Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου άποψη για αυτό το πολύ καλό Value for Money smartphone που έχουμε στα χέρια μας και να διευκολύνω πιθανότατα κάποιους υποψήφιους μελλοντικούς κατόχους που έχουν δεύτερες σκέψεις.

Για να σας δώσω όμως και μια εικόνα για την εμπειρία μου με τα smartphones θα σας πω πως αγόρασα το πρώτο μου κινητό το 1994 και από τότε είχα ενδεικτικά από HTC touch diamond, HTC Tytn, iphone, iphone 3gs, iphone 4, Samsung galaxy s2, samsung galaxy note, samsung galaxy s4 και τώρα το Honor 6 H60-L02. Για όλα μου τα προηγούμενα κινητά πλήρωνα από 500 εώς 600 ευρώ.

Το θεωρώ λοιπόν το Honor 6 το καλύτερο Value for money κινητό που είχα ποτέ.

Ελπίζω να βοήθεισα.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και μετα απο τοσο διαβασμα μπορω να πω οτι εχω πραγματικα μπλεχτει. καλα λενε καμια φορα να μην διαβαζουμε τοοοοσα πολλα.

ειμαι αναμεσα στο Huawei Honor 6 και στο ZTE Nubia Z7 mini.

ενω αρχικα πραγματικα θεωρουσα πολυ συμαντικο το οτι το Huawei εχει 3G RAM διαβαζοντας (ειδικα στα αρχικα ποστ) οτι ειχε αρκετα μικροθεματακια γενικα. στα τελευταια ποστ δεν εχει γινει καποια σχετικα για ολα αυτα, αλλα δεν ξερω, λογο του οτι αυτα εχουν επιλυθει η λογο του οτι κανει δεν αναφερθηκε !!

επισεις χωρις να ειμαι γνωστης απο φωτογραφειες, νομιζω οτι καταλαβαινω στο απολυτο τον Romanos. προηγουμενο κινητο μου ηταν το HTC one S και ξερω καλα τι συμαινει καλη φωτοργαφια. ειμαι της λογικης οτι αφου το πληρωνω να εχω την ευχαριστηση να το αξιοποιησω. αλλιως δινω αρκετα λιγοτερα χρηματα και πεφτω λιγο σε αναλυση και .....οκ.

 

το ερωτημα προς εσας που το εχεται ηδη στα χερια σας, ειναι, εσεις τι θα κανατε στην θεση μου !! γιατι μεταξυ των 2 υπαρχει και μια σχετικη διαφορα τιμης.

ευχαριστω

 

Να σου πω την αλήθεια και γω κοιτούσα το Mini, αλλά πριν από το Honor 6 είχα το Honor 3C με τον MTK6582 στα 2300mAh. Με το Honor 3C έβγαζα την ημέρα και μου έμενε ένα 10-20% το πολύ. Το Mini έχει την ίδια μπαταρία με τον Snapdragon 801. Καταλαβαίνεις που το πάω :happy:

 

Romane, αν χρησιμοποιούμε άλλο πρόγραμμα για τη λήψη φωτογραφιών πχ αυτο της Google δεν θα αλλάξει ο αλγόριθμος που βγαίνει η φωτογραφία;

Αν ασχοληθεί κάποιος developer μπορεί με αλλαγές στα αρχεία του συστήματος να πετύχει αυτό το 100% του hardware της κάμερας..;

 

Χωρίς να ξέρω προγραμματισμό από Android θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι πιστεύω ότι γίνεται. Μπορεί να κάνω και λάθος. Ο εκάστοτε OEM κατασκευάζει ένα module (πρόγραμμα) που σχετίζεται με όλες τις ρυθμίσεις τι κάμερας (αλγόριθμοι για sharpening, noise reduction, φωτομέτρηση, ISO, /f, shutter, WB, κτλπ). Μετά πάνω σε αυτό δουλεύει την εφαρμογή της κάμερας του με ξεχωριστό app. Όταν εσύ εγκαταστήσεις μία νέα εφαρμογή, η εφαρμογή θα τραβήξει την φωτογραφία η οποία πρώτα θα έχει περάσει από αυτό το Module.

