Jump to content

Lenovo S850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία το πως είναι το θέμα, μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα να με βοηθήσει?

 

πρέπει να κανεις πρώτα root το κινητό, μετά με το mtkdroidtools να περάσεις τα imei. Για οδηγίες δες αυτό το βίντεο

εσύ πρέπει να κανεις replace imei με τα imei που βρίσκονται στην συσκευασια του τηλεφώνου

 

Βέβαια ακόμη και να περάσεις τα imei δεν νομίζω να δουλέψει το κινητό επειδή έχουν σβηστεί και άλλες πληροφορίες όπως το wifi mac address και το bluetooth mac address, αλλά δεν χάνεις να δοκιμάσεις.

 

Αν συνεχισει να σου παρουσιαζει προβλημα τοτε πρέπει μαλλον πρεπειμ να ακολουθησεις την διαδικασια που περιγραφεται παρακατω στα link που σου δινω

http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-How-To-Fix-Wifi-nvram-warning-err-0x10

http://www.freaktab.com/showthread.php?11781-How-to-fix-WiFi-NVRAM-WARNING-ERR-0%D710-PROBLEM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραία το πως είναι το θέμα, μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα να με βοηθήσει?

 

Όπως σου είπα πρώτα θα πρέπει να κάνεις root το τηλέφωνο. Το πώς γίνεται θα το βρεις διαβάζοντας εδώ στο topic.

Αφού κάνεις το root υπάρχουν δύο εύκολοι τρόποι να περάσεις μόνος σου τα IMEI.

Ο πρώτος με MtkDroidTools που σου γράφει ο φίλος πιο πάνω.

Ο δεύτερος με MobileUncle MTK Tools. Περιγράφεται και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391458

Πληροφορίες θα βρεις και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

Αυτοί οι τρόποι είναι εύκολοι και σίγουρα θα τα καταφέρεις αλλά έχουν ένα μειονέκτημα. Δεν είναι μόνιμες λύσεις και αν κάνεις επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις ή περάσεις άλλη rom τα IMEI χάνονται και πρέπει να ξανακάνεις τη διαδικασία.

Η μόνιμη λύση με τα IMEI είναι αρκετά πιο περίπλοκη και δεν πετυχαίνει πάντα. Μην σου πω πως τις περισσότερες φορές δεν πετυχαίνει. Γίνεται με κάποιο SN Writer. Αν το ψάξεις στο Google θα βρεις διάφορα ("sn writer" "imei permanent solution")

Για το wifi mac address και το bluetooth mac address εγώ δεν νομίζω να τα έχει χάσει αλλά και να τα έχει χάσει υπάρχουν αντίστοιχες μέθοδοι για να τα επαναφέρεις.

Υπάρχει και άλλος τρόπος αν έχεις ένα ίδιο τηλέφωνο που λειτουργεί κανονικά. Κάνεις ένα backup από το ένα τηλέφωνο και μετά το ίδιο φάκελο το κάνεις restore στο άλλο τηλέφωνο. Έτσι το δεύτερο τηλέφωνο το κάνεις κλώνο του πρώτου με ίδια IMEI, WiFi, Bluetooth.

Μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις ξανά τη rom με flashtool. Καμιά φορά (αν και σπάνια) τα IMEI επανέρχονται.

Αξίζει να τα δοκιμάσεις αυτά για να μην το στείλεις πίσω στην Κίνα γιατί και κάτι θα πληρώσεις και θα είσαι 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο. Και οι Κινέζοι με ένα από αυτά θα το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια..ειμαι στο παρατσακ να παρω το S850 απο vickmall,Εχω μιλησει με την Selina..κτλ..κτλ..Λοιπον πρεπει να αποφυγω να μου πειραξουνε κατι..ωστε αργοτερα να βαλω την Ευρωπαικη Official Rom..η προχωραω αφοβα,,στο να μου τα κανουνε..Install GREEK language and play store & Root the phone and delete ALL Chinese apps.??Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα αργοτερα που θα θελω να πειραματιστω με τιs ROM..επειδη θα μου ειναι πειραγμενο απο τουs ΚινεζουS?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια..ειμαι στο παρατσακ να παρω το S850 απο vickmall,Εχω μιλησει με την Selina..κτλ..κτλ..Λοιπον πρεπει να αποφυγω να μου πειραξουνε κατι..ωστε αργοτερα να βαλω την Ευρωπαικη Official Rom..η προχωραω αφοβα,,στο να μου τα κανουνε..Install GREEK language and play store & Root the phone and delete ALL Chinese apps.??Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα αργοτερα που θα θελω να πειραματιστω με τιs ROM..επειδη θα μου ειναι πειραγμενο απο τουs ΚινεζουS?

