Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστό αυτο που λες,χωρις όμως να δικαιολογεί την "πρόχειρη"διάθεση του τηλ, και την απαιτηςη του ψαγμενου χρήστη για μια lag free ναυαρχίδα.

Εν έτη 2014 δεν πρεπει να περιμένω για καμια αναβάθμιση,και δεν θελω κανενα προβλημα στο κινητό μου.βεβεια θα μου πεις και πολυ σωςτα να μην το παρω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Μ8 το κράτησα 2 εβδομάδες,και s5 μια.δεν θα αναλύσω τους λόγους αλλα το κάθε ενα ειχε τα δικά του κατ εμε θέματα.

Ήλπιζα στο g3 λογω g2 αλλα και αυτοί βιάστηκαν μαλλον.δεν ειναι δυνατόν να με κρατάει ακομα το 5s.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σωστό αυτο που λες,χωρις όμως να δικαιολογεί την "πρόχειρη"διάθεση του τηλ, και την απαιτηςη του ψαγμενου χρήστη για μια lag free ναυαρχίδα.

Εν έτη 2014 δεν πρεπει να περιμένω για καμια αναβάθμιση,και δεν θελω κανενα προβλημα στο κινητό μου.βεβεια θα μου πεις και πολυ σωςτα να μην το παρω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Μ8 το κράτησα 2 εβδομάδες,και s5 μια.δεν θα αναλύσω τους λόγους αλλα το κάθε ενα ειχε τα δικά του κατ εμε θέματα.

Ήλπιζα στο g3 λογω g2 αλλα και αυτοί βιάστηκαν μαλλον.δεν ειναι δυνατόν να με κρατάει ακομα το 5s.

 

Από τη μια ζητάμε ότι καλύτερο κυκλοφορεί να μπει αμέσως σε ναυαρχίδα, μάλιστα εδώ λέγαμε γιατί δεν περίμενε και 1-2 μήνες για να το βγάλει με τον 805 ο οποίος δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και μετά φωνάζουμε γιατί κάτι δεν λειτουργεί καλά. Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Γενικά για απροβλημάτιστες συσκευές ή περιμένεις 3-4 μήνες και την μετά την αγοράζεις ή παίρνεις την προηγούμενη ναυαρχίδα. Πάντως δεν θεωρώ ότι πέρα του G3 καμία άλλη ναυαρχίδα δε μπόρεσε να σε συγκινήσει. Μάλλον περισσότερο θέμα ιδιοσυγκρασίας-φιλοσοφίας είναι παρά πρακτικό.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και όμως μονο το note 3 με κράτησε για πάνω απο μήνα.κανενα αλλο.Μπορει να ειναι και το iOS μπορει και το κόλλημα με το μηλο δεν εξετάζω αυτο.δεν ειναι οτι δεν δίνω ευκαιρίες στο android.το αντίθετο θα έλεγα.το θεμα ειναι γιατι να μην φωνάζουμε οταν κατι δεν λειτουργεί σωςτα. Το έβγαλε στην παραγωγή;πρεπει να δουλεύει σωςτα.δεν μιλάω για παιδικές ασθένειες που ολα τα κινητα εχουν μιλάω για lag.το ποιο σημαντικό.δεν ειναι λογικό μοντέλο του 13 να μην εχει και μοντέλο ενός μήνα να εχει.
Link to comment
Share on other sites

Και όμως μονο το note 3 με κράτησε για πάνω απο μήνα.κανενα αλλο.Μπορει να ειναι και το iOS μπορει και το κόλλημα με το μηλο δεν εξετάζω αυτο.δεν ειναι οτι δεν δίνω ευκαιρίες στο android.το αντίθετο θα έλεγα.το θεμα ειναι γιατι να μην φωνάζουμε οταν κατι δεν λειτουργεί σωςτα. Το έβγαλε στην παραγωγή;πρεπει να δουλεύει σωςτα.δεν μιλάω για παιδικές ασθένειες που ολα τα κινητα εχουν μιλάω για lag.το ποιο σημαντικό.δεν ειναι λογικό μοντέλο του 13 να μην εχει και μοντέλο ενός μήνα να εχει.

 

 

Ηλία δίκιο έχεις αλλά ακόμα και η apple για δύο συνεχόμενες χρονιές δίνει κακές πρώτες εκδόσεις software.

H 7.0.4 για παράδειγμα που είχε το 5s μου όταν το πήρα, ήταν απαράδεκτη,.

Πέρασαν 5 μήνες μέχρι να δοθεί σωστό software.

 

 

Πάντως να ξέρεις όταν έχεις βολευτεί μ ενα λειτουργικό δύσκολα πας σε κάτι άλλο. Ουτε υπομονή έχεις να βρεις λύσεις ούτε διάθεση.

