Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι' εγω συμφωνω απολυτα με τον ipred το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι *φορτωνει* μπαζα απο τις αναβαθμισεις των εφαρμογων και μικραινει ο ελευθερος χωρος της rom οποτε η λυση ειναι συχνο χειροκινητο καθαρισμα.περαν αυτου πεταει δεν ξερω τι θα πει lag δεν υπαρχει λεμε, ειναι ταχυτατο και ολα αψογα.για μπαταριες κλπ δεν αναφερομαι τα ειπε ο ipred.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσυπογράφω με τους παραπάνω. Δέκα έξη μήνες τώρα στη κατοχή μου, ούτε το παραμικρό πρόβλημα. Ακόμα και με τη μπαταρία του, λόγω της χρήσης που του κάνω προφανώς, είμαι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το έχω πειράξει καθόλου.Το κινητό το αγόρασα από σκρουτζ και είναι γερμανικό. Το είχα φορτώσει είναι η αλήθεια με φωτογραφίες κλπ οπότε στην αρχή νόμιζα πως κολλούσε εξαιτίας αυτού.Κάνω επαναφορά εργοστασιακών όμως,σβήνονται όλα και συνεχίζει να μου το κάνει.

Σκέφτηκα να το πουλήσω αλλά η αλήθεια είναι πως αν θες να πας κάπου καλύτερα μετά το alpha,η μόνη καλύτερη επιλογή είναι το s6,διαφορετικά χαμένος βγαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το έχω πειράξει καθόλου.Το κινητό το αγόρασα από σκρουτζ και είναι γερμανικό. Το είχα φορτώσει είναι η αλήθεια με φωτογραφίες κλπ οπότε στην αρχή νόμιζα πως κολλούσε εξαιτίας αυτού.Κάνω επαναφορά εργοστασιακών όμως,σβήνονται όλα και συνεχίζει να μου το κάνει.

Σκέφτηκα να το πουλήσω αλλά η αλήθεια είναι πως αν θες να πας κάπου καλύτερα μετά το alpha,η μόνη καλύτερη επιλογή είναι το s6,διαφορετικά χαμένος βγαίνεις.

Πήγαινε το στο σέρβις και αν έχεις εγγύηση μη το σκέφτεσαι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό τα σπάει ! Μετα απο 1,5 χρόνο ίσως το μονο μειονέκτημα που παρουσιάζει ειναι πως εξαντλείται πολυ πιο γρήγορα η μπαταρία του ακόμα και με μέτρια χρήση. Αλλα πιθανόν αυτο να οφείλεται και σε συγκεκριμένα apps (βλ. Facebook). Μάλιστα πρόσφατα πήρε και επίσημη αναβάθμιση σε lollipop (μέσω cosmote). Όταν είχε ψιλοτιγκάρει ο χωρος του (ηταν γεμάτα τα 25 απο τα 32 GB) τότε σερνόταν και ειχα απογοητευτεί. Μόλις έσβησα αρκετά video και photo επανήλθε στα καλα του. Λίγο κουλό αλλα συνέβη.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα ακομα δεν μου ηρθε η lolipop γιατι?

 

Γιατί σε εκτιμά η Samsung της χώρας προέλευσης του Αlpha σου και δεν θέλει να σου χαλάσει σε τίποτα την εμπειρία χρήσης που έχεις με την kitkat.:p Μπορείς αν καίγεσαι, να περάσεις χειροκίνητα μια οποιαδήποτε ευρωπαϊκή lollipop χωρίς να χάσεις εγγύηση αλλά προσωπικά θα σου συνιστούσα να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι και να βάλεις κατευθείαν την 6.

Link to comment
Share on other sites

αλλά προσωπικά θα σου συνιστούσα να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι και να βάλεις κατευθείαν την 6.

 

....μην παιρνεις και όρκο...:p:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Θέλω να ρουτάρω το κινητό με το kingsroot.

Έχω lollipop. Σε περίπτωση επαναφοράς χάνεται το root;

Σε περίπτωση αναβάθμισης θα μππορώ να την κάνω άφοβα;

Σε περίπτωση βλάβης θα μπορώ να το επαναφέρω σε εργοστασιακή κατάσταση

ώστε να περάσει από το service;

Δεν ξέρω αν έχουν απαντηθεί αλλά βλέπω διαφορετικές απαντήσεις για διαφορετικές

εκδόσεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Θέλω να ρουτάρω το κινητό με το kingsroot.

Έχω lollipop. Σε περίπτωση επαναφοράς χάνεται το root;

Σε περίπτωση αναβάθμισης θα μππορώ να την κάνω άφοβα;

Σε περίπτωση βλάβης θα μπορώ να το επαναφέρω σε εργοστασιακή κατάσταση

ώστε να περάσει από το service;

Δεν ξέρω αν έχουν απαντηθεί αλλά βλέπω διαφορετικές απαντήσεις για διαφορετικές

εκδόσεις.

Ευχαριστώ.

