Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι το app ( synapse) για να αλλάξεις ρυθμίσεις, προφίλ κλπ.Για να δουλέψει η εφαρμογή πρέπει να φλασάρεις το ζιπάκι του κέρνελ μάνατζερ UKM πρώτα. Η άλλη εφαρμογή είναι για να παίρνεις OTA αναβαθμίσεις του κέρνελ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν έχω κανένα θέμα ούτε με ghost touch ούτε με υπερθέρμανση. Κάνε ένα clean install με προσοχή και τα ξαναλέμε.:)

 

Τελικά ουτε το clean install βοήθησε. Εβαλα και oxygen, τα ίδια. Και προφανώς αφού είναι hardware το θεμα μιας και διασταυρωμενα πλεον το έχω μονο οταν η συσκευή είναι ζεστη. Μιλάμε για 10-15 λεπτά απλής χρησης, όχι τίποτα τρελό.

 

Και τώρα που γράφω αυτό το μύνημα το κάνω αργά γιατί δεν παλευεται αλλιως. Είχα πιστέψει πως τα θέματα με το touch που είχε το opo είχαν λυθεί, αλλα φευ. Να δουμε τώρα αν θα βρεθεί άκρη με τους κινέζους....

 

Παρεμπιπτόντως η oxygen τώρα που την δοκιμασα είναι εμφανώς πιο αερατη απο την cm12.

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις τελείως απείραχτο είναι πολύ εύκολος ο τρόπος αναβάθμισεις manual!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

4η ημερα και ακομα πολλα ατομα δεν την εχουν παρει ηδη με ΟΤΑ...

 

Ειναι λιγο τραγικο...

 

Δεν είναι και τόσο τραγικό. Υπάρχει η επιλογή για manually flass της Rom. Και είναι αρκετά απλό.

 

Edit: Δεν έχω βρεί ακόμα πως μπορώ με ενά πάτημα να απενεργοποιήσω-ενεργοποιήσω τα δεδομένα, όπως γινόταν στην K.K. πατώντας πάνω στο σύμβολο του σήματος στο not. drawer.

Edited by johnnie_
Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

4η ημερα και ακομα πολλα ατομα δεν την εχουν παρει ηδη με ΟΤΑ...

 

Ειναι λιγο τραγικο...

 

Εγώ πχ παντα παίρνω τα update τουλάχιστον μια εβδομαδα μετά. Νομιζω είναι imei based και όχι location based. Κ εγώ ακόμη περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ουτε το clean install βοήθησε. Εβαλα και oxygen, τα ίδια. Και προφανώς αφού είναι hardware το θεμα μιας και διασταυρωμενα πλεον το έχω μονο οταν η συσκευή είναι ζεστη. Μιλάμε για 10-15 λεπτά απλής χρησης, όχι τίποτα τρελό.

 

Και τώρα που γράφω αυτό το μύνημα το κάνω αργά γιατί δεν παλευεται αλλιως. Είχα πιστέψει πως τα θέματα με το touch που είχε το opo είχαν λυθεί, αλλα φευ. Να δουμε τώρα αν θα βρεθεί άκρη με τους κινέζους....

 

Παρεμπιπτόντως η oxygen τώρα που την δοκιμασα είναι εμφανώς πιο αερατη απο την cm12.

 

Αν είσαι σίγουρος οτι το πρόβλημα έχει να κάνει με hardware τότε πρέπει να απευθυνθείς στην OnePlus. Αρκετοί αναφέρουν οτι το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή του firmware ή kernel κλπ και άλλοι ότι παρέμεινε, οπότε μιλάμε πλέον για hardware. Πάντως το πρόβλημα είναι γνωστό και απ' οτι έχω διαβάσει η OnePlus έχει προχωρήσει σε αντικατάσταση κάποιων συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος οτι το πρόβλημα έχει να κάνει με hardware τότε πρέπει να απευθυνθείς στην OnePlus. Αρκετοί αναφέρουν οτι το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή του firmware ή kernel κλπ και άλλοι ότι παρέμεινε, οπότε μιλάμε πλέον για hardware. Πάντως το πρόβλημα είναι γνωστό και απ' οτι έχω διαβάσει η OnePlus έχει προχωρήσει σε αντικατάσταση κάποιων συσκευών.

 

Έριξα μια ματιά στο forum της oneplus και έχει αρχίσει να γίνεται πάλι χαμός τις τελευταίες μέρες. Οι περισσότεροι έχουν τα ίδια συμπτώματα με εμένα, δηλαδή μετά από λίγη συνεχή χρήση ώστε να ζεσταθεί το κινητό το touch γίνεται λίγο luggy, χάνονται κλίκς και μερικές φορές γίνονται ghost swipes όταν πατήσεις διαδοχικά και γρήγορα στο ίδιο "ύψος" της οθόνης. Σε κάποιες συσκευές είναι λιγότερο έντονα τα συμπτώματα και σε άλλες περισσότερο.

