Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διορθώνω ένα λάθος.......

 

Η αγορά με priority mail που σταμάτησε στο τελωνείο ΔΕΝ είναι το banggood αλλά το gearbest

 

Ενα λάθος που φάνταζε απίστευτο

Link to comment
Share on other sites

Φιλος αγόρασε απο banggood κινητό τηλέφωνο 89 ευρώ με priority direct mail μέσο ΟλλανδίαΣ και τελικά πλήρωσε 36 ευρώ τελωνείο όταν πήγε να το πάρει απ το ταχυδρομείο.

 

Μου έκανε εντύπωση πως δεν γλύτωσε το τελωνείο με direct mail.

 

Πάντως τον ενημερώσαν απο banggood ότι ΜΆΛΛΟΝ θα του επιστρεψουν το ποσό των δασμων.

 

 

 

 

 

Δώσε το tracking number να το δούμε.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Δώσε το tracking number να το δούμε.

 

Λάθος κάνεις απευθυνόμενος σ' εμένα.

Διάβασε τα posts.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.

Στις 17/7 εκανα μια αγορα απο amazon uk(Η πρωτη μου) αξιας 186 ευρω. Γράφουν οτι στάλθηκε χθες από την DP και δεν έχει tracking id(Arriving 1 August

Your package shipped on Sunday, 22 July.

DP will deliver your package. This package doesn't have a tracking ID). Είναι δυνατόν να μην έχει tracking number δέμα τέτοιας αξίας;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έστειλα το δέμα χωρίς να συμπληρώσω κανένα έντυπο για εξαγωγή σε τρίτη χώρα. Πολύ απλά, γιατί ο υπάλληλος, αν και εξυπηρετικός, δεν ήξερε τι έντυπο είναι αυτό.

Αυτό που έκανα, ήταν να ενημερώσω τον πωλητή για την επιστροφή και να του ζητήσω όταν μου ξαναστείλει νέο δέμα, να αναφέρει ότι το προιόν είναι προς αντικατάσταση παλιότερου. Επίσης, να αναφέρει το παλιό Tracking number, καθώς και να το συνοδεύσει με μια φωτοτυπία του αποδεικτικού των δασμών που πλήρωσα αρχικά.

Στο τέλος, η νεκροψία θα δείξει ... :lol:

 

Τελικά, δεν την γλύτωσα την φόλα... Ενώ έκανα όλες τις παραπάνω ενέργειες, και αφού ενημέρωσα με email και την ΓΕΤΑ, με όλα τα στοιχεία της αφιξης του νέου δέματος, μου χρέωσαν εκ νέου δασμούς. Είναι λυπηρό γιατί στο μήνυμα που τους έστειλα δεν έκαναν καν τον κόπο να απαντήσουν., ενώ τους είχα παραθέσει όλα τα στοιχεία που αποδεικνυαν ότι το δέμα έρχεται με προϊόν αντικατεστημενο.

Ίσως αν το έγραφα στα Γερμανικά να το καταλάβαιναν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα.

Στις 17/7 εκανα μια αγορα απο amazon uk(Η πρωτη μου) αξιας 186 ευρω. Γράφουν οτι στάλθηκε χθες από την DP και δεν έχει tracking id(Arriving 1 August

Your package shipped on Sunday, 22 July.

DP will deliver your package. This package doesn't have a tracking ID). Είναι δυνατόν να μην έχει tracking number δέμα τέτοιας αξίας;

 

εξαρτάται ποιος ειναι ο πωλητής.

Ακόμα κι αν το αγόρασες από amazon, είδες αν ειναι fullfiled by Amazon ή φεύγει από κάποιον τρίτο;

Λογικά σου έρχεται με γερμανικό ταχυδρομείο (από τα αρχικά) και εκτός κι αν σου δίνει τη δυνατότητα μεσω account > orders να δεις ένα basic tracking κάτι άλλο δεν θα δεις.

