Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για την αναβάθμιση, μέσω pc suite ή μέσω OTA? Επίσης, ποια θα ήταν η καλύτερη διαδικασία για την αναβάθμιση? (πχ, πρώτα κάνεις αναβάθμιση και μετά ένα hard reset ή το αντίστροφο?)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ θεωρώ ότι αν κάποιος θέλει να στήσει το κινητό από την αρχή καλυτερα να φλασαρει με το LG up. Αν θέλει να αναβαθμίσει χωρίς να χάσει δεδομένα τότε πάει με pc suite. ΟTA σε αλλαγή λειτουργικού δεν θα το έβλεπα. Reset έκανα στο τέλος αφού ολοκληρώθηκε το φλασαρισμα.
Link to comment
Share on other sites

3 μέρες με mm και μου έχει παρουσιάσει το εξής bug: πολλές φορές δεν μπορώ να ξυπνήσω το κινητό με το πίσω κουμπί. Κάποιες φορές πιάνει με το δεύτερο-τρίτο πάτημα ή και καθόλου, ευτυχώς το double knock λειτουργεί κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι αν κάποιος θέλει να στήσει το κινητό από την αρχή καλυτερα να φλασαρει με το LG up. Αν θέλει να αναβαθμίσει χωρίς να χάσει δεδομένα τότε πάει με pc suite. ΟTA σε αλλαγή λειτουργικού δεν θα το έβλεπα. Reset έκανα στο τέλος αφού ολοκληρώθηκε το φλασαρισμα.

 

Μπορεί να κάνει το φλασάρισμα και σε μεταγενέστερο χρόνο αφού έχει κάνει την OTA διαδικασία. :D

Είμαι λάθος στο παραπάνω σκεπτικό; :cool:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ασχετος!!!!!! Μπορείς να μου το εξηγήσεις ???

 

Κλείνεις το κινητό. Πατάς παρατεταμένα το volume down + power button για 6-7 seconds μέχρι να εμφανιστεί το lg logo.Μετά τα αφήνεις τα δυο button για 1 second και τα ξαναπατάς παρατεταμένα μέχρι να εμφανιστεί το recovery menu.Μετά πλοηγείσαι στο recovery menu και κάνεις wipe data.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Newsletter πριν από λίγο από Κωτσόβολο προσφορά από 399 στα 369 αν είναι δυνατόν.

Και στο skroutz 256 ακόμα και το δίκαρτο έχει μικρότερη τιμή 299 σημεία των καιρών που δεν λένε να αλλάξουν.

Ευτυχώς αλλάζουμε λειτουργικό ξημερώματα!

Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις το κινητό. Πατάς παρατεταμένα το volume down + power button για 6-7 seconds μέχρι να εμφανιστεί το lg logo.Μετά τα αφήνεις τα δυο button για 1 second και τα ξαναπατάς παρατεταμένα μέχρι να εμφανιστεί το recovery menu.Μετά πλοηγείσαι στο recovery menu και κάνεις wipe data.

Απλά αν δεν έχει κάποιο custom recovery μ' αυτή τη διαδικασία θα κάνει factory reset.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει το φλασάρισμα και σε μεταγενέστερο χρόνο αφού έχει κάνει την OTA διαδικασία. :D

Είμαι λάθος στο παραπάνω σκεπτικό; :cool:

Όχι βέβαια δεν είσαι λάθος απλώς το να κάνει ota των 700+ mb από 1,2 gb που είναι όλο το firmware αφήνει αρκετά περιθώρια να πάει κάτι στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα... Λυπάμαι που σας γνωρίζω με τέτοιο τρόπο άλλα αναγκάστηκα να ψάξω γτ απο τις 6 περιπου το κινητο μου κανει την νεα αναβάθμιση. Την έκανε εν τέλη μου δειχνει ότι ολοκληρώθηκε και το κιν κανει επανεκκίνηση μετα κάνει βελτιστοποίηση 44 εφαρμογών δειχνει οτι το android ξεκιναει και κολλαει στην οθόνη με το σήμα της LG.... απο τα λιγα που διαβασα βρηκα οτι και καποιος johnakis25 ειχε το ιδιο προβλημα αλλα δεν μπορω να κτλβ την λυση που το δίνετε με το pcsuite και εκτος αυτου δεν το αναγνωρίζει το pcsuite το κιν.... Υπαρχει καποια λυση???

