Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τουρκικο ταχυδρομειο.Και απο Ali καταστημα που πηρα προσφατα powerbank με τετοιο εστειλε.Και ηρθε κανονικά

 

Και εγώ powerbank από Ali έχω παραγγείλει από 6 Ιουνίου με το Τούρκικο ταχυδρομείο και έχει κολλήσει από 14/6/2017

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/6/2017, 12:22:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

Σε πόσες ημέρες παρέλαβες;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ powerbank από Ali έχω παραγγείλει από 6 Ιουνίου με το Τούρκικο ταχυδρομείο και έχει κολλήσει από 14/6/2017

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/6/2017, 12:22:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

Σε πόσες ημέρες παρέλαβες;

23/6/2017, 13:02:27 Κ.Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

23/6/2017, 08:29:48 Κ.Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

23/6/2017, 06:08:48 Κ.Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

23/6/2017, 05:46:00 Κ.Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/6/2017, 04:56:55 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ)

22/6/2017, 16:52:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ)

22/6/2017, 14:52:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

22/6/2017, 11:35:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

19/6/2017, 11:49:11 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/6/2017, 09:07:38 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

18/6/2017, 00:48:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/6/2017, 18:10:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

5/6/2017, 15:41:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

η παραγγελια ήταν τελη Μαίου

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα δεδομένα τα δικά σου, έχω ήδη καθυστερήσει αρκετά να παραλάβω, μάλλον με έπιασαν τα νέα μέτρα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, ν' είσαι καλά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα δεδομένα τα δικά σου, έχω ήδη καθυστερήσει αρκετά να παραλάβω, μάλλον με έπιασαν τα νέα μέτρα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, ν' είσαι καλά.

Να σαι καλά φίλε μου.Τωρα ειναι της υπομονης όλα.Με SG εχω παραγγελια πριν 30 μερες,κολλημενη από 12/6.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Περιμένω μια μικρής αξίας παραγγελία από το Gearbest αξίας λιγότερο απο 10$, θα ενημερώσω μολις παραλάβω αν πλήρωσα κατι.

 

Tο λεω γτ και εγώ θέλω να παραγγείλω από Gearbest/Geekbuying την Xiaomi Smart scale και λογικά αυτή έρχεται μόνο με expedited shipping και έλεγα αφού θα πλήρωσω το shipping να βάλω ακόμα μερικά πραγματάκια μικρότερης αξίας όπως κάνα powerbank,καλώδια,ακουστικά κτλ οπότε ήθελα να δω τι παίζει.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Βάλε priority line Eu express, θα πληρώσεις 22€ και τέλος, αν σε συμφέρει βέβαια. Με αυτόν τον τρόπο το στέλνει το gearbest στην Ευρωπαϊκή του αποθήκη (Αγγλια) και από εκεί έρχεται Ελλάδα, οπότε δεν έχει τελωνείο εδώ. Αν το στείλεις αλλιώς και περάσει τελωνείο εδώ θα φας 15€ τέλος συν 24% στην τιμή που θα στο κοστολογησουν..

Για το priority line δες εδώ:

http://gearbestgreece.com/gearbest-guides/%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-gearbest-priority-line/

Άλλη επιλογή είναι αν φέρουν το προϊόν σου στην Ευρωπαϊκή τους αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε priority line Eu express, θα πληρώσεις 22€ και τέλος, αν σε συμφέρει βέβαια. Με αυτόν τον τρόπο το στέλνει το gearbest στην Ευρωπαϊκή του αποθήκη (Αγγλια) και από εκεί έρχεται Ελλάδα, οπότε δεν έχει τελωνείο εδώ. Αν το στείλεις αλλιώς και περάσει τελωνείο εδώ θα φας 15€ τέλος συν 24% στην τιμή που θα στο κοστολογησουν..

Για το priority line δες εδώ:

http://gearbestgreece.com/gearbest-guides/%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-gearbest-priority-line/

Άλλη επιλογή είναι αν φέρουν το προϊόν σου στην Ευρωπαϊκή τους αποθήκη.

 

Για αποστολή στην Κύπρο ισχύουν τα ίδια??