Καλό κουράγιο με την παραλαβή, γιατί κάνει γύρω στο διβδόμαδο να σου έρθει.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, δεν την γλύτωσα την φόλα... Ενώ έκανα όλες τις παραπάνω ενέργειες, και αφού ενημέρωσα με email και την ΓΕΤΑ, με όλα τα στοιχεία της αφιξης του νέου δέματος, μου χρέωσαν εκ νέου δασμούς. Είναι λυπηρό γιατί στο μήνυμα που τους έστειλα δεν έκαναν καν τον κόπο να απαντήσουν., ενώ τους είχα παραθέσει όλα τα στοιχεία που αποδεικνυαν ότι το δέμα έρχεται με προϊόν αντικατεστημενο.

Ίσως αν το έγραφα στα Γερμανικά να το καταλάβαιναν?

μου κάνει εντύπωση το πρόβλημα που παρουσιάζεις...

στο μήνυμα με αριθμό #1038 ένας φίλος παραθέτει ακριβώς τη διαδικασία.

σίγουρα δε παρέληψες κάτι;

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση το πρόβλημα που παρουσιάζεις...

στο μήνυμα με αριθμό #1038 ένας φίλος παραθέτει ακριβώς τη διαδικασία.

σίγουρα δε παρέληψες κάτι;

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς, η διαδικασία δεν μπορεί να επιτευχθεί αν κάποιο από τα 2 συμβαλλόμενα μέρη δεν την ακολουθήσει.

Στην περίπτωση μου, από το τοπικό γραφείο εκδήλωσαν πλήρη άγνοια για την εν λόγω διαδικασία. Απλά, μου είπαν να στείλω πίσω το είδος προς επιστροφή χωρίς να συμπληρώσω κάποια σχετική αίτηση.

Νωρίτερα, είχα προσπαθήσεις να επικοινωνήσω και με ΓΕΤΑ αλλά, και με τα κεντρικά των ΕΛΤΑ για να πάρω συγκεκριμένες οδηγίες, αλλά εις μάτην...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω εδώ να είναι το σωστό νήμα. :blink:

Πήρα ένα κινητό από το Gearbest με EU Priority Line. Το έστειλαν λένε στις 30/7. Στο λογαριασμό μου γράφει ότι είναι στη διαδικασία "Split Delivery" (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό) και το επόμενο βήμα είναι το "Product Dispach".

 

http://i63.tinypic.com/2nndvo.jpg

 

Τώρα πως γίνεται να μην είναι dispached το κινητό και να έχω tracking number, δε γνωρίζω.

Το tracking number, που τελείωνει σε ...DE δε βγάζει κάποια ενημέρωση σε καμιά εφαρμογή κουριερ (17track, κλπ).

Επικοινώνησα με το Gearbest και μου έδωσαν ένα λινκ το οποίο βγάζει ενημερώσεις.

 

http://i68.tinypic.com/2nl4vb5.jpg

 

http://i66.tinypic.com/28c1wyw.jpg

 

Όμως λέει κάτι για 27-29 εργάσιμες μέρες! Τη στιγμή που ισχυρίζονται 10-18 μέρες με EU Priority Line.

 

Είναι η σωστή διαδικασία που ακολουθεί το Gearbest ή έχουν κάνει ματσολιά; Φίλος που πήρε το ίδιο κινητο από Banggood μια μέρα μετά, είναι ήδη στην Ολλανδία το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι χρόνοι είναι κατ' εκτίμηση (estimated).

Επίσης μπορείς να έχεις tracking number, πριν ακόμα το δώσει το κατάστημα στην εταιρεία που θα το μεταφέρει.

Δεν υπάρχει κάτι περίεργο.

Απλά υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα κινητό από μαγαζί του εξωτερικού , συγκεκριμένα το lightinthebox και θέλω μόλις το παραλάβω να το επιστρέψω.

Μου είπαν ότι θα χρεωθω τα μεταφορικά.γνωρίζει κανείς πόσα χρήματα θα με χρεώσουν?