Εγω παρότι κάτοχος ολων των iphone και γνωστής του ios, ήμουν έτοιμος να πουλήσω το 5s και μάλιστα 2 φορές. Απλά δεν βρήκα τα λεφτά που ήθελα κι ετσι το κράτησα.

 

Η LG έπρεπε να πάει στον ανταγωνισμό με όπλο αυτά στα οποία ειναι καλύτερη και αφού δεν προλάβαινε τον 805 να βγάλει το G3 νωρίτερα.

Πιστεύω οτι μια βελτιωμένη FHD παράλληλα με την καλύτερη καμερα, το ανανεωμένο UI, την διόρθωση των περσινών προβλημάτων σε GPS, θα ηταν πιο σωστή κίνηση.

Αργότερα μπορούσε να κάνει οτι και η samsung με μια νεα έκδοση.

Τώρα κινδυνεύει να χάσει τον σεβασμό των power users που την βοήθησαν να ανέβει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα από το πλαίσιο και το είδα, ασχολήθηκα μαζί του για μισή ώρα συγκρίνοντας το με το g2 που έχω τώρα και με το one που είχε το κατάστημα ακριβώς δίπλα του. Με μια λέξη απογοητευτικα. Και εξηγώ τους λόγους: Aν εξαιρέσουμε το lag το οποίο είναι υπαρκτό(οχι σε μεγάλο βαθμό ), η οθόνη μου φάνηκε σαν ξεθωριασμένη, ακόμα και τα εικονίδια του android, τα χρώματα ψυχρά και καμία σχέση με το one που ήταν πιο θερμά και σε κέρδιζαν με την πρώτη ματιά. Το πιάσιμο στο χέρι με δυσκόλεψε αρκετά(αυτο μπορεί να είναι και συνήθεια), σε σχέση με g2 και one.Για μπαταρία και ήχο δεν μπορώ να εκφέρω αποψη.Oσο και να προσπαθούσα να του δώσω μια ευκαιρία το μάτι μου έπεφτε πάνω στο one και στο g2 δυστυχώς...... Συμπέρασμα: οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν και το g3 δεν φαίνεται να είναι ο άξιος διάδοχος του θρυλικού πλέον g2 και ενώ ήμουν έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά του , μάλλον θα μείνω στο g2 και αν θέλω αλλαγή θα κοιτάξω προς htc one μερια.......

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ηλία δίκιο έχεις αλλά ακόμα και η apple για δύο συνεχόμενες χρονιές δίνει κακές πρώτες εκδόσεις software.

H 7.0.4 για παράδειγμα που είχε το 5s μου όταν το πήρα, ήταν απαράδεκτη,.

Πέρασαν 5 μήνες μέχρι να δοθεί σωστό software.

 

 

Πάντως να ξέρεις όταν έχεις βολευτεί μ ενα λειτουργικό δύσκολα πας σε κάτι άλλο. Ουτε υπομονή έχεις να βρεις λύσεις ούτε διάθεση.

Εγω παρότι κάτοχος ολων των iphone και γνωστής του ios, ήμουν έτοιμος να πουλήσω το 5s και μάλιστα 2 φορές. Απλά δεν βρήκα τα λεφτά που ήθελα κι ετσι το κράτησα.

 

Η LG έπρεπε να πάει στον ανταγωνισμό με όπλο αυτά στα οποία ειναι καλύτερη και αφού δεν προλάβαινε τον 805 να βγάλει το G3 νωρίτερα.

Πιστεύω οτι μια βελτιωμένη FHD παράλληλα με την καλύτερη καμερα, το ανανεωμένο UI, την διόρθωση των περσινών προβλημάτων σε GPS, θα ηταν πιο σωστή κίνηση.

Αργότερα μπορούσε να κάνει οτι και η samsung με μια νεα έκδοση.

Τώρα κινδυνεύει να χάσει τον σεβασμό των power users που την βοήθησαν να ανέβει.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου........

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες δεν είναι τοσο χαζες να μη μπορούν να σχεδιασουν ενα σωστο, ισορροπημένο κινητό. Ξέρουν πάρα πολυ καλα τι κάνουν. Αμα φτιάξουν ενα κινητό που όλα είναι αψογα, δε θα ξανα αγορασεις κινητό για 4 χρόνια, εκτός και αν το βαρεθείς. Κλασικό μάρκετινγκ. Ετσι λοιπόν καθε μοντέλο θα εχει προβλήματα. Το g2 ηταν κινηταρα, αλλά δεν αλλαζε μπαταρία, δεν ειχε sd, το gps δεν ήταν οτι καλύτερο, και η καμερα ειχε πρόβλημα στην εστίαση σε σκοταδι..

