Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονόδρομος

Ανοίγεις το πακέτο,βάζεις μπαταρία-sim(1 κανονική)-sd card,κλείνεις καπάκι και δουλεύει.

Αν θες να το σκαλίξεις,μπορείς ΑΛΛΑ με τους οδηγούς που υπάρχουν στην 1η σελίδα του θέματος του,θα δυσαρεστηθείς.....

Αλλάζεις RΟΜ-gapps-ξαναρουτάρεις (εγώ κι αυτό το κατάφερα!) σε λιγότερο από 5 λεπτά !!!!!!!!!!!!!!

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τη να επιλέξω από τα ποιο κάτω ? αν έχετε και κάποιο άλλο να προτείνετε σε αυτα τα λεφτά $200 max .. το θέλω σταθερό και δοκιμασμένο κινητό ..

Xiaomi Hongmi 1s

Note 4G

Coolpad F1

 

το 4g δεν με ενδιαφέρει αν δεν έχει.. το βασικό είναι να είναι χωρίς προβλήματα το κινητό

 

αν μπορείτε αιτιολογήστε μου την απάντηση στο γτ να επιλέξω coolpad και οχι 1s .. ή note.

 

ευχαριστώ. (διάβασα αρκετά θέματα.. υπάρχουν παρομοιες ερωτήσεις..( γενικά τα κινητά που προτείνονται σε αυτά τα λεφτά ειναι 1s και f1 και μετά moto G )

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ακόμα ένα για να μπερδευτείς κι άλλο..... :p:p

Ο λόγος για να το προτιμήσεις ? Είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα!!

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μεσα στον επομενο μηνα θελω να κανω κινηση για αγορα ενος ταμπλετ.. ενα για εμενα και ενα για την μητερα μου που θελει.. Για εμενα θελω ενα ταμπλετ μαξιμουμ 200-220 ευρω..το θελω κυριως για σερφαρισμα στο ιντερνετ, με σχετικα καλη καμερα, και θελω και να συνδεεται και να μπαινει ιντερνετ με τα mb του κινητου μου αν δεν ειμαι σε wifi..δεν τι θελω για παιχνιδια κλπ αλλα θελω οσο γινεται να μην κολαει καθολου..δλδ κοιταω για 4πυρηνο, με οσο μεγαλύτερη μνήμη, οσο δυνατό καλυτερη αναλυση και 10αρα οθόνη.. εχω δει το samsung tab 4 10.1...που εχω ακουσει απο φίλους π εχουν ταμπλετ και κινητα samsung οτι επικοινωνουν μεταξύ τους..μιας κ εχω galaxy s4 σκεφτομαι για το tab 4..αλλα στα ιδια λεφτα (200 ευρω περιπου) υπαρχουν και ταμπλετακια με καλυτερα χαρακτηριστικα και με καλυτερες αναλυσεις οθονης..απο μαρκες που δε τις γνωριζω...κινεζικα; δε ξερω..τι μου προτεινετε; και η μητερα μου θελει ενα με 8 άρα οθόνη , οσο το δυνατόν καλυτερα χαρακτηριστικα στα λεφτα που θελει να δωσει, κάπου στα 140-150 ευρω μαξ..και το θελει για σερφαρισμα.. ευχαριστω εκ των προτέρων παιδια...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Η Mali 450mp4 που έχει τo A806 δεν παίζει όλα τα παιχνίδια που υπάρχουν; Ειναι αναγκαίο να κοιτάω για κινητά με adreno 320 και ανω;
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν ενημέρωσης από την Procordia ότι το LG L9ΙΙ που άφησα στο service δεν επισκευάζεται και ότι η LG ενέκρινε αναστροφή πώλησης, έχω πλέον πιστωτικό από το κατάστημα Vodafone που το είχα πάρει αρχικά 199 ευρώ για αγορά οποιασδήποτε άλλης συσκευής.