 

Μια εξήγηση που έχει νόημα είναι πως επειδή η οθόνη κάθεται στο μεταλλικό σασί με κόλλα, η κόλλα με την θερμότητα χάνει μέρος της μονωτικής της ικανότητας και η οθόνη επηρεάζεται από τον στατικό ηλεκτρισμό του σασί.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, δεν είναι τίποτα δύσκολο.. ακόμα και εγώ που είμαι παντελώς άσχετος και έχω αφήσει τελείως stock το κινητό, ακολούθησα αυτό τον πολύ απλό οδηγό και το έκανα.. μιλάμε πάντα για stock..

με απλά λόγια:

κατεβάζεις το αρχείο .zip

το πετάς μέσα στον αρχικό φάκελο του κινητού

κλείνεις τη συσκευή

πατάς power button & volume down συγχρόνως, μέχρι να ανοίξει η συσκευή και να σε βγάλει στην stock recovery(ή απ' το μενου της επανεκκίνησης διαλέγεις "Recovery")

εκεί πατάς "Wipe cache partition"

μετά πας "Apply Update" και διαλέγεις το 2ο "Choose from internal storage", μετά επιλέγεις το "0/"(2ο στη σειρά) και θα σου βγάλει το .zip πρώτο πρώτο

πατάς πάνω και μετά... περιμένεις :ninja:

δε χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο

 

μην σας φαίνεται βουνό.. ούτε μισό λεπτό δε μου πήρε να κάνω την παραπάνω διαδικασία.. in fact, περισσότερη ώρα έκανε να γίνει η αναβάθμιση:p

Επειδή αυτές οι οδηγίες μου φαίνονται πιο κατανοητές, λέω να τις ακολουθήσω. Κατεβάζω το αρχείο της αναβάθμισης στη συσκευή, μπαίνω σε recovery και κάνω όλα τα wipe σύμφωνα με τον οδηγό, ή μόνο wipe cashe partition όπως αναφέρεται πιο πάνω; Ερώτηση: αφού έχω κατεβάσει πρώτα το .zip της CM12 και μετά κάνω τα wipe, δεν θα σβήσει και το αρχείο που κατέβασα, μιας και θέλω να κάνω clean install; Ή κάνοντας μόνο wipe cashe partition δεν θα σβήσει το αρχείο .zip της αναβάθμισης;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. οταν έκανα την αναβαθμιση σε 5.0.2 επανηλθε σε default τα μηνύματα - απο 160 χαρακτηρες που ήταν πριν. μπορει καποιος να με βοηθησει να ξαναεπανελθουν τα μηνυματα σε 160 χαρακτηρες ανα μηνυμα; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να ρίξει xposed framework και gravitybox στην 12S? Άρχισε να μου λείπει κυρίως το statusbar traffic monitor που είχα συνηθίσει στην exodus...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πχ παντα παίρνω τα update τουλάχιστον μια εβδομαδα μετά. Νομιζω είναι imei based και όχι location based. Κ εγώ ακόμη περιμένω.

 

Ειναι λιγο απαραδεκτο σαν εξυπηρετηση κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να ρίξει xposed framework και gravitybox στην 12S? Άρχισε να μου λείπει κυρίως το statusbar traffic monitor που είχα συνηθίσει στην exodus...

 

Εγώ.. μια χαρά λειτουργεί.

 

και εγώ πάντως γύρισα στην euphoria 5.1 που έχει ότι θέλω από customizationκαι είναι και απόλυτα smooth και bug free.

 

Ειναι λιγο απαραδεκτο σαν εξυπηρετηση κατι τετοιο.

 

Σιγά το απαράδεκτο.. εδώ ολόκληρη google και δεν το στέλνει ταυτόχρονα σε όλες τις συσκευές.. και η apple αυτό που κάνει είναι βλακεία γιατί αν έχει κάποιο πρόβλημα η αναβάθμιση (όπως και έγινε την τελευταία φορά) καλύτερα είναι να επηρεαστεί ένα μικρό μέρος παρά όλοι.

 

και το κινητό αυτό έχει φτιαχτεί για να το πειράζεις(για αυτό και δεν χάνεις εγγύηση αν ξεκλειδώσεις bootloader, ρουτάρεις κτλ).. δεν είναι τίποτα για κάποιον να διαβάσει έναν από τους δέκα οδηγούς που έχουν ποστάρει τα παιδιά εδώ και να την περάσει αν την βιάζεται, αλλιώς περιμένει

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

μου εχει ερθει οτα και την φοραω απο προχθες.