Τι κανανε λοιπόν? Βαζουν sd, καπάκι, ακολουθούν την εξέλιξη / μοδα που λεει μεγαλυτερες αναλύσεις (ακόμα και αν δε χρειάζονται), lazer στην καμερα για τέλεια εστιαση κλπ.

Στα χαρτιά δηλαδή λεει ο άλλος, οκ βελτιωσε όλα τα μειον. Δεν καταλαβαίνει αμεσα, οτι ΕΠΙΤΙΔΕΣ εχει χαλασει και πολλα πράγματα.. . Αυτονομία, χειροτερη, η μεγαλύτερη ανάλυση

πρακτικά δεν προσφέρει τίποτα. Ισα ισα αποτελεί μειονέκτημα γιατι αυξάνει την καταναλωση ανεφ ορατού κερδους, ενώ ρίχνει και τις επιδόσεις προκαλώντας lag. Επιτηδες μπαίνει ο ιδιος επεξ ωστε να υπάρχει θεμα, το οποιο βεβαίως θα λυθει με αλλο επεξ στο g4.. Σκοτεινή οθόνη (για να φτιαχτεί στο g4)

Στο οποιο g4 θα φτιαχτούν αυτα τα μείον και φυσικά θα δημιουργηθουν αλλα μειον για να φτιαχτούν στο g5 κλπ.

Αυτη η ιστορία παίζεται χρόνια σε ολες τις εταιρείες. Και εμείς καθομαστε και συζητάμε γιατι εκανε αυτη την βλακεια κλπ. Καμια βλακεια δεν κάνει καμια εταιρεία. Ολα γίνονται εν γνωση, επιτηδες. Ο σκοπος ειναι να πουλας συνεχεια προϊόντα και οχι μια φορα. Η βασική αρχη του μάρκετινγκ ειναι δημιουργησε μια ανάγκη και ικανοποίησε τη. Και αυτό ακριβώς συμβαίνει και οχι μονο στα κινητα..

Γράφω το παραπάνω με αφορμή αυτά που διαβαζω και οχι ειδικά για το g3..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ναυαρχίδα που πάει σε όλα σχεδόν σφαίρα είναι το HTC one m8.

Και είναι τόσο χαμηλά στις πωλήσεις.

Κρίμα

Πάντως πιστεύω ότι με κανά δυο update θα στρώσει.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα από το πλαίσιο και το είδα, ασχολήθηκα μαζί του για μισή ώρα συγκρίνοντας το με το g2 που έχω τώρα και με το one που είχε το κατάστημα ακριβώς δίπλα του. Με μια λέξη απογοητευτικα. Και εξηγώ τους λόγους: Aν εξαιρέσουμε το lag το οποίο είναι υπαρκτό(οχι σε μεγάλο βαθμό ), η οθόνη μου φάνηκε σαν ξεθωριασμένη, ακόμα και τα εικονίδια του android, τα χρώματα ψυχρά και καμία σχέση με το one που ήταν πιο θερμά και σε κέρδιζαν με την πρώτη ματιά. Το πιάσιμο στο χέρι με δυσκόλεψε αρκετά(αυτο μπορεί να είναι και συνήθεια), σε σχέση με g2 και one.Για μπαταρία και ήχο δεν μπορώ να εκφέρω αποψη.Oσο και να προσπαθούσα να του δώσω μια ευκαιρία το μάτι μου έπεφτε πάνω στο one και στο g2 δυστυχώς...... Συμπέρασμα: οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν και το g3 δεν φαίνεται να είναι ο άξιος διάδοχος του θρυλικού πλέον g2 και ενώ ήμουν έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά του , μάλλον θα μείνω στο g2 και αν θέλω αλλαγή θα κοιτάξω προς htc one μερια.......

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου........

 

Πες τα σε αυτους που κανανε ελληνικά review και γραφανε, "η καλύτερη οθόνη που εχω δει ποτε", βλέπεις ανετα κατω απο τον ηλιο, καλύτερο μαύρο απο το g2, στα ιδια επίπεδα φωτεινότητα με s5!!, καλύτερη αυτονομία απο g2!!, το κινητο είναι τερας, δε σκαλώνει πουθενά και αλλα τέτοια όμορφα. Και όταν τα εγραφα εγω, καποιοι βαλτοι με βριζανε κιολας.. Καθένας μπορεί να γραφει οτι θελει, αλλά έρχεται η ωρα ποθ βλέπουμε ολοι με τα ματια μας και καταλαβαινουμε ποιοι παραπληροφορουν και ποιοι γράφουν αλήθειες..

