Jump to content

Lenovo S850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!Πηρα το κινητο προσφατα και τωρα τελευταια εχω ενα θεμα με τις κλησεις.Οταν μιλαω με αλλους ακουγεται ενας θορυβος σε αυτους..και καμια φορα μπορει να μην τους ακουω ουτε εγω!Ξερετε τι παιζει? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 477
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας.αγορασα απο το aliexpress ενα lenovo s850 το οποιο οταν επιλεγω ελληνικα βγαινουν μισα ελληνικα και μισα αγγλικα.ξερει κανεις αν γινεται ολο ελληνικο με απλο τροπο χωρις να αλλαχθει η rom;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας παιδιά, ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο κινητό. Έχει κανένας ολοκληρωμένη άποψη σχετικά με αυτό το τηλέφωνο; Τυχόν Παθογενειες, αντέχει στα πεσιματα ; Αυτονομία μπαταρίας; GPS? ποιότητα φωτογραφιών;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο κινητό. Έχει κανένας ολοκληρωμένη άποψη σχετικά με αυτό το τηλέφωνο; Τυχόν Παθογενειες, αντέχει στα πεσιματα ; Αυτονομία μπαταρίας; GPS? ποιότητα φωτογραφιών;

Το εχει η γυναικα μου, καλη κατασκευη γενικα κ πολυ ομορφο το κόκκινο , μετα απο 3-4 πεσιματα με θηκη σιλικόνης τριζει λιγο πισω η πλατη σε μια γωνια. Απο μπαταρία δε μαρεσει πολυ κ με το ζόρι βγαζει μερα μετα απο εντονη χρήση ιντερνετ με wifi και τηλεφωνα, 3g δεν εχει η γυναίκα και δεν ξερω ποσο αντεχει. Η φωτογραφικη δεν ειναι γρήγορη με αποτελεσμα η εστιαση αργει και καποιες φωτογραφίες ειναι λιγο κουνημενες, το βράδυ δε χειρότερες. Δοκιμασα κ άλλα προγράμματα φωτογραφικης με παρόμοια αποτελέσματα. Τα χαρακτηριστικά του πλεον ειναι midrange αλλα δν εχω παρατηρήσει ιδιαίτερο lag. Η έλλειψη notification led ειναι αισθητή και το πισω φωτιζομενο logo της lenovo αν κ πολύ όμορφο, δεν εξυπηρετεί πολύ γιατί πρέπει να έχεις το τηλέφωνο ανάποδα. Μεγάλο μείον και η απουσία slot για κάρτα μνήμης . Παντως είναι όμορφο ελαφρυ κ λεπτό και κανει καλή εντύπωση γενικά, τουλάχιστον το κόκκινο που έχουμε εμείς.

Το gps δυστυχώς δεν το έχουμε δοκιμάσει για πλοήγηση.

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

Το εχει η γυναικα μου, καλη κατασκευη γενικα κ πολυ ομορφο το κόκκινο , μετα απο 3-4 πεσιματα με θηκη σιλικόνης τριζει λιγο πισω η πλατη σε μια γωνια. Απο μπαταρία δε μαρεσει πολυ κ με το ζόρι βγαζει μερα μετα απο εντονη χρήση ιντερνετ με wifi και τηλεφωνα, 3g δεν εχει η γυναίκα και δεν ξερω ποσο αντεχει. Η φωτογραφικη δεν ειναι γρήγορη με αποτελεσμα η εστιαση αργει και καποιες φωτογραφίες ειναι λιγο κουνημενες, το βράδυ δε χειρότερες. Δοκιμασα κ άλλα προγράμματα φωτογραφικης με παρόμοια αποτελέσματα. Τα χαρακτηριστικά του πλεον ειναι midrange αλλα δν εχω παρατηρήσει ιδιαίτερο lag. Η έλλειψη notification led ειναι αισθητή και το πισω φωτιζομενο logo της lenovo αν κ πολύ όμορφο, δεν εξυπηρετεί πολύ γιατί πρέπει να έχεις το τηλέφωνο ανάποδα. Μεγάλο μείον και η απουσία slot για κάρτα μνήμης . Παντως είναι όμορφο ελαφρυ κ λεπτό και κανει καλή εντύπωση γενικά, τουλάχιστον το κόκκινο που έχουμε εμείς.

