Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

γνωριζει καποιος ποιας εταιριας camera εχει το α806 ??

δηλ.ειναι κατασκευη lenovo η απο sony οπως σε πολλα κινεζικα κινητα ??

και εαν τα 13mp ειναι πραγματικα και οχι μεσω polarisation??

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η καλύτερη πρόταση είναι το galaxy s5 mini duos, με το μικρότερο συμβιβασμό ουσιαστικά. Δυστυχώς ξεφεύγει στην τιμή, την οποία δεν έθεσα γιατί ήθελα να δω πρώτα αν υπάρχει κάτι. Αν παραβλέψουμε τις ίντσες θα βρούμε πολλά αξιόλογα, αλλά δεν θέλω να ξεφύγω εκεί.

Μου φαίνεται όμως απίστευτο να μην υπάρχει τίποτα που να πληροί αυτά τα κριτήρια, ούτε καν σε κινέζικο. Ούτε καλή κάμερα, ούτε καλή οθόνη, ούτε καν ράδιο δε ζήτησα...

 

επισης jiayu g5s €195 to2c.com

εχει δικη του πιο μεγαλη μπαταρια + καπακι

που τα πληρωνεις επιπλεον.

αλλα ερχεται με android 4.2, αντε να το πας 4.4

δε νομιζω να παρει 5.0

 

ομως διαβασε reviews πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Μέτα απο αναζήτηση με βάση τα χαρακτηριστικά για αγορά νέου dual sim κινητού έχω καταλήξει στις 2 παρακάτω επιλογές και μόνο αυτές.

Alcatel Pop C9

Huawei Ascend G630

 

Ποιο απο τα δυο θα προτείνατε?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ανεβαίνουν στην τιμή. Κάποια που τουλάχιστον να μιλάω με Bluetooth?

 

απο αυτά τα δυο καταστήματα(και να ειναι και καλό) οχι δεν

Link to comment
Share on other sites

Το Oneplus One, το βρισκω στο ebay στα ~250, αλλα βλεπω οτι καποιοι σχολιαζουν για scam με λαθος tracking number...τι λετε;

 

κατα πασα πιθανότητα μπορεί να ειναι scam........ (α και να ξερεις συσκευη ειναι σε μεγεθος note)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήρθε ο καιρός να αλλάξω το lg (p880) και μάλλον θα ξαναγυρίσω σε samsung. To budget κοντά στα 300 ευρώ, λίγο πάνω λίγο κάτω. Το note 3 που είναι η καψούρα μου καινούριο δεν το φτάνω, ίσως βρω καμιά ευκαιρία μεταχειρισμένο.

Σχετικά πρόσφατα ανακάλυψα και το μικρό αδερφο, το note 3 neo lte και νομίζω με καλύπτει από όλες τις απόψεις.

Είχα στο μυαλό και lg (g2 ή optimus g) αλλά θέλω να έχω και κουμπί βιντεοκλήσεων, οπότε μάλλον τα απορρίπτω όλα τα lg (δεν είμαι και τόσο σίγουρος βέβαια) κι ας είναι αξιολογότατες συσκευές.

Είχα επίσης κατα νου και το s4, αλλά νομίζω υστερεί όλων των άλλων κυρίως απ'ότι έχω διαβάσει και σε reviews.

Για βοηθήστε λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο νήμα κι επειδή ψάχνω κι εγώ για κινητό από Κίνα σε αυτή την τιμή, μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται με τις ROM των Α806 και 1S; Διαβάζω ότι θα πρέπει να τραβήξω ΤΑ μαρτύρια και να μάθω από την αρχή τόσα πράγματα που δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο και τον χρόνο για όλα αυτά. Ισχύει; Υπάρχει κάποια πρόταση που να λειτουργεί όπως έρχεται;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

γνωριζει καποιος ποιας εταιριας camera εχει το α806 ??

δηλ.ειναι κατασκευη lenovo η απο sony οπως σε πολλα κινεζικα κινητα ??

και εαν τα 13mp ειναι πραγματικα και οχι μεσω polarisation??

ευχαριστω :)

Πάρε dSLR........

Link to comment
Share on other sites

Lg g2...ειναι πολυ καλο τηλεφωνο...δεν ξερω αμα θα σε βολεψει η μνημη...note 3 neo...χτυπα το αμα θες...πολυ καλο ειναι γενικα το νοτε 3.Το s4 ειναι καλο τηλ...αλλα πανε στο i9506 με snapdragon 800...το i9505...δεν το προτεινω τοσο.