Τι παίρνω όμως;

Θέλω πολύ να πάω στη Samsung μιας και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από το 1h service της Smartec. Στο site της Vodafone έχει το Galaxy Express II, το οποίο φαίνεται πολύ τίμιο για αυτά που προσφέρει (4.5 ίντσες οθόνη, 1.5GB RAM, 42Μbps HSDPA, μπαταρία 2100mAh), στα 199 ευρώ, ακριβώς όσο δικαιούμαι.

Η αλήθεια είναι ότι δε θα ήθελα να ξοδέψω κάτι παραπάνω αλλά θα συζητούσα μία υπέρβαση των 50 ευρώ για κάτι που ενδεχομένως να αποτελεί καλύτερο vfm.

Η χρήση που κάνω είναι: κλήσεις, κλήσεις, κλήσεις, viber chatting, ίντερνετ (browsing, emails, ebaying) και πλοήγηση. Ούτε παιχνίδια παίζω, ούτε η κορυφαία κάμερα με ενδιαφέρει, ούτε η FullHD ανάλυση οθόνης (με ενδιαφέρει όμως να είναι φωτεινή και να διαβάζεις σχετικά εύκολα στον ήλιο για να βλέπω πού μου λέει να στρίψω το GPS).

Παρακαλώ τα φώτα σας!

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δώσε στην ενδιάμεση τιμή των 2 κινητών και πάρε αυτό.....

 

Και εγώ τελικά εδώ θα πάω, απλά το συγκεκριμένο Lenovo Πώς πάει από GPS?

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Η Mali 450mp4 που έχει τo A806 δεν παίζει όλα τα παιχνίδια που υπάρχουν; Ειναι αναγκαίο να κοιτάω για κινητά με adreno 320 και ανω;

 

το θεμα δεν ειναι παιχνιδια........... εκει καλα θα παει σε ολα τα αλλα το σιζιταμε ομος............

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες!!

Θα ήθελα να αγοράσω ένα iPhone από το άμαζον ( το αγγλικό ). Το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζει πολλά κινητά με διάφορες τιμές και εκεί είναι το μπέρδεμα. Τα κινητά αυτά είναι καινούργια? Κάποια λένε new κάποια άλλα λένε used ή δεν διευκρινίζουν κάτι. Πως μπορώ να δω αν το κινητό θα είναι καινούργιο ( κουτί σφραγισμένο ) ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Πιο iPhone είναι? Όσο πιο παλιό, το πιθανότερο να είναι used. Καλύτερα να προτιμήσεις αγορά από Ελλάδα ή Come to the light δηλαδή τον θαυμαστό κόσμο του Android.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα παίδες...

 

Έχω το NEO M1 που έχει εξίσου μικρή μπαταρία και μου βγάζει άνετα 1 ημέρα με χρήση 3G, Wi-Fi Always On, μέτρια φωτεινότητα, περίπου 20' ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Πιο iPhone είναι? Όσο πιο παλιό, το πιθανότερο να είναι used. Καλύτερα να προτιμήσεις αγορά από Ελλάδα ή Come to the light δηλαδή τον θαυμαστό κόσμο του Android.

 

Έχω Android και είναι πολύ καλό αλλά θα ήθελα να αλλάξω "παραστάσεις" παίρνοντας κάτι διαφορετικό.

Φίλε μου σκέφτομαι για το 5/5C/5S. Το πρόβλημα είναι ότι τα έχουν πανάκριβα όλα εδώ για αυτό.. Γράφουν new κτλ αλλά κατά πόσο ισχύει αυτό? Έχεις να μου προτείνεις κάτι? Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά ότι το M1 παίζει με τους μισούς πυρήνες, στα 2000 mAh.

 

Εδώ στο απλό iNew V3 αλλάζανε την μπαταρία με του W8 αφού πρώτα την μικραίνανε με γυαλόχαρτο, στο Plus τι θα κάνουν; :wacko:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τελικά εδώ θα πάω, απλά το συγκεκριμένο Lenovo Πώς πάει από GPS?