Το gps δυστυχώς δεν το έχουμε δοκιμάσει για πλοήγηση.

Σε ευχαριστώ πολυ!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! Υπαρχουν μηπως καποιες οδηγιες για να περασω αλλη rom στο τηλεφωνο (backup και γενικα οτι χρειαζεται να κανω)?

Αντιμετωπιζω προβλημα με την μπαταρια και το ακουστικο καποιες φορες.Ποια rom να περασω?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! Υπαρχουν μηπως καποιες οδηγιες για να περασω αλλη rom στο τηλεφωνο (backup και γενικα οτι χρειαζεται να κανω)?

Αντιμετωπιζω προβλημα με την μπαταρια και το ακουστικο καποιες φορες.Ποια rom να περασω?ευχαριστω

Στην πρωτη σελίδα έχει οδηγίες για να περάσεις την ελληνική ρομ, αν το έχεις πάρει απο Κίνα. Συνήθως ετσι λύνεται το πρόβλημα με την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια καλη ρομ με ελληνικα και διορθωση της μπαταριας? εχετε κατι υποψιν;;

 

Στην πρωτη σελίδα έχει οδηγίες για να περάσεις την ελληνική ρομ, αν το έχεις πάρει απο Κίνα. Συνήθως ετσι λύνεται το πρόβλημα με την μπαταρια.

 

Υπαρχει ενα θεμα με το back up στο link και εχω κολλησει εκει... κανα αλλο link για back up?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη σελίδα έχει οδηγίες για να περάσεις την ελληνική ρομ, αν το έχεις πάρει απο Κίνα. Συνήθως ετσι λύνεται το πρόβλημα με την μπαταρια.

 

Υπαρχει ενα θεμα με το back up στο link και εχω κολλησει εκει... κανα αλλο link για back up?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372973

 

Αυτό πας να κάνεις?

Τι πρόβλημα έχεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βρε παιδια για σπασμενη οθονη καποιο λινκ,καποια τιμη γενικα πληροφοριες ςος....

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=261877945388&alt=web

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά

Εχω το εξης προβλημα, και επειδη δεν εχω παρακολουθησει τις προηγουμενες σελιδες, συγγνωμη αν εχει αναφερθει.

 

Οταν κλειδωνει το κινητο μου, μολις το ξεκλειδωνω 7 στις 10 εχει αποσυνδεθει απο wifi και συνδεετε μολις το ξεκλειδωσω με αποτελεσμα να ερχονται μετα οποιαδηποτε notification.

Εχω επιλεξει και την επιλογη να μενει ΠΑΝΤΑ συνδεδεμενο αλλα δεν συμβαινει αυτο.

Και δεν εχει να κανει με το δικο μου router αλλα το παρατηρω και σε αλλα routers.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη σελίδα έχει οδηγίες για να περάσεις την ελληνική ρομ, αν το έχεις πάρει απο Κίνα. Συνήθως ετσι λύνεται το πρόβλημα με την μπαταρία.

 

Αυτή τη rom δεν μπορούμε να ζητήσουμε απο τα κινεζομάγαζα να μας την περάσουν απο την αρχή και για μας που δε σκαμπάζουμε απο αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παίδες καλησπέρα.εχω ένα S850 και έχει τα εξής :

lenovo s850 (ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΟΝΤΕΛΟΥ)

4.4.2 (ΕΚΔΟΣΗ ANDROID)

s850.ROW.v107,2014/06/27 15.28(ΕΚΔΟΣΗ ΒΑΣΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ)

S850_ROW_S119_WWW.SJROM.CN (ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ)

