Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι χύμα. Πήρα ύλη 100% arabica. Δεν μπορώ να υπολογίζω καλά την δοσολογία του καφέ αλλά και της απόσταξης στο φλιτζάνι οπότε δεν κάνω καλό καιμακι. Που θα πάει θα την μάθω. Η Nespresso με απογοήτευσε

 

Ποια μηχανη πηρες;

 

Καφες που απολαμβανεις ακομη και χαλια ειναι ο Hausbrandt, αλλα τον πληρωνεις τον κερατα ακριβα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποια μηχανη πηρες;

 

Καφες που απολαμβανεις ακομη και χαλια ειναι ο Hausbrandt, αλλα τον πληρωνεις τον κερατα ακριβα.

Thanks Θα τον δοκιμάσω σε κάποια φάση. Πήρα την arielli 240 από το eShop που την είχε προσφορά και έμοιαζε με μια επωνύμη οπότε θεώρησα ότι μπορεί να έχουν ίδια parts

Link to comment
Share on other sites

Δειτε τι γελοια καμπανια εβγαλε η Nestlé προκειμενου να πεισει τους καταναλωτες οτι και καλα ο απλος nescafé ειναι πρωτης ποιοτητος και οτι οσα ακουγονται περι κατακαθιων,χυμικων κ.τ.λ. ειναι κακες φημες:

Δεν μπορω, καθε φορα που το βλεπω σκαω στα γελια:lol:

Link to comment
Share on other sites

τι άκυρη διαφήμιση είναι αυτή. Πάντως κατάφεραν να με πείσουν χα χα ο nescafe δεν είναι χημικός
Link to comment
Share on other sites

O κουπατος δεν ξερω ακριβως σε τι διαφερει, ισως να ειναι λιγο πιο ελαφρυς αφου προοριζεται για διπλο ελληνικο.Ο σκουρος απ'οτι ξερω καβουρδιζεται σε υψηλοτερη θερμοκρασια,για'υτο και εχει πιο εντονο αρωμα και σκουρο χρωμα.Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο πιο βαρυς απο τον κλασσικο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε κατεω espresso,freddo και τέτοια.

Φραπέ πολύ γλυκό,πολύ γάλα.

Ελληνικό Δανδαλης.

Άντε και κανέναν γαλλικό decaf.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε τι γελοια καμπανια εβγαλε η Nestlé προκειμενου να πεισει τους καταναλωτες οτι και καλα ο απλος nescafé ειναι πρωτης ποιοτητος και οτι οσα ακουγονται περι κατακαθιων,χυμικων κ.τ.λ. ειναι κακες φημες:

Δεν μπορω, καθε φορα που το βλεπω σκαω στα γελια:lol:

 

Ότι δηλαδή έπεσαν οι πωλήσεις τους; Τραγικό απλά! χαχαχα

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα στην παρέα, πήρα σήμερα μια tassimo απο τον κωτσοβολο 35 € , αγόρασα επι τόπου και ενα πακέτο espresso intenso 4€.

Μόλις έκανα τον πρώτο μου καφέ, δεν θα έλεγα ότι είναι άσχημος αρκετά καλός θα έλεγα, αν και μέχρι τώρα έπινα μόνο frendo και έτσι δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Το πακέτο έχει 50 κουπόνια του 1€ για εκπτωση αγοράς καφέ απο το ΑΒ , επίσης με την πρώτη αγορά από την tassimo αξίας 40 € έχεις εκπτωση 20€.

Ποιόν καφέ μου προτείνετε να πάρω που να είναι κάπως δυνατός?

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο δυνατος απο αυτους που πουλιουνται στα super market ειναι ο espresso ristretto,και μπορω να πω οτι ειναι πιο γευστικος και αρωματικος απ'τον intenso.Εναλλακτικα θα μπορουσες να παραγγειλεις διαδικτυακα,οπου υπαρχουν περισσοτερες ποικιλιες και επιλογες.Απο εκει θα σου προτυνα τον medaille d'or που ναι μεν ειναι φιλτρου,αλλα ειναι αρκετα δυνατος και θυμιζει περισσοτερο espresso.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, το τσάι που βρίσκουμε στα μάρκετ είναι καλό? Έχουν συντηρητικά? Είναι τόσο μικρά τα γράμματα σε κάτι lipton π.χ που κοίταζα που είναι αδύνατον να τα διαβάσω. Έχετε να προτείνετε κάποιο φρουτώδες?
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάτι φυσικό μπορείς να πάρεις αυτό που έχει σε σακουλάκι (πχ στον βασιλόπουλο έχουν αυτή τη σειρά ο ΑΒ κοντά στην ελληνική Γη) που έχει μέσα ολόκληρο το φυτό και να το βράσεις μαζί με αποξηραμένα φρούτα! Είναι και πολύ γευστικό και ξέρεις τι πίνεις!
Link to comment
Share on other sites

O κουπατος δεν ξερω ακριβως σε τι διαφερει, ισως να ειναι λιγο πιο ελαφρυς αφου προοριζεται για διπλο ελληνικο.Ο σκουρος απ'οτι ξερω καβουρδιζεται σε υψηλοτερη θερμοκρασια,για'υτο και εχει πιο εντονο αρωμα και σκουρο χρωμα.Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο πιο βαρυς απο τον κλασσικο.

