Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ok ευχαριστω παιδια. Ηθελα να το αποφυγω, αλλα αφου δεν υπαρχει αλλη λυση.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... εχω το alpha μου και μου τα κανει το εξης... κανει καπου καπου επανεκκινηση μονο του στα καλα καθουμενα και επισης εχω παρατηρησει οτι οταν ανοιγει η μπαταρια ειναι πεσμενη... εχω πχ 30%-40% και οταν κανει την επανεκκινηση εχει 10-15... τι μπορει να θελει τωρα αυτο? μπαταρια εχω αλλαξει εδω και κανενα χρονο...
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καταντησει γραφικοι οπως οι παλιοικομπογιαννητες που διναν καταπλασμα βεντουζες και εντριβη....:lol::lol: Αλλα ενταξει με το χιουμορ παμε τωρα σοβαρα.

Καταρχην χρειαζεται ενα καλο Hard reset για να σταματησει να κανει επανεκκινησεις και κατοπιν μαλλον θελει και μια καινουρια μπαταρια.Κατα τ'αλλα μην ανησυχεις ALPHA ειναι αυτο και μαλιστα απ' τα αστερια της samsung.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καταντησει γραφικοι οπως οι παλιοικομπογιαννητες που διναν καταπλασμα βεντουζες και εντριβη....:lol::lol: Αλλα ενταξει με το χιουμορ παμε τωρα σοβαρα.

Καταρχην χρειαζεται ενα καλο Hard reset για να σταματησει να κανει επανεκκινησεις και κατοπιν μαλλον θελει και μια καινουρια μπαταρια.Κατα τ'αλλα μην ανησυχεις ALPHA ειναι αυτο και μαλιστα απ' τα αστερια της samsung.

 

Hard reset δεν έχει γίνει ποτέ είναι η αλήθεια... Εκεί λες να οφείλεται? Και μπαταρία για πιο λόγο να αλλάξω? (υπάρχουν ακόμα μπαταρίες γι αυτό το μοντέλο?)

Link to comment
Share on other sites

Μπαταριες υπαρχουν οσες θελεις και γνησιες απο την samsung και σε οτι τιμη θελεις, την μπαταρια σου προτεινα την αλλαγη της μονο και μονο για να εχεις καθαρο ρευμα.διοτι οπως και να εχει μια ανανεωση θα την χρειαζεται ασε που δεν πιστευω οτι οταν δοκιμαστικα αφησεις μια φορα να εξαντληθει πληρως θα δεις οτι στο μηδεν δεν θα φτασει ποτε θα σβησει δηλαδη το κινητο στην καλυτερη στο 3% και ισως και απο το 5% να σβησει απ'ευθειας.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

στο galaxy s4mini η κεραια του nfc ηταν πανω στην μπαταρια. αν ηθελες να αγορασεις μπαταρια επρεπε να διαλεξεις τον σωστο κωδικο μπαταριας γιατι υπηρχε μπαταρια με nfc και μπαταρια χωρις nfc.

 

προφανος ισχυει το ιδιο και για το galaxy alpha κρινοντας απο το μηνυμα σου οποτε μαλλον πηρες μπαταρια που δεν εχει κεραια nfc η ειναι ελλατωματικη.

 

κανε καμια αναζητηση στο google να σιγουρευτεις οτι οντως ειναι αυτο που λεω πριν την πας πισω.

Link to comment
Share on other sites

Mα στο ALPHA δεν νομιζω οτι εχει κεραια επανω στην μπαταρια αλλα και ετσι να ειναι η η μπαταρια ειναι μαιμου η ειναι ελλατωματικη αγορασμενη απο samsung ομως δεν μπορει να ειναι μαιμου αρα την πας πισω και τους βαζεις να το εξετασουν.
Link to comment
Share on other sites

Mα στο ALPHA δεν νομιζω οτι εχει κεραια επανω στην μπαταρια αλλα και ετσι να ειναι η η μπαταρια ειναι μαιμου η ειναι ελλατωματικη αγορασμενη απο samsung ομως δεν μπορει να ειναι μαιμου αρα την πας πισω και τους βαζεις να το εξετασουν.

