Jump to content

Lenovo S850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η ρομ του to2c εχει μεγιστο προβλημα με τη μπαταρια και πιο σπανια καποια lags.ψαξου για ρομ,τσαμπα χρονο θα χασεις να το στειλεις πισω.διαβασε ολο το νημα και επικοινωνησε με τα παιδια που εχουν περασει ευρωπαικη.

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

θα δοκιμάσω τον τρόπο που περιγράφει για εγκατάσταση twrp. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι, όντως, τελικά μετά από εγκατάσταση της ευρωπαικης rom το κινητο έχει αλλάξει εντελώς συμπεριφορά. Η διαφορά είναι αυτό που λέμε μέρα με τη νύχτα. Θα πρότεινα λοιπόν στους επίδοξους αγοραστές να μην προτιμήσουν αγορά από το to2c για το συγκεκριμένο κινητό, καθώς η κινέζικη ρομ που βάζουν είναι τραγική και θα πρέπει οπωσδήποτε να μπλέξουν με τη διαδικασία που έμπλεξα και εγώ, αν θέλουν το κινητό να έχει νορμαλ συμπεριφορά. Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές των φίλων πιο πάνω...
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι, όντως, τελικά μετά από εγκατάσταση της ευρωπαικης rom το κινητο έχει αλλάξει εντελώς συμπεριφορά. Η διαφορά είναι αυτό που λέμε μέρα με τη νύχτα. Θα πρότεινα λοιπόν στους επίδοξους αγοραστές να μην προτιμήσουν αγορά από το to2c για το συγκεκριμένο κινητό, καθώς η κινέζικη ρομ που βάζουν είναι τραγική και θα πρέπει οπωσδήποτε να μπλέξουν με τη διαδικασία που έμπλεξα και εγώ, αν θέλουν το κινητό να έχει νορμαλ συμπεριφορά. Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές των φίλων πιο πάνω...

Ποια διαδικασια ακολουθησες φίλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos. Πήρα το κινητό από To2c.com. Περασα ευρωπαϊκή rom και εσβησε imei και στο wlan μου βγάζει nvram 1x10 και δεν εχω σήμα σε καμια σιμ. Ξανά πέρασα 4 ρομ και τίποτα. Δεν εχω σήμα σε καμία από τις δύο σιμ. Ξέρει κάποιος τι να κάνω η να πάθω εγκεφαλικό?
Η τρέλα είναι προνόμιο των ισχυρών..:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως με MTKDroidTool να ξαναπεράσεις τα IMEI ? δεν ξέρω σίγουρα αν γίνεται! Εμένα τα ΙΜΕΙ τα έχει στο κουτί απέξω...
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τα imei με ενα πρόγραμμα απο το pc στην nvram, τα ειδε τα emei αλλά και πάλι δεν λειτουργούν οι σιμ και το πρόβλημα με το wlan είναι ιδιο. Κάποια λύση please?? :( (Αλλιώς δεν το γλυτώνω το εγκεφαλικό). :( Edited by glykoylis
Η τρέλα είναι προνόμιο των ισχυρών..:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τα imei με ενα πρόγραμμα απο το pc στην nvram, τα ειδε τα emei αλλά και πάλι δεν λειτουργούν οι σιμ και το πρόβλημα με το wlan είναι ιδιο. Κάποια λύση please?? :( (Αλλιώς δεν το γλυτώνω το εγκεφαλικό). :(

Στειλε κανα μηνυμα στο κινεζομαγαζο....μηπως ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το τηλέφωνο στο public και στο mediamarkt . Είδα ότι αν βάλεις στην camera την επιλογή HDR οι φωτογραφίες βγαίνουν κουνημένες ,

σχεδόν φαίνονται διπλά όλα. Πρέπει να έχεις το τηλέφωνο σε τριποδα για να βγει καθαρή φαντάζομαι ή να έχεις το χέρι σου εντελώς ακίνητο.

Σε άλλο τηλέφωνο που έχω δει ( coolpad f1 kai lg g3 ) δεν έχει το πρόβλημα αυτό. Υπάρχει κάποια ρύθμιση γιαυτό ή είναι πρόβλημα στο

software του τηλεφώνου ;

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαδικασια ακολουθησες φίλε μου?

 

Ακολουθησα τη διαδικασία με το sp flash tool. Παιδευτηκα πολυ για να εγκαταστησω τους drivers στα win xp, και τελικα δεν τα καταφερα. Στα win 7 ηταν πολυ πιο απλο και η ολη διαδικασια ηταν τελικα ευκολη. Αυτο που δεν καταφερα με τιποτα ηταν να κανω root την κινεζικη ρομ, ωστε να την παρω backup με το mtk droid tools για σιγουρια (μηπως κατι στραβωσει στο sp flash tool). Παντως βρηκα ότι μπορεις να παρεις backup και με το sp flash tool και οντως λειτουργει. Αφου εβαλα την 207 κατευθειαν μου εβγαλε αναβαθμιση η οποια ειναι αυτοματη.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε κανα μηνυμα στο κινεζομαγαζο....μηπως ξερουν...