 

εβγαλα ακρη (μαλλον)

πηρα κουπατο προχθες.

εχει πολυ καλυτερη γευση απ τον πρασινο. (παντα πινω 2πλο καφε)

μαλλον αυτον θα παιρνω απο δω και περα

 

ο σκουρος παλιοτερα που ειχα δοκιμασει ηταν πολυ ωραιος και με εντονη γευση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, το τσάι που βρίσκουμε στα μάρκετ είναι καλό? Έχουν συντηρητικά? Είναι τόσο μικρά τα γράμματα σε κάτι lipton π.χ που κοίταζα που είναι αδύνατον να τα διαβάσω. Έχετε να προτείνετε κάποιο φρουτώδες?

Αν δεν μπορεις να βγεις στους αγρους να μαζεψεις, μπορεις να παρεις απο μαγαζακια με βιολογικα προιοντα και βοτανα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος θελει να ξερει τι πινει,τοτε καταφευγει στην μητερα φυση και μαζευει τα καλουδια,τα αποξηραινει και μετα πινει φυση.αν παλι δεν μπορει,παιρνει τα υποκαταστατα με τις συνεπειες μαζι.γιατι οτι σφραγιζει απο εργοστασιο,αθωο δε το λες. Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάτι φυσικό μπορείς να πάρεις αυτό που έχει σε σακουλάκι (πχ στον βασιλόπουλο έχουν αυτή τη σειρά ο ΑΒ κοντά στην ελληνική Γη) που έχει μέσα ολόκληρο το φυτό και να το βράσεις μαζί με αποξηραμένα φρούτα! Είναι και πολύ γευστικό και ξέρεις τι πίνεις!

 

Kαλή ιδέα! :)

 

Αν δεν μπορεις να βγεις στους αγρους να μαζεψεις, μπορεις να παρεις απο μαγαζακια με βιολογικα προιοντα και βοτανα

 

Με φαντάζεσαι εμένα στους αγρούς; ; όχι πες μου με φαντάζεαι;;; :lol: :p Θα κοιτάξω και στα βιολογικά. ;)

 

 

οτι σφραγιζει απο εργοστασιο,αθωο δε το λες.

 

Χμμμ ένα δίκιο το 'χεις..

Link to comment
Share on other sites

Με φαντάζεσαι εμένα στους αγρούς; ; όχι πες μου με φαντάζεαι;;; :lol: :p Θα κοιτάξω και στα βιολογικά. ;)

 

..

Αργησα λίγο αλλά το έκανα εικόνα.:lol:

μπορείς να πάρεις και απο λαικές, αν δε βρεις μαγαζακι με βοτανα κοντά σου.

Αν δεν έχεις ούτε λαική, ε τότε πάνε σε μια εξοχή όταν στρώσει ο καιρός

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Οk, αλλά μια που είσαι ειδική θα σε πάρω και σένα μαζί στην εξοχή, μη σου πω και στη λαϊκή. :lol: :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σας θα ήθελα να μου πείτε ποιος espresso είναι ο καλύτερος για την παρασκευή Freddo Cappuccino χωρίς μηχανή.;; Έχω τον nescafe espresso είναι όντως από τους καλύτερους καφέδες για Freddo Cappuccino η ο dawn egbert είναι πιο καλός..;;; Ποιόν άλλο προτείνεται..;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας θα ήθελα να μου πείτε ποιος espresso είναι ο καλύτερος για την παρασκευή Freddo Cappuccino χωρίς μηχανή.;; Έχω τον nescafe espresso είναι όντως από τους καλύτερους καφέδες για Freddo Cappuccino η ο dawn egbert είναι πιο καλός..;;; Ποιόν άλλο προτείνεται..;;

 

Δεν υπαρχει espresso που να φτιαχνεται χωρις μηχανη και ολα αυτα τα σκευασματα που πουλανε δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Μην ασχολησαι με τραβεστη ροφηματα φυλαξε τα λευτα σου και παρε μια εσπρεσιερα θα με θυμηθεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά!