 

δεν ξερω αν στο alpha ειναι η οχι πανω στην μπαταρια αλλα ακομα και στου s4 mini που ηταν πανω στην μπαταρια σιγουρα, δεν μπορουσες να την δεις την κεραια ηταν κατω απο το αυτοκολητο της, απο εξω ηταν μια κλασικη μπαταρια σαν του alpha ας πουμε, δεν καταλαβαινες κατι. δεν θυμαμαι στις επαφες αν ειχε κατι εξτρα ομως

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, το alpha έχει σίγουρα το nfc στην μπαταρία,το ξέρω απο την παλιά,την καινούργια την πήρα απο το eshop.gr,εξωτερικά είναι ολόιδια με την παλιά,θα το κοιτάξω.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πηρα μια blue star απο το e-shop και δουλευουν τα παντα μια χαρα. Επισης στην αναφορα που λεω εαν εχει nfc στην μπαταρια κατι ξεχωριστο δεν βλεπω και δοξα το θεο εχω τρεις 2 γνησιες και μια αυτη που ανεφερα παραπανω μαλλον καποια απο τις επαφες της θα ειναι για το nfc συνεπως με εναν απλο ελεγχο φαινεται.

ΥΓ. Παντως εμενα παιδια αυτο το τηλ μου αρεσε παρα πολυ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ειναι σχετικα μικρο παναλαφρο κομψοτατο μπορεις να το αφησεις οπου ναναι χωρις θηκη και χωρις να φοβασαι μην γρατζουνιστει το πισω μερος.οσο για την οθονη μ'ενα καλο τζαμακι που να ειναι oleo.. δεν διατρεχει κανενα κινδυνο ουτε να σου γλυστρησει ουτε τιποτε. και το μεγαλο του βεβαια πλεονεκτημα η αποσπωμενη μπαταρια που την αντικαθιστας πανευκολα και εχεις παντα καθαρο ρευμα στην συσκευη σου. οσο για την λειτουργικοτητα του κατ'εμε ειναι αψογο δεδομενου οτι η χρηση που του κανω ειναι τηλεφωνηματα μηνυματα ιντερνετ βιντεο και απο σοσιαλ μιντια μονο τουιτερ.εξυπακουονται οι χαρτες τα gps καποιες τραπεζικες εφαρμογες για πληρωμες και αρκετο ραδιο.η μπαταρια κραταει ολη μερα ετσι οπως το δουλευω και να σκεφτειται οτι το εχω σαν επαγγελματικο που σημαινει αρκετες τηλεφωνικες συζητησεις και μαλιστα μακρυες . ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΚΟΜΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ BTU ROM ΜΑΝΙΣΙΑ LOLI.εν αντιθεσει με φιλους που ειχαν παρει τo iphone6 και τωρα σερνονται.και οσο για την καμερα του δεν με αφησε παραπονεμενο και στις ημερησιες που ειναι παρα πολυ καλο αλλα δεν τα παει και ασχημα και στις νυκτερινες. Δεν συγκρινεται βεβαια με τις καινουριες ναυαρχιδες αλλα ειναι ΕΝΑΣ ΓΕΡΟΛΥΚΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΘΕΟ.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πηρα μια blue star απο το e-shop και δουλευουν τα παντα μια χαρα. Επισης στην αναφορα που λεω εαν εχει nfc στην μπαταρια κατι ξεχωριστο δεν βλεπω και δοξα το θεο εχω τρεις 2 γνησιες και μια αυτη που ανεφερα παραπανω μαλλον καποια απο τις επαφες της θα ειναι για το nfc συνεπως με εναν απλο ελεγχο φαινεται.

ΥΓ. Παντως εμενα παιδια αυτο το τηλ μου αρεσε παρα πολυ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ειναι σχετικα μικρο παναλαφρο κομψοτατο μπορεις να το αφησεις οπου ναναι χωρις θηκη και χωρις να φοβασαι μην γρατζουνιστει το πισω μερος.οσο για την οθονη μ'ενα καλο τζαμακι που να ειναι oleo.. δεν διατρεχει κανενα κινδυνο ουτε να σου γλυστρησει ουτε τιποτε. και το μεγαλο του βεβαια πλεονεκτημα η αποσπωμενη μπαταρια που την αντικαθιστας πανευκολα και εχεις παντα καθαρο ρευμα στην συσκευη σου. οσο για την λειτουργικοτητα του κατ'εμε ειναι αψογο δεδομενου οτι η χρηση που του κανω ειναι τηλεφωνηματα μηνυματα ιντερνετ βιντεο και απο σοσιαλ μιντια μονο τουιτερ.εξυπακουονται οι χαρτες τα gps καποιες τραπεζικες εφαρμογες για πληρωμες και αρκετο ραδιο.η μπαταρια κραταει ολη μερα ετσι οπως το δουλευω και να σκεφτειται οτι το εχω σαν επαγγελματικο που σημαινει αρκετες τηλεφωνικες συζητησεις και μαλιστα μακρυες . ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΚΟΜΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ BTU ROM ΜΑΝΙΣΙΑ LOLI.εν αντιθεσει με φιλους που ειχαν παρει τo iphone6 και τωρα σερνονται.και οσο για την καμερα του δεν με αφησε παραπονεμενο και στις ημερησιες που ειναι παρα πολυ καλο αλλα δεν τα παει και ασχημα και στις νυκτερινες. Δεν συγκρινεται βεβαια με τις καινουριες ναυαρχιδες αλλα ειναι ΕΝΑΣ ΓΕΡΟΛΥΚΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΘΕΟ.