 

Δυστυχώς πρέπει να το στείλω πίσω και να το στείλουν και αυτοί με την σειρά τους στην Lenovo για επισκευή.

Δεν το έχω λειτουργήσει ούτε μια μέρα. βρε παιδιά ξέρετε κάποιον τρόπο η κάποιον καλό τεχνικό να με βγάλει από την δύσκολη θέση?

Η τρέλα είναι προνόμιο των ισχυρών..:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τα imei με ενα πρόγραμμα απο το pc στην nvram, τα ειδε τα emei αλλά και πάλι δεν λειτουργούν οι σιμ και το πρόβλημα με το wlan είναι ιδιο. Κάποια λύση please?? :( (Αλλιώς δεν το γλυτώνω το εγκεφαλικό). :(

 

Μήπως πρώτα θέλει το NVRAM επαναφορά και μετά το IMEI;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να το στείλω πίσω και να το στείλουν και αυτοί με την σειρά τους στην Lenovo για επισκευή.

Δεν το έχω λειτουργήσει ούτε μια μέρα. βρε παιδιά ξέρετε κάποιον τρόπο η κάποιον καλό τεχνικό να με βγάλει από την δύσκολη θέση?

Εκτος αν το πας στο σερβις της Ελλαδας και πληρωσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Για το Αντίγραφο ασφαλείας και την επαναφορά του NVRAM (εκεί βρίσκονται ολες οι πληροφορίες για τα IMEI, wifi , Bluetooth) χρησιμοποιούμε το παρακάτω tool

MTK Nvram Tool (Backup & Restore)

 

Εαν έχουμε πάρει ήδη ένα backup με το MTKDroidTools μπορούμε να το επαναφέρουμε με αυτό το tool

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση: οταν συνδεω το τηλ με το pc μου το δειχνει σαν συσκευη πολυμεσων - με τηλεφωνο σαν σχημα και δεν μου δειχνει ολους τους φακελους του αποθηκευτικου χωρου του τηλεφωνου. Ενω οταν βλεπω τους φακελους με το root explorer απο το τηλεφωνο μου δειχνει και καποιους επιπλεον πχ gosms , viber κλπ. Γιατι γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση: οταν συνδεω το τηλ με το pc μου το δειχνει σαν συσκευη πολυμεσων - με τηλεφωνο σαν σχημα και δεν μου δειχνει ολους τους φακελους του αποθηκευτικου χωρου του τηλεφωνου. Ενω οταν βλεπω τους φακελους με το root explorer απο το τηλεφωνο μου δειχνει και καποιους επιπλεον πχ gosms , viber κλπ. Γιατι γινεται αυτο?

 

Μαλλον δεν σου δείχνει τους κρυφους φακελους αυτοι που εχουν μια τελεια μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν σου δείχνει τους κρυφους φακελους αυτοι που εχουν μια τελεια μπροστά.

Αυτοι οι 2 φακελοι που ειπα για παραδειγμα δεν εχουν τελεια... Μηπως το pc δε βλεπει σωστα το τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το τηλέφωνο στο public και στο mediamarkt . Είδα ότι αν βάλεις στην camera την επιλογή HDR οι φωτογραφίες βγαίνουν κουνημένες ,

σχεδόν φαίνονται διπλά όλα. Πρέπει να έχεις το τηλέφωνο σε τριποδα για να βγει καθαρή φαντάζομαι ή να έχεις το χέρι σου εντελώς ακίνητο.

Σε άλλο τηλέφωνο που έχω δει ( coolpad f1 kai lg g3 ) δεν έχει το πρόβλημα αυτό. Υπάρχει κάποια ρύθμιση γιαυτό ή είναι πρόβλημα στο

software του τηλεφώνου ;

 

Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε αυτή την ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε αυτή την ερώτηση;

Εχω δει και το coolpad f1 και διαφωνω οτι ειναι καλυτερες. Αν φωτογραφισεις Βιαστικα το lenovo βγαζει καλυτερες. Για μεγιστο αποτελεσμα πρεπει να συντονιστεις σωστα με το τηλεφωνο για να εστιασει πρωτα. Μπορεις να εστιασεις και χειροκινητα για πιο συγκεκριμενο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε αυτή την ερώτηση;

 

Αυτό έχει να κάνει με το τρόπο λειτουργίας του HDR. Στην επιλογή HDR η φωτογραφική μηχανή τραβάει διαδοχικές φωτογραφίες σε διαφορετικές ρυθμίσεις φωτισμού και στη συνέχεια τις "παντρεύει" για να έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Στο διάστημα αυτό δεν πρέπει να κουνάς το χέρι σου γιατί αλλάζει η θέση από που τράβηξε τις φωτογραφίες και δεν "παντρεύονται" μεταξύ τους. Το αποτέλεσμα είναι μια κουνημένη (διπλή-τριπλή) φωτογραφία.

Όσο πιο χαμηλό φωτισμό έχει, τόσο πιο πολύ μένει ανοικτό το κλείστρο για την κάθε φωτογραφία άρα τόσο πιο πολύ πρέπει να κρατήσουμε σταθερό το