Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρασα χθες το βράδυ την oxygen φόρτισε από 19%σε 90 σε 1 ώρα και 20 λεπτά.

 

Νομιζω, πως δεν φορτιζει και τοοοοοσο αργα, οπως λενε, βαση αυτου που λες.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Στο site εδω...

https://forums.oneplus.net/threads/oxygenos-2-1-4-for-the-oneplus-one.425544/

 

Στην κατηγορια "download" το .md5 αρχειο, τι το κανουμε? Χρειαζεται η οχι?

Επισης, δεν ξερω πως, αλλα δεν κατεβαινει κιολας.

 

Ρωταω εσας που την περασατε, γιατι ο καθενας οτι θελει γραφει/λεει στο thread της oneplus και επειδη στις οδηγιες δεν βλεπω κατι για περασμα .md5 αρχειου, μπερδευτηκα λιγο.

 

Μονο το .zip της rom και το patch χρειαζονται για κατεβασμα και αγνοουμε το .md5?

 

*Συγνωμη αν εγινα κουραστικος. :)

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω, πως δεν φορτιζει και τοοοοοσο αργα, οπως λενε, βαση αυτου που λες.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Στο site εδω...

https://forums.oneplus.net/threads/oxygenos-2-1-4-for-the-oneplus-one.425544/

 

Στην κατηγορια "download" το .md5 αρχειο, τι το κανουμε? Χρειαζεται η οχι?

Επισης, δεν ξερω πως, αλλα δεν κατεβαινει κιολας.

 

Ρωταω εσας που την περασατε, γιατι ο καθενας οτι θελει γραφει/λεει στο thread της oneplus και επειδη στις οδηγιες δεν βλεπω κατι για περασμα .md5 αρχειου, μπερδευτηκα λιγο.

 

Μονο το .zip της rom και το patch χρειαζονται για κατεβασμα και αγνοουμε το .md5?

 

*Συγνωμη αν εγινα κουραστικος. :)

 

Δεν ισχύει το 5ωρο για πλήρη φόρτιση. Ακολούθησε τις οδηγίες και κατέβασε τα αρχεία που χρειάζεσαι από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες αυτές είναι για root ή όχι?

 

Οι οδηγίες είναι για την oxygenos. Δεν μπορείς να περάσεις τη ρομ αν είσαι ρουτ. Πρέπει να γυρίσεις σε στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα. Εξαιρετικά smooth. Δεν έχει την παραμετροποίηση της CM.

 

Χρωμα led για αναπαντητες-e-mail-μηνυματα, μπορεις να ορισεις εσυ οτι χρωμα θελεις?

 

Γενικα, σας λειπει κατι που εχει η CoS/CM και δεν το εχει η Oxygen?

Link to comment
Share on other sites

Χρωμα led για αναπαντητες-e-mail-μηνυματα, μπορεις να ορισεις εσυ οτι χρωμα θελεις?

 

Γενικα, σας λειπει κατι που εχει η CoS/CM και δεν το εχει η Oxygen?

 

Ένα χρώμα ορίζεις για αναπαντητες-e-mail-μηνυματα. Για φόρτιση μπαταρίας, μπαταρία κάτω από 5% και πλήρη φόρτιση ορίζεις διαφορετικό.

Είναι πιο κοντά στο pure Android που έχουν τα Nexus. Την έχω μια ολόκληρη μέρα και κάτι ώρες δεν μπορώ να σου πω ακόμα για μπαταρία αλλά η αίσθηση μου είναι ότι είναι καλύτερη από COS. Επίσης η κάμερα δεν υποστηρίζει 4κ. Την βλέπω πιο σταθερή από COs/CM αλλά όπως έγραψα υστερεί σε παραμετροποιηση. Φαντάσου ένα Nexus με 2 - 3 καλούδια παραπάνω. Για την ώρα δε μου λείπει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Mετά από μια μέρα κ εγώ δεν έχω δει κανένα πρόβλημα με oxygen αντιθέτως ρολάρει πολύ καλά με λίγα πραγματάκια όχι πολύ παραμετροποiηση χωρις να μου λείπει κάτι από cm..εκλεισα με 4 ωρες απο 90% το system στα χαμηλα(παντα με δικιά μου χρήση).

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

 

Στην κατηγορια "download" το .md5 αρχειο, τι το κανουμε? Χρειαζεται η οχι?