Link to comment
Share on other sites

Πες τα σε αυτους που κανανε ελληνικά review και γραφανε, "η καλύτερη οθόνη που εχω δει ποτε", βλέπεις ανετα κατω απο τον ηλιο, καλύτερο μαύρο απο το g2, στα ιδια επίπεδα φωτεινότητα με s5!!, καλύτερη αυτονομία απο g2!!, το κινητο είναι τερας, δε σκαλώνει πουθενά και αλλα τέτοια όμορφα. Και όταν τα εγραφα εγω, καποιοι βαλτοι με βριζανε κιολας.. Καθένας μπορεί να γραφει οτι θελει, αλλά έρχεται η ωρα ποθ βλέπουμε ολοι με τα ματια μας και καταλαβαινουμε ποιοι παραπληροφορουν και ποιοι γράφουν αλήθειες..

 

Ακριβώς αυτό, εγώ έγραψα αυτά που είδαν τα ματάκια μου, έστω και για λίγο......και αν αγόραζα από τα reviews θα το είχα ήδη στα χέρια μου......:grin:

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες δεν είναι τοσο χαζες να μη μπορούν να σχεδιασουν ενα σωστο, ισορροπημένο κινητό. Ξέρουν πάρα πολυ καλα τι κάνουν. Αμα φτιάξουν ενα κινητό που όλα είναι αψογα, δε θα ξανα αγορασεις κινητό για 4 χρόνια, εκτός και αν το βαρεθείς. Κλασικό μάρκετινγκ. Ετσι λοιπόν καθε μοντέλο θα εχει προβλήματα. Το g2 ηταν κινηταρα, αλλά δεν αλλαζε μπαταρία, δεν ειχε sd, το gps δεν ήταν οτι καλύτερο, και η καμερα ειχε πρόβλημα στην εστίαση σε σκοταδι..

Τι κανανε λοιπόν? Βαζουν sd, καπάκι, ακολουθούν την εξέλιξη / μοδα που λεει μεγαλυτερες αναλύσεις (ακόμα και αν δε χρειάζονται), lazer στην καμερα για τέλεια εστιαση κλπ.

Στα χαρτιά δηλαδή λεει ο άλλος, οκ βελτιωσε όλα τα μειον. Δεν καταλαβαίνει αμεσα, οτι ΕΠΙΤΙΔΕΣ εχει χαλασει και πολλα πράγματα.. . Αυτονομία, χειροτερη, η μεγαλύτερη ανάλυση

πρακτικά δεν προσφέρει τίποτα. Ισα ισα αποτελεί μειονέκτημα γιατι αυξάνει την καταναλωση ανεφ ορατού κερδους, ενώ ρίχνει και τις επιδόσεις προκαλώντας lag. Επιτηδες μπαίνει ο ιδιος επεξ ωστε να υπάρχει θεμα, το οποιο βεβαίως θα λυθει με αλλο επεξ στο g4.. Σκοτεινή οθόνη (για να φτιαχτεί στο g4)

Στο οποιο g4 θα φτιαχτούν αυτα τα μείον και φυσικά θα δημιουργηθουν αλλα μειον για να φτιαχτούν στο g5 κλπ.

Αυτη η ιστορία παίζεται χρόνια σε ολες τις εταιρείες. Και εμείς καθομαστε και συζητάμε γιατι εκανε αυτη την βλακεια κλπ. Καμια βλακεια δεν κάνει καμια εταιρεία. Ολα γίνονται εν γνωση, επιτηδες. Ο σκοπος ειναι να πουλας συνεχεια προϊόντα και οχι μια φορα. Η βασική αρχη του μάρκετινγκ ειναι δημιουργησε μια ανάγκη και ικανοποίησε τη. Και αυτό ακριβώς συμβαίνει και οχι μονο στα κινητα..

Γράφω το παραπάνω με αφορμή αυτά που διαβαζω και οχι ειδικά για το g3..

Απολυτα σωστός στα λεγόμενα σου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν δεν δω την 32αρα εκδοση σε δραση δεν λεω τιποτα ακομα.Αυτα τα 3gb ram κατι μου λενε οτι θα κανουν την διαφορα ισως και να κανω λαθος.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν δεν δω την 32αρα εκδοση σε δραση δεν λεω τιποτα ακομα.Αυτα τα 3gb ram κατι μου λενε οτι θα κανουν την διαφορα ισως και να κανω λαθος.