IMEI (ΥΠΟΔΟΧΗ 1) : 865698026742093

IMEI SV (ΥΠΟΔΟΧΗ 1) : 78

IMEI (ΥΠΟΔΟΧΗ 2) : 865698026742101

IMEI SV (ΥΠΟΔΟΧΗ 2) : 78

SN:HB0CPL6T

PN:8S5P69A4678AHB7148W02QU

από τις (ρυθμίσεις-σχετικα με το τηλεφωνο-ενημερωση συστηματος) ενώ μου κατεβάζει την αναβάθμιση s850_row_s205_140_729 κανει ενημερωση και μετα μου βγαζει το εξης (στο lenovo-recovery) isntall failure. και πρεπει να κανω back-english-reboot για να ανοιξει ξανα οπως ηταν.πως θα κανω update?

θελω να κανω το update διοτι έχω θεμα με τα notification απο viber,facebook,κλπ (ερχοναι μολις ανοιξω τις εφαρμογες) και μηπως φτιαξει το gsm με τις καρτες.

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα.εχω ένα S850 και έχει τα εξής :

lenovo s850 (ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΟΝΤΕΛΟΥ)

4.4.2 (ΕΚΔΟΣΗ ANDROID)

s850.ROW.v107,2014/06/27 15.28(ΕΚΔΟΣΗ ΒΑΣΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ)

S850_ROW_S119_WWW.SJROM.CN (ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ)

IMEI (ΥΠΟΔΟΧΗ 1) : 865698026742093

IMEI SV (ΥΠΟΔΟΧΗ 1) : 78

IMEI (ΥΠΟΔΟΧΗ 2) : 865698026742101

IMEI SV (ΥΠΟΔΟΧΗ 2) : 78

SN:HB0CPL6T

PN:8S5P69A4678AHB7148W02QU

από τις (ρυθμίσεις-σχετικα με το τηλεφωνο-ενημερωση συστηματος) ενώ μου κατεβάζει την αναβάθμιση s850_row_s205_140_729 κανει ενημερωση και μετα μου βγαζει το εξης (στο lenovo-recovery) isntall failure. και πρεπει να κανω back-english-reboot για να ανοιξει ξανα οπως ηταν.πως θα κανω update?

θελω να κανω το update διοτι έχω θεμα με τα notification απο viber,facebook,κλπ (ερχοναι μολις ανοιξω τις εφαρμογες) και μηπως φτιαξει το gsm με τις καρτες.

 

Για δες εδω γιατι νομίζω είσαι πίσω στην έκδοση της ρομ:

 

http://www.androidrookies.com/2014/09/lenovo-s850-update-latest-firmware.html?m=1#.ViaCtr3frqA

 

Εγω εχω την s850.row_s217_150420

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Επειδη με το κινητο τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζα καποια θεματα το εκανα επαναφορα στις εργοστασιακες(με το power button + volume up).Μαλλον κακως το εκανα διοτι μου βγαζει μια οθονη ''Maligayang Padgating" ...μπορω να κατεβασω την μπαρα με το wifi κτλ αλλα δν μπορω να μπω στο κινητο..καμια ιδεα κανεις?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά, μου έφεραν ένα Lenovo S850 φίλου που δεν ανοίγει, μου είπαν ότι η μακακία παίχτηκε όταν κάποιος άλλος προσπάθησε να κάνει update σε νεότερη έκδοση. Όταν το συνδέω είτε σε φορτιστή είτε στο PC, συνήθως (γιατί τώρα δεν κάνει ούτε αυτό) ανοίγει για 2 δευτερόλεπτα μια οθόνη που λέει απλά Android και μετά σβήνει.