 

α) To root δεν φεύγει με factory reset. Τα αρχεία root βρίσκονται στο system/bin ( ή xbin) . Μόνο εγκατάσταση νέας stock rom μέσω odin μπορεί να το διώξει.

β) έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις όπου το root δημιουργεί πρόβλημα στη διαδικασία αναβάθμισης ( πχ bootloop)

γ) το επίσημο service θα δεχτεί το κινητό μόνο αν δεν έχει γράψει ο knox ( πρέπει να βεβαιωθείς απολύτως ότι το kingroot δεν θα γράψει knox)

 

Γιατί όμως θέλεις να ρουτάρεις το κινητό ; Προηγούμενα κινητά μου τα ρούταρα κι εγώ αλλά στο Alpha δεν έχω νιώσει τέτοια ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα "ποιο" καλοκαίρι...(δημιουργική ασάφεια )

 

Σωστός...:lol:

 

Γιατί όμως θέλεις να ρουτάρεις το κινητό ; Προηγούμενα κινητά μου τα ρούταρα κι εγώ αλλά στο Alpha δεν έχω νιώσει τέτοια ανάγκη.

 

Για ένα και μοναδικό λογο αδειαζεις ολες τις περιττές βλακειες της Samsung.:X

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα galaxy alpha εδω κι ενα μηνα περιπου και εχω παρατηρησει το εξης: Οποτε το φορτιζω και φθανει στο 93% και πανω αρχιζει να κανει ενα θορυβο οπως οταν του συνδεω το φορτιστη. Το εχει παρατηρησει κανεις; Τι να κανω να σταματησω το θορυβο (εκτος απο το να το βγαλω απο το ρευμα) γιατι ειναι πραγματι εκνευριστικος
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα galaxy alpha εδω κι ενα μηνα περιπου και εχω παρατηρησει το εξης: Οποτε το φορτιζω και φθανει στο 93% και πανω αρχιζει να κανει ενα θορυβο οπως οταν του συνδεω το φορτιστη. Το εχει παρατηρησει κανεις; Τι να κανω να σταματησω το θορυβο (εκτος απο το να το βγαλω απο το ρευμα) γιατι ειναι πραγματι εκνευριστικος

 

Φίλε μου, είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Παρατήρησα επίσης ότι ήθελε παραπάνω ώρα μέχρι να φορτίσει στο 100%. Έκανα κάποιες δοκιμές και τελικά είχε πρόβλημα το καλώδιο. Το άλλαξα και είμαι εντάξει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά ταινίες και σειρές σε καλή ποιότητα που συνήθως έχουν 5.1 ήχο, τον αναπαράγει; Γιατι είδα σε κάποια reviews οτι δεν παίζει DTS και AC3 codec?
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά ταινίες και σειρές σε καλή ποιότητα που συνήθως έχουν 5.1 ήχο, τον αναπαράγει; Γιατι είδα σε κάποια reviews οτι δεν παίζει DTS και AC3 codec?

 

Ακομα κι αυτο να συμβαινει δοκιμασε καποιον αλλον player απο το play store οπως τον mx player που παιζει τα παντα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά ταινίες και σειρές σε καλή ποιότητα που συνήθως έχουν 5.1 ήχο, τον αναπαράγει; Γιατι είδα σε κάποια reviews οτι δεν παίζει DTS και AC3 codec?

 

1) Kατέβασε το aio 1.7.32 :

https://drive.google.com/file/d/0B91obs8QfQl7cUtqTl9NNUFMWE0/view

2) Μην το ξεζιπάρεις. Απλά πέρασε το στο τηλέφωνο.

3) Κατέβασε τον mxplayer και πήγαινε settings-decoder-custom codec

4) Διάλεξε το aio 1.7.32 ως custom codec και θα στα παίζει όλα πλέον.

 

Εγώ παιδιά προχώρησα στην αγορά του S6 για να εξασφαλίσω την καλύτερη κάμερα και οθόνη στην αγορά ( και είναι τέλειες και οι δύο). Από το alpha μου έμειναν πάντως άριστες εντυπώσεις για την κατηγορία του. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, το κινητό δεν το έχω αλλά σκέφτομαι να το αγοράσω αν το βρώ καλή τιμή, και ήθελα να ξέρω αν θα μπορώ να βλέπω σειρες και ταινιες με πολυκάναλο ήχο ή αν θα έχω θέμα. Επίσης σαν υποψήφιο αγοραστή τι θα με συμβουλέυατε;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά προχώρησα στην αγορά του S6 για να εξασφαλίσω την καλύτερη κάμερα και οθόνη στην αγορά ( και είναι τέλειες και οι δύο). Από το alpha μου έμειναν πάντως άριστες εντυπώσεις για την κατηγορία του. :)

 