 

Δηλαδή

λήψη φωτό ---> module (αλγόριθμοι) ---> επεξεργασία από app φωτογραφικής (επιπλέον φίλτρα, κτλπ) ---> αποτέλεσμα

 

Γεια σας και από εμένα. Είμαι ακριβώς στο ίδιο στάδιο και εγώ με τον geioannou. Μεταξύ Nubia και Honor 6. Μάλιστα και εγώ ενα HTC θα αντικαταστήσω (Desire HD) μετά από 4 χρόνια. Με την ίδια λογική θέλω να κινηθώ και τώρα και η ερώτηση είναι αν το Honor 6 αξίζει τα λεφτά του που είναι λίγο πιο πάνω από το budget μου. Με δεδομένο ότι δεν θα παίξω πολύ με τις ρομ, με νοιάζουν το GPS, η υπολογιστική ισχύ, απλά αξιοπρεπείς φωτογραφίες και μια καλή μπαταρία. Θα το συνιστούσατε για τα λεφτά του?

 

1. Είναι το καλύτερο Value for money της αγοράς στα λεφτά του ίσως και για λίγο παραπάνω χρήματα εξακολουθεί να είναι Value for Money.

2. Το GPS είναι άπαικτο δεν θα προλάβεις να δεις πότε κλείδωσε.

3. Επεξεργαστική ισχύ έχει μπόλικη.

4. Τα περί φωτογραφίας τα ανέλυσε λίγο πιο πίσω. Είναι αξιοπρεπείς θα μπορούσαν να είναι πολύ, πολύ καλύτερες.

5. Ναι θα το συνιστούσα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από τα παιδιά που έχουν το κινέζικο boot animation (wo) και είναι στην Β307, μπορεί να μου στείλει ή να ποσταρει το build.prop του?

To animation υπάρχει και στην δική μου συσκευή (και μάλλον σε όλες) αλλά δεν το έχω δει ποτέ κατά την εκκίνηση.

Πες διαδρομή να το βρω

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω το extreme edision!

Κατέληξα όμως στο OPPO Find 7 (μου θυμίζει έντονα το HTC HD2 για το τί έκανε στην εποχή του) και στο OnePlus One (CyanogenMod Version)!

Ξέρει κανείς τι παίζει για τις δυο αυτές εταιρίες??/ Ποιά είναι πιό αξιόπιστη? και κατ' επέκταση καλό κινητό??

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά τι να κάνω αφού δεν υπάρχει το limited!

(για το Honor 6) Για να έχει ένα κινητό LTE A γίνεται και με αναβάθμιση του υπάρχοντος LTE ή πρέπει να το υποστηρίζει από την μαμα΄????

Edited by dikemon
Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω το extreme edision!

Κατέληξα όμως στο OPPO Find 7 και στο OnePlus One (CyanogenMod Version)!

Ξέρει κανείς τι παίζει για τις δυο αυτές εταιρίες??/ Ποιά είναι πιό αξιόπιστη? και κατ' επέκταση καλό κινητό??

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά τι να κάνω αφού δεν υπάρχει το limited!

 

Ήρθε βρε άνθρωπε του θεού στο τοπικ του Honor 6 για να ρωτήσει για το Oppo Find 7 και το OPO?

Topics δεν έχουν αυτές οι συσκευές; :wacko:

 

Όσον αφορά το LTE(A) είναι hardware θέμα, δεν προστίθεται με λογισμικό.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο myphone δεν τις είδα αυτές τις συσκευές.....οπότε?? Είδα ειδικούς και μπήκα!!!

Έλα λέγε σε παρακαλώ...έστω και στα ψιλά γράμματα....

Υ.Γ. εγώ φταίω που οι της huawei έβγαλαν 1000 αντί 1.000.000 κομμάτια??

Edited by dikemon
Link to comment
Share on other sites

Στο myphone δεν τις είδα αυτές τις συσκευές.....οπότε?? Είδα ειδικούς και μπήκα!!!

Έλα λέγε σε παρακαλώ...έστω και στα ψιλά γράμματα....

