Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε. Τα προβλήματα αυτονομίας που διαβάζεις αφορούν δοκιμαστικές εκδόσεις που περνάμε στο κινητό γιατί είμαστε και ολίγον ανυπόμονοι για ό,τι νέο κυκλοφορεί :cool: . Το κινητό είναι τούμπανο και από αυτονομία και από δυνατότητες, μπορείς να κατατοπιστείς και με το review του Romanos για το Honor 6 σε προηγούμενες σελίδες του τόπικ.

 

Είχα δει στο xda-developers printscreen με την κατανάλωση ενός τύπου που φαινόταν να λειτουργεί 2 sim ταυτόχρονα και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το περίμενα να έχει τόσο μικρή διαφορά. Φαινόταν οκ, σαν των υπολοίπων τις μετρήσεις. Εγώ δεν έχω εύκαιρη δεύτερη να δοκιμάσω για να σε βοηθήσω.

 

Μετά από πλήρη φόρτιση (παρά το φόρτωμα με εφαρμογές που τρέχουν στο background) η έκδοση μου EMUI 3.0 B607 φαίνεται ότι μπορεί να χτυπήσει και 2 ολόκληρες μέρες με 6ωρη ενεργή λειτουργία οθόνης (!!!). Τώρα είμαι ήδη στο 3ωρο με 53%. Το μοναδικό αγκάθι ότι όσο είμαι συνδεμένος σε Wifi συνεχώς μου ζητάει την αναβάθμιση στην επίφοβη Β608. :worry:

 

Δεν ξέρω άμα γίνεται σε unrooted συσκευές άλλα άμα παγώσεις το App Store της Huawei αναφέρουν πως δεν λαμβάνεις ειδοποίησες για ΟΤΑ και φυσικά τις ΟΤΑ.

 

Το review μπορείτε να το βρείτε εδώ http://honor6.nianios.gr/review.html

Επίσης στο γράφημα τιμών, διορθώθηκε το γράφημα του huaweimobileshop.

Διορθώθηκε και ένα πρόβλημα με το merimobiles.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπόν μια απορία το έχω πάρει για φίλο μου όλα οκ άψογα (αν και camera μέτρια) με μπαταρία κάτι γίνεται παντός σίγουρα... Μια δεν του βγάζει ούτε μέρα με δυόμισι ώρες οθόνη μια του πάει 2 μέρες με ένα 6 ώρες οθόνης με ίδια χρήση πάντα

από εφαρμογές έχει ελάχιστες viber, Facebook, es fileexplorer, mx player, navigon και δύο λεξικά..

δοκίμασα να το κάνω root και grinify η ακόμη και να αφαιρέσω περισσότερες εφαρμογές που έχει από μόνο του (από το Google Apps είχα αφήσει μόνο το playstore και το framework του), αλλά αλλαγή στην αυτονομία σχεδόν δεν παρατήρησα παλιά τα ίδια μια θυρίδες αυτονομία μια άθλια χωρίς να αλλάζει κάτι στην χρήση της συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Η 128GB microSD της Sandisk δουλευει κανονικοτατα στο κινητο για οσους ενδιαφερονται να την αγορασουν. :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τί προβλήματα έχετε με τη μπαταρία εγω σταθερά 2 μέρες βγάζω σχεδόν ένα μήνα και τελευταία με δύο σιμ.
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τί προβλήματα έχετε με τη μπαταρία εγω σταθερά 2 μέρες βγάζω σχεδόν ένα μήνα και τελευταία με δύο σιμ.

εκεί είναι και το σπαστικό ότι σε μερικούς είναι σταθερή... (εκτός και αν σου βγάζει δύο μέρες αλλά κάνα 3 ωρες οθόνη τότε σρην ίδια μοίρα είσαι με μας) το σωστό είναι 5 6 ώρες οθόνη και περίπου δύο μέρες (κάτι το οποίο το κάνει οπότε γουστάρει)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Τα προβλήματα αυτονομίας που διαβάζεις αφορούν δοκιμαστικές εκδόσεις που περνάμε στο κινητό γιατί είμαστε και ολίγον ανυπόμονοι για ό,τι νέο κυκλοφορεί :cool: . Το κινητό είναι τούμπανο και από αυτονομία και από δυνατότητες, μπορείς να κατατοπιστείς και με το review του Romanos για το Honor 6 σε προηγούμενες σελίδες του τόπικ.