 

Να κάνουν την διαφορά στην οθόνη και στο πιάσιμο στο χέρι δυστυχώς το βλέπω ακατόρθωτο.....όσο για το λαγκάρισμα μπορεί.....το αποτέλεσμα πάντως το βλέπω πάνω κάτω το ίδιο......Ίδωμεν...........:)

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες δεν είναι τοσο χαζες να μη μπορούν να σχεδιασουν ενα σωστο, ισορροπημένο κινητό. Ξέρουν πάρα πολυ καλα τι κάνουν. Αμα φτιάξουν ενα κινητό που όλα είναι αψογα, δε θα ξανα αγορασεις κινητό για 4 χρόνια, εκτός και αν το βαρεθείς. Κλασικό μάρκετινγκ. Ετσι λοιπόν καθε μοντέλο θα εχει προβλήματα. Το g2 ηταν κινηταρα, αλλά δεν αλλαζε μπαταρία, δεν ειχε sd, το gps δεν ήταν οτι καλύτερο, και η καμερα ειχε πρόβλημα στην εστίαση σε σκοταδι..

Τι κανανε λοιπόν? Βαζουν sd, καπάκι, ακολουθούν την εξέλιξη / μοδα που λεει μεγαλυτερες αναλύσεις (ακόμα και αν δε χρειάζονται), lazer στην καμερα για τέλεια εστιαση κλπ.

Στα χαρτιά δηλαδή λεει ο άλλος, οκ βελτιωσε όλα τα μειον. Δεν καταλαβαίνει αμεσα, οτι ΕΠΙΤΙΔΕΣ εχει χαλασει και πολλα πράγματα.. . Αυτονομία, χειροτερη, η μεγαλύτερη ανάλυση

πρακτικά δεν προσφέρει τίποτα. Ισα ισα αποτελεί μειονέκτημα γιατι αυξάνει την καταναλωση ανεφ ορατού κερδους, ενώ ρίχνει και τις επιδόσεις προκαλώντας lag. Επιτηδες μπαίνει ο ιδιος επεξ ωστε να υπάρχει θεμα, το οποιο βεβαίως θα λυθει με αλλο επεξ στο g4.. Σκοτεινή οθόνη (για να φτιαχτεί στο g4)

Στο οποιο g4 θα φτιαχτούν αυτα τα μείον και φυσικά θα δημιουργηθουν αλλα μειον για να φτιαχτούν στο g5 κλπ.

Αυτη η ιστορία παίζεται χρόνια σε ολες τις εταιρείες. Και εμείς καθομαστε και συζητάμε γιατι εκανε αυτη την βλακεια κλπ. Καμια βλακεια δεν κάνει καμια εταιρεία. Ολα γίνονται εν γνωση, επιτηδες. Ο σκοπος ειναι να πουλας συνεχεια προϊόντα και οχι μια φορα. Η βασική αρχη του μάρκετινγκ ειναι δημιουργησε μια ανάγκη και ικανοποίησε τη. Και αυτό ακριβώς συμβαίνει και οχι μονο στα κινητα..

Γράφω το παραπάνω με αφορμή αυτά που διαβαζω και οχι ειδικά για το g3..

 

Ετσι ακριβως ειναι! Οποτε λιγο πολυ ΟΛΟΙ ειμαστε προβατα των εταιρειων κι οχι μονο των κινητων τηλεφωνων!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουν την διαφορά στην οθόνη και στο πιάσιμο στο χέρι δυστυχώς το βλέπω ακατόρθωτο.....όσο για το λαγκάρισμα μπορεί.....το αποτέλεσμα πάντως το βλέπω πάνω κάτω το ίδιο......Ίδωμεν...........:)

 

Εγω απο τα σχολια που διαβαζω σχεδον βγηκε αχρηστο το κινητο εκτος απο κανα 2 ατομα που γραφουν με επιχειρηματα.Πως γινεται σε αυτο το video

να λεει αλλα απο αυτα που διαβαζω.Το λεει οτι μετα απο ενα software update διορθωθηκαν αρκετα πραγματα.Οαο για το μεγεθος της οθονης το ξεριες τι θα δεις μαλιστα 5.5 ιντσες και στο ιδο μεγεθος με τις αλλες ναυρχυδες που εχουν ποιο μικρες οθονες νομιζω εκει κερδιζει η LG η φωτεινοτητα μου φαινεται καλη ειδικα στο 70% απο οτι βλεπω στο video που ατο g2 μου το εχω παντα στο 60%. Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τα σχολια που διαβαζω σχεδον βγηκε αχρηστο το κινητο εκτος απο κανα 2 ατομα που γραφουν με επιχειρηματα.Πως γινεται σε αυτο το video
να λεει αλλα απο αυτα που διαβαζω.Το λεει οτι μετα απο ενα software update διορθωθηκαν αρκετα πραγματα.Οαο για το μεγεθος της οθονης το ξεριες τι θα δεις μαλιστα 5.5 ιντζες και στο ιδο μεγεθος με τις αλλες ναυρχυδες που εχουν ποιο μικρες οθονες νομιζω εκει κερδιζει η LG η φωτεινοτητα μου φαινεται καλη ειδικα στο 70% απο οτι βλεπω στο video που ατο g2 μου το εχω παντα στο 60%.