Επειδή είμαι πολύ άσχετος καθώς δεν έχω κάνεις ποτέ εσπρέσσο μόνος μου, απλά έχω δει.

Πήρα πρόσφατα μια Dolce Gusto Piccolo και πριν λίγο παρήγγειλα μια επαναγεμιζόμενη κάψουλα και θα έρθει σε λίγες μέρες. Μπορεί κάποιος να μου πει με πολύ απλά λόγια τα βήματα για να κάνω έναν φρέντο εσπρέσσο; Και κύρια ερωτηση πόση ώρα φιλτράρω τον καφε από την μηχανή; Οπως είπα δεν έχω κάνει ποτέ και δεν μπορώ να υπολογίσω με το μάτι. Επίσης καλό είναι να την κάνω 2 φορές την διαδικασία για την διπλή δόση ή βάζω παραπάνω καφέ στην κάψουλα; και τέλος όταν χτυπάω τον καφέ, έχει σημασία πόση ώρα το κάνω και ο πάγος μπορεί να είναι και ολόκληρος αλλά για καλύτερο αποτέλεσμα προτείνεται πάγος θρυμματισμένος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ορίστε για οποιαδήποτε συμβουλή για ένα καλύτερο αποτέλεσμα!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Επειδή είμαι πολύ άσχετος καθώς δεν έχω κάνεις ποτέ εσπρέσσο μόνος μου, απλά έχω δει.

Πήρα πρόσφατα μια Dolce Gusto Piccolo και πριν λίγο παρήγγειλα μια επαναγεμιζόμενη κάψουλα και θα έρθει σε λίγες μέρες. Μπορεί κάποιος να μου πει με πολύ απλά λόγια τα βήματα για να κάνω έναν φρέντο εσπρέσσο; Και κύρια ερωτηση πόση ώρα φιλτράρω τον καφε από την μηχανή; Οπως είπα δεν έχω κάνει ποτέ και δεν μπορώ να υπολογίσω με το μάτι. Επίσης καλό είναι να την κάνω 2 φορές την διαδικασία για την διπλή δόση ή βάζω παραπάνω καφέ στην κάψουλα; και τέλος όταν χτυπάω τον καφέ, έχει σημασία πόση ώρα το κάνω και ο πάγος μπορεί να είναι και ολόκληρος αλλά για καλύτερο αποτέλεσμα προτείνεται πάγος θρυμματισμένος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ορίστε για οποιαδήποτε συμβουλή για ένα καλύτερο αποτέλεσμα!

 

Καλό είναι να διαβάσεις το εγχειρίδιο της μηχανής όμως σχεδόν πάντα μηχανές αυτές σου δίνουν επιλογές για την ποσότητα του καφέ που θες να βγάλεις ανάλογα με το τι θες να φτιάξεις. Έχουν ένα κουμπί που ρυθμίζει πόσος καφές θα βγει δηλαδή, δε χρειάζεται να πατήσεις εσύ για να σταματήσει.

 

Στην κάψουλα από τη στιγμή μάλιστα που πήρες επαναφορτιζόμενη (αν και προσωπικά να σου πω ότι δεν είναι ιδιαίτερα υγιεινή η επιλογή σου - σιλικόνη), θα τη γεμίζεις μέχρι εκεί που σου λένε οι οδηγίες. Για διπλό καφέ βάζεις δεύτερη δόση όχι παραπάνω δόση. Μπορείς βέβαια να το αφήσεις να τρέξει παραπάνω ώρα - συνήθως σου δίνουν τη δυνατότητα να συνεχισεις τη ροή και πέρα των προκαθορισμένων χρόνων - αλλά θα βγεί νερόπλυμα έτσι.

 

Την τελευταία σου ερώτηση δεν την καταλαβαίνω. Αν μιλάς για Freddo Cappuccino, δε χρειάζεται ιδιαίτερο χτύπημα, μόνο τόσο ώστε να διαλυθεί η ζάχαρη που βάζεις. Ο πάγος είναι καλύτερος σε θρύμματα αλλά εντάξει, δε θα γινει και τίποτα αν βάλεις ολόκληρο το παγάκι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγω για φρεντο καπουτσίνο βάζω την κάψουλα εσπρέσσο την λούγκο νομίζω που η δοσολογία ειναι 120γρ νερό...βγαίνει ζεστό μετά του βαζω παγακια και φτιάχνω εγω το αφρόγαλο και έτοιμο

Απο χαρμάνι καφέ δεν ξετρελάθηκα...η εύκολη λύση ειναι χχαχα

Ο καπουτσίνο ειναι όλα τα λεφτά στην ντόλτσε γκούστο για χειμώνα....

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...