Videoκληση μπορεις μεσω skype,viber,whats app,facebook messenger...οποτε δεν ειναι και τοσο σοβαρο.Ριξε μια ματια σε μοντελα απο κινα...εχει δυνατα μοντελα απο xiaomi,meizu,huawei,zte,lenovo

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

arisg90 ευχαριστώ για την απάντησή σου αν και δυστυχώς οι προτάσεις σου δεν κάλυπταν ακριβώς αυτό που έψαχνα :(

 

Έψαξα γενικός τι άλλο υπήρχε στην ίδια τιμή πάνω κάτω και δεν βρήκα κάτι.. δυστυχώς τα περισσότερα "καινούργια" μοντέλα βγαίνουν στις 5".

 

Τελικά έκανα μια υποχώρηση στην μπαταρία, και κατέληξα στο Motorola Moto Ε, λόγο support-updates (android 5 πχ), 4,3" οθόνη κτλ.. Είχα και μια έκπτωση/δωροεπιταγή 20€, και μου βγήκε στα 80€ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών...:D

Link to comment
Share on other sites

zhi9308 το motorola και απο εμενα...αξιζει παρα πολυ το moto g 2014. Αρκει να συνηθησεις το stock android.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Lg g2...ειναι πολυ καλο τηλεφωνο...δεν ξερω αμα θα σε βολεψει η μνημη...note 3 neo...χτυπα το αμα θες...πολυ καλο ειναι γενικα το νοτε 3.Το s4 ειναι καλο τηλ...αλλα πανε στο i9506 με snapdragon 800...το i9505...δεν το προτεινω τοσο.

Videoκληση μπορεις μεσω skype,viber,whats app,facebook messenger...οποτε δεν ειναι και τοσο σοβαρο.Ριξε μια ματια σε μοντελα απο κινα...εχει δυνατα μοντελα απο xiaomi,meizu,huawei,zte,lenovo

Φίλε μου τα μοντέλα από κίνα τα αποκλείω από την αρχή. Με ενδιαφέρει πολύ το after sale service.

Στο κομμάτι των βιντεοκλήσεων όλες οι εφαρμογές απαιτούν την χρήση wi-fi, ενώ με το κουμπάκι το κάνεις μέσω παρόχου. Είναι χαζό να έχεις τόσο χρόνο σε βιντεοκλήσεις και να μην μπορείς να τον εκμεταλλευθείς... Από την άλλη για τα θέλω μου αυτό είναι το μόνο μείον των lg... η μνήμη με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αυτές τις μέρες λογικά θα πάρω νέο τηλέφωνο οπότε ακούω γνώμες.

Θα έπαιρνα από china-hooooo αλλά λόγω επιδότησης του πατέρα μου από την Vodafone θα ψωνίσω από εκεί.

Έχω μαζέψει 120Ε + τα 130Ε της επιδότησης φτάνω τα 250Ε. Οπότε ακούω προτάσεις για κινητά από 250-300 euros από την Vodafone.

 

TY!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Βρήκα αυτό το tablet στο eshop.

 

serioux-lighstorm-x

 

Με ανησυχεί βέβαια η μάρκα..αλλά και από ότι είδα η μικρή αυτονομία του (μπαταρία 2500 mAh). Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζουν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του;

Link to comment
Share on other sites

απο που το πηρες τοσο;

 

Computeruniverse.net ένα από τα μεγαλύτερα γερμανικά eshop.

 

*Είχα 20€ εκπτωτικό κουπόνι :cool: (ψωνίζω συχνά από εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Η Lenovo δεν κατασκευάζει κάμερες αυτό είναι σίγουρο, ούτε οπτικά μέρη. Ίσως έχει της Sony αλλά αμα δεν γίνει της προκοπής teardown δεν θα μάθουμε ποτέ, εκτός άμα το πει η εταιρεία.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο νήμα κι επειδή ψάχνω κι εγώ για κινητό από Κίνα σε αυτή την τιμή, μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται με τις ROM των Α806 και 1S; Διαβάζω ότι θα πρέπει να τραβήξω ΤΑ μαρτύρια και να μάθω από την αρχή τόσα πράγματα που δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο και τον χρόνο για όλα αυτά. Ισχύει; Υπάρχει κάποια πρόταση που να λειτουργεί όπως έρχεται;

 

Για το RedMi 1S υπάρχουν noob-friendly οδηγοί στο αντίστοιχο θέμα για το πως να περάσεις καινούρια ρομ / να κάνεις root κτλ.

Νομίζω πως και τα παιδιά στο θέμα του A806 έχουν κάνει εξίσου καλή δουλειά.

 

Καλύτερα πάρε κάποιο απ'αυτά που αρέσουν και ας χάσεις και 1 ώρα για να του περάσεις μια rom(σε περίπτωση πάντα που δεν σου αρέσει έτσι όπως θα έρθει το κινητό).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...