα προτιμουσα να εχω παντα ενα ¨κουβα " τυπου πιστωτικης ..ομως ισως το δοκιμασω να δω αν με βολεψει.

κατι ακομα , η χρεωστικη εθνικης εχει μεγαλυτερες προμηθειες απο την πιστωτικη αν ξερετε ?

Edited by godjet
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα , η χρεωστικη εθνικης εχει μεγαλυτερες προμηθειες απο την πιστωτικη αν ξερετε ?

 

Ναι, χρεώνει προμήθεια 1% στις αγορές σε συνάλλαγμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρεώνει προμήθεια 1% στις αγορές σε συνάλλαγμα
Όχι βέβαια.

Πού το διάβασες αυτό για το Revolut;;

 

Δεν έχει καμία τέτοια προμήθεια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω για την βοηθεια , στο revolut εχει προμηθεια για εμβασμα ? οποτε πρεπει να εχεις προβλεψει να στειλεις επαρκες ποσο ωστε να μην χρεωνεσαι καθε φορα σωστα ? εγω ομως μπορει να κανω λιγο απροβλεπτες αγορες και θα προτιμουσα να εχω παντα ενα ¨κουβα " τυπου πιστωτικης ..ομως ισως το δοκιμασω να δω αν με βολεψει.

κατι ακομα , η χρεωστικη εθνικης εχει μεγαλυτερες προμηθειες απο την πιστωτικη αν ξερετε ?

Είμαστε off topic για συζήτηση για Revolut.

Υπάρχει άλλο θέμα για αυτά.

Αλλά ενημερωτικά δεν χρεώνει για top up, ούτε για αγορά σε ξένο νόμισμα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια.

Πού το διάβασες αυτό για το Revolut;;

 

 

Ξαναδιάβασε την ερώτηση του godjet.

Και για να μην μπερδεύεσαι πάλι, στην παράθεση, έβαλα μόνο αυτή την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...