Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

LG G3

 

http://www.insomnia.gr/uploads//gadgets/images/gadgets_201405/20140520194900.jpg

 

Xαρακτηριστικά:

  • Διαστάσεις 146,3 x 74,6 x 8,9 χιλιοστά. βάρος 149 γραμμάρια
  • Οθόνη IPS 5,5 ιντσών Quad HD (2560 x 1440 pixels) με πυκνότητα pixel στα 538 ppi
  • SoC Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC με τετραπύρηνη Κrait 400 CPU χρονισμένη στα 2,5 GHz
  • RAM 2/3 GB
  • Κάμερα 13 megapixel, f/2.0 φακός με O.I.S.+ και laser assisted auto focus (4K video)
  • Εμπρόσθια κάμερα 2,1 megapixel
  • Ηχείο ισχύος 1 Watt με Βοοst AMP
  • 16 / 32 GB αποθηκευτικός χώρος (microSD υποδοχή συμβατή με κάρτες έως 128 GB)
  • WiFi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, DLNA, Miracast, FM radio, 4G LTE
  • Λειτουργικό σύστημα Android 4.4.2 KitKat με LG UX
  • Μπαταρία 3000 mAh (αποσπώμενη με υποστήριξη για ασύρματη φόρτιση)
  • Smart Keyboard
  • Smart Notice
  • Smart Security

 

http://static.trustedreviews.com/94/00002c408/3f14/LG-G3-rear.jpg

 

Χρήσιμα θέματα

 

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G3

Καντε το G3 σας ελαφρυτερο !

G3 : Επιστροφη σε εργοστασιακη κατασταση

Edited by m7ixalis
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο το LG G3 σε όσους το πάρουν

 

@STELIOS063

Στέλιο συγκρίνοντας την μπαταρία του με το G2 που λες ότι είναι υποδιέστερη, ίσως μετά την 3η φόρτιση να έχει καλύτερη συμπεριφορά.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

:D

Καλορίζικο το LG G3 σε όσους το πάρουν

 

@STELIOS063

Στέλιο συγκρίνοντας την μπαταρία του με το G2 που λες ότι είναι υποδιέστερη, ίσως μετά την 3η φόρτιση να έχει καλύτερη συμπεριφορά.

 

:D ετσι νομιζω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση που το έφερε σχετικά νωρίς η lg το 2/16

Να δούμε ποτε και αν φέρει το 3/32 εξίσου.

 

Για την μπαταρία σε όλα τα κινητά ισχύει οτι μετά 4-5 φορτίσεις αποδίδει καλύτερα,αυτο δεν σημαίνει οτι θα ειναι στα ίδια επίπεδα με το g2.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλή συσκευή περιμένουμε εντυπώσεις από τους νέους κατόχους... Επίσης αν γίνεται θα ήθελα εντυπώσεις για το bluetooth που δίνει δώρο το πλαίσιο...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο στους πρωτους κατοχους του G3! Ας κανουν κι ενα κοπο να μας πουν τις εντυπωσεις τους η οσοι ειχαν κ το G2 αν αξιζει τη μεταβαση!
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όσους το πήραν, να μας κάνουν όμως και ένα vs με το g2..... Γιατί είμαι ανάμεσα σε g3 και m8........κάτοχος g2 τώρα.....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως ποσταρα και στο άλλο νημα παραθέτω το link με το unboxing

 

Μετά από μια μέρα χρήσης έχω να γράψω τα εξής.

 

Το κινητό έχει αρκετά σημαντικό lag κάτι το οποίο οι heavy users όχι απλά θα το καταλάβουν με την μία αλλά είναι λόγος σημαντικός να τους χαλάσει. Εμένα πχ με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό.

 

Αν εξαιρέσουμε αυτό το κινητό έχει καταπληκτική οθόνη ωραία μενού όμορφο στήσιμο.

 

Η κάμερα λειτουργεί υποδειγματικά σε όλες τις συνθήκες φωτισμού και είναι από τις κορυφαίες που υπάρχουν σε smartphones.

 

Για όσους τους ενδιαφέρει η ηχογράφηση κλήσεων το acr δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Να αναφέρω ότι σε untutu test το κινητό μετά βίας έπιασε 28596.