Και πότε θα βάλουν στο PayPal τα χρήματα που μου κράτησαν για την αγορά ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω εδώ να είναι το σωστό νήμα. :blink:

Πήρα ένα κινητό από το Gearbest με EU Priority Line. Το έστειλαν λένε στις 30/7. Στο λογαριασμό μου γράφει ότι είναι στη διαδικασία "Split Delivery" (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό) και το επόμενο βήμα είναι το "Product Dispach".

 

http://i63.tinypic.com/2nndvo.jpg

 

Τώρα πως γίνεται να μην είναι dispached το κινητό και να έχω tracking number, δε γνωρίζω.

Το tracking number, που τελείωνει σε ...DE δε βγάζει κάποια ενημέρωση σε καμιά εφαρμογή κουριερ (17track, κλπ).

Επικοινώνησα με το Gearbest και μου έδωσαν ένα λινκ το οποίο βγάζει ενημερώσεις.

 

http://i68.tinypic.com/2nl4vb5.jpg

 

http://i66.tinypic.com/28c1wyw.jpg

 

Όμως λέει κάτι για 27-29 εργάσιμες μέρες! Τη στιγμή που ισχυρίζονται 10-18 μέρες με EU Priority Line.

 

Είναι η σωστή διαδικασία που ακολουθεί το Gearbest ή έχουν κάνει ματσολιά; Φίλος που πήρε το ίδιο κινητο από Banggood μια μέρα μετά, είναι ήδη στην Ολλανδία το δέμα.

 

Το κινητό του φίλου ήρθε στα χέρια του από Banggood σήμερα. Το πήρε 31/7. Εγώ το πήρα 29/7 από Gearbest και ακόμη είναι κάπου στη Κίνα. Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι που μου λένε ψέματα ότι και καλά θα καθυστερήσει λόγω διακοπών γιατί υπολειτουργούν τα ταχυδρομεία. Μόνο για αυτούς από ότι φαίνεται.....

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδες

Παραγγελεια σε καταστημα ανταλακτικων για μοτο...

Επελεξα us warehouse απο japan γιατι ηταν πιο οικονομικα

Και τους ρωτησα ποιο ειναι το κοστος πιθανου τελωνειου και μου απαντησαν το παρακατω....

 

We can reduce value of parts in the invoice to help you minimize customs duties in your country. Please, let us know the maximum amount, which can be indicated then.

 

Ξερει καποιος να μου πει το μεγιστο ποσο για να δηλωσουν στην αποδειξη του δεματος??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδες

Παραγγελεια σε καταστημα ανταλακτικων για μοτο...

Επελεξα us warehouse απο japan γιατι ηταν πιο οικονομικα

Και τους ρωτησα ποιο ειναι το κοστος πιθανου τελωνειου και μου απαντησαν το παρακατω....

 

We can reduce value of parts in the invoice to help you minimize customs duties in your country. Please, let us know the maximum amount, which can be indicated then.

 

Ξερει καποιος να μου πει το μεγιστο ποσο για να δηλωσουν στην αποδειξη του δεματος??

Ευχαριστω

Σινιθος δεν κοιτάνε για αρχή την απόδειξη

 

1. Κοιτάνε μόνοι τους αν βρουν κάτι αν όχι σου ζητάνε απόδειξη τραπεζικής συναλλαγής (δλδ5να φαίνεται πόσα λεφτά μετέφερες στον πολιτη)

2. Αν το ποσό είναι πάνω από 20 ευρώ σκας κάνα 15 για εκτελονισμο και το ΦΠΑ. ( πχ αν το αντικείμενο κάνει 50 ευρώ θα δώσεις αλλά 25 ευρώ στο τελονειο Χοντρικά αν το κόστος είναι πάνω από 120 ευρω(δεν είμαι συγουρο ακριβός για το πόσο) μετά μπλέκουν και άλλες χρεώσεις

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδες

Παραγγελεια σε καταστημα ανταλακτικων για μοτο...

Επελεξα us warehouse απο japan γιατι ηταν πιο οικονομικα

Και τους ρωτησα ποιο ειναι το κοστος πιθανου τελωνειου και μου απαντησαν το παρακατω....

 

We can reduce value of parts in the invoice to help you minimize customs duties in your country. Please, let us know the maximum amount, which can be indicated then.