 

Έκατσα και έψαξα οδηγίες και βίντεο, είπα να περάσω την ROM από την αρχή, στην ουσία αυτά που λέει εδώ:

http://www.androidrookies.com/2014/09/lenovo-s850-update-latest-firmware.html?m=1#.VofyMVLePDt

 

Το θέμα είναι, ότι δεν πρόλαβα να κάνω update τον MediaTek driver, την πρώτη φορά που συνέδεσα το κινητό στο PC μου έβγαλε για 1-2 δευτερόλεπτα την συσκευή στον Device Manager, έβγαλε ότι απέτυχε να εγκαταστήσει τον driver και μετά εξαφανίζεται από την λίστα. Τώρα όταν το συνδέω δεν κάνει τίποτα. Αφαίρεσα τον driver και μέσω του USBDeview, αλλά δεν βοήθησε σε κάτι...

 

Δοκίμασα στο netbook μου, πάλι τα ίδια. Την ΠΡΩΤΗ φορά που το συνέδεσα το εμφάνισε για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά εξαφανίστηκε και τώρα δεν κάνει τίποτα όταν το συνδέω. Δεν ξέρω αν δεν σβήνεται εντελώς το driver και πρέπει να κάνω και κάτι άλλο..

 

Κάτι είδα σε βιντεάκια για unbricking κινέζικων κινητών ότι πρέπει να μπει σε META mode, δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδιασμούς όταν το συνδέω, vol+ & power, vol- & power, vol+ σκέτο, vol- σκέτο, τίποτα... Το επόμενο βήμα που έλεγε στο βίντεο είναι ότι σε μερικά κινητά πρέπει να μπεις με hardware τρόπο σε META mode, αλλά σε ξένο κινητό δεν θέλω να βάλω χέρι να το ξεβιδώσω, ειδικά από την στιγμή που δεν υπάρχει εύκολος τρόπος με εμφανή βιδάκια κλπ.

 

Έχει κανείς ιδέα τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή συνέχεια το ψάχνω και δεν μπορώ να καταφέρω με τίποτα να το δει ο υπολογιστής για πάνω από 5 δευτερόλεπτα (στα οποία πατάω στην στο Prefetch driver και είναι γκριζαρισμένη η επιλογή update driver), αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως δεν είναι το S850 όπως μου είπαν, μιας και πάνω δεν γράφει τίποτα...

 

Κι αυτό το λέω γιατί σε κάτι οδηγίες που βρήκα (μεταξύ άλλων) εδώ:

http://guidebelajar.blogspot.gr/2015/08/guide-to-flash-install-firmware-android.html

 

λέει να βγάλεις και την μπαταρία, κάτι που το λέει με μεγάλη ευκολία, σε αυτό που έχω στα χέρια μου η μπαταρία δεν είναι αποσπώμενη, μάλιστα την πίσω πλευρά την έβγαλα (την ξεκόλλησα βασικά, δεν είναι κουμπωτή) και για να αποσυνδέσεις την μπαταρία πρέπει να ξεβιδώσεις κι άλλη μια "στρώση" πλαστικού που έχει κενό μόνο εκεί που είναι η μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή συνέχεια το ψάχνω και δεν μπορώ να καταφέρω με τίποτα να το δει ο υπολογιστής για πάνω από 5 δευτερόλεπτα (στα οποία πατάω στην στο Prefetch driver και είναι γκριζαρισμένη η επιλογή update driver), αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως δεν είναι το S850 όπως μου είπαν, μιας και πάνω δεν γράφει τίποτα...

 

Κι αυτό το λέω γιατί σε κάτι οδηγίες που βρήκα (μεταξύ άλλων) εδώ:

http://guidebelajar.blogspot.gr/2015/08/guide-to-flash-install-firmware-android.html

 

λέει να βγάλεις και την μπαταρία, κάτι που το λέει με μεγάλη ευκολία, σε αυτό που έχω στα χέρια μου η μπαταρία δεν είναι αποσπώμενη, μάλιστα την πίσω πλευρά την έβγαλα (την ξεκόλλησα βασικά, δεν είναι κουμπωτή) και για να αποσυνδέσεις την μπαταρία πρέπει να ξεβιδώσεις κι άλλη μια "στρώση" πλαστικού που έχει κενό μόνο εκεί που είναι η μπαταρία...