GPS και Wifi πρίν γυρίσεις στο κεντρικό μενού θα έχει συνδεθεί.....;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Είμαι φρέσκος εδώ και γραφτηκα για να πάρω την βοηθειά σας σχετικά με το πρώτο smartphone που αναμένεται να αγοράσω. Και επειδή ακριβώς είναι το πρώτο το έχω ψάξει τόσο πολύ που πλέον περισσότερο τα μπέρδεψα παρα έβγαλα άκρη...

 

Καταρχήν το κινητο που θέλω πρέπει να είναι στην κατηγορία vfm που σημαίνει όσο φθηνότερα τόσο καλύτερα και βέβαια να παρέχει τα στάνταρ που ένα smartphone της εποχής θα πρέπει να διαθέτει. Ποιό συγκεκριμένα δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 200ε (μαζί με οτιδήποτε επιπλέον χρειαστεί να αγοραστεί ξεχωριστά όπως κάρτες μνήμης, θήκες κτλ.). Αποκλείω τα Κινέζικα απ'εξω καθώς είναι χρονοβόρες οι διαδικασίες...

 

Μερικά specs που θα ήθελα:

 

-Android OS

-Οθόνη 4.5'' > < 5,2''

-Τετραπύρινο επεξεργαστή

-1GB RAM

-16GB μνήμη

-Θήκες

-Εμφάνιση

 

Μέτα λοιπόν απο μια έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα στα εξής κινητά:

 

Motorola Moto G (2014): Στα 180€ με 8GB μνήμη όμως. Θα με υποχρεώσει να αγοράσω hands free, μια 8άρα μνήμη τουλάχιστον και φορτιστή καθώς δεν υπάρχουν στη συσκευασία (απαράδεκτο!). Δεν έχω βρει απο θήκες κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο. Στα πολύ + τα θετικά reviews και η σίγουρη αναβάθμιση σε Lollipop. Ίσως πάντως να ξεπεράσει τα 200€...

 

LG L90: Με single sim μόλις στα 135€ με Dual 160€! Και εδώ χρειάζεται αγορά μνήμης. Βγαίνουν και θήκες και έχει πάρα πολύ καλά reviews!!! Υστερεί απο το Motorola στην ανάλυση οθόνης (ppi) και σε κάποια άλλα πραγματάκια αλλά έχει καλύτερη αυτονομία και βέβαια είναι το ποιο φθηνό! Ερωτηματικό το Lollipop.

 

ZTE Blade Vec 4G: Στα 159€. Το καλύτερο από πλευράς τιμής σε αυτά τα specs αλλά σαν κατασκευή μάλλον θα υστερεί κάπως. Το μόνο που του λείπει είναι μια καλή θήκη. Μου αρέσει σαν εμφάνιση. Έχει καλά reviews ίσως όμως να έχει της λιγότερες πιθανότητες για Lollipop.

 

Samsung Gal S3 Neo: Ανώτερο σε όλα από τα υπόλοιπα αλλά σε κάποια reviews υπήρχε η αίσθηση πως δεν "τραβαγε τόσο". Η εμφάνιση κάπως με χαλάει όπως και το ότι οι περισσότεροι έχουν και από ένα. Θήκες πολλές και λογικά θα πάρει και Lollipop.

 

Από εκεί και πέρα υπήρχαν και κάποιες άλλες συσκευές οι οποίες για τον ΑΒ λόγο δεν πέρασαν στον τελικό! :p Πάντως αν έχετε να μου προτείνετε κάποια που ίσως να μου έχει ξεφύγει γιατι όχι...

