Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αθανατε καλοριζικο το τουβλο!!!!:lol::lol::lol:

 

Δοκιμασα να ανεβασω κατι φωτο απο μερα και screenshots απο το gps test και μπαταρια αλλα δε μπορουσα(ελεγε για κατι κλειδια του σαιτ και τετοια..).Θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα.

Το gps λιγο που το εχω δοκιμασει πιανει πολυ καλα και γρηγορα.μεσα σε 20-30 δευτερα εχει κλειδωσει.

Τη μπαταρια επειδη εχω λιωσει το csr racing δε μπορω να δω ποσο παει με νορμαλ χρηση.Τη μερα μου τη βγαζει ανετα παντως.

 

Καλησπερα, ειδα οτι το πηρες απο Vickmall ( http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html )και θελω να το παραγγειλω και εγω απο εκει για εναν φιλο...

Θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις αν μπορεισ να μου πεις:

 

1) Το κινητο ειχε ελληψεις σε εφαρμογες της Google οπως Youtube, Google Play κλπ...ή τους ειχες πει να στις περασουν αυτοι τις εφαρμογες πριν στο στειλουν;

2) Το κινητο στο στειλανε με root ή κανονικα (αν ξερεις);

3)Εχει μεσα πολλες κινεζικες εφαρμογες;

4)Επισης διαβασα στο ιντερνετ οτι αν κανεις update μετα δεν εχεις ελληνικα αλλα μονο αγγλικα και κινεζικα...ισχυει αυτο;

5)Γενικα υπαρχει καποιο αλλο θεμα συμβατοτητας οσον αφορα τα ελληνικα και την υποστηριξη τους...;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε απαντηση και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

 

Υ.Γ: Η ερωτηση απευθυνεται σε οποιον χρηστη ειχε εμπειρια με το συγκεκριμενο κινητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα! Σκέφτομαι να παραγγείλω το εν λόγω κινητό από vickmall ( http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html ). Θέλω να ρωτήσω αν σίγουρα υποστηρίζει 3g και 4g στην Ελλάδα (γιατί βλέπω ότι δεν αναγράφει όλες τις μπάντες) και αν έχουμε καμιά πληροφορία για το sar value του; Ευχαριστώ!

 

Παιζει κανονικα Ελλαδα και sar εχει 0,33...το ειχε γραψει ενα παιδι στο insomnia!

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειδα οτι το πηρες απο Vickmall ( http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html )και θελω να το παραγγειλω και εγω απο εκει για εναν φιλο...

Θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις αν μπορεισ να μου πεις:

 

1) Το κινητο ειχε ελληψεις σε εφαρμογες της Google οπως Youtube, Google Play κλπ...ή τους ειχες πει να στις περασουν αυτοι τις εφαρμογες πριν στο στειλουν;

2) Το κινητο στο στειλανε με root ή κανονικα (αν ξερεις);

3)Εχει μεσα πολλες κινεζικες εφαρμογες;

4)Επισης διαβασα στο ιντερνετ οτι αν κανεις update μετα δεν εχεις ελληνικα αλλα μονο αγγλικα και κινεζικα...ισχυει αυτο;

5)Γενικα υπαρχει καποιο αλλο θεμα συμβατοτητας οσον αφορα τα ελληνικα και την υποστηριξη τους...;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε απαντηση και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

 

Υ.Γ: Η ερωτηση απευθυνεται σε οποιον χρηστη ειχε εμπειρια με το συγκεκριμενο κινητο.

 

 

1)Απο οτι καταλαβα εχει μεσα multilanguage ρομ για την ευρωπαικη αγορα και ειχε εγκατεστημενο google play,gmail κτλ.

2)Το μονο που τους ειχα ζητησει ηταν να ειναι ροοτ. Το κινητο εχει superuser που ειναι κατι σαν root απο οσο ξερω.

3)Ειχε καποιες κινεζικες εφαρμογες και τις οποιες εβγαλα πολυ ευκολα.

4)Το διαβασα και εγω αυτο και δεν εκανα update γι αυτο το λογο.Ομως ειναι καινουριο κινητο και σιγουρα θα γινει update multilanguage.

5)To μενου ειναι ελληνικο αλλα καποια υπομενου στις ρυθμισεις ειναι αγγλικα. Τα πληκτρολογια ειναι ελληνικα αλλα η αυτοματη διορθωση δεν λεει και πολλα. Γενικα ειναι καλο το ελληνικο μενου και σιγουρα δε σε ξενιζει.