Οχι δν βγαίνει η μπαταρία φίλε μου, στην πρώτη σελίδα εχει αξιόπιστες πληροφορίες για εγκατάσταση rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν υπάρχουν ακόμα ενεργοί χρήστες της συσκευής είναι εύκολο να μου προτείνουν μια απροβλημάτιστη rom που να πηγαίνει γρήγορα; Μου έδωσε την συσκευή του φίλος γιατί του lagάρει και crashάρουν εφαρμογές στα καλά καθούμενα και δεν πολυγνωρίζει για ρουταρίσματα κλπ για να το κάνει μόνος του. Με μια γρήγορη ματιά βρήκα κάποιες κινέζικες mulilang σε μια σελίδα. Μέχρι και lollipop βρήκα κάπου αλλά στα λινκ μου χτύπησε το antivirus. Υπάρχει κάτι αξιόπιστο σε AOSP; Όποια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν υπάρχουν ακόμα ενεργοί χρήστες της συσκευής είναι εύκολο να μου προτείνουν μια απροβλημάτιστη rom που να πηγαίνει γρήγορα; Μου έδωσε την συσκευή του φίλος γιατί του lagάρει και crashάρουν εφαρμογές στα καλά καθούμενα και δεν πολυγνωρίζει για ρουταρίσματα κλπ για να το κάνει μόνος του. Με μια γρήγορη ματιά βρήκα κάποιες κινέζικες mulilang σε μια σελίδα. Μέχρι και lollipop βρήκα κάπου αλλά στα λινκ μου χτύπησε το antivirus. Υπάρχει κάτι αξιόπιστο σε AOSP; Όποια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Στην πρώτη σελίδα εχει οδηγιες για να βαλεις την επίσημη ευρωπαικη ρομ κ δν θα εχεις προβλημα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν αναβαθμίσω το κινητό από την s119 στην νεότερη s205 που μου δίνει η αναβάθμιση συστήματος, θα χαθούν όλα όσα έχει μέσα το κινητό;

Αν κρατήσω back up τα αρχεία, θα έχω ξανά κανονικά ελληνικά και play store;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδιά,όποια βοήθεια από μέρος σας πολύτιμη.Πρώτον έχω το s850 κοντά στους 20 μήνες κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα,αγορασμένο από minideal με s850.V106,2014/06/04 VIBEUI_V9.5_9422_3_ST_S850 Με κάρτες sim vodafon sim1 & cosmote sim2 .Άλλαξα εταιρία και έβαλα wind στην sim1 και vodafon sim2 με αποτέλεσμα να μην διαβάζει την wind στην sim1 άλλα μόνο την sim2.Λειτουργεί κανονικά μόνο όταν τη βάζω στην sim 2(την wind) άλλα χάνω τα δωρεάν mb.Όταν βάζω μόνο την wind στο τηλ. λειτουργεί κανονικά και το 3g επίσης .Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.έχω ένα Lenovo S850 και έχω πρόβλημα με το σήμα του.Το δουλεύω με 2 κάρτες & χάνει το σήμα του χώρις λόγο αρκετές φορές.μπορείτε να βοηθήσετε?
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σε ολους...

Μια φιλη αντιμετωπιζει προβλημα με ιο στο S850.

Συγκεκριμενα οταν συνδεεται στο internet της πεταει διαφημισεις για πορνογραφικο κυριως υλικο, της λεει να εισαγει τον αριθμο της, κοινως δεν μπορει να το χρησιμοποιησει οταν ειναι online.

Ξερετε κατι σχετικα και καποιο τροπο αντιμετωπισης;

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλει κάποιο antivirus από το play store και να σκαναρει το τηλ. διαφορετικά backup και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων

 

Και φυσικά ποτέ μα ποτέ δν δίνουμε τον αριθμό του τηλεφώνου πουθενά, κίνδυνος χρεώσεων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...