Επισης, δεν ξερω πως, αλλα δεν κατεβαινει κιολας.

 

Ρωταω εσας που την περασατε, γιατι ο καθενας οτι θελει γραφει/λεει στο thread της oneplus και επειδη στις οδηγιες δεν βλεπω κατι για περασμα .md5 αρχειου, μπερδευτηκα λιγο.

 

Μονο το .zip της rom και το patch χρειαζονται για κατεβασμα και αγνοουμε το .md5?

 

*Συγνωμη αν εγινα κουραστικος. :)

Το md5 ειναι απλα ενας αριθμος ταυτοποίησης. Κατεβαζεις το zip αρχειο της ρομ και μετα για να σιγουρευτέις οτι το αρχειο σου κατεβηκε σωστα, τσεκάρεις το md5 του αρχειου (ισως με την βοήθεια του es file explorer->επιλεγεις το zip->properties->check md5), αν λοιπον ταυτιζεται με το md5 που σου δινει ο developer τοτε εισαι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρώμα ορίζεις για αναπαντητες-e-mail-μηνυματα. Για φόρτιση μπαταρίας, μπαταρία κάτω από 5% και πλήρη φόρτιση ορίζεις διαφορετικό.

Είναι πιο κοντά στο pure Android που έχουν τα Nexus. Την έχω μια ολόκληρη μέρα και κάτι ώρες δεν μπορώ να σου πω ακόμα για μπαταρία αλλά η αίσθηση μου είναι ότι είναι καλύτερη από COS. Επίσης η κάμερα δεν υποστηρίζει 4κ. Την βλέπω πιο σταθερή από COs/CM αλλά όπως έγραψα υστερεί σε παραμετροποιηση. Φαντάσου ένα Nexus με 2 - 3 καλούδια παραπάνω. Για την ώρα δε μου λείπει κάτι.

 

Ευχαριστω για την απαντηση:)

 

Θα περιμενω λιγο ακομα και θα την περασω και εγω. Η CoS καλη μεν αλλα πλεον τιγκα στο bloatware κατι που δεν μ'αρεσει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Χρωμα led για αναπαντητες-e-mail-μηνυματα, μπορεις να ορισεις εσυ οτι χρωμα θελεις?

 

Γενικα, σας λειπει κατι που εχει η CoS/CM και δεν το εχει η Oxygen?

Ακόμη και αν δεν μπορείς να τα ρυθμίσεις, περνάς Light Flow ή Light Manager από το Play και είσαι μια χαρά.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στο ένα opo μου πέρασα την τελευταία ενημέρωση ota χωρίς πρόβλημα. Σε μια δεύτερη συσκευή opo που έχω δεν την περνάει αυτόματα. Θυμίστε μου τι κατεβάζω για να την περάσω χειροκίνητα χώρος να χάσω δεδομένα;
Link to comment
Share on other sites

Στο ένα opo μου πέρασα την τελευταία ενημέρωση ota χωρίς πρόβλημα. Σε μια δεύτερη συσκευή opo που έχω δεν την περνάει αυτόματα. Θυμίστε μου τι κατεβάζω για να την περάσω χειροκίνητα χώρος να χάσω δεδομένα;

Αυτο, με TWRP

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση:)

 

Θα περιμενω λιγο ακομα και θα την περασω και εγω. Η CoS καλη μεν αλλα πλεον τιγκα στο bloatware κατι που δεν μ'αρεσει καθολου.

Τίποτα. :). Πολύ κοντά φίλε στο vanilla android.

 

Στο ένα opo μου πέρασα την τελευταία ενημέρωση ota χωρίς πρόβλημα. Σε μια δεύτερη συσκευή opo που έχω δεν την περνάει αυτόματα. Θυμίστε μου τι κατεβάζω για να την περάσω χειροκίνητα χώρος να χάσω δεδομένα;

Από εδώ κατεβάζεις το incremental.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Στο ένα opo μου πέρασα την τελευταία ενημέρωση ota χωρίς πρόβλημα. Σε μια δεύτερη συσκευή opo που έχω δεν την περνάει αυτόματα. Θυμίστε μου τι κατεβάζω για να την περάσω χειροκίνητα χώρος να χάσω δεδομένα;

 

Περασες μεσω ΟΤΑ την oxy 2.1.4? :o

Link to comment
Share on other sites

Περασες μεσω ΟΤΑ την oxy 2.1.4? :o

 

Όχι την 12.1-YOG7DAS2K1 εννοεί. Δεν μπορείς να περάσεις OTA την oxygen os.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεύετε πάντως. Ο ένας μου έδωσε λινκ για αρχείο 650 Mb και ο άλλος για αρχείο 65 Mb. Θέλει incremental ή φουλ; Μάλλον το φουλ θα έλεγα γιατί το incremental το κατεβάζει και με πετάει στο recovery με error.