στο vickmall βαζουν πολυ καλη ρομ.καταρχην στο chat θα ζητησεις ενα κουπονακι 5 δολλαρια για να σου βγει στα 170.θα το παρεις στη multilanguage εκδοση που εχει κανονικα ελληνικα.οταν ερθει με το καλο εδω ειμαστε και ροοτ θα κανουμε και ολες τις κινεζιες θα βγαλουμε,μην ανησυχεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ακριβως ειναι το battery callibration?

Βελτιωνει την μπαταρια γιατι με ενδιαφερει και εμενα μιας και το καθημερινο φορτισμα δεν το γλυτωνω.

μετα το ροοτ , αφαιρεσα ολες τις κινεζιες με titanium backup.το κινητο πηρε καποιες ανασες.εβαλα το greenify και παγωσα καποιες εφαρμογες,ηδη εχω δει αισθητη διαφορα.το battery callibration ειναι εφαρμογη,θα φορτισεις πληρως τη συσκευη ,θα το τρεξεις και μετα θα βγαλεις το φορτιστη απο τη μπριζα.θελει δυο τρεις κυκλους για να στρωσει

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

στο vickmall βαζουν πολυ καλη ρομ.καταρχην στο chat θα ζητησεις ενα κουπονακι 5 δολλαρια για να σου βγει στα 170.θα το παρεις στη multilanguage εκδοση που εχει κανονικα ελληνικα.οταν ερθει με το καλο εδω ειμαστε και ροοτ θα κανουμε και ολες τις κινεζιες θα βγαλουμε,μην ανησυχεις

 

Ευχαριστω koukloukou!

Link to comment
Share on other sites

 

μαζι δινει και 1 κιλο μπανανες...ειναι μαιμου φιλε μου.προσοχη μεγαλη στο ali

Link to comment
Share on other sites

Γυρνωνταs απο public πριν λιγο εκανα ενα τεστ αναμεσα στο s850 και το S860 στο FM Radio με δικεs μου ψειρεs(ακουστικα),,και εχω την εντυπωση οτι το S860 ειτανε πιο δυνατο στο αυτι μου οι σταθμοι που ακουγα...και ρωταω,,ιδεα μου ειτανε η παιζουνε καποιεs ρυθμισειs γενικα στο μενου αλλα ειτανε απειραχτεs εκεινη την ωρα..με αποτελεσμα το ενα να ακουγετε πιο δυνατα απο το αλλο?Εννοειται και τα δυο τερμα ενταση τα ειχα..
Link to comment
Share on other sites

εχει ξαναειπωθει.δεν υπαρχει τετοιο μοντελο ασε που απο το μαγαζι αυτο δεν περνεις ουτε καραμελα

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

εχει ξαναειπωθει.δεν υπαρχει τετοιο μοντελο ασε που απο το μαγαζι αυτο δεν περνεις ουτε καραμελα

ΠΑΙΔΑΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ S850,ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ2C.TO ΤΗΛ ΕΙΧΕ ΑΘΛΙΑ ROM ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ROW ΠΟΥ ΛΕΤΕ.ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ LENOVO ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΑ OK,EKANA ΚΑΛΑ?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΑΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ S850,ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ2C.TO ΤΗΛ ΕΙΧΕ ΑΘΛΙΑ ROM ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ROW ΠΟΥ ΛΕΤΕ.ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ LENOVO ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΑ OK,EKANA ΚΑΛΑ?

 

nikpro13 με το ενα χερι σκανδαλη ειμαι..πεσ μου λιγο ενταση fm radio ηχοs συνομιλιαs κτλ???Εισαι οκ??

