Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια . Εχω το alpha ενα χρονο ισως και παραπανω και δεν ειχα αντιμετωπισει το παραμικρο προβλημα.

Τον τελευταιο καιρο ομως εχω αρχισει να εχω καποια θεματακια.

Τα πρωτα προβλήματα ηρθαν με το κινητο να κολαει και να μην μπορω να το επαναφερω και να μην εκτελει καμια λειτουργια ουτε καν απενεργοποιηση. Σε αυτες τις περιπτωσεις το προβλημα λυνεται με το να βγαζω την μπαταρια και μετα το κινητο επανέρχεται κανονικα.

 

Επόμενο προβλημα που εχει προκυψει μερικες φορες ειναι να μου απενεργοποιει ολους τους ηχους. Ηχους κλησης , ηχους συστηματος κ.τ.λ. χωρις να το εχω κανει εγω. Ετσι μπαίνοντας στο μενου με τους ηχους, τους βλεπω απενεργοποιημενους και χρειαζεται να τους ενεργοποιήσω παλι.

Μια αλλη φορα οτι και αν ανοιγα στο κινητο, μου γυριζε την οθονη στην πλαγια εμφάνιση. Οτι και αν εκανα δεν επανερχοταν κανονικα. Δοκιμάζοντας επανεκκίνηση η απενεργοποιηση δεν εκανε και παλι χρειαστηκε να βγαλω την μπαταρια και ετσι παλι επανηλθε.

 

Σημερα παλι ειχα θεμα με τον ηχο. Μπηκα στο μενου αλλα ηταν ολα κανονικα. Παρ ολα αυτα ηχος δεν υπηρχε πουθενα. Μπηκα στο itune να παιξω μουσικη να δω αν παιζει, αλλα εκτος του οτι επελεγα ενα κομματι , αυτο πηγαινε σε ενα αλλο συγκεκριμενο και οχι στο κομματι που ηθελα εγω, και σε αυτο που πηγαινε δεν ακουγοταν ηχος.

Εκανα επανεκινηση και επανηλθε κανονικα.

 

Επισης 2-3 φορες εχει κλησει τελειως το κινητο αλλα χωρις να ειναι θεμα μπαταριας. Μπαταρια ειχε κανονικα. Το αποτελεσμα , να με περνουν τηλ. και να ειναι κλειστο χωρις να το εχω παρει χαμπαρι.

 

Τι νομιζετε οτι μπορει να φταιει.

Τα προβλήματα δεν ειναι καθημερινα. Εκει που δουλευει μια χαρα για καποιες μερες ξαφνικα εμφανιζει καποιο προβλημα.

Αν το παω στο service θα βγαλω καποια ακρη? 'Η απο τη στιγμη που αν το παω και δουλευει μια χαρα , θα μου πουν οτι δεν εχει τιποτα? Δεδομένου οτι το προβλημα δεν ειναι μονιμο , τουλαχιστον φαινομενικά.

 

Τα ίδια ακριβώς προβλήματα αντιμετωπίζω και εγώ. Με τον nova η συχνότητα τους είναι πιο αραιή, αλλά και πάλι 1 φορά περίπου την εβδομάδα το κινητό κολάει. Υπάρχει θέμα και στο xda, χωρίς να έχει βρεθεί λύση ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα ίδια ακριβώς προβλήματα αντιμετωπίζω και εγώ. Με τον nova η συχνότητα τους είναι πιο αραιή, αλλά και πάλι 1 φορά περίπου την εβδομάδα το κινητό κολάει. Υπάρχει θέμα και στο xda, χωρίς να έχει βρεθεί λύση ακόμα...

 

Σε μενα παντως δεν εχει ξαναεμφανιστεί κανενα απο τα παραπανω προβληματα. Μου το εκανε για ενα διαστημα, αλλα απο τοτε που ειχα γραψει το post χωρις να κανω κατι στο κινητο, λειτουργει μια χαρα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε πια εκδοση ειστε ; σκεφτομαι να βαλω παλι κιτ κατ 4.4.4 να γυρισω γιατι στις γυναικας μου που το εχει πολυ μπαταρια τρωει χωρις λογο!