 

Να σε ρωτήσω μιας και είσαι ενεργός χρήστης της συσκευής

Είμαι με 4.4.4 κιτκατ να πάω σε loli η να κάτσω στα αβγά μου? Ποια rom εχεις?

Έχει λιγο κατανάλωση παραπάνω αλλά σε γενικές γραμμές τι λέει?

Το κλείδωμα gps? δακτυλικό αποτύπωμα είναι καλύτερο?

Edited by tsiou55
Link to comment
Share on other sites

1) Eιχα παρει το πρωτο Alpha με κιτ κατ και δεν θυμαμαι πολλα πραγματα σ'εκεινο μου ηλθε αναβαθμιση η λολι η οποια εκατσε πολυ καλα για την χρηση που κανω (τηλεφωνα, μηνυματα, βιντεοκλησεις, καποιες ληψεις βιντεο και αναπαραγωγες βιντεο και μουσικης, βιντεοκλησεις φωτογραφιες, viber.& whats up,και πολυ internet και twitter, για αρκετες ωρες θα ελεγα ημερησιως, στην συνεχεια το χαρισα σε συγγενη μου και πηγα και το ξανα αγορασα με loli btu αυτην την φορα δεν ειδα διαφορα και το μονο που παρατηρησα ηταν η επιβαρυνση της ram δηλ απο 0,9-1,1 με πηγε στα 1,6-1,7 κατα τα αλλα κανενα προβλημα.

2)στην καταναλωση δεν εχει μεγαλη διαφορα στο μονο σημειο που φαινεται αισθητη διαφορα ειναι οι ενημερωσεις και στο twitter.

3) κανενα προβλημα και στα δυο, το μονο προβλημα στο δακτυλικο αποτυπωμα ειναι η μεθοδος μεχρι να φιξαρει το αρχικο η συσκευη (μιλαω γι'αυτο με τα συνεχη περασματα) το gps ακαριαιο θα ελεγα, εχω και το s7 και δεν βλεπω ουσιαστικη διαφορα στο κλειδωμα δορυφορων.Το εχω για επαγγελματικο το alpha και ειμαι συνεχως επανω του με ανοικτα wifi και δεδομενα με ολα οσα εγραψα παραπανω και μου βγαζει ανετα την ημερα παιχνιδια δεν εχω φορτομενα και δεν παιζω αλλωστε, αλλα ολα τα αλλα ειναι συνεχη. πιστευω να βοηθησα αρκετα αλλα το συμπερασμα ειναι οτι η κιτ κατ ειναι ελαφρυτερη αλλα η λολι ειναι παραπολυ καλη για την συγκεκριμενη συσκευη εγω θα την εβαζα (μιλαω προσωπικα και για την χρηση που σου ανεφερα)

Υγ.χαρτες, gps, mail,και λοιπες πληροφοριακες εφαρμογες ,ως επισης web banking,χρησιμοποιουνται αλλα περιστασιακα οταν χρειαζεται δηλαδη,