 

Υ.γ. μιλα μαζι τους στο vickmall γιατι αυτα τα αλλαζουν και τα προσαρμοζουν στις απαιτησεις των αγοραστων. Οταν το παρρηγειλα δεν ηξερε κανενας τιποτα γι αυτο το κινητο και μιλουσα μαζι τους. Οτι μου ειπαν ηταν ακριβεστατο. Και με λιγο πιεση μου δωσαν και δωρο δερματινη θηκη(εκτος της σιλικονης)...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να περασει κανενας τολμηρος την τελευταια Rom απο εδω...;

 

http://rom.lenovo.com/xiazai_a806.html

 

Βαλτε μεταφραση γιατι ειναι στα κινεζικα!!!

 

1)Απο οτι καταλαβα εχει μεσα multilanguage ρομ για την ευρωπαικη αγορα και ειχε εγκατεστημενο google play,gmail κτλ.

 

Με το app του Youtube δεν ειχες κανενα θεμα ετσι...; Γιατι διαβασα καπου για το A850 νομιζω οτι δεν το ειχε εγκατεστημενο και ελεγε οτι δεν το υποστηριζε.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να περασει κανενας τολμηρος την τελευταια Rom απο εδω...;

 

http://rom.lenovo.com/xiazai_a806.html

 

Βαλτε μεταφραση γιατι ειναι στα κινεζικα!!!

 

 

 

Με το app του Youtube δεν ειχες κανενα θεμα ετσι...; Γιατι διαβασα καπου για το A850 νομιζω οτι δεν το ειχε εγκατεστημενο και ελεγε οτι δεν το υποστηριζε.

 

Εγω δεν το κατεχω το αθλημα με τις ρομ οποτε δε νομιζω να ασχοληθω κιολας και γι αυτο το λογο απεφυγα τα coolpad f1 και giayu g4s.

Το app youtube δουλευει κανονικα.Επειδη και γω οταν αποφασισα να το παρω διαβασα τα αντιστοιχα νηματα του A850,P780 πολλα απο τα προβληματα που αναφερονταν εκει δεν τα εχει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να περασει την τελευταια rom μπορει απο το παρακατω λινκ...εχει και οδηγιες στα αγγλικα. ΠΡΟΣΟΧΗ το update που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη εχει μονο αγγλικα και κινεζικα οποτε αν θελετε ελληνικα μην το δοκιμασετε ακομα.

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

 

Υ.Γ: Στο λινκ αξιζει να δειτε το changelog της νεας rom εχει αρκετες αλλαγες...

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα και εγώ το συγκεκριμένο κινητό από Vickmall. Μια ερώτηση: παίζει ρόλο εκεί που διαλέγουμε μέθοδο αποστολής αν θα είναι free shipping - Netherland Post-Registered Airmail ή

free shipping - Singapore Post-Registered Airmail

Εγώ πάντως διάλεξα Netherland Post...καλώς ή κακώς?????

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι απο της 5 του μηνα στην σιγκαπουρη και δεν εχει φυγει ακόμα!!!:confused::confused::confused::confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστημένοι παιδιά με το lenovo a806? Να το χτυπήσω? από κάμερα και λειτουργίες όλα καλά? Είναι καθαρό από μέσα από κινεζιές και είναι root ή το κάνουμε εμείς με κάποιο πρόγραμμα?

 

Αυτά τα δίκτυα είναι οκ για μας ?

 

2G: GSM 900/1800/1900MHz

 

3G: WCDMA 900/2100MHz

 

4G: FDD-LTE B1 / B3 (1800/2100MHz)

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστημένοι παιδιά με το lenovo a806? Να το χτυπήσω? από κάμερα και λειτουργίες όλα καλά? Είναι καθαρό από μέσα από κινεζιές και είναι root ή το κάνουμε εμείς με κάποιο πρόγραμμα?

 

Αυτά τα δίκτυα είναι οκ για μας ?

 

2G: GSM 900/1800/1900MHz

 

3G: WCDMA 900/2100MHz

 

4G: FDD-LTE B1 / B3 (1800/2100MHz)

Χτύπα το.....απαλά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Χτύπα το.....απαλά όμως.

 

Είναι rootαρισμένο ή υπάρχει κανά προγραμματάκι στυλ root genius, farmaroot, vroot?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι rootαρισμένο ή υπάρχει κανά προγραμματάκι στυλ root genius, farmaroot, vroot?

