Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω ότι ο τίτλος τα λέει όλα. θέλω ενα δεύτερο κινητό. δεν με ενδιαφέρουν λογισμικά οθόνες αν και θα προτιμούσα μικρη γιατί έχω ήδη κινητό 4,7 ίντσες αλλά ψάχνω ενα κινητό σε αυτά τα χρήματα όπου θα κάνω βασικές δουλειές. εχετε να προτείνετε κατι;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα, το xperia miro μαλλον δεν βλεπω να αντεχει αλλο και γι αυτο θελω να προβω σε αγορα κινητου. Το διλημμα που εχω ειναι το εξης: μεταχειρισμένο από Ελλαδα και με εγγυηση ή από Κίνα και με αμφίβολη εγγύηση? Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 200 ευρω. Καποια κινητα που έχω δει ειναι αυτα: από Ελλαδα μεταχειρισμένα nexus 4, lg g2, nexus 5, sony z1 και από Κινα καινουρια lenovo a806, coolpad f1, xiaomi mi3, lenovo k910, zte nubia z7 mini. Θα ηθελα να μπορει να παιζει ολα τα παιχνιδια που υπαρχουν και γι αυτο εχω μια προτιμηση με κινητα με adreno 320 και πανω ή αντιστοιχων δυνατοτήτων. Θα το εκτιμουσα εαν με βοηθουσατε!
Link to comment
Share on other sites

6 ιντσών και με επιλογή για μεγαλύτερα γράμματα: τιμη στα 180: http://www.bestprice.gr/item/2153891228/nokia-lumia-1320.html?qid=30iqmEa12tF_07273_806&seq=3

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

xiaomi mi3, nubia z7 mini, και από την Ελλάδα μεταχειρισμενο g2, για μένα το z7 λόγο dual sim και sdcard παντός, α ναι ψάξε και για μεταχειρισμενο Huawei p7
Link to comment
Share on other sites

Lumia 520 αντί για 530.

 

Στην ίδια τιμή παίρνεις:

1) 8gb εσωτερική αντί για 4gb

2) Video camera ικανή για 720p αντί για 480p

3) IPS οθόνη αντί για TFT

4) Ελαφρά καλύτερη GPU (Adreno 305 αντί για 302)

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5322&idPhone2=6523

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ρε παιδια το nokia lumia 530 ειναι πιο κανουργιο και θα παρει windows 9 γι'αυτο δεν μπορς να αποφασισω

 

για να βγεις από το αδιέξοδο

βάλε αλλά 15€ και πάρε το 630 single sim.

http://www.bestprice.gr/item/2154015221/nokia-lumia-630.html?qid=30irusz5MRH_797a6&seq=1

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

To 1320 θα πρότεινα κι εγω. Απροβλημάτιστο με μεγάλη κι ευκρινή οθόνη.

με το μέγεθός που έχει πλέον καταντάει συσκευή του καναπέ (tablet με λίγα λόγια), μεγάλες οθόνες είναι απολαυστικές και αψογες αλλά. στο κουβάλημα ειδικά στην τσέπη το ξεχνάς

από την άλλη για θεία είναι μπορεί να είναι και ότι πρέπει :p

Link to comment
Share on other sites

με το μέγεθός που έχει πλέον καταντάει συσκευή του καναπέ (tablet με λίγα λόγια), μεγάλες οθόνες είναι απολαυστικές και αψογες αλλά. στο κουβάλημα ειδικά στην τσέπη το ξεχνάς

από την άλλη για θεία είναι μπορεί να είναι και ότι πρέπει :p

 

Mπα εγώ ήδη βρίσκω το Note 3 μου οριακό (προς τα κάτω). Κάτι σε 6 ίντσες δεν θα με χαλούσε.

Όσο για τη θεία, πάντα θα είναι με τσάντα ούτως ή άλλως, οπότε δεν έχει θέμα φορητότητας.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

απορρίπτω το alcatel λόγο τον 512mb μνήμης.. Βασικά εγώ ούτε με 1GB δεν θα έπαιρνα.. αλλά από τα 512mb...μια χαρά ειναι το 1GB.

ανδροιδ με 512mb δεν παίζει.

WindowsPhone με 512 παίζει.

 

άρα ή lumia 630 ή κάποιο android με τουλάχιστον 1GB RAM...

πχ (με σειρά προτεραιοτητας).

Μοτοραλα G

ή

Huawei Ascend G630

ή

Lenovo A536

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Mπα εγώ ήδη βρίσκω το Note 3 μου οριακό (προς τα κάτω). Κάτι σε 6 ίντσες δεν θα με χαλούσε.

Όσο για τη θεία, πάντα θα είναι με τσάντα ούτως ή άλλως, οπότε δεν έχει θέμα φορητότητας.