Υ.Γ. εγώ φταίω που οι της huawei έβγαλαν 1000 αντί 1.000.000 κομάτια??

 

OnePlusOne

OPPO Find 7

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Στο myphone δεν τις είδα αυτές τις συσκευές.....οπότε?? Είδα ειδικούς και μπήκα!!!

Έλα λέγε σε παρακαλώ...έστω και στα ψιλά γράμματα....

Υ.Γ. εγώ φταίω που οι της huawei έβγαλαν 10.000 αντί 1.000.000 κομάτια??

 

Για το OnePlus One με μια απλή αναζήτηση.... Το ίδιο υπάρχει και στο άλλο...

 

Απλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να απαντήσουν άνθρωποι που τα έχουν και τα δουλεύουν.

 

Φιλικά πάντα......

Link to comment
Share on other sites

Στο myphone δεν τις είδα αυτές τις συσκευές.....οπότε?? Είδα ειδικούς και μπήκα!!!

Έλα λέγε σε παρακαλώ...έστω και στα ψιλά γράμματα....

Υ.Γ. εγώ φταίω που οι της huawei έβγαλαν 1000 αντί 1.000.000 κομμάτια??

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=390034

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και χίλια συγνώμη! Στραβάδι είμαι... γι' αυτό δεν μου φτάνουν οι οθονίτσες 5inc!

ευχαριστώ και πάλι!

 

Σκέψου το καλύτερα με τις 5.5 inch. Εκτός αν δεν σκοπεύεις να το βγάζεις από το σπίτι.

Οι διαστάσεις των κινητών που αναφέρεις είναι δύσχρηστες και στο χέρι και στη τσέπη.

Εγώ για το OnePlusOne πήγαινα αλλά... γκουμουτσα.

Εδώ το Honor6 με την 5inch "οθονίτσα" δεν είναι και πολύ εύχρηστο με ένα χέρι και είμαι 1.99 οπότε φαντάζεσαι το χέρι μου δεν είναι και μικρο.

Όσο για το extreme που τρελαίνεσαι, μην τρελαίνεσαι η διαφορά είναι στα χαρτιά, στη χρήση καμία.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Και το βασικότερο όλων. Και το oppo και το opo είναι single SIM.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και το βασικότερο όλων. Και το oppo και το opo είναι single SIM.

 

Και χωρίς SD.

Anyway έχουμε κανέναν ανάμεσά μας που να το έχει με το building και android kitchen?

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας σε όλα!

Τι κάνω τώρα.... με τρελάνατε...μηπως δεν έχετε και δίκαιο!

Είμαι με το Note 4.4.4 ακόμη...και λέω να...κάνω κανένα salto mortale...

Μ'αρεσε πραγματικά το Honor 6....κινητάρα για τα λεφτά του.....(σαν να το πήρα για μένα!!)

Το παρτυ θα γίνει όταν το βάλουν στα χέρια τους οι dev.....(αν υπάρξει και από εκεί υποστήριξη τότε θάναι μαγεία!)

Πάντως είστε φοβεροί...... και ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ

Υ.Γ. 1) Αλήθεια θα πάρουμε την 4.4.4 ή θα πάμε κατ' ευθείαν στην 5.0??

2) VirusPlus: Εάν είχαμε κάποιον.....θα είχαμε προοδεύσει ως κράτος!!!!! Είδες εσύ κάτι τέτοιο?? Άσε που είναι όλοι φευγάτοι σε άλλα μέρη!!

Edited by dikemon
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει εαν και οι 2 sim εχουν την ιδια δυνατότητα συνδεσης σε 3G-4G ?

 

Μονο η μια ειναι 3g-4g η αλλη ειναι 2g

Link to comment
Share on other sites

η πιο σωστα, η μια ειναι 3G, 4G και η αλλη ειναι 2G.

 

αυτο το ειδες στην πραξη η το διακρινεις καπου στα specs ? γιατι οσο και εαν εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι που να το διευκρινίζει

Link to comment
Share on other sites

η πιο σωστα, η μια ειναι 3G, 4G και η αλλη ειναι 2G.