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Για αποστολή στην Κύπρο ισχύουν τα ίδια??
Όχι, δεν ισχύουν για Κύπρο τα ίδια που ισχύουν για Ελλάδα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύουν για Κύπρο τα ίδια που ισχύουν για Ελλάδα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Ωραία σε περίπτωση που θέλω να φέρω ένα δέμα με priority shipping στην Κύπρο τι ισχύει? περνάει τελωνείο?ι χρέωση υπάρχει για αυτό?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τους συντονιστές αν το επιθυμούν να ανοίξουν ενα αντίστοιχο θέμα για τους φίλους μας Κύπριους καθώς θεωρώ πως μπερδεύεται η συζήτηση με πράγματα που ισχύουν σε άλλη ουσιαστικά χώρα.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τους συντονιστές αν το επιθυμούν να ανοίξουν ενα αντίστοιχο θέμα για τους φίλους μας Κύπριους καθώς θεωρώ πως μπερδεύεται η συζήτηση με πράγματα που ισχύουν σε άλλη ουσιαστικά χώρα.
Βασικά για Κύπρο ισχύει ότι ισχύει για τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες: τα πράγματα εκτός Ευρώπης περνάνε από τελωνείο και χρεώνονται αντίστοιχα.

 

Πλέον η κατάσταση αλλάζει και για την Ελλάδα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

απο αγγλια παιζει τελωνειο;

 

Όχι μέχρι να ολοκληρωθεί το Brexit που θα πάρει κάποια χρόνια όπως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από Amazon.co.uk αγοράζετε; Επειδή δεν έχει PayPal είναι ασφαλής οι συναλλαγές και οι αποστολές;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τον Απρίλιο από το eFox (ευρωπαϊκή αποθήκη) το LeEco x829, είχε πρόβλημα με τον αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος, μου είπαν να το στείλω πίσω (στη Γερμανία) για έλεγχο / αντικατάσταση, έφτασε στη Φραγκφούρτη 31 Μαΐου και επειδή είχε κολλήσει εκεί έκανα αίτηση αναζήτησης στα ΕΛΤΑ. Περιμένω ακόμη την επίσημη απάντηση, αλλά στο τηλέφωνο μου είπαν πως οι Γερμανοί το κατέσχεσαν και δεν το στέλνουν πίσω. Δεν ήξερε ο υπάλληλος ακριβώς το γιατί. Εγώ υποθέτω, επειδή μάλλον δεν έχει σήμανση CE.

Έστειλα χθες μήνυμα στο eFox, δεν απάντησαν (ακόμη; )

Ξέρει κάποιος θετικά τι ισχύει με paypal dispute, μέχρι πότε μπορώ να το υποβάλω (αφού ακόμη δεν έχω επίσημη απάντηση) και τα σχετικά;

 

Για οποιαδήποτε βοήθεια κ για το χρόνο σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από Amazon.co.uk αγοράζετε; Επειδή δεν έχει PayPal είναι ασφαλής οι συναλλαγές και οι αποστολές;

 

Ασφαλέστατες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από Amazon.co.uk αγοράζετε; Επειδή δεν έχει PayPal είναι ασφαλής οι συναλλαγές και οι αποστολές;
Δεν είναι τυχαία από τα μεγαλύτερα eshop του πλανήτη.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από Amazon.co.uk αγοράζετε; Επειδή δεν έχει PayPal είναι ασφαλής οι συναλλαγές και οι αποστολές;
είναι από μόνο του και PayPal και καλύτερο

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από Amazon.co.uk αγοράζετε; Επειδή δεν έχει PayPal είναι ασφαλής οι συναλλαγές και οι αποστολές;

 

Οι αγορές από οποιοδήποτε κατάστημα της αμαζόνας, και όχι μόνο το αγγλικό, είναι ασφαλείς καθώς και οι αποστολές.