εγώ που δεν έχω και δεν συμπαθώ τσαντάκι μέχρι 5 ίντσες είναι όριο για τσέπη, ποιο πάνω περπατάς σαν να έχεις ξύλινο πόδι χαχαχ όσο να χειρίζομαι άνετα χειρίζομαι και 7 ιντσώ.... με ένα χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ψάχνω για κινητό μέχρι 150€.

Δεν έχει σημασία αν είναι Από Κίνα.

5" ως 5.5" οθόνη

2gb ram

8gb τουλάχιστον rom

Οπωσδήποτε card slot

1 η 2 SIM δεν έχει μεγάλη σημασία

Να έχει υπάρχουν νέες rom

Πολύ καλό διαπιστωμένα GPS

Καλή κάμερα χωρίς τρελα

Και θα ήθελα να έχει Otg

Αν έχει και σύνδεση με hdmi Ακόμα Καλύτερα

 

Έχω σχεδόν αποφασίσει για το Coolpad f1 (θέλει λίγο σκάλισμα αλλά όλα τα σκαλιζω)

Απλά δεν έχει Otg και mhl που δεν είναι απαραίτητα αλλά για μένα ολοκληρώνουν την συσκευή

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα αγοράσω σύντομα το πρώτο μου tablet (μετά το asus transformer) και δυσκολεύομαι πολύ να επιλέξω ποιο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η διαφορά από το προηγούμενο θα είναι τεράστια.

 

Στην αρχή ήμουν 99% σίγουρος ότι θα έπαιρνα το tab s. Με τέτοια οθονάρα, με εμφάνιση που προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από όλα τα tablets, και όντας φαν των multimedia... Μετά από διάφορα reviews / άρθρα και συζητήσεις που είδα όμως, με προβληματίζει το lag που έχει η συσκευή. Ειδικά με το Nexus 5 έχω συνηθίσει πολύ με lag-free και smooth συσκευές... Πόσο εμφανές είναι το lag του;

 

Ακολούθως σκέφτηκα για iPad Air 2 αλλά αυτό είναι πιο ακριβό... και σε περιορίζει σε διάφορα θέματα. Αλλά τρέχει τέλεια, δεν κολλάει πουθενά και έχει πλούσια συλλογή παιχνιδιών/apps στο store τους.

 

Τέλος, έρχεται και το Nexus 9 το οποίο ανταγωνίζεται σε smoothness το air... Έχει καλή τιμή (αν και με τα ίδια λεφτά βρίσκω το tab s 10.5) και δείχνει να είναι πολύ δυνατό. Η εμφάνιση του λίγο δεν μ' αρέσει. Απλά θα ήθελα μια διαφορετική εμπειρία από το Nexus 5 που έχω.

 

 

 

-> Διαθέτω μέχρι 450-460 ευρώ (το ΠΟΛΥ να πάω μέχρι 500 αν και δύσκολο).

-> Χρησιμοποιώ πολύ τις multimedia δυνατότητες.. Δηλαδή μουσικούλα και βίντεο. Βλέπω κάθε μέρα βίντεο στο youtube. Μέσα μέσα και κανα sitcom. (Για αυτό και με προβληματίζει το 4:3 σε nexus,air)

-> Θα ήθελα να έχει όμορφη εμφάνιση, να είναι λεπτό και ελαφρύ.

-> Δεν παίζω πολλά παιχνίδια... Ελάχιστα πράγματα.

-> Όπως είπα και πιο πάνω.. πλέον δεν ξέρω αν μπορώ να μείνω ευχαριστημένος με συσκευές που παρουσιάζουν lag.

-> Προτιμώ τα 10ίντζα tablet από τα 8-9... είμαι διατεθειμένος να κάνω πίσω για μισή-1 ίντζα διαφορά (βλέπε nexus 9).

 

Είναι δύσκολη επιλογή... Εσείς ποιο θα μου προτείνατε ζυγίζοντας τα πιο πάνω σημεία;

Edited by savvascy
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/5083685/Motorola-Moto-G-4G-8GB.html . Αν και είναι λίγο πιο πάνω πιστεύω ότι σε καλύπτει

Thanks, απλά με παρελκόμενα θα φτάσει το +40€ του μπάτζετ που εδώ και χρόνια είναι αδιαπραγμάτευτο, και ύστερα 1gb ram και οθόνη 4.5" είναι πολύ λιγα

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Προερχομαι απο ενα Lumia 1020 και ο κυριος λογος που το δινω ειναι γιατι θελω μεγαλυτερη οθονη για browsing αλλα και ενα πληρες πακετο που δε θα με κανει να πεθυμισω το 1020 (δηλαδη η καμερα να ειναι αρκετα καλη, μην ειναι μετρια).