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σε ολους. Έχει κανεις παρατηρησει εντονο θεμα signal drop? στα καλα καθούμενα χάνεται τελείως το σήμα και χρειάζεται κάποιες φορες επανεκκίνηση το κινητο για να συνδεθεί παλι στο δίκτυο. Επίσης τωρα τελευταία όταν η οθόνη χαμηλώνει αυτόματα τον φωτισμό της ή οταν μπαίνει σε αναμονή αναβοσβήνει για δευτερόλεπτα με ενα κίτρινο φωτισμό σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο μεχρι να μαυρίσει τελείως η οθόνη και να κλείσει. το κάνει ακόμη και στην απενεργοποίηση . Μάλλον αρχίζει να παραδίδει πνέυμα ενα απο τα πιο αγαπημένα μου κινητά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάνε αναβάθμιση και μην αγχώνεσαι. το κινητο λειτουργεί τζάμι. το κλείδωμα gps ειναι πολυ καλό. όλα λειτουργούν μια χαρά. η κατανάλωση ειναι φυσιολογική και σχετίζεται με την χρήση που κάνεις. μην περιμένεις θαυματα απο την αυτονομία καθώς ειναι και κατα την άποψη μου το μελανό σημείο του κινητού. μετα απο 4 χρονια κυκλοφορίας οι ενεργοβορες εφαρμογες έχουν γίνει ακόμη πιο ενεργοβόρες. FB , Messenger γονατίζουν την μπαταρία. το δαχτυλικό αποτύπωμα ειναι ερασιτεχνικού επιπέδου στο κινητό αυτό αλλα εντάξει μην τρελαθούμε κιολας εκτός και αν δουλεύεις στο FBI .

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάνε αναβάθμιση και μην αγχώνεσαι. το κινητο λειτουργεί τζάμι. το κλείδωμα gps ειναι πολυ καλό. όλα λειτουργούν μια χαρά. η κατανάλωση ειναι φυσιολογική και σχετίζεται με την χρήση που κάνεις. μην περιμένεις θαυματα απο την αυτονομία καθώς ειναι και κατα την άποψη μου το μελανό σημείο του κινητού. μετα απο 4 χρονια κυκλοφορίας οι ενεργοβορες εφαρμογες έχουν γίνει ακόμη πιο ενεργοβόρες. FB , Messenger γονατίζουν την μπαταρία. το δαχτυλικό αποτύπωμα ειναι ερασιτεχνικού επιπέδου στο κινητό αυτό αλλα εντάξει μην τρελαθούμε κιολας εκτός και αν δουλεύεις στο FBI .

Link to comment
Share on other sites

Το signal drop μπορει και να προερχεται απο την sim η και τον παροχο σου, ειδικα αν εισαι σε cosmote και μαλιστα σε περιοχες με τα καινουρια καφαο πολυ πιθανον εχω ακουσει οτι εχουν προβλημα υπερφορτωσεως.αλλα και οι αλλοι δυο εχουν αναλογα προβληματα καλυψεως.το δευτερο που λες με την οθονη που αναβοσβηνει το ειχα συνατησει στο S2 μου παλια και με εναν πληρη καθαρισμο με τα wipes dalvic κλπ και επαναφορα επανηλθε κανονικα το ALPHA μου δεν μου το παρουσιασε.σε καθε περιπτωση η καλυτερη λολι για το συγκεκριμενο κινητο εφ'οσον δεν fb κλπ ειναι η BTU, Αν παλι τα θελεις τοτε μονοδρομος η ελληνικη unbranded.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Το Geo News σε εσας δουλευει?

Σε εμενα δουλευε κανονικα μεχρι τωρα. Αλλα μετα απο hard reset που εκανα ενω μου το εμφανισε παλι κανονικα, οταν παω να συνδεθω δεν συνδεετε με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το signal drop μπορει και να προερχεται απο την sim η και τον παροχο σου, ειδικα αν εισαι σε cosmote και μαλιστα σε περιοχες με τα καινουρια καφαο πολυ πιθανον εχω ακουσει οτι εχουν προβλημα υπερφορτωσεως.αλλα και οι αλλοι δυο εχουν αναλογα προβληματα καλυψεως.το δευτερο που λες με την οθονη που αναβοσβηνει το ειχα συνατησει στο S2 μου παλια και με εναν πληρη καθαρισμο με τα wipes dalvic κλπ και επαναφορα επανηλθε κανονικα το ALPHA μου δεν μου το παρουσιασε.σε καθε περιπτωση η καλυτερη λολι για το συγκεκριμενο κινητο εφ'οσον δεν fb κλπ ειναι η BTU, Αν παλι τα θελεις τοτε μονοδρομος η ελληνικη unbranded.

 

Αν μπορεις εξήγησέ μου την διαδικασία με το wipes dalvic που αναφέρεις. Τι ακριβώς να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα μπαινεις σε recovery mode και επιλεγεις τα wipes recovery , dalvic & case και το ξανακανεις μανισιο καινουριο και το ξαναστηνεις απ'την αρχη εκτος και εχεις σε καποια αλλη συσκευη κρατησει back-up οποτε την επαναφερεις αλλα πρωτιστως να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι κατι που προερχεται απο κακη ργκατασταση καποιας εφαρμογης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...