 

Εγώ πάντως δεν το έβγαλα άχρηστο ........απλά δεν με κέρδισε όπως το g2 ή το one, ακόμα και το z2 που το χρησιμοποιήσα για μια εβδομάδα......Πιστεψέ με, πίεσα τον εαυτό μου να το δεχτώ σαν άξιο διάδοχο του g2, αλλά δεν..........

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τα σχολια που διαβαζω σχεδον βγηκε αχρηστο το κινητο εκτος απο κανα 2 ατομα που γραφουν με επιχειρηματα.Πως γινεται σε αυτο το video
να λεει αλλα απο αυτα που διαβαζω.Το λεει οτι μετα απο ενα software update διορθωθηκαν αρκετα πραγματα.Οαο για το μεγεθος της οθονης το ξεριες τι θα δεις μαλιστα 5.5 ιντζες και στο ιδο μεγεθος με τις αλλες ναυρχυδες που εχουν ποιο μικρες οθονες νομιζω εκει κερδιζει η LG η φωτεινοτητα μου φαινεται καλη ειδικα στο 70% απο οτι βλεπω στο video που ατο g2 μου το εχω παντα στο 60%.

Άχρηστο δεν το ειπε κανεις.. Οτι εχει συν και πλην γραφουμε.. Εχει και μειον όμως και αρκετά μαλιστα, δεν πρόκειται για το σούπερ κινητο όπου ολα είναι περίπου τέλεια..

Τα ζυγιζεις και βλέπεις τι είναι σημαντικοτερο για σενα..

Πχ αν οντως στο g2 εχεις ετο 60% τη φωτεινότητα, ακομα και κατω απο τον ηλιο, και δε σε ενδιαφέρει αυτο οκ. Τοτε για σενα αυτο δεν είναι μείον. Για εμένα ειναι. Κατω απο ηλιο θα ηθελα μεγαλύτερη φωτεινότητα ακομα απο οτι στο g2, μικρότερη ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ίσων δεν το αγοραζω..

Και τα υπόλοιπα κινητά έχουν αντίστοιχα συν και πλην. Γενικά φέτος εμενα κανενα δε με εντυπωσίασε. Μόνο το G3 εμφανισιακά αλλα μεχρι εκει..

Για τα λαγκαρισματα με αλλη ποιο ελαφρια ρομ ειναι βεβαιο θα βελτιωθεί δραστικα. Και με update πιθανόν. Αλλα να ξερεις πολυ μεγαλύτερη ανάλυση και παρομοιος επεξεργαστής με g2, ίσων τις επιδόσεις του g2 δε θα τις πιασει ποτε..

Με επιχειρήματα κατα κανόνα παντως, γράφουν αυτοι που επισημαίνουν τα αρνητικά. Αυτοι που τα εχουν βγαλει ολα τελεια στην πραγματικότητα απλα κάνουν διαφήμιση. Ειδικα τα περισσότερα που λενε πχ ιδια φωτεινότητα με s5, ή μεγαλύτερη αυτονομία απο g2, είναι εντελώς λαθος και κανενα επιχειρημα απολύτως δεν εχουν. Ενας εβαλε και link οπου υποτίθεται εγραφε οτι ειχε μεγαλύτερη αυτονομία, και αν εκανες τον κοπο να το πατησεις το review ανεφερε ΜIΚΡΟΤΕΡΗ αυτονομία, απλα οχι τοσο οσο τα περισσότερα αλλα.. Οποτε αυτο με τα επιχειρήματα μη το ξαναγραφεις κκαλύτερα..

Edit: Η φωτεινότητα στο review οταν το συγκινεί δίπλα στο HTC, όντως φαίνεται παρόμοια. Αυτο τι σημαίνει? Γράφει πουθενά ότι εχει τερμα τι φωτεινότητα και στα 2? 99% τις έχει στο αυτόματο. Αμα τις βαλει τερμα θα τη δεις τη διαφορά.. Μονο σε πολυ φως θα είναι πρόβλημα. Δεν είπε κανεις οτι η οθονη του στη σκιά δεν είναι αψογη..

Αλλα όποιον τον ενδιαφέρει η φωτεινότητα θα δει review που αναφέρονται σε αυτο με μετρησεις. Αυτα είναι επιχειρήματα.. Και εκει μονο θετικά δε διαβαζεις..