Link to comment
Share on other sites

στο vickmall βαζουν πολυ καλη ρομ.καταρχην στο chat θα ζητησεις ενα κουπονακι 5 δολλαρια για να σου βγει στα 170.θα το παρεις στη multilanguage εκδοση που εχει κανονικα ελληνικα.οταν ερθει με το καλο εδω ειμαστε και ροοτ θα κανουμε και ολες τις κινεζιες θα βγαλουμε,μην ανησυχεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μετα το ροοτ , αφαιρεσα ολες τις κινεζιες με titanium backup.το κινητο πηρε καποιες ανασες.εβαλα το greenify και παγωσα καποιες εφαρμογες,ηδη εχω δει αισθητη διαφορα.το battery callibration ειναι εφαρμογη,θα φορτισεις πληρως τη συσκευη ,θα το τρεξεις και μετα θα βγαλεις το φορτιστη απο τη μπριζα.θελει δυο τρεις κυκλους για να στρωσει

Εμενα προσωπικα δεν ειχε κινεζιες μεσα οσων αφορα τις εφαρμογες καθως το τηλεφωνο ηταν αγορασμενο απο τον κωτσοβολο οποτε και δεν ειδα τιποτα παραξενες εφαρμογες, το μονο που θελω να αφαιρεσω ειναι το security που εχει μεσα γιατι δεν μου χρειαζετε εχω το eset και με καλυπτει πληρως, το θεμα μου ειναι πως μπορω να κανω απεγκατασταση το security αλλα σκαλωνω και δεν την κανω γιατι διαβασα σε προηγουμενα ποστ απο κατι παλικαρια αφαιρεσαν μια εφαρμογη (δεν θυμαμαι ομως αν ηταν το security ή καποια αλλη, εχω την εντυπωση ομως πως για το security ελεγαν) και μετα τους πεταγε πανω αριστερα συνεχεια ενα εικονιδιο απτο ανθρωπακι του android για καποιο σφαλμα συστηματος και δεν μπορουσαν να το αφαιρεσουν ουτε κανοντας root το κινητο ουτε αλλαζοντας rom το προβλημα τους παρεμενε.Ειναι οντως η συγκεκριμενη εφαρμογη "security" που παρουσιαζει το συγκεκριμενο προβλημα ή να την αφαιρεσω?το κινητο δεν το εχω κανει ακομη root.

Καλα ολα αυτα για το baterry callibration αλλα ποιος ο σκοπος του?Βελτιωνει την αποδοση της μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

nikpro13 με το ενα χερι σκανδαλη ειμαι..πεσ μου λιγο ενταση fm radio ηχοs συνομιλιαs κτλ???Εισαι οκ??

ΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ.ΑΥΤΗ Η ΡΟΜ ΚΤΑΛΑΝΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΡΑΜ ΟΜΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα δεν ειχε κινεζιες μεσα οσων αφορα τις εφαρμογες καθως το τηλεφωνο ηταν αγορασμενο απο τον κωτσοβολο οποτε και δεν ειδα τιποτα παραξενες εφαρμογες, το μονο που θελω να αφαιρεσω ειναι το security που εχει μεσα γιατι δεν μου χρειαζετε εχω το eset και με καλυπτει πληρως, το θεμα μου ειναι πως μπορω να κανω απεγκατασταση το security αλλα σκαλωνω και δεν την κανω γιατι διαβασα σε προηγουμενα ποστ απο κατι παλικαρια αφαιρεσαν μια εφαρμογη (δεν θυμαμαι ομως αν ηταν το security ή καποια αλλη, εχω την εντυπωση ομως πως για το security ελεγαν) και μετα τους πεταγε πανω αριστερα συνεχεια ενα εικονιδιο απτο ανθρωπακι του android για καποιο σφαλμα συστηματος και δεν μπορουσαν να το αφαιρεσουν ουτε κανοντας root το κινητο ουτε αλλαζοντας rom το προβλημα τους παρεμενε.Ειναι οντως η συγκεκριμενη εφαρμογη "security" που παρουσιαζει το συγκεκριμενο προβλημα ή να την αφαιρεσω?το κινητο δεν το εχω κανει ακομη root.

Ναι για αυτή την εφαρμογή μιλουσαν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, να σας ρωτήσω κάτι; Έχω περάσει το TWRP στο κινητό και προσπαθώ να βάλω αυτή την ρόμ http://www.needrom.com/download/lenovo-s850-vibeui-2-0/. Έκανα copy στον χώρο αποθήκευσης του κινητού την ρόμ και προσπάθησα να κάνω την κλασσική διαδικασία για την εγκατάσταση, αλλά λόγω ότι το κινητό δεν έχει external memory μου βγάζει σφάλματα στα wipe. Επίσης δεν βρίσκει το χώρο μνήμης που αντιστοιχεί στην μνήμη του κινητού. Πώς θα περάσω την ρόμ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτή την εφαρμογή μιλουσαν

 

Αρα την αφηνω οπως ειναι και δεν την απεγκαταστω ετσι?