 

Τις τελευταιες μερες βρισκομαι σε διλλημα για το κατα ποσο η μεγαλη οθονη που θελω θα κανει το μεγεθος του κινητου ανεκτο για.....ΚΙΝΗΤΟ. Ας πουμε δανειστηκα ενα Lumia 1320 (6" οθονη και οχι τα λεπτοτερα bezels) και μπορω να πω οτι δεν πολυ-παλευεται οσο ευχρηστη και να ειναι η οθονη...

 

Συνεπως κοιταζω κατι στις 5.5" περιπου με μαζεμενα bezels. Ξερω οτι αυτο περιγραφει το G3 αλλα δε συμπαθω την LG και τα updates της...

Επισης δε θα ηθελα να παω σε κινεζικο, οχι απο κομπλεξ αλλα επειδη θα δυσκολευτω να το μεταπουλησω, και τα τελευταια χρονια αλλαζω κινητο καθε 10 μηνες περιπου...

Απο πλευρας VFM εχω ξεχωρισει το Xperia Z2 το οποιο ηδη εχει φτασει τα 350ε και συνεχιζει να πεφτει, αλλα ειναι 5.2", ισως θα ηθελα κατι παραπανω. Οποτε νομοτελειακα οδηγουμαι στο Note 3 το οποιο καλυπτει ολες τις αναγκες μου αλλα κραταει τιμη στο 400αρι ακομα και δε μπορω να φτασω εκει (δινω 300ε βιαια 350 αν αξιζει πολυ!). Κοιταζω για μεταχειρησμενο λοιπον στα 300ε και ταυτοχρονα περιμενω μηπως πεσει/κατσει καμια προσφορα κλπ, αλλα παρατηρω οτι το εχουν ξεστοκαρει γενικα τα μεγαλα μαγαζια οποτε δε το εχουν καν για να ριξουν τιμη...τωρα στα σκρουτζαδικα δε ξερω, θα συνεχισουν να το εχουν και θα παει ~350 μεχρι τα Χριστουγεννα πχ?

 

Εσεις τι μου προτεινετε να κανω, εχετε καοια αλλη προταση? Κανω λαθος που δε θελω να παω σε LG (εκτος nexus) λογω των updates? (θυμαμαι μια εποχη που επειδη βγαινει νεα ναυαρχιδα καθε 6 μηνες παρατουσε πολυ γρηγορα τις προηγουμενες) Παντως ειναι και ενοχλητικο οτι στο G3 η εκδοση με 3gb ram (που το θεωρω αρκετα σημαντικο) ειναι πολυ ακριβοτερη απο αυτην με 2gb, ενω ταυτοχρονα η τρελη αναλυση στην οθονη μου φαινεται εντελως αχρηση και συναμα αρνητικη για τις επιδοσεις...

 

Μπορω να κανω υπομονη μεχρι τα Χριστουγεννα για να ερθουν οι τιμες εκει που θελω, αλλα αν ειναι να καταληξω στο Ζ2 πχ, μπορω να κινηθω και αρκετα συντομα....αφου ειναι ηδη στα 350 και δε νομιζω να παει κατω απο 330 πχ μεχρι το Δεκεμβρη...δεν ειναι οτι αξιζει να περιμενω για ενα 20ρικο... Αν ειναι για το Note και μπορω να πεσει στα λεφτα μου ναι εκει να περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ψάχνει ένα φιλαράκι μου κινητό από την εγχώρια αγορά, μέχρι το πάρα πολύ 300 ευρώπουλα! Τι προτίνετε εσείς? Εγώ για αρχή σκεφτόμουν το LG G2 όπως προανέφερα.

 

Θα του κάνει πολύ χρήση είναι σίγουρο! Και εφαρμογές και παιχνίδια και τα πάντα. Οπωσδήποτε γρήγορο και με καλή μπαταρία!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Samsung s5. Το βρίσκω σε διαφορά μαγαζιά και σε μεγάλο εύρος τιμών. Θα ηθελα να με πληροφορήσετε και να με συμβουλεύετε απο που να το παρω. Να προτιμήσω κάποιο μαγαζί ? παίζει κάποιον ρόλο το απο που θα το παρω ? σκέφτομαι να το παρω απο τα seven που το έχουν σε αρκετά καλη τιμή.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

HTC Saphire 32A (Magic)

Radio:6.35.10.18

SPL:1.76.2007

RCMagic 3.0

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε τηλεφωνικά με κάποια που ξεχώρισες και ζήτα να σου πουν αν είναι unbranded. Πάρε από όποιον σου κάνει καλύτερη εντύπωση. Δες και το extreme-mobile που δεν είναι στο skroutz.
Link to comment
Share on other sites

τι λετε για το 630? που το βρίσκω στα 103?

θεός..!!!!

ακόμα το σκεφτεσαι?

Edited by Dimis164

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...