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Επιγραμματικα όσοι θέλουν μια συσκευή χωρίς lag ας ψάξουν αλλού γιατί εδώ έχουμε μπόλικο τουλάχιστον προς το παρόν.

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Τα lag πανω κατω αναμενομενα ηταν μιας και σε review τα ειχαμε δει και απο αλλους κατοχους εξισου στο προς κυκλοφορια νημα.

Απαραδεκτα αλλα δυστυχως αναμενομενα.

Τωρα για το σκορ σε antutu 28500 χιλιαδες περιπου, ομολογουμενος παρα πολυ μικρο νουμερο ειδικα οταν με το g2 επιανα ανετα 36000 χιλιαδες:blink:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα lag πανω κατω αναμενομενα ηταν μιας και σε review τα ειχαμε δει και απο αλλους κατοχους εξισου στο προς κυκλοφορια νημα.

Απαραδεκτα αλλα δυστυχως αναμενομενα.

Τωρα για το σκορ σε antutu 28500 χιλιαδες περιπου, ομολογουμενος παρα πολυ μικρο νουμερο ειδικα οταν με το g2 επιανα ανετα 36000 χιλιαδες:blink:

 

Alex οταν τα γράφαμε αυτά πριν ακόμα κυκλοφορήσει, κάποιοι έλεγαν εξυπνάδες.

Κατι ο 801 με την QHD, κάτι το φόρτωμα αλα Samsung ηταν αναμενόμενο.

Κάτι θα γίνει με μελλοντικά updates αλλά αν δεν πέσει ο 805 επάνω δεν βλέπω να πλησιάζει το G2.

 

Κατά τα άλλα είναι ενα απο τα πιο όμορφα smartphones.

H οθόνη θα δείξει ανάλογα πως θα τα πάει με θερμοκρασίες-φωτεινοτητα.

Προσωπικά προτιμώ καλύτερη ποιότητα οθόνες και ας είναι μικρότερης ανάλυσης.

Η retina της apple ενώ είναι ξεπερασμένη σε ανάλυση διαθέτει τα καλύτερα στοιχεία σε φωτεινότητα και γωνία θέασης.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Alex οταν τα γράφαμε αυτά πριν ακόμα κυκλοφορήσει, κάποιοι έλεγαν εξυπνάδες.

Κατι ο 801 με την QHD, κάτι το φόρτωμα αλα Samsung ηταν αναμενόμενο.

Κάτι θα γίνει με μελλοντικά updates αλλά αν δεν πέσει ο 805 επάνω δεν βλέπω να πλησιάζει το G2.

Πολλοι τα λεγαμε αυτα αλλα πιο πολλοι ελεγαν πως κρινετε ενα κινητο χωρις να το εχετε πιασει.Ο 801 ειναι σαν τον 800αρη.Ο 800/801 για full hd αναλυση ειναι τοπ αλλα για uhd(μια αναλυση τοσο αχρηστη οσο τα πολλα mp στις καμερες) μονο απο 805 και πανω θα τραβαει.

 

Αρα το συμπερασμα ειναι οτι ειναι χειροτερο απο την περσινη ναυαρχιδα.Βλεπω πολυ συντομα να πεφτει και αυτο στα 300 μπας και πουλησει τιποτα.Ειδικα αν βγουν iphone 6/note 4/s5 premium ποιος θα παει να παει το g3 με το lag.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχουμε και συμπερασμα οτι το lag ειναι θεμα επεξεργαστη. Α... και ανάλυσης μάλλον. Δεν αμφιβάλω για το lag καθολου οπως επισης και για την γνωμη του Γιωργου (gkp ) και το θεωρό λογικο να υπαρχει day one της ημερας κυκλοφοριας της. Τα παντα ειναι θεμα καθαρα software. Eιμαι στο εξωτερικο και θα εχω την συσκευη στα χερια μου το Σαββατο που μας ερχεται απο πλαισιο.Eχω ριξει ηδη παραγγελία για κινητο, ζελατινες , και φυσικα το δωρακι ! Σε μια εβδομαδα απο τωρα θα την εχω στα χερια μου οποτε και θα βγαλω και εγω τα συμπερασματα μου αν και δεν πιστευω να διαφερουν απο του Γιωργου. Η συσκευή αναμένεται να κανει τρελές πωλήσεις με την τιμη που εχει και τωρα αλλα και σε κανα μήνα που θα εχει πέσει αρκέτα.