Υπαρχει τροπος να φυγει η εφαρμογη χωρις να δημιουργησει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, να σας ρωτήσω κάτι; Έχω περάσει το TWRP στο κινητό και προσπαθώ να βάλω αυτή την ρόμ http://www.needrom.com/download/lenovo-s850-vibeui-2-0/. Έκανα copy στον χώρο αποθήκευσης του κινητού την ρόμ και προσπάθησα να κάνω την κλασσική διαδικασία για την εγκατάσταση, αλλά λόγω ότι το κινητό δεν έχει external memory μου βγάζει σφάλματα στα wipe. Επίσης δεν βρίσκει το χώρο μνήμης που αντιστοιχεί στην μνήμη του κινητού. Πώς θα περάσω την ρόμ?

Αυτή η ρομ ειναι official update για την κινεζικη stock rom την VIBEUI_V1.5_1419_2_ST_S850, δεν ειναι multilanguage και γινετε εγκατασταση μεσω του stock recovery. Αν εχεις την παραπάνω ρομ τοτε μπορείς να κανεις update και απο την ενημέρωση συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ρομ ειναι official update για την κινεζικη stock rom την VIBEUI_V1.5_1419_2_ST_S850, δεν ειναι multilanguage και γινετε εγκατασταση μεσω του stock recovery. Αν εχεις την παραπάνω ρομ τοτε μπορείς να κανεις update και απο την ενημέρωση συστήματος.

 

Στο system update λέει πως έχω την τελευταία έκδοση επομένως πρέπει μέσω TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Αρα την αφηνω οπως ειναι και δεν την απεγκαταστω ετσι?

Υπαρχει τροπος να φυγει η εφαρμογη χωρις να δημιουργησει προβλημα?

Καλύτερα να την κάνεις disable και δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ έχω root και χρησιμοποιώ το my backup pro και εχω κάνει την εφαρμογή freeze.

Link to comment
Share on other sites

Στο system update λέει πως έχω την τελευταία έκδοση επομένως πρέπει μέσω TWRP.

 

Ποια έκδοση έχεις? Γιατί αν ειναι διαφορετική απο αυτή που γράφω τότε μάλλον θα αποκτήσεις ενα φιγουρατο τουβλάκι :)

 

Οπως και να έχει τα official updates γινονται μονο με το stock recovery και οχι με το twrp. Πρέπει το αρχείο που κατεβασες να το ονομάσεις update.zip και να το βαλεις στο χυμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Υπαρχει καποιος στο ηρακλειο που θα μπορεσουμεννα βρεθουμε και να με βοηθισει να βαλω την ευρωπαικη ρομ;;

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έχει κανεις ιδέα αν ποτε στο κοντινό/μακρινό μέλλον το s850 πάρει το lollipop?

Υπάρχει κανας οδηγός με λεπτομέριες/βήματα που να λέει πως κάνουμε root την συσκευή γιατί μιας και είμαι ψηλό άσχετος δεν νομίζω να τα καταφέρω χωρίς κάποιο manual ή μια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έχει κανεις ιδέα αν ποτε στο κοντινό/μακρινό μέλλον το s850 πάρει το lollipop?

Υπάρχει κανας οδηγός με λεπτομέριες/βήματα που να λέει πως κάνουμε root την συσκευή γιατί μιας και είμαι ψηλό άσχετος δεν νομίζω να τα καταφέρω χωρίς κάποιο manual ή μια βοήθεια.

εγω το εκανα με το root genius οπως και ενα παλικαρι πιο πανω .οδηγιες εδω

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έχει κανεις ιδέα αν ποτε στο κοντινό/μακρινό μέλλον το s850 πάρει το lollipop?

Μαλλον το παρακατω screen capture τα λεει ολα.

 

http://bbs.lenovo.com/forum.php?mod=image&aid=412473&size=800x800&key=c73d53f0da2d0212&type=fixnone

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το παρακατω screen capture τα λεει ολα.

 

http://bbs.lenovo.com/forum.php?mod=image&aid=412473&size=800x800&key=c73d53f0da2d0212&type=fixnone

Του περασες την 5αρα?αν ναι ειδες διαφορα στο τηλέφωνο την αντέχει ή πάει πιο αργά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...