 

Είχα δει στο xda-developers printscreen με την κατανάλωση ενός τύπου που φαινόταν να λειτουργεί 2 sim ταυτόχρονα και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το περίμενα να έχει τόσο μικρή διαφορά. Φαινόταν οκ, σαν των υπολοίπων τις μετρήσεις. Εγώ δεν έχω εύκαιρη δεύτερη να δοκιμάσω για να σε βοηθήσω.

 

Μετά από πλήρη φόρτιση (παρά το φόρτωμα με εφαρμογές που τρέχουν στο background) η έκδοση μου EMUI 3.0 B607 φαίνεται ότι μπορεί να χτυπήσει και 2 ολόκληρες μέρες με 6ωρη ενεργή λειτουργία οθόνης (!!!). Τώρα είμαι ήδη στο 3ωρο με 53%. Το μοναδικό αγκάθι ότι όσο είμαι συνδεμένος σε Wifi συνεχώς μου ζητάει την αναβάθμιση στην επίφοβη Β608. :worry:

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Το review του Romanos ήταν από τα πρώτα θέματα που διάβασα για την συσκευή. (επί την ευκαιρία ένα μπράβο κι από μένα στον Romanos για το πλήρες review)

Κάτι ακόμη. Αυτή η κιτρινίλα στην οθόνη που αναφέρεται από αρκετούς, υπάρχει σε όλες τις συσκευές και απλά κάποιοι δεν το έχουν παρατηρήσει, ή τυχαίνει σε μερικούς 'τυχερούς'.

Και αν σου τύχει, φεύγει όντως με τη χρήση του κινητού, όπως διάβασα;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Το review του Romanos ήταν από τα πρώτα θέματα που διάβασα για την συσκευή. (επί την ευκαιρία ένα μπράβο κι από μένα στον Romanos για το πλήρες review)

Κάτι ακόμη. Αυτή η κιτρινίλα στην οθόνη που αναφέρεται από αρκετούς, υπάρχει σε όλες τις συσκευές και απλά κάποιοι δεν το έχουν παρατηρήσει, ή τυχαίνει σε μερικούς 'τυχερούς'.

Και αν σου τύχει, φεύγει όντως με τη χρήση του κινητού, όπως διάβασα;

 

Δεν παρατήρησα καμία κιτρινίλα, αν και την έψαχνα όταν ήρθε το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τί προβλήματα έχετε με τη μπαταρία εγω σταθερά 2 μέρες βγάζω σχεδόν ένα μήνα και τελευταία με δύο σιμ.

 

καλή σου μέρα φιλε μου

όταν παρέλαβα το κινητό μετά από την 1 φόρτιση μου κράτησε 2,5 μέρες μετά από τις πρώτες αναβαθμίσεις το ίδιο μετά που βγήκε το Emui 3 είδα τα πρωτα συμπτοματα αλλα έστρωσε μετά από 2 πλήρες φορτίσεις αυτήν την στιγμή που μιλάμε έχω κλείσει 2 μέρες λειτουργία του κινητού με την b608

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Το review του Romanos ήταν από τα πρώτα θέματα που διάβασα για την συσκευή. (επί την ευκαιρία ένα μπράβο κι από μένα στον Romanos για το πλήρες review)

Κάτι ακόμη. Αυτή η κιτρινίλα στην οθόνη που αναφέρεται από αρκετούς, υπάρχει σε όλες τις συσκευές και απλά κάποιοι δεν το έχουν παρατηρήσει, ή τυχαίνει σε μερικούς 'τυχερούς'.

Και αν σου τύχει, φεύγει όντως με τη χρήση του κινητού, όπως διάβασα;

 

εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα από κιτρινίλες στην οθόνη πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άμα γίνεται σε unrooted συσκευές άλλα άμα παγώσεις το App Store της Huawei αναφέρουν πως δεν λαμβάνεις ειδοποίησες για ΟΤΑ και φυσικά τις ΟΤΑ.

 

Δυστυχώς σε unrooted ξαναενεργοποιείται.