Παρόλα αυτα, αν έπρεπε οπωσδήποτε να πάρω ενα κινητό φέτος, μαλλον το g3 θα έπαιρνα, εν γνωση των μειον, γιατί και τα υπόλοιπα οπως ξανά έγραψα, δεν με εντυπωσίασαν..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνουν την διαφορά στην οθόνη και στο πιάσιμο στο χέρι δυστυχώς το βλέπω ακατόρθωτο.....όσο για το λαγκάρισμα μπορεί.....το αποτέλεσμα πάντως το βλέπω πάνω κάτω το ίδιο......Ίδωμεν...........:)

 

Το ότι δεν σου αρέσει στο πιάσιμο στο χέρι δεν σου φταίει το κινητό, είπαμε 5.5" είναι αυτές και πάλι καλά με αυτή τη διαχείρηση που έχει κάνει η LG, μάλλον χρειάζεσαι μικρότερο κινητό και σε λάθος κατηγορία ψάχνεις. Είπαμε υπάρχουν μερικά θέματα αλλά όχι επειδή βρήκαμε παπά ...

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

αληθεια ποσοι απο εσας εδω εχετε αγορασει το κινητο και βγαλατε γνωμη απο κατ ιδιαν χρηση &οχι μονο απο φημες και πληρωμενα reviews ? Eτσι για να εχουμε και εμεις γνωμες χρηστων.εχεται βγαλει τελικο συμπερασμα πριν το πιασετε καν στα χερια σας .το εχω 3 μερες και ακομα δεν εχω πληρη γνωμη απλα γιατι δεν το εχω τεσταρη σε ολες τισ συνθηκες πχ σημερα μετα απο 3 φορτισεις ειδα σημαντικη αυξηση αυτονομιας που θυμιζει g2 Edited by STELIOS063
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν σου αρέσει στο πιάσιμο στο χέρι δεν σου φταίει το κινητό, είπαμε 5.5" είναι αυτές και πάλι καλά με αυτή τη διαχείρηση που έχει κάνει η LG, μάλλον χρειάζεσαι μικρότερο κινητό και σε λάθος κατηγορία ψάχνεις. Είπαμε υπάρχουν μερικά θέματα αλλά όχι επειδή βρήκαμε παπά ...

Αν διαβάσεις παραπάνω για το πιάσιμο στο χέρι λέω ότι μπορεί να είναι και συνήθεια...... Τέλος πάντων επειδή το θέμα έχει αρχίσει και κουράζει για μένα το g3 είναι πισωγύρισμα της LG σε σχέση με το g2.....

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες δεν είναι τοσο χαζες να μη μπορούν να σχεδιασουν ενα σωστο, ισορροπημένο κινητό. Ξέρουν πάρα πολυ καλα τι κάνουν. Αμα φτιάξουν ενα κινητό που όλα είναι αψογα, δε θα ξανα αγορασεις κινητό για 4 χρόνια, εκτός και αν το βαρεθείς. Κλασικό μάρκετινγκ. Ετσι λοιπόν καθε μοντέλο θα εχει προβλήματα.....

Αυτη η ιστορία παίζεται χρόνια σε ολες τις εταιρείες. Και εμείς καθομαστε και συζητάμε γιατι εκανε αυτη την βλακεια κλπ. Καμια βλακεια δεν κάνει καμια εταιρεία. Ολα γίνονται εν γνωση, επιτηδες. Ο σκοπος ειναι να πουλας συνεχεια προϊόντα και οχι μια φορα. Η βασική αρχη του μάρκετινγκ ειναι δημιουργησε μια ανάγκη και ικανοποίησε τη. Και αυτό ακριβώς συμβαίνει και οχι μονο στα κινητα..

Γράφω το παραπάνω με αφορμή αυτά που διαβαζω και οχι ειδικά για το g3..

 

 

Συμφωνώ απολύτως φίλε.

Και η δική μου αίσθηση αυτή είναι, έτσι εισπράττω και γω την πραγματικότητα που υπάρχει στον κόσμο του μάρκετινγκ και κατ΄επέκταση σε όλα τα συναφή προϊόντα κι όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως φίλε.

Και η δική μου αίσθηση αυτή είναι, έτσι εισπράττω και γω την πραγματικότητα που υπάρχει στον κόσμο του μάρκετινγκ και κατ΄επέκταση σε όλα τα συναφή προϊόντα κι όχι μόνο.