GUZGUN , μου φαίνεται πως έχουμε τα ίδια γούστα σε τηλέφωνα και tablet (Pipo M9). Εγώ το παράγγειλα ήδη από to2c και είχε επιλογή για να διαλέξεις αν το θες να έρθει ρουταρισμένο και με προεγκατεστημένο το playstore.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια παλικάρια που το έχουν τσιμπήσει έχουν υποσχεθεί συγκριτικό με redmi note :protest:

Άντε ρε παιδιά και καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα :cry:

Link to comment
Share on other sites

GUZGUN , μου φαίνεται πως έχουμε τα ίδια γούστα σε τηλέφωνα και tablet (Pipo M9). Εγώ το παράγγειλα ήδη από to2c και είχε επιλογή για να διαλέξεις αν το θες να έρθει ρουταρισμένο και με προεγκατεστημένο το playstore.

 

Καλώς τον Kandilak. Λες να το παραγγείλω και εγώ από to2c? φαντάζομαι με paypal γίνε η δουλειά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Kandilak. Λες να το παραγγείλω και εγώ από to2c? φαντάζομαι με paypal γίνε η δουλειά.

Ναι με paypal. Στα 150€ με πολύ καλά δώρα (FULLTAO Leather Case, FULLTAO Amazing H Tempered Glass) http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-leather-case-solution-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html . Αν πληρώσεις με paypal πρόσεξε να βάλεις την μετατροπή απο USD σε EUR να την κάνει η τράπεζα που έχεις την κάρτα και όχι το paypal γιατί την χρεώνουν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά , Θέλω και εγώ να πάρω ένα κινητό για τον αδερφό μου και είμαι ανάμεσα στο Lenovo και το Jiayu G4S. Ποιο από τα δύο πιστεύετε πως είναι καλύτερο ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι με paypal. Στα 150€ με πολύ καλά δώρα (FULLTAO Leather Case, FULLTAO Amazing H Tempered Glass) http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-leather-case-solution-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html . Αν πληρώσεις με paypal πρόσεξε να βάλεις την μετατροπή απο USD σε EUR να την κάνει η τράπεζα που έχεις την κάρτα και όχι το paypal γιατί την χρεώνουν παραπάνω.

 

Όλα καλα .ευχαριστώ και παλι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις με paypal πρόσεξε να βάλεις την μετατροπή απο USD σε EUR να την κάνει η τράπεζα που έχεις την κάρτα και όχι το paypal γιατί την χρεώνουν παραπάνω.

 

Πού είναι αυτή η επιλογή για τη μετατροπή στο PayPal?

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις είναι οι εξής:

Profile - My money - My preapproved payments- Update - Set available funding resources - Conversion options (το ίδιο μετά στη κάρτα που θες και πατάς save)

Και επιλέγεις "Bill me in the currency listed on the seller's invoice."

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά , Θέλω και εγώ να πάρω ένα κινητό για τον αδερφό μου και είμαι ανάμεσα στο Lenovo και το Jiayu G4S. Ποιο από τα δύο πιστεύετε πως είναι καλύτερο ?

 

Το Lenovo εχει πολυ χαμηλο SAR (0,33) και επισης ειναι και 4G. Το Jiayu δεν ειναι 4G και απο SAR ενας Θεος ξερει τι βγαζει...

Παρε το Lenovo που ειναι και πιο επωνυμο και εισαι μια χαρα...φαινεται πολυ καλο!

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία !

Σκέφτομαι και εγώ να το αγοράσω… εσείς με εμπειρία πάνω στο κινητό τι λέτε;

Να προχωρήσω σε αγορά;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά , Θέλω και εγώ να πάρω ένα κινητό για τον αδερφό μου και είμαι ανάμεσα στο Lenovo και το Jiayu G4S. Ποιο από τα δύο πιστεύετε πως είναι καλύτερο ?

Το Lenovo εχει πολυ χαμηλο SAR (0,33) και επισης ειναι και 4G. Το Jiayu δεν ειναι 4G και απο SAR ενας Θεος ξερει τι βγαζει...

Παρε το Lenovo που ειναι και πιο επωνυμο και εισαι μια χαρα...φαινεται πολυ καλο!