 

EDIT : O 800αρης μπορει παίζει την αναλυση του g3 ανετα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχουμε και συμπερασμα οτι το lag ειναι θεμα επεξεργαστη. Α... και ανάλυσης μάλλον. Δεν αμφιβάλω για το lag καθολου οπως επισης και για την γνωμη του Γιωργου (gkp ) και το θεωρό λογικο να υπαρχει day one της ημερας κυκλοφοριας της. Τα παντα ειναι θεμα καθαρα software. Eιμαι στο εξωτερικο και θα εχω την συσκευη στα χερια μου το Σαββατο που μας ερχεται απο πλαισιο.Eχω ριξει ηδη παραγγελία για κινητο, ζελατινες , και φυσικα το δωρακι ! Σε μια εβδομαδα απο τωρα θα την εχω στα χερια μου οποτε και θα βγαλω και εγω τα συμπερασματα μου αν και δεν πιστευω να διαφερουν απο του Γιωργου. Η συσκευή αναμένεται να κανει τρελές πωλήσεις με την τιμη που εχει και τωρα αλλα και σε κανα μήνα που θα εχει πέσει αρκέτα.

 

EDIT : O 800αρης μπορει παίζει την αναλυση του g3 ανετα.

 

Ειναι λογικό ετσι? Το ακούσαμε κι αυτό.

Από εμπειρία και μόνο θα έπρεπε να είσαι βέβαιος ότι με αυτό τον συνδυασμό δεν θα γίνει ποτέ τόσο smooth όσο οι συσκευές που έχουν FHD & 801.

Με καθαρό android ναι, θα πάει καλύτερα αλλά δεν θα γίνει ποτέ Nexus 5.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχουμε και συμπερασμα οτι το lag ειναι θεμα επεξεργαστη. Α... και ανάλυσης μάλλον. Δεν αμφιβάλω για το lag καθολου οπως επισης και για την γνωμη του Γιωργου (gkp ) και το θεωρό λογικο να υπαρχει day one της ημερας κυκλοφοριας της. Τα παντα ειναι θεμα καθαρα software. Eιμαι στο εξωτερικο και θα εχω την συσκευη στα χερια μου το Σαββατο που μας ερχεται απο πλαισιο.Eχω ριξει ηδη παραγγελία για κινητο, ζελατινες , και φυσικα το δωρακι ! Σε μια εβδομαδα απο τωρα θα την εχω στα χερια μου οποτε και θα βγαλω και εγω τα συμπερασματα μου αν και δεν πιστευω να διαφερουν απο του Γιωργου. Η συσκευή αναμένεται να κανει τρελές πωλήσεις με την τιμη που εχει και τωρα αλλα και σε κανα μήνα που θα εχει πέσει αρκέτα.

 

EDIT : O 800αρης μπορει παίζει την αναλυση του g3 ανετα.

 

Το λογικό και πρέπον ειναι οτι όταν πας να σκασεις day one τα 600ευρα το λιγότερο απο πλευράς κατασκευαστή όλα μα όλα στην εντέλεια να δουλεύουν και όχι πειραματόζωο να γίνεσαι περιμένοντας 1-2-3 μήνες και αν βελτιωθούν με κανα update.

Αλλα αν έχεις συνηθίσει τους Κορεάτες με αυτή την λογική δεν σημαίνει ούτε οτι ειναι σωστή ούτε οτι εσύ την αποδεχεσαι και οτι το ιδιο πρέπει να κάνουν και οι άλλοι.