 

Επίσης δε θυμάμαι αν το κινητό έχει twrp, θα το κοιτάξω. Δεν περνάει από το bootloader της cm;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεύετε πάντως. Ο ένας μου έδωσε λινκ για αρχείο 650 Mb και ο άλλος για αρχείο 65 Mb. Θέλει incremental ή φουλ; Μάλλον το φουλ θα έλεγα γιατί το incremental το κατεβάζει και με πετάει στο recovery με error.

 

Επίσης δε θυμάμαι αν το κινητό έχει twrp, θα το κοιτάξω. Δεν περνάει από το bootloader της cm;

 

Δεν μας είπες αδερφέ τι recovery έχεις. Αν έχεις TWRP (που μάλλον αυτήν έχεις) περνάς 650mb που σου έδωσε το παιδί πιο πάνω. Το άλλο που σου έδωσα εγώ είναι για stock recovery που έχει η άλλη συσκευή σου. Δεν μπορείς να περάσεις με OTA γιατί έχεις custom recovery (TWRP) και από custom recovery δεν μπορείς να περάσεις incremental zip.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έχει cyanogen recovery και δε μου περνάει την αναβάθμιση αυτόματα. Άρα λες ότι χειροκίνητα θα περάσει το incremental, που είναι το ίδιο αρχείο;

 

Edit: Αποτυχία αναβάθμισης πάρα το στοκ ρεκόβερι όπως και στο ota. Θα δοκιμάσω το φουλ αρχείο.

 

Edit2: Το φουλ αρχείο πέρασε επιτυχώς. Ευχαριστώ.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

This was a big port so it took us a while, hopefully future updates won't take this long. We'll support it as best as we can. But again, COS is the official ROM for OPO.

 

We will make sure OnePlus One is supported until EOL, whether it be COS or OOS.

 

Αυτα τα ειπε η Helen (υπευθυνη του Oxygen OS) για το 1+1.

 

Περισσοτερα εδω για οποιον θελει να διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ειπε η Helen (υπευθυνη του Oxygen OS) για το 1+1.

 

Περισσοτερα εδω για οποιον θελει να διαβασει.

 

Δεν πολυ καταλαβα τι εννοει. Μονο οτι οσο μπορουν, θα την υποστηριξουν, λογω οτι κανονικα εχει cm το one και οχι oxygen.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαει για μελλοντικες αναβαθμισεις και οτι δεν θα αργησουν τοσο πολυ οσο η 2.1.4.

 

Επισης, θα το υποστηριξουν μεχρι να γινει EOL (End Of Life) ειτε μεσω Oxygen ειτε μεσω COS. Εδω και μια εβδομαδα υπαρχει παλι σε stock οποτε μονο καλο ειναι οτι το πουλανε ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυ καταλαβα τι εννοει. Μονο οτι οσο μπορουν, θα την υποστηριξουν, λογω οτι κανονικα εχει cm το one και οχι oxygen.

 

Και επίσης επισημαίνει ότι η COS (Cyanogen OS) είναι η επίσημη Rom του OPO. Πάντως είναι καλό που συνεχίζεται η διάθεση του OPO. Θα έπρεπε όμως να μειώσουν λιγάκι την τιμή ή τουλάχιστον να κάνουν κανένα δωράκι.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Μιλαει για μελλοντικες αναβαθμισεις και οτι δεν θα αργησουν τοσο πολυ οσο η 2.1.4.

 

Επισης, θα το υποστηριξουν μεχρι να γινει EOL (End Of Life) ειτε μεσω Oxygen ειτε μεσω COS. Εδω και μια εβδομαδα υπαρχει παλι σε stock οποτε μονο καλο ειναι οτι το πουλανε ακομα.

 

Αν δεν κανω λαθος, φετος τελειωνει το support απο cm λογω οτι τα "εσπασαν". Οποτε, θεωρειτε και end of life η συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...