Νομίζω οτι βιαστηκες καθως το s7 αν και θα αργησει να πεσει η τιμη του όντως αξιζει σαν κινητο προσωπικα θεωρω οτι το alpha μεχρι να πεσει η τιμη του s7 σε λογικα επιπεδα μια χαρα τα παει.Το s6 εχει μεγαλο θεμα με μπαταρια βεβαια γουστα ειναι αυτα περι ορεξεως....:p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι βιαστηκες καθως το s7 αν και θα αργησει να πεσει η τιμη του όντως αξιζει σαν κινητο προσωπικα θεωρω οτι το alpha μεχρι να πεσει η τιμη του s7 σε λογικα επιπεδα μια χαρα τα παει.Το s6 εχει μεγαλο θεμα με μπαταρια βεβαια γουστα ειναι αυτα περι ορεξεως....:p

 

Δεν είναι ποτέ θέμα για μένα η μπαταρία :) Δεν παίζω παιχνίδια, όταν είμαι σπίτι ή γραφείο πλοηγούμαι στο web μέσω pc και τέλος είμαι σε 2G και ανοίγω 4G όταν θέλω να πλοηγηθώ εκτός γραφείου και σπιτιού = φόρτιση κάθε δεύτερο βράδυ = μια χαρά.

 

Επίσης αγόρασα τώρα το S6 ώστε να μπορέσω να πουλήσω το Alpha όσο βρίσκεται πάνω από τα 300€ ( 320€ καινούργιο - 180 μεταχειρισμένο έχει λογική ενώ αν πέσει στα 260 πχ δεν θα είχε λογική)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι βιαστηκες καθως το s7 αν και θα αργησει να πεσει η τιμη του όντως αξιζει σαν κινητο προσωπικα θεωρω οτι το alpha μεχρι να πεσει η τιμη του s7 σε λογικα επιπεδα μια χαρα τα παει.Το s6 εχει μεγαλο θεμα με μπαταρια βεβαια γουστα ειναι αυτα περι ορεξεως....:p

Ενω το alpha δεν εχει θεμα με την μπαταρια;

Εγω απο alpha ,πηγα σε LG G3 και απο το Νοεμβρη σε S6.

Πολυ ευχαριστημενος απο το alpha αλλα λιγο η μικρη του οθονη,λιγο η μπαταρια του,λιγο του οτι το παρατησε κι η σαμσουνγκ και λιγο το μικροβιο της αλλαγης ,το εδωσα.

Το S6 στην τιμη που εχει τωρα θεωρω πως δεν εχει αντιπαλο.Ειδικα με την 6.0.1 που πηρε τωρα πεταει.

Το S7 μεχρι να πεσει στα 400€ θα παρει μηνες...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ενω το alpha δεν εχει θεμα με την μπαταρια;

Εγω απο alpha ,πηγα σε LG G3 και απο το Νοεμβρη σε S6.

Πολυ ευχαριστημενος απο το alpha αλλα λιγο η μικρη του οθονη,λιγο η μπαταρια του,λιγο του οτι το παρατησε κι η σαμσουνγκ και λιγο το μικροβιο της αλλαγης ,το εδωσα.

Το S6 στην τιμη που εχει τωρα θεωρω πως δεν εχει αντιπαλο.Ειδικα με την 6.0.1 που πηρε τωρα πεταει.

Το S7 μεχρι να πεσει στα 400€ θα παρει μηνες...

 

Ασφαλως και το alpha εχει θεμα και μεγαλο με την μπαταρια αλλα απο την στιγμη που το εχεις τι να κανεις να το αντικαταστησεις με ενα που εχει το ιδιο προβλημα.:)

Συμφωνω οτι τωρα το s6 δεν εχει αντιπαλο αλλα το s7 τουλαχιστον με αυτα που διαβαζουμε ειναι ενα αλλο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το S7 ειναι ενα καλυτερο τηλεφωνο αλλα η τιμη του ειναι απαγορευτικη,και μεχρι να γινει γοητευτικη θα παρει μηνες...

Αλλο 400€ κι αλλο 800...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλο μηνα,....Λοιπον παρατηρησα κατι στο κινητο.Ειχα παει καποιες φορες τουρκια,οπου μολις εμπαινα στα συνορα μου αλλαζε το δικτυο απο cosmote σε turk telekom.Oλα καλα λοιπον ως που το παρατηρησα τωρα μεσα στι ρυθμισεις-περισσοτερα δικτυα-δικτυα κινητης τηλ-φορεις παροχη υπηρησ....-οτι αντι για cosmote μου βγαζει το τοουρκικο σημα ενω εχω κανονια κλησεις και τετοια,οπως μου βγαζει το turk telekom οταν κατεβαζω την μπαρα ρυθμισεων οπου και εκει μου το βγαζει αυτο αντι για cosmote.Εκανα επισης και χειρικινητη ευρεσξ δικτυου οπου παλι δεν βγαζει cosmote παρα μνο το τουρκικο,wind και vodafone.Yπαρχει κατι που μπορω βα κανω για να φυγει αυτο?

 

http://s10.postimg.org/503jumi6d/Screenshot_2016_03_01_22_51_05.jpg

http://s28.postimg.org/w784ytmvt/Screenshot_2016_02_28_01_07_54.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...