Καλα ισως και επειδη ειναι γεματη η μνηνη με φωτο και βιντεο μεσα 500μβ έχει ελευθερα μεσα!

Αλλα σε 5.0.2 πια δουλεύει καλα; την εχω περασμένη την πρώτη γαλλικη εκδοση που ειχε βγει!!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Σε πια εκδοση ειστε ; σκεφτομαι να βαλω παλι κιτ κατ 4.4.4 να γυρισω γιατι στις γυναικας μου που το εχει πολυ μπαταρια τρωει χωρις λογο!

Καλα ισως και επειδη ειναι γεματη η μνηνη με φωτο και βιντεο μεσα 500μβ έχει ελευθερα μεσα!

Αλλα σε 5.0.2 πια δουλεύει καλα; την εχω περασμένη την πρώτη γαλλικη εκδοση που ειχε βγει!!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με την 5.0.2 , αντίθετα θα έλεγα είχα και λίγη βελτίωση στη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Γεγονος ειναι οτι εχει παρατηρηθει αυξημενη καταναλωση μπαταριας στην 5.0.2 εξ'αιτιας του βοηθητικου προγραμματος *υπηρεσιες play google* τωρα το ποσο αληθευει δεν ξερω αλλα ετυχε να το διαβασω αρκετες φορες σε διαφορα sites. Και σαν λυση δινουν καθαρισμο των δεδομενων της συγκεκριμενης εφαρμογης.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. Έχει το κινητό ο αδερφός μου και εδώ και λίγες μέρες δεν μπορεί να φορτίσει από την πρίζα αλλά μόνο από το πισι. Γνωρίζετε πως μπορώ να το λύσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχει το κινητό ο αδερφός μου και εδώ και λίγες μέρες δεν μπορεί να φορτίσει από την πρίζα αλλά μόνο από το πισι. Γνωρίζετε πως μπορώ να το λύσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

δοκιμασε με αλλο φορτιστη αφου δουλευει το καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με αλλο φορτιστη αφου δουλευει το καλωδιο

 

Έχεις δίκιο, ευχαριστώ! :)

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια μπαταρία για το άλφα της γυναίκας μου.

Τι προτείνετε (από Ελλάδα)

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Στον manan69t καλυτερα μανισια.η γνωμη μου η εστω και η εχτρα αλλα σαμμυ.

Στον i_petross, καλυτερα να μην μας δωσει την 6 η σαμμυ μια χαρα παει το τηλεφωνο αλλωστε και σε αλλες συσκευες που την τρεχουν δεν ειδα τιποτε το εντυπωσιακο.

Link to comment
Share on other sites

Στον manan69t καλυτερα μανισια.η γνωμη μου η εστω και η εχτρα αλλα σαμμυ.

Στον i_petross, καλυτερα να μην μας δωσει την 6 η σαμμυ μια χαρα παει το τηλεφωνο αλλωστε και σε αλλες συσκευες που την τρεχουν δεν ειδα τιποτε το εντυπωσιακο.

Έχεις κάνα Λίνκ πρόχειρο να τη παραγγείλω?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια θηκη η εστω bumper που μπορω να ταιριαξω τωρα που εβαλα αυρματη φορτιση; εχει αλλαξει το παχος της συσκευης και δεν ταιριαζει πλεον η παλια θηκη
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια θηκη η εστω bumper που μπορω να ταιριαξω τωρα που εβαλα αυρματη φορτιση; εχει αλλαξει το παχος της συσκευης και δεν ταιριαζει πλεον η παλια θηκη

 

Δεν εχω βρει κάτι, και η γυναίκα μου δεν την χρησιμοποιεί για αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bad news, samsung.yourmobile has removed the android 6.0.1 update in Galaxy Alpha section....

http://forum.xda-developers.com/galaxy-alpha/general/galaxy-alpha-android-marshmallow-update-t3418476

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 1,5 χρόνο και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η συσκευή εχει αναβαθμισμένη πλέον την έκδοση 5.0.2