 

 

όταν παρέλαβα το κινητό μετά από την 1 φόρτιση μου κράτησε 2,5 μέρες μετά από τις πρώτες αναβαθμίσεις το ίδιο μετά που βγήκε το Emui 3 είδα τα πρωτα συμπτοματα αλλα έστρωσε μετά από 2 πλήρες φορτίσεις αυτήν την στιγμή που μιλάμε έχω κλείσει 2 μέρες λειτουργία του κινητού με την b608

 

To πρόβλημα με το 4G ξεπεράστηκε; Χρόνος λειτουργίας ενεργής οθόνης;

 

Tip: Γενικά για καλύτερη απόδοση της μπαταρίας αυτό που γνωρίζω είναι ότι πρέπει να μοιράζουμε τις φορτίσεις σε πλήρης και γρήγορες (πχ μια πλήρη και η επόμενη γρήγορη κ.ο.κ.). Επίσης εγώ έχω το DU Battery saver απλά και μόνο για την διαχείριση φόρτισης. Δεν ξέρω αν επεμβαίνει στη διαδικασία φόρτισης αλλά ακολουθεί μια στρατηγική (γρήγορη φόρτιση μέχρι το 80%, αργή μέχρι το 100%, και ένα εικοσάλεπτο ακόμη σύνδεση με τον φορτιστή για την διατήρηση της κίνησης των ηλεκτρονίων στην μπαταρία) που υποτίθεται βοηθάει την υγεία της μπαταρίας. Το χρησιμοποιούσα σταθερά στα προηγούμενα 2 κινητά μου και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα ούτε άλλαξα μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δαπανηθούν τα παραπάνω ευρώ για την έκδοση H60-L12: dual sim, 32gb, με NFC. Δεν γνωρίζω την εν δυνάμει χρησιμότητα της NFC τεχνολογίας στο άμεσο μέλλον γι'αυτό και η ερώτηση.

Το to2c.com το έχει διαθέσιμο...

http://www.to2c.com/huawei-honor-6-32gb-rom-basic-dual-sim-4g-fdd-lte-phone-octa-core-cpu-3gb-ram-32gb-rom-android-4-4-5-0-incell-ips-1920-1080pix.html

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε unrooted ξαναενεργοποιείται.

 

 

 

 

To πρόβλημα με το 4G ξεπεράστηκε; Χρόνος λειτουργίας ενεργής οθόνης;

 

Tip: Γενικά για καλύτερη απόδοση της μπαταρίας αυτό που γνωρίζω είναι ότι πρέπει να μοιράζουμε τις φορτίσεις σε πλήρης και γρήγορες (πχ μια πλήρη και η επόμενη γρήγορη κ.ο.κ.). Επίσης εγώ έχω το DU Battery saver απλά και μόνο για την διαχείριση φόρτισης. Δεν ξέρω αν επεμβαίνει στη διαδικασία φόρτισης αλλά ακολουθεί μια στρατηγική (γρήγορη φόρτιση μέχρι το 80%, αργή μέχρι το 100%, και ένα εικοσάλεπτο ακόμη σύνδεση με τον φορτιστή για την διατήρηση της κίνησης των ηλεκτρονίων στην μπαταρία) που υποτίθεται βοηθάει την υγεία της μπαταρίας. Το χρησιμοποιούσα σταθερά στα προηγούμενα 2 κινητά μου και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα ούτε άλλαξα μπαταρία.

Νομίζω ότι το τηλέφωνο από μόνο του ακολουθεί αυτή τη πολιτική γρήγορη φόρτιση μέχρι 75% και αργή μέχρι τα 100%.

Δεν κατάλαβα τί εννοείς όταν λες μία πλήρης φόρτιση και μία γρήγορη εναλλάξ?

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Στο xda αναφέρεται για αναβάθμιση τις 2.3 σε sp119. Το έχετε τσεκάρει? Γιατί σε μένα δεν μού βγάζει για κάποια αναβάθμιση.
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Στο xda αναφέρεται για αναβάθμιση τις 2.3 σε sp119. Το έχετε τσεκάρει? Γιατί σε μένα δεν μού βγάζει για κάποια αναβάθμιση.

 

http://www.emui.com/plugin.php?id=hwdownload&mod=detail&mid=76 κοίτα στο 2ο tab.

 

Κοιτάμε λίγο και το official site :rolleyes:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το τηλέφωνο από μόνο του ακολουθεί αυτή τη πολιτική γρήγορη φόρτιση μέχρι 75% και αργή μέχρι τα 100%.

Δεν κατάλαβα τί εννοείς όταν λες μία πλήρης φόρτιση και μία γρήγορη εναλλάξ?