εχει κανεις θεμα με το να μην του βγαχει ειδοποιηση οταν πεφτει η μπαταρια για να συνδεσει τον φορτιστη?

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα manual αναβαθμιση σε COS12, ολα μια χαρα αλλα δεν βρισκω πουθενα την εφαρμοφη του φακου που υπηρχε στην ΚΚ.

(υπαρχει ο φακος στην notification bar και δουλευει με gesture). Το παρατηρησε κανενας αλλος;

Edited by johntsot
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. οταν έκανα την αναβαθμιση σε 5.0.2 επανηλθε σε default τα μηνύματα - απο 160 χαρακτηρες που ήταν πριν. μπορει καποιος να με βοηθησει να ξαναεπανελθουν τα μηνυματα σε 160 χαρακτηρες ανα μηνυμα; ευχαριστω

 

Πας στα μυ νήματα, πάνω δεξιά τις 3 τέλειες, ρυθμίσεις, τέρμα κάτω αφαίρεσηunicode , αφαίρεση όλων. Βέβαια εμέναμου δδίνει 150 χαρακτήρες, αλλά κάτι είναι κι αυτό. ..αν ξέρει κάτι άλλο κάποιος, ας το γράψει. ..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα η 12.. Το μονο που λειπει ειναι η επιλογες για αθορυβο και δονηση απο το power off menu

μολις πατας το κουμπι απενεργοποιησης

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με ευφορία 5.1, σταθερότατη και με παραμετροποίηση πλήρης σχεδόν.Μπράβο τους.Και εγώ έχω πρόβλημα στα sms με την 8 sms και όχι μόνο, έχω δοκιμάσει όλες τις εφαρμογές, δεν μου διαβάζει τα ελληνικά από άλλους πού λαμβάνω και όταν στέλνω, πάλι δεν τα διαβιβάζει σωστά.το π,δ,ξ κλπ είναι αόρατα.Με όλες τις τελευταίες ρομ το πρόβλημα αυτό.Εάν κάποιος έχει να προτείνει κάτι, το ακούω ευχαρίστως παιδιά.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με ευφορία 5.1, σταθερότατη και με παραμετροποίηση πλήρης σχεδόν.Μπράβο τους.Και εγώ έχω πρόβλημα στα sms με την 8 sms και όχι μόνο, έχω δοκιμάσει όλες τις εφαρμογές, δεν μου διαβάζει τα ελληνικά από άλλους πού λαμβάνω και όταν στέλνω, πάλι δεν τα διαβιβάζει σωστά.το π,δ,ξ κλπ είναι αόρατα.Με όλες τις τελευταίες ρομ το πρόβλημα αυτό.Εάν κάποιος έχει να προτείνει κάτι, το ακούω ευχαρίστως παιδιά.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το textra και δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Πας στα μυ νήματα, πάνω δεξιά τις 3 τέλειες, ρυθμίσεις, τέρμα κάτω αφαίρεσηunicode , αφαίρεση όλων. Βέβαια εμέναμου δδίνει 150 χαρακτήρες, αλλά κάτι είναι κι αυτό. ..αν ξέρει κάτι άλλο κάποιος, ας το γράψει. ..

 

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει κατι για το oneplus...

 

μακάρι να ειναι η 5.1.1 η πιο σταθερή απο όλες κ να λύσουν τυχόν προβλήματα να βαλει κ η cm12 μπρος

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά στο forum της oneplus και έχει αρχίσει να γίνεται πάλι χαμός τις τελευταίες μέρες. Οι περισσότεροι έχουν τα ίδια συμπτώματα με εμένα, δηλαδή μετά από λίγη συνεχή χρήση ώστε να ζεσταθεί το κινητό το touch γίνεται λίγο luggy, χάνονται κλίκς και μερικές φορές γίνονται ghost swipes όταν πατήσεις διαδοχικά και γρήγορα στο ίδιο "ύψος" της οθόνης. Σε κάποιες συσκευές είναι λιγότερο έντονα τα συμπτώματα και σε άλλες περισσότερο.

 

Μια εξήγηση που έχει νόημα είναι πως επειδή η οθόνη κάθεται στο μεταλλικό σασί με κόλλα, η κόλλα με την θερμότητα χάνει μέρος της μονωτικής της ικανότητας και η οθόνη επηρεάζεται από τον στατικό ηλεκτρισμό του σασί.

 

μου το έκανε και μένα αρκετά συχνά αλλά τώρα δεν το κάνει...δε ξέρω τι έγινε..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...