 

Ξερει καποιος να μου πει το μεγιστο ποσο για να δηλωσουν στην αποδειξη του δεματος??

Ευχαριστω

Δεν μπορούν να σε βοηθήσουν πέρα από αν μπορούν να γράψουν used parts και φροντίσουν να μην υπάρχει καμία απόδειξη επί του πακέτου με κάποιο ποσό.

Εκτός αν πάρεις απόφαση να πληρώσεις τελωνείο και να βάλεις ένα μικρό ποσό επίτηδες, πχ 50€ για να μπει μικρός φόρος.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μου λες οτι ετσι κι αλλιως θα περασει ,απλα θα πληρωσω λιγο αν δηλωθει μικρο ποσο....
Δεν θέλω να είμαι απόλυτος, αλλά έχει πολύ μεγάλη πιθανότητα.

Οπότε ή το ρισκάρεις εντελώς χωρίς καμία απόδειξη ή τους ρίχνεις λίγο τυράκι για να μην χρεώσουν ότι θέλουν.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε ότι υπολογίζεται και το κόστος του courier πχ DHL,FEDEX κλπ. Εάν το κάνετε με αυτό τον τρόπο αποστολή δέματος, θα σας πάει 30 ευρώ + το κόστος του courier πχ 25 ευρώ, οπότε θα σε εκτελωνίσουν για 55 ευρώ. Επίσης εάν θέλουν να σε εκτελωνίσουν ή σου βάζουν ένα τυχαίο ποσό ή σου ζητούν απόδειξη πληρωμής από Τράπεζα ή PayPal. Συνέβη σε μένα και συμβαίνει σε μέλη σε ένα άλλο forum. Edited by sotron
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος πινακας που να γραφουν ποσοστιαια ποσο ειναι σε 50 - 100 € το ποσο εκτελωνισμου??
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος πινακας που να γραφουν ποσοστιαια ποσο ειναι σε 50 - 100 € το ποσο εκτελωνισμου??

 

 

Και τελος αν δηλωθει περιπου αξια 30€

Τι ποσο αναλογει να πληρωσω?

Ευχαριστω

 

γύρο στα 25 ευρω

 

πχ προσφατα ειχα παρει μια συσκευη για εργαστιριο (65 ευρω)

 

το σταματισαν στο τελονειο (πλεον οπος ολα τα δεματα)

την θεροισαν οτι είναι πανω απο 20 ευρω (λογικο)

και μου ζήτησαν αποδιξη συναλλαγής και να υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση σε περίπτωση που κάνω παραποιηση αποδειξης θα διωχθω ποινικα

 

το έκαναν εκτελωνισμό και σε μια βδομάδα ηρθε ειδοποίηση να το παραλάβω και να πληρώσω

 

πλήρωσα γύρο στα 30 ευρώ φπα και εκτελωνισμό

 

δλδ τα 65 ευρώ μου βγήκαν 95 ευρω

 

εχουμε και λεμε

 

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

 

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

15 € είναι εκτελωνισμος απο εκει και περα οσο ειναι το φπα απο την συνολική τιμή που αναγράφετε στην τραπεζική συναλλαγή

 

πχ αγορασες ενα κινιτο με 100 ευρω

εκτελονισμος 15 ευρω φπα ~25 ευρω

έτσι στον πωλητή δίνεις τα 100 ευρώ και στο κράτος δίνεις 40 ευρώ στο σύνολο 140 ευρω

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Guys, δέμα που έρχεται από Ουγγαρία με DPD, με ποια εταιρία παραλαμβάνουμε εδώ;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Guys, δέμα που έρχεται από Ουγγαρία με DPD, με ποια εταιρία παραλαμβάνουμε εδώ;

 

ACS.Οταν φτασει Ελλαδα αλλαζει νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

ACS.Οταν φτασει Ελλαδα αλλαζει νουμερο.
Ευχαριστώ, ναι, τα γνωστά τηλέφωνα για να μου δώσουν το νέο αριθμό αποστολής, μιας και είμαι και στην επαρχία.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...