Πρέπει να γνωρίζεις ότι τα ευρωπαικά καταστήματα έχουν ελληνικό ΑΦΜ και χρεώνουν τον ελληνικό ΦΠΑ στο τελευταίο στάδιο της παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Επειδή έχω 8-10 μήνες να παραγγείλω από Κίνα γνωρίζουμε αν και ποια κινέζικα καταστήματα

στέλνουν με τριγωνικές αποστολές για την αποφυγή του ¨μπαμπούλα¨?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Επειδή έχω 8-10 μήνες να παραγγείλω από Κίνα γνωρίζουμε αν και ποια κινέζικα καταστήματα

στέλνουν με τριγωνικές αποστολές για την αποφυγή του ¨μπαμπούλα¨?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Στο Banggood επιλέγεις τρόπο αποστολής με priority direct mail. Έχει κάτι ανάλογο και από gearbest αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει γιατί συνεχώς το αλλάζουν ονομασία.

 

Φυσικά, από Ευρωπαϊκή αποθήκη είσαι επίσης ΟΚ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι απίστευτοι στα ΕΛΤΑ για ένα δέμα το ήρθε από την γερμανία στην Ελλάδα μέσα σε 4 ημέρες χωρις track number μου ήρθε χτές 24/8 η ειδοποίηση, το θέμα είναι τι ημερομηνία έγραφε η ειδοποίηση. Το μπιλιετάκι έγραφε ημερομηνία άφιξης 11/8. Λίγο ακόμα και θα έχανα την προθεσμία των 20 ημερών. Ο ταχυδρόμος είχε να εμφανιστεί 2 εβδομάδες και να πεις ότι μένω επαρχία Καλλιθέα είμαι!
Link to comment
Share on other sites

To iherb μου εκανε refund την παραγγελια, που παει τωρα τις 67 μερες, για "πρωτη και τελευταια φορα" οπως μου ειπαν (δεν ειναι ομως η πρωτη στα τοσα χρονια που παραγγελνω). Ευτυχως πρωτου κολλησει πιθανως στο τελωνειο και ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.. Αν τυχον ερθει θα τους προτεινω partial refund. Μου εγραψαν οτι δεν κανουν refund στις χαμενες παραγγελιες (ισως επειδη εχω 1000αδες ευρω παραγγελιες απο αυτους) και να επιλεξω αλλο τροπο αποστολης με tracking, πραγμα που φυσικα δεν υπαρχει! Η μεθοδος αποστολης ειναι DHL global mail και ελπιζω να μην ειναι courier γιατι αν κοπει το iherb θα ειναι μεγαλο πληγμα για μας.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

To iherb μου εκανε refund την παραγγελια, που παει τωρα τις 67 μερες, για "πρωτη και τελευταια φορα" οπως μου ειπαν (δεν ειναι ομως η πρωτη στα τοσα χρονια που παραγγελνω). Ευτυχως πρωτου κολλησει πιθανως στο τελωνειο και ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.. Αν τυχον ερθει θα τους προτεινω partial refund. Μου εγραψαν οτι δεν κανουν refund στις χαμενες παραγγελιες (ισως επειδη εχω 1000αδες ευρω παραγγελιες απο αυτους) και να επιλεξω αλλο τροπο αποστολης με tracking, πραγμα που φυσικα δεν υπαρχει! Η μεθοδος αποστολης ειναι DHL global mail και ελπιζω να μην ειναι courier γιατι αν κοπει το iherb θα ειναι μεγαλο πληγμα για μας.

Φίλε και εγώ έχω κάνει μια παραγγελία από τις 27/6 και ακόμα δεν έχει φανεί τπτα ούτε σημείωμα τπτα να προσπαθήσω για επιστροφή χρημάτων; Βέβαια τότε είχε 2 επιλογές μία με πληρωμένους φόρους συνολικά 13 ευρώ και η άλλη με το απλό ταχυδρομείο χωρίς track number.

Edited by spyrosfra
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, εμενα ποτε δε μου εβγαλε επιλογη για τροπο αποστολης... Αυτη η κατασταση ειναι πρωτογνωρη, αν ειναι να κανει 70 μερες και να μην ξερουμε και αν μπαινει και στο τελωνειο, τοτε δεν ξεμπερδευουμε ποτε, γιατι δεν ειναι απλώς πληρωνω τα τελη και το παραλαμβανω γιατι θελει και εγκριση ΕΟΦ, με χαμενες εργασιμες μερες και μικρη πιθανοτητα επιτυχιας για διαφορους λογους..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...