 

Δοκίμασε να κάνεις hard reset με τον συνδυασμό κουμπιών. Όταν σου ζητήσει το mail το βάζεις και στο επόμενο βήμα που κάτι λέει για συγχρονισμό πατάς παράλειψη και βάζεις μετά manual τις εφαρμογές. Όπως και να έχει κατά 99% έχεις χάσει τα δεδομένα σου

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα παντως που το περασα δεν μου εχει παρουσιαστει κανενα bug προς το παρων. Ολα λειτουργουν οπως λειτουργουσαν με το 5. Στα μενου το βλεπω πιο γρηγορο δηλαδη οι μεταβασεις απο σελιδα σε σελιδα γινονται πιο γρηγορα. Εχω μεσα ομως το cpu stats το οποιο δειχνει συνεχεια φορτωμενους τους επεξεργαστες αλλα δεν μου κοβει πουθενα. Τωρα για τη μπαταρια με μια μεση χρηση δηλαδη τηλεφωνα λιγo νετ τσεκ τα mail μου και το παιχνιδι που παιζω δηλαδη το clash of clans και ενεργοποιημενος ο αυτοματος φωτισμος απο τις 6 το απογευμα με 100% εως τις 11:30 το βραδυ η μπαταρια εχει φτασει στο 83%. Αυτο το γραφω γιατι ειχα διαβαζει καποια bug στο forum και τα κοιταξα μολις ανοιξα το κινητο με την 6.0 δεν βρηκα κανενα στο δικο μου. Τωρα αμα εμφανιστει κατι τις επομενες μερες θα ενημερωσω. Ελπιζω να συνεχισει κανονικα η λειτουργια του. Αν και το ειπα πιο πριν το ξαναλεω η ενημερωση εγινε μεσω ΟΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Που καιρός για OTA το θέλω τώρα!

Προσπαθώ όμως να κάνω backup και αναβάθμιση και κάτι σκαλώνει στη διαδικασία του backup μέσω της αναβάθμισης. Μέχρι και τη διαδικασία εισαγωγής PIN άλλαξα μήπως και προκύπτει από αυτό κατά την επανεκκίνηση του κινητού.

Να είναι η αναγνώριση σφαλμάτων από USB που το έχω ενεργοποιήσει από τις επιλογές προγραμματιστών για περισσότερη ασφάλεια όπως διάβασα για τη αποφυγή του phone brick;

Τέλος πάντων τώρα προχωράω με σκέτη αναβάθμιση και φαίνεται ότι λειτουργεί κατεβάζει φουλ.

Το τελευταίο backup στη κάρτα το έκανα χθες βράδυ πάνω από 1.3gb όποτε θεωρώ ότι καλύπτομαι από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση ΟΤΑ. Για να κατέβουν τα 769 mb πέρασαν 3 ώρες και 45 λεπτά. Υποψιάζομαι ότι έκανε τόση ώρα γιατί την έδωσαν ταυτόχρονα σε χιλιάδες χρήστες ανά την Ευρώπη και οι servers αγκομαχούσαν.

Μετά περίμενα και την εγκατάσταση. Έχω και 230 εφαρμογές που έπρεπε να βελτιωθούν.... ε πέρασε η ώρα. Οι Google εφαρμογές δεν αναβαθμίστηκαν σε πρώτο χρόνο, γιατί έπρεπε να αναβαθμιστούν πρώτα τα Google services. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε να κάνω επανεκκίνηση του κινητού χειροκίνητα. Και μετά έπρεπε να στήσω από την αρχή όσους φακέλους είχα μέσα εφαρμογές της Google. Και γενικά να στήσω τις αρχικές μου οθόνες. Αυτά για την αναβάθμιση.

 

Τώρα, αυτά που παρατήρησα.

Η οθόνη μου φαίνεται πιο λαμπερή και τα χρώματα λίγο πιο ανοιχτά από ότι ήταν πριν. Τα γράμματα στο μενού λίγο πιο μικρά. Η ανταπόκριση της οθόνης πιο γρήγορη και smooth. Ακόμη και το πληκτρολόγιο ανταποκρίνεται πολύ πιο σωστά και μου δίνει την εντύπωση ότι οι λέξεις γράφονται πριν ακόμα την σχηματίσω.