Άσχετο με τα κινητά, αλλά καπως σχετικο με το θέμα : Ειναι γνωστό οτι στα αυτοκίνητα, στα ευρωπαϊκά κυριως (τωρα ξύπνησαν και οι Ιάπωνες και κάνουν το ιδιο), έχουν ολόκληρο τμήμα δοκιμων των υλικών. Δεν προσπαθούν να φτιαξουν υλικα που δε χαλανε, αντιθέτως. Πρόκειται για ολόκληρη επιστήμη. Δεν πρέπει να χαλαει ευκολα τα πρωτα 5-6 χρόνια και ειδικά οσο ειναι στην εγγύηση, αλλα να χαλαει οπωσδήποτε 3-4 χρόνια μετα την εγγύηση.. Μάλιστα ειδικά τα πλαστικά, καμία 10ετια μετά πρέπει να διαλειονται γενικευμένα ώστε να λεει ο αλλος αει συχτηρ και να το πετάει. Ενδιάμεσα, μετά την εγγυηση πρέπει να χαλανε σιγα σιγα λιγα πράγματα ωστε να τα επισκευάζει. Οπου ειναι και ενα πολυ μεγάλο κομμάτι του κερδους..

Οι Ιάπωνες στην αρχη κοίταγαν να μη χαλαει. Μετα καταλαβανε τη λαλακια που κάνανε γιατι βγαζανε λιγα απο ανταλακτικα, ενω και οι πελάτες άλλαζαν αμαξι ποιο αραιά.. Τωρα οι κορεατες μονο ειναι λιγο πίσω. Γι αυτο και τα κορεατικα χαλανε λιγο λιγοτερο.

Οι ρωσοι επι κο*****σμου ενα ψυγείο αγόραζαν στη ζωη τους. Δε χαλαγε ποτε.. :)

Μετα τον κου*****σμο γίνανε επεισόδια με αγανακτησμενους πελατες εταιριων ψυγιων.. Χαλαγανε σε 5-10 χρονια και οι Ρωσοι νόμιζαν οτι τους κοροιδεψανε. Δεν μπορουσαν να καταλαβουν οτι πλέον δεν ειναι για μια ζωη, ακριβως για να ξανα αγοράσουν..

Και σε ολα τα φορουμ διαβαζεις για ολα τα κινητα τι βλακεια εκανε η εταιρεία που δεν εκανε το α ή το β.. Οι εταιρείες ξερουν πολυ καλα τι κανουν, και το κανουν καλα... :)

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα με τον astrovasilis στο Πλαίσιο Πάτρας να δούμε το G3. Προφανώς υπήρχε μόνο η έκδοση 16/2. Ξεκάθαρα λέω ότι το κινητό είναι συνολικά καλό. Δεν σε κάνει βέβαια να πεις το wow. Η οθόνη του είναι σίγουρα πιο σκοτεινή από του g2 και το άσπρο του πολύ χειρότερα. Μου άρεσε πολύ το νέο σχέδιο και λάτρεψα το ui. Δεν ενθουσιάστηκα από 2-3 φωτογραφίες που τράβηξα. Ρωτήστε με ότι θέλετε να σας πω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ποσοι απο εσας εδω εχετε αγορασει το κινητο και βγαλατε γνωμη απο κατ ιδιαν χρηση &οχι μονο απο φημες και πληρωμενα reviews ? Eτσι για να εχουμε και εμεις γνωμες χρηστων.εχεται βγαλει τελικο συμπερασμα πριν το πιασετε καν στα χερια σας .το εχω 3 μερες και ακομα δεν εχω πληρη γνωμη απλα γιατι δεν το εχω τεσταρη σε ολες τισ συνθηκες πχ σημερα μετα απο 3 φορτισεις ειδα σημαντικη αυξηση αυτονομιας που θυμιζει g2

 

Εγώ τουλάχιστον για πληροφορίες από κατόχους μπαίνω και βλέπω το νήμα αλλά το troll για marketing και reviews των reviews πάει σύννεφο...

Το να υπάρχει τέτοια συζήτηση για lag από heavy users που υποθέτω χρησιμοποιούν custom roms σαν τα πουκάμισα δεν την καταλαβαίνω. Και δεν θέλω κιόλας. Εκείνο που χρειαζόμαστε οι όχι heavy users μπορεί να είναι πιο απλά πράγματα όπως πχ το αν το κινητό βγάζει μία ημέρα χρήσης ή όχι - παίρνει root χωρίς να χάνεις εγγύηση - υπερθερμαίνεται αν είσαι στο web περισσότερο από άλλα τηλέφωνα κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που ο MKBHD που ειναι ψειρας στα κινητα του δεν ανεφερε τιποτα για lagαρισματα κτλ... Θα αναμεινω για προσωπικη εμπειρια :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...