 

Η lg εχει κάνει αρκετα πισωγύρισματα με το g3 και δεν σηκώνει αμφισβητήσει σε αυτο και το βλέπουμε και απο τους ήδη χρήστες του πέρα απο τα review που συνηθίζουν να χαϊδεύουν τα αυτιά των κατασκευαστών για ευνόητους λόγους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Nexus κανένα δε θα γίνει και ας το πλησιάζει το Μ8. Προσωπικά θα προτιμήσω κάποια lag τα οποία μπορεί και να διορθωθούν από το τεράστιο Μ8 με την απαράδεκτη κάμερά του. Ξέρω ξέρω είναι καλή. Για μένα δεν κάνει!! Άλλωστε τα lag τα είχαμε καθημερινά με τα samsung και μας είναι γνωστά. Υπάρχουν βέβαια και τρόποι να μειωθούν έως και να εξαφανιστούν. Φυσικά θα περιμένω και εντυπώσεις από κάποιους γνωστούς μας και βλέπω. Και το G2 μια χαρά είναι.

Εσύ σαν πιο καλό παιδάκι θα περιμένεις την έκδοση τον 3 gb όπως και εγώ...

Εκτός και αν πάμε έτσι για αλλαγή σε oppo find 7 η oneplus one :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό και πρέπον ειναι οτι όταν πας να σκασεις day one τα 600ευρα το λιγότερο απο πλευράς κατασκευαστή όλα μα όλα στην εντέλεια να δουλεύουν και όχι πειραματόζωο να γίνεσαι περιμένοντας 1-2-3 μήνες και αν βελτιωθούν με κανα update...

 

Αυτό είναι το λογικό, το σωστό και το ηθικό αλλά ... ξέρεις εσύ καμία εταιρία που βγάζει ναυαρχίδα (όπερ σημαίνει ότι τελευταία τεχνολογία κυκλοφορεί) και να μην έχει προβλήματα; και δεν αναφέρομαι μόνο στους Κορεάτες που κατακρίνεις αλλά βάζω στο παιχνίδι και Γιαπωνέζους και Αμερικάνους.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/5065567/LG-G3-32GB.html

Καλημερα.Δεν ειναι αναγκη να βιαστει καποιος ας περιμενει 2-3 εβδομαδες και μετα να προχωρησει στην αγορα του.Εγω προσωπικα θα περιμενω ενα μηνα ωστε να βγει και καποιο update λογισμικου που να διορθωνει τα πραγματα μην ξεχνατε ειναι στα σκαρια η 4.4.3 ισως η 4.4.4 kitkat και ελπιζω η LG να την δωσει σιγουρα σχετικα νωρις.Η 32αρα εκδοση με τα 3GB RAM εκανε την εμφανιση της στο skroutz και ειδη ειναι κατω ενα 50ευρω σχεδον σε ολα τα χρωματα,δεν ξερω αν ειδη την εχει καποιος στα χερια του για να μας πει αν υπαρχουν διαφορες στο θεμα lag με την 16αρα εκδοση και τα 2GB RAM.Εγω παντος ακομα μενω με το LG G2 γιατι ξερω σε ενα μηνα θα εχει πεσει ενα 100ε η τιμη του.

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Alex οταν τα γράφαμε αυτά πριν ακόμα κυκλοφορήσει, κάποιοι έλεγαν εξυπνάδες.

Κατι ο 801 με την QHD, κάτι το φόρτωμα αλα Samsung ηταν αναμενόμενο.

Κάτι θα γίνει με μελλοντικά updates αλλά αν δεν πέσει ο 805 επάνω δεν βλέπω να πλησιάζει το G2.

 

Κατά τα άλλα είναι ενα απο τα πιο όμορφα smartphones.

H οθόνη θα δείξει ανάλογα πως θα τα πάει με θερμοκρασίες-φωτεινοτητα.

Προσωπικά προτιμώ καλύτερη ποιότητα οθόνες και ας είναι μικρότερης ανάλυσης.

Η retina της apple ενώ είναι ξεπερασμένη σε ανάλυση διαθέτει τα καλύτερα στοιχεία σε φωτεινότητα και γωνία θέασης.