Α. Να πω εδώ ότι γράφω με swipe (σύρσιμο). Το έχω συνηθίσει και είναι πολύ πιο γρήγορο από το να πατάω το κάθε γράμμα ξεχωριστά. Δοκιμάστε το. Μόλις το συνηθίσετε δεν θα γυρίσεται πίσω.

Αυτά από εμένα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση ΟΤΑ. Για να κατέβουν τα 769 mb πέρασαν 3 ώρες και 45 λεπτά. Υποψιάζομαι ότι έκανε τόση ώρα γιατί την έδωσαν ταυτόχρονα σε χιλιάδες χρήστες ανά την Ευρώπη και οι servers αγκομαχούσαν.

Μετά περίμενα και την εγκατάσταση. Έχω και 230 εφαρμογές που έπρεπε να βελτιωθούν.... ε πέρασε η ώρα. Οι Google εφαρμογές δεν αναβαθμίστηκαν σε πρώτο χρόνο, γιατί έπρεπε να αναβαθμιστούν πρώτα τα Google services. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε να κάνω επανεκκίνηση του κινητού χειροκίνητα. Και μετά έπρεπε να στήσω από την αρχή όσους φακέλους είχα μέσα εφαρμογές της Google. Και γενικά να στήσω τις αρχικές μου οθόνες. Αυτά για την αναβάθμιση.

 

Τώρα, αυτά που παρατήρησα.

Η οθόνη μου φαίνεται πιο λαμπερή και τα χρώματα λίγο πιο ανοιχτά από ότι ήταν πριν. Τα γράμματα στο μενού λίγο πιο μικρά. Η ανταπόκριση της οθόνης πιο γρήγορη και smooth. Ακόμη και το πληκτρολόγιο ανταποκρίνεται πολύ πιο σωστά και μου δίνει την εντύπωση ότι οι λέξεις γράφονται πριν ακόμα την σχηματίσω.

Α. Να πω εδώ ότι γράφω με swipe (σύρσιμο). Το έχω συνηθίσει και είναι πολύ πιο γρήγορο από το να πατάω το κάθε γράμμα ξεχωριστά. Δοκιμάστε το. Μόλις το συνηθίσετε δεν θα γυρίσεται πίσω.

Αυτά από εμένα προς το παρόν.

 

Ίδιες εντυπώσεις έχουμε αυτό με τα γράμματα μου τι σπάει περισσότερο στη Lollipop το είχα βάλει στη μεγάλη σκάλα και τα διάβαζα άνετα τώρα χρειάζομαι λίγο χρόνο για να τα συνηθίσω προς στιγμή μου ήρθε η εντύπωση ότι είναι στη γραμματοσειρά το πρόβλημα αλλά σύντομα απογοητεύτηκα. Ποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς από τα γραφόμενα συμπεραίνω της LG θα είναι.

Μέχρι τώρα αναβάθμιση έγινε στο Google services και σε μια άλλη καθώς και σε δύο της LG μέσα από το μενού που βρίσκεις την OTA.

Πάντως οι ρυθμίσεις κατανοητές τώρα το έκλεισα για πρώτη φορά και το έβαλα στο φορτιστή μου κατέβηκε στο 72% μετά από 1 ώρα ρυθμίσεων.