Εδω και καιρό ομως το κινητό λαγκαρει

Δουλεύω κυρίως δημοφιλής εφαρμογές όπως fb,insta κλπ

Δεν ειναι υπερβολή να καθυστερεί , δεδομένων των specs του με 5-6 ανοιχτές εφαρμογές ;

Updates των εφαρμογών τις έκαναν πιο βαριές ή μήπως πρέπει να κάνω κάποιον έλεγχο με κάποιο τροπο μήπως βελτιωθεί η κατάσταση... Έχετε να προτείνετε κατι εκτός της επαναφοράς ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα θα την παρει ή οχι την ενημερωση σε android 6 ? Γιατι καπου μπερδευτηκα οι μισοι λενε ναι και οι αλλοι μισοι οχι.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,προσπαθουσα να εγκαταστησω το xposed στο κινητο μου που τρεχει android lollipop και εκανα μια βλακεια και δεν εκανα backup,και κολλησε στο bootloop.... Μετα πηγα να κανω format μεσω του twrp και εκανα φορματ το /data /internal storage /davlik...οταν πηγα να βγω μου λεει no os installed και αν προσπαθησω να το ανοιξω κανει παλι bootloops... Τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,προσπαθουσα να εγκαταστησω το xposed στο κινητο μου που τρεχει android lollipop και εκανα μια βλακεια και δεν εκανα backup,και κολλησε στο bootloop.... Μετα πηγα να κανω format μεσω του twrp και εκανα φορματ το /data /internal storage /davlik...οταν πηγα να βγω μου λεει no os installed και αν προσπαθησω να το ανοιξω κανει παλι bootloops... Τι μπορω να κανω?

 

Εφόσον μπαίνει σε download mode, κατέβασε την τελευταία στοκ Ρομ και με odin φλασαρισε την.

Αμέσως μετά μπαίνεις στο στοκ πλέον recovery, κάνεις τα reset σου και είσαι πλεον εντελώς μαμά.

Απο εδώ ξαναξεκινας να κάνεις οτι θέλεις.

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, δυστυχώς πριν από λίγο παρέδωσε πνεύμα το κινητό της γυναίκας μου. Τα συμπτώματα που παρουσίασε ήταν ότι το έβαλε για φόρτιση, και όταν το έβγαλε από τη πρίζα το κινητό ζεματούσε σε σημείο να σου καίει το χέρι και να μη μπορείς να το πιάσεις. Αφού το άφησα να κρυώσει άνοιξε κανονικά όμως μου έβγαλε κάτι γραμμές στην οθόνη και το ηχείο έκανε ένα ζζζζζ. Έβγαλα τη μπαταρία αλλά δεν άνοιξε ξανά ήταν τελείως νεκρό.

Θέλω να το στείλω για service καθώς έχει ακόμα εγγύηση (αγοράστηκε Μάιο 2015). Θα ήθελα να μου πείτε που πρέπει να το στείλω; Το κινητό αγοράστηκε από το Phonegallery στο skroutz.

Edited by honda_Vtec
Link to comment
Share on other sites

Smartec

Τηλέφωνο

2105820000

Ρώτα τους να σου πουν λεπτομέρειες

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δυστυχώς πριν από λίγο παρέδωσε πνεύμα το κινητό της γυναίκας μου. Τα συμπτώματα που παρουσίασε ήταν ότι το έβαλε για φόρτιση, και όταν το έβγαλε από τη πρίζα το κινητό ζεματούσε σε σημείο να σου καίει το χέρι και να μη μπορείς να το πιάσεις. Αφού το άφησα να κρυώσει άνοιξε κανονικά όμως μου έβγαλε κάτι γραμμές στην οθόνη και το ηχείο έκανε ένα ζζζζζ. Έβγαλα τη μπαταρία αλλά δεν άνοιξε ξανά ήταν τελείως νεκρό.

Θέλω να το στείλω για service καθώς έχει ακόμα εγγύηση (αγοράστηκε Μάιο 2015). Θα ήθελα να μου πείτε που πρέπει να το στείλω; Το κινητό αγοράστηκε από το Phonegallery στο skroutz.

 

Εννοειται smartec. Παρε τηλ να σου πουν τη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...