Συμφωνώ με αυτά που λέει παραπάνω ο nikos92. Να παρουσιάσω όμως και την άλλη άποψη:

Το G4 (σε όλες του τις εκδόσεις -και ίδιαίτερα στις πιο πρόσφατες 'C' και 'S') έχει μια εξαιρετική οθόνη - κάθομαι και τη χαζεύω κάθε φορά που ένα τέτοιο πέσει στα χέρια μου!

Αντίθετα, όσα Lenovo έχω δει, από σειρές 'A' και 'S' (που θεωρείται πιο high end) είχαν ωραίες οθόνες μεν, αλλά ούτε γι' αστείο δεν πλησίαζαν αυτές των Jiayu.

Μετά από αυτό, τείνω να θεωρώ τις οθόνες των Lenovo ένα από τα όχι ισχυρά τους σημεία - αλλά επειδή δε μ' αρέσει να γενικεύω, θα ήθελα πολύ να δω από κοντά ένα Α806 και την οθόνη του (και για να μπορώ να το συστήσω σε άλλους και επειδή... ψήνομαι λίγο κι ο ίδιος! :p)

Επίσης πολύ ισχυρό σημείο του G4S είναι η 3000mAh μπαταρία - μακράν καλύτερη από τα περισσότερα άλλα στην κατηγορία (και ναι, κάνει και στην πράξη τη διαφορά σε διάρκεια μεταξύ φορτίσεων, σε σχέση με τις περισσότερες άλλες συσκευές!)

Τέλος, κάτι άλλο που εγώ θεωρώ αρνητικό στα Lenovo (αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό) είναι ότι το λειτουργικό τους είναι *έντονα* customised από τη Lenovo, με "δικό του" look and feel σε αρκετές λεπτομέρειες και μπόλικες δικές τους εφαρμογές (οκ, τις οποίες μπορεί κανείς βέβαια να απεγκαταστήσει αν είναι root).

Για κάποια (άλλα) Lenovo δε, έχει ακουστεί ότι είναι και ασύμβατα με αρκετές εφαρμογές από το Play Store.

Τα Jiayu αντίθετα είναι όσο κοντά... παίρνει σε stock Android και συνήθως απροβλημάτιστα / δε χρειάζονται σχεδόν καθόλου σκάλισμα, right out of the box.

 

Για να μη σας ζαλίζω άλλο (και άλλωστε δεν είμαστε και στο κατάλληλο νήμα για συγκρίσεις συσκευών...):

A806 vs G4S: Δύσκολο το δίλημμα!

Προσωπικά και με βάση τα όσα ξέρω ως τώρα (γιατί μπορεί αργότερα να δω κανένα Lenovo από κοντά και να αναθεωρήσω πλήρως!) ίσως και να πήγαινα προς το G4S...

 

@Strack: θα σου έλεγα δες τα παραπάνω, κάνε και μία... βόλτα από το νήμα του G4S

και δες τι απ' όλα αυτά έχει μεγαλύτερη βαρύτητα με βάση τις προτιμήσεις σου.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

κάποιος μου έλεγε ότι 2 άτομα γνωστοί του πήραν lenovo και του ενός χάλασε το ακουστικό και μιλάει μόνο με hands free και ο άλλος έχει θέμα με το σήμα.

 

έχετε παρόμοιες εμπειρίες;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κάποιος μου έλεγε ότι 2 άτομα γνωστοί του πήραν lenovo και του ενός χάλασε το ακουστικό και μιλάει μόνο με hands free και ο άλλος έχει θέμα με το σήμα.

 

έχετε παρόμοιες εμπειρίες;

 

Ευχαριστώ

 

Αυτά με το τι είπε κάποιος γνωστός ενός φίλου του φίλου και πάει λέγοντας, έχουν πολύ πλάκα!

 

Στο θέμα μας, κινητά αξίας 700€ παίρνεις και υπάρχει πιθανότητα να έχει κάποιο ελάττωμα. Οι 2 "γνωστοί", είναι 2. Οι άλλοι που το έχουν και θα το πάρουν και δεν έχει θέμα, είναι 1000. Άρα κάνεις ότι κάνεις στα πάντα που θες να αγοράσεις, το αγοράζεις και βλέπεις!;)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παρελήφθη σήμερα το A806 και οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για ενα αρκετά ποιοτικό τηλ. Το αγόρασα απο mini deal μαζί με μια frosted θήκη, root+play.

Παίζει καμία άλλη ρομ;

Ρωτηστε ελεύθερα για το κιν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...