Link to comment
Share on other sites

τον αλλο μηνα θα αγορασω καινουργιο κινητο και εχω κολλησει αναμεσα σε 3

Samsung galaxy grand neo http://www.skroutz.gr/s/4448286/Samsung-Galaxy-Grand-Neo-3G-Dual-Sim-8GB.html?from=most-popular&keyphrase=samsung+galaxy+grand+neo+duos

Alcatel Pop C9 slate http://www.skroutz.gr/s/5056517/Alcatel-One-Touch-Pop-C9-Dual-SIM-OT-7047D.html

Lenovo A536 http://www.skroutz.gr/s/5296678/Lenovo-A536-8GB.html

ολα ειναι δικαρτα γιατι εχω ενα samsung galaxy core και χρειαζομαι δικαρτο

Γνωριζει κανεις ποιο απο τα 3 ειναι καλυτερο ?η αν υπαρχει και αλλο δικαρτο σε αυτα τα χρηματα που να ειναι ποιο καλο ....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μια βοηθεια πλιζ απο κατοχους αυτων μπας αποφασισω να παρω ενα απο τα δυο μιας και μεταχ.επωνυμο δεν βρισκω στην τιμη που θελω(και μπορω να διαθεσω )

Δυσκολη αποφαση για εμενα ,το ενα FHD οθονη με καποιους σενσορες παραπανω (που δεν ξερω που χρησιμευουν ??αλλα εχει παραπανω :))το αλλο octa core :wacko: με εχουν κανει εδω και μερες και δεν αφηνω τεστ για τεστ :lol:και να μην μπορώ να αποφασίσω

Αν ειχε εστω καποια MB παραπανω ραμ το xperia arc s που εχω δεν θα το αλλαζα με τιποτα ,αλλα η απαιτήσεις μου έχουν αυξηθεί και βαρέθηκα να διαβάζω κάθε μέρα ότι η μνήμη έχει εξαντληθεί και να μην μπορώ να βάλω κάτι άλλο

Κάτι άλλο που έχω παρατήρηση είναι ότι σε ρωσικο test το vibe x είναι κατά πολύ ποιο γρήγορο από αλλα test κινέζων η ευρωπαίων στο youtube ???έχουν αλλα χαρακτηριστικά αυτά για ρωσία ???

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

thankssssss :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα ακριβώς δηλαδή θα περάσουν και στη κινέζικη version το cyanogenmod? Πόσο περίπου θα πάει το 64?αυτη τη στιγμή το 16gb μ το δίνει φίλος στα 270 με προστατευτικο οθόνης και θήκη απλή! Λες να μην πάρω κάτι τέτοιο?

Την cyanogenmod rom την περναει ο κινεζος. Απλως στο πισω καπακι δεν υπαρχει το λογοτυπο.

Τιμες :

http://oneplus.net/one

http://www.vickmall.com/one-plus-one-smartphone-android-4-4-quad-core-2-5-ghz-qualcomm-snapdragon-801-ram-3gb-rom-16gb-with-5-5-full-hd-touch-on-lens-display.html

Link to comment
Share on other sites

GPS και Wifi πρίν γυρίσεις στο κεντρικό μενού θα έχει συνδεθεί.....;)

 

Αυτά είναι αναμένεται να ερθει

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα tablet γα τη γυναίκα μου που είναι έγκυος. Η βασική του χρήση θα είναι internet, FB και ταινίες HD. Είναι το πρώτο tablet που θα πάρουμε και θέλω να είναι αξιόπιστο, σταθερό για να μην της σπάσει τα νεύρα.

 

Είμαι ανάμεσα στο Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Wi-Fi (16GB) http://www.skroutz.gr/s/4575124/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-10-1-Wi-Fi-16GB.html και στο Samsung Galaxy Note 10.1 Wifi 2014 Edition P6000 (16GB) http://www.skroutz.gr/s/3971740/Samsung-Galaxy-Note-10-1-Wifi-2014-Edition-P6000-16GB.html.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Προσωπικά κλίνω προς το Note και λόγω μνήμης και επειδή είναι πιο καινούργιο μοντέλο. Αν θεωρείτε ότι υπάρχει μέχρι τα 350€ κάτι άλλο αξιόπιστο παρακαλώ πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...