 

Αν μέσα στην εβδομάδα φορτίζεις 4 φορές, 2 πλήρη και 2 γρήγορη φόρτιση εναλλάξ..

 

Δεν γνωρίζω την εν δυνάμει χρησιμότητα της NFC τεχνολογίας στο άμεσο μέλλον γι'αυτό και η ερώτηση.

 

Δεν νομίζω σύντομα στην Ελλάδα να έχουμε την δυνατότητα να περνάμε το κινητό μας από το ταμείο του κάθε καταστήματος για αυτόματη πληρωμή.. Κυρίως έτσι χρησιμοποιείται η τεχνολογία αυτή στην Αμερική, για μένα δεν θα ήταν κριτήριο αγοράς τώρα το NFC για το γεγονός ότι το κινητό είναι αναλώσιμο (σε 1-2 χρόνια το αλλάζουμε).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω σύντομα στην Ελλάδα να έχουμε την δυνατότητα να περνάμε το κινητό μας από το ταμείο του κάθε καταστήματος για αυτόματη πληρωμή.. Κυρίως έτσι χρησιμοποιείται η τεχνολογία αυτή στην Αμερική, για μένα δεν θα ήταν κριτήριο αγοράς τώρα το NFC για το γεγονός ότι το κινητό είναι αναλώσιμο (σε 1-2 χρόνια το αλλάζουμε).

Αν και συμφωνώ μαζί σου (πως το NFC είναι άχρηστο προς το παρών) θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν πως για πρώτη φορά η apple ενσωματώνει αυτή την τεχνολογία (έστω και κλειδωμένη) στα iPhone6 οπότε μάλλον είναι αναμενόμενο το "boost" του NFC και στην ελληνική αγορά, θέλοντας και μη, στο πολύ άμεσο μέλλον.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ μαζί σου (πως το NFC είναι άχρηστο προς το παρών) θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν πως για πρώτη φορά η apple ενσωματώνει αυτή την τεχνολογία (έστω και κλειδωμένη) στα iPhone6 οπότε μάλλον είναι αναμενόμενο το "boost" του NFC, θέλοντας και μη, στο πολύ άμεσο μέλλον.

 

Με τις τιμές του δεν νομίζω ότι θα σκίσει το νέο iphone στην Ελλάδα. Τα "ψώνια" που το προτιμούν ακόμα πληρώνουν τις δόσεις του 5. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι αναγκαστικά στο πόσοι θα το πάρουν, αλλά καλώς ή κακώς η apple δημιουργεί ανάγκες και τάσεις και όχι μόνο στους "πιστούς" της. Οπότε οι NFC συσκευές (άρα και το L12) αντέξουν παραπάνω στο χρόνο. Να μην ξεχνάμε επίσης πως μεγάλες αλυσίδες στην Ελλάδα υποστηρίζουν ήδη το NFC και ακόμα πως δεν είναι αποκλειστικά μόνο αυτή η χρήση του. Με την apple στο παιχνίδι του NFC περισσότεροι developers θα "εστιάσουν" σε αυτήν τη τεχνολογία.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στην εβδομάδα φορτίζεις 4 φορές, 2 πλήρη και 2 γρήγορη φόρτιση εναλλάξ..

 

 

 

Δεν νομίζω σύντομα στην Ελλάδα να έχουμε την δυνατότητα να περνάμε το κινητό μας από το ταμείο του κάθε καταστήματος για αυτόματη πληρωμή.. Κυρίως έτσι χρησιμοποιείται η τεχνολογία αυτή στην Αμερική, για μένα δεν θα ήταν κριτήριο αγοράς τώρα το NFC για το γεγονός ότι το κινητό είναι αναλώσιμο (σε 1-2 χρόνια το αλλάζουμε).

Και πάλι δεν κατάλαβα φίλε. Τί είναι γρήγορη φόρτιση?

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή για 720 που είναι στην 3.0;

Να δω πόσο κρατάει κι μαυτο..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5627271#post5627271

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να τη βρω...

 

καλημέρα μετά το καινούργιο uptate στην b08 του Emui 3 δεν μπορούσα να την βρω

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πλήρης είναι με κλειστό τηλ. Σωστά?

 

Σωστά.

 

Κάποιος είχε γράψει στο xda ότι στην B608 δεν έχει ανάλυση 720.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...