Μέσα από το LG PC Suite μου ήρθε στο OTA δεν έβλεπα κάτι έτσι προχώρησα μέσω suite αλλά 3 ώρες όχι τόσες πολλές ούτε 2 ήταν οι δικές μου αλλά με 86 εφαρμογές συνολικά και ο σταθερός κατέβαζε με γύρω στα 5mbps αρκετά κάτω από τα 13mbps μέγιστη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα αναβάθμιση ΟΤΑ χθες βράδυ.Το αρχείο περίπου 750mb όπως έχει ήδη αναφερθεί.Μετά την πρώτη εκκίνηση έβγαλε συνεχή μηνύματα για εγαρμογές που σταμάτησαν να λειτουργούν (mail,hangouts,android wear και άλλες) όπως και δεν υπήρχε το Play Store.Χρειάστηκε να γίνουν τρεις επανεκκινήσεις χειροκίνητα προκειμένου να δουλέψει κανονικά το τηλέφωνο.Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές.Για μπαταρία δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και σήμερα δουλεύει σε κανονικές συνθήκες.
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σε οσους κανανε την αναβαθμηση,η εφαρμογη email (oxι gmail) βγαζει το μυνημα οτι η εφαρμογη διακοπηκε? (γιατι για μενα ειναι ο λογος που πηγα σε custom rom) και αν αντιμετωπησε κανεις το προβλημα τι λυση βρηκε,αν βρηκε.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο δικό μου, προς το παρόν τουλάχιστον μετά από τρεις ημέρες στην MM, δεν υπάρχει καμία διακοπή σε καμία εφαρμογή. Έκανες reset μετά την αναβάθμιση;

Σε όλα βλέπω μικρότερες ή μεγαλύτερες βελτιώσεις. Αυτό το knock code με τα τουλάχιστον 6 χτυπήματα να μην βάζανε κι όλα θα ήταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Μετά την αναβάθμιση σε android 6.0 το κινητο μου κανει ασταματητες επανακκινησεις. Μολις φτανω στην αρχικη οθονη το κινητο μου κανει επανακκινησει και ξανα το ιδιο συνεχως. Από οτι εχω δει καποιοι εχουν το ιδιο θεμα. Υπάρχει καποια λύση? Δεν μπορω να μπω σε safe mode μιας και το κινητο κανει επανακκινησει μολις φτασει στην αρχικη οθονη μετα απο 2 δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σε οσους κανανε την αναβαθμηση,η εφαρμογη email (oxι gmail) βγαζει το μυνημα οτι η εφαρμογη διακοπηκε? (γιατι για μενα ειναι ο λογος που πηγα σε custom rom) και αν αντιμετωπησε κανεις το προβλημα τι λυση βρηκε,αν βρηκε.

 

Δεν το χρησιμοποιώ αλλά φαίνεται να τρέχει κανονικά, τώρα αν με λογαριασμούς έχει πρόβλημα και πετάει διακόπηκε άγνωστο.

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει το ότι σηκώνεται κανονικά πάντως η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο δικό μου, προς το παρόν τουλάχιστον μετά από τρεις ημέρες στην MM, δεν υπάρχει καμία διακοπή σε καμία εφαρμογή. Έκανες reset μετά την αναβάθμιση;

Σε όλα βλέπω μικρότερες ή μεγαλύτερες βελτιώσεις. Αυτό το knock code με τα τουλάχιστον 6 χτυπήματα να μην βάζανε κι όλα θα ήταν καλύτερα.

εκανα ρεσετ την εφαρμογη(εκαθαριση δεδομενων)αλλα τιποτα.το knock code απλα μην το βαζεις.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Μετά την αναβάθμιση σε android 6.0 το κινητο μου κανει ασταματητες επανακκινησεις. Μολις φτανω στην αρχικη οθονη το κινητο μου κανει επανακκινησει και ξανα το ιδιο συνεχως. Από οτι εχω δει καποιοι εχουν το ιδιο θεμα. Υπάρχει καποια λύση? Δεν μπορω να μπω σε safe mode μιας και το κινητο κανει επανακκινησει μολις φτασει στην αρχικη οθονη μετα απο 2 δευτερολεπτα.

 

Μπαταρία έβγαλες ίσως βοηθούσε.

Αλλά περίμενε και μία γνώμη από ειδικούς μη σε πάρω στο λαιμό μου και γίνει τούβλο.

Link to comment
Share on other sites

εκανα ρεσετ την εφαρμογη(εκαθαριση δεδομενων)αλλα τιποτα.το knock code απλα μην το βαζεις.

 

Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα, εννοούσα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αμέσως μετά την αναβάθμιση από lp σε mm.

 

Είχα συνηθίσει το knock code με τα τρία χτυπήματα τόσο πολύ που έφτασα να χτυπάω τρεις φορές για να ανοίξει και οποιαδήποτε άλλη συσκευή γύρω μου η οποία έχει οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...