 

αυτο το ειδες στην πραξη η το διακρινεις καπου στα specs ? γιατι οσο και εαν εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι που να το διευκρινίζει

 

Γενικά το λένε παντού, δεν ξέρω πως δεν το είδες.

[ATTACH]52293[/ATTACH]

Με διαφορετικά modem η κάθε sim, δηλαδή δεν μπορείς να κανείς το 1ο slot GSM και το 2ο 4G.

To 4G είναι το 1o slot το 2G το 2ο slot και δεν αλλάζει.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

απο τα specs που διαβαζω στα ιντενετ-ο-μαγαζα δεν το ειδα καπου. αμα εχεις καποιο λινκ που να το λεει καλα θα ηταν. οχι τιποτε αλλο, αλλα να δω πως το γραφει για να ξερω την λογικη τους. αλλα τωρα που ξερω θα το κοιταξω ξανα
Link to comment
Share on other sites

απο τα specs που διαβαζω στα ιντενετ-ο-μαγαζα δεν το ειδα καπου. αμα εχεις καποιο λινκ που να το λεει καλα θα ηταν. οχι τιποτε αλλο, αλλα να δω πως το γραφει για να ξερω την λογικη τους. αλλα τωρα που ξερω θα το κοιταξω ξανα

 

Από το pandawill που το πήρα εγώ:

SIM 1: 4G: FDD-LTE B1(2100MHz)/B3(1800MHz)

3G: UMTS/WCDMA: B1(2100MHz)/B8(900MHz)

2G: GSM: 850/900/1800/1900MHz

SIM 2: GSM: 900/1800/1900MHz

 

Κοιτάω και σε άλλα μαγαζιά τώρα που το είπες και όντως δεν το λένε, έχεις δίκιο.

Ισχύει πάντως το χουμε στα χέρια μας και σε διαβεβαιώνουμε. :)

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Σωπατε... εμφανίστηκαν developers στο XDA στο thread του L04 βέβαια αλλά οκ μικρο το κακό.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

απο τα specs που διαβαζω στα ιντενετ-ο-μαγαζα δεν το ειδα καπου. αμα εχεις καποιο λινκ που να το λεει καλα θα ηταν. οχι τιποτε αλλο, αλλα να δω πως το γραφει για να ξερω την λογικη τους. αλλα τωρα που ξερω θα το κοιταξω ξανα

 

το εχει και πανω στο τηλεφωνο με εικονίδιο στην ζελατίνα που ερχεται...γραφει για την πρωτη 4G-3G-2G και για την δευτερη 2G

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που τις 2 sim τις θελω για να βαλω στην μια την καρτα της κινητης μου, που εκει εχω 2gb ιντερνετ και στην 2η καρτα να βαλω μια αλλη καρτα που εχει μονο data (internet) δεν θα μου δουλεψει ? δηλαδη να επιλεγω απο ποια καρτα θα δινει ιντερνετ η να το αλλαζω οταν η μια καρτα εξαντλησει τα free data της.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που τις 2 sim τις θελω για να βαλω στην μια την καρτα της κινητης μου, που εκει εχω 2gb ιντερνετ και στην 2η καρτα να βαλω μια αλλη καρτα που εχει μονο data (internet) δεν θα μου δουλεψει ? δηλαδη να επιλεγω απο ποια καρτα θα δινει ιντερνετ η να το αλλαζω οταν η μια καρτα εξαντλησει τα free data της.

 

ναι επιλέγεις απο ποια κάρτα θα εχεις δεδομενα κινητής. Ετσι το εχω και εγω...Εχω και στις δυο δεδομενα αλλα εβαλα την Cosmokarta που πιανει 4G στην πρωτη και στην δευτερη της wind που δεν χρησιμοποιώ πλεον απο εκει δεδομένα κινητής. (ασχετα αν εχω πακέτο). Δεν ξερω αν αλλαξεις απο το μενου απο την μια καρτα στην αλλη τα δεδομενα αν πιασει με το 2G. Πιστευω θα πιασεις αλλα δεν θα εχεις 3G ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...