 

Υπάρχει πάντα ένα τίμημα που καλείσαι να πληρώσεις όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην τεχνολογική πιάτσα. Κάτι θα χάσεις, μπορεί να έχεις υπερθερμάνσεις εξαιτίας των υλικών, μπορείς να έχεις στην αρχή κατασπατάληση της μπαταρίας γιατί οι εφαρμογές που τρέχουν τα νέα χαρακτηριστικά των τηλεφώνων δεν έχουν γραφτεί καλά και χρειάζονται τα updates, μπορεί να έχεις lag γιατί οι εφαρμογές της εταιρίας δεν συνεργάζονται αρμονικά με τις εφαρμογές της google κ.λ.π.

 

Μπορείς όμως από την άλλη να πας σε δοκιμασμένες λύσεις αλά iphone όπου εκεί με τεχνολογία και χαρακτηριστικά πενταετίας (και βάλε) ξέρεις τι να περιμένεις. Μην τα βάζουμε όλα όμως στο ίδιο τσουβάλι. Ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και γι'αυτό χρειάζονται διαφορετικές επιλογές. Κάπου θα χάσουμε και κάπου θα κερδίσουμε. Αυτό που θα χάσω μπορεί να μην είναι σημαντικό για εμένα αλλά να είναι σε κάποιον άλλον όπως και το ανάποδο σε αυτό που θα κερδίσω.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

για οσους θελουν το 32αρι το εβαλε εδω σε πολυ καλη τιμη http://www.extreme-mobile.gr/search?q=lg+g3 για παραδοση μεχρι παρασκευη πιθανον . Edited by kopromax
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

http://www.extreme-mobile.gr/search?q=lg+g3

 

Αναμένεται 2-4 Ιουλίου σε περιορισμένο στοκ!

 

αν θεωρειται διαφημιση , μπορειτε να το σβησετε ... παντως η τιμη ειναι πιο χαμηλη και απο σκρουτζ !

εγω δεν εχω παρει ποτε απο κει , βασικα ενα G2 εχω ολο κι ολο απο καιζερ :D :D

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Nexus κανένα δε θα γίνει και ας το πλησιάζει το Μ8. Προσωπικά θα προτιμήσω κάποια lag τα οποία μπορεί και να διορθωθούν από το τεράστιο Μ8 με την απαράδεκτη κάμερά του. Ξέρω ξέρω είναι καλή. Για μένα δεν κάνει!! Άλλωστε τα lag τα είχαμε καθημερινά με τα samsung και μας είναι γνωστά. Υπάρχουν βέβαια και τρόποι να μειωθούν έως και να εξαφανιστούν. Φυσικά θα περιμένω και εντυπώσεις από κάποιους γνωστούς μας και βλέπω. Και το G2 μια χαρά είναι.

 

Κωστή μην την κάνεις γυριστή :)

Δεν παω να θάψω το G3, αλλά όταν βλέπουμε μια εταιρεία που για 2 χρονιές βγάζει συσκευές πολύ πάνω από το μέσο όρο σε smoothness κλπ χαρακτηριστικά, να samsung-οποιείται, δεν νομίζω ότι πρέπει να το παραβλεπουμε.

Δεν είναι δυνατόν το oppo7 να εχει πολύ καλυτερη απόκριση ενώ το G3 να σε κάνει να διερωτάσαι αν πάτησες η οχι απο την καθυστέρηση.

Η Samsung τουλάχιστον ειχε λακγ σε ορισμένες εφαρμογές. Εδω βλέπουμε παντού.

Το οτι μ αρέσει το Μ8 δεν σημαίνει οτι κρίνω αυστηρά το G3 γι αυτό τον λόγο.

Μ αρέσει σαν design γιατί μοιάζει σαν πλαστική έκδοση του Μ8 χωρίς τα ηχεία που τρώνε τόσο χώρο και θα το σκεφτόμουν σοβαρά αν ειχε παραμείνει στην ίδια φιλοσοφία με το G2.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για lag (το οποίο το έχω παρατηρήσει και εγώ στα διάφορα βιντεάκια) για ένα όμως τηλέφωνο που μόλις παρουσιάστηκε. Για κάποιον που μπαίνει για πρώτη φορά στο χώρο των smartphones να καταλάβω την έκπληξη του ακόμα και την δυσφορία του, για κάποιον όμως που ξέρει θα πρέπει περιμένει πρώτα τις αναβαθμίσεις που πάντα έρχονται για να δει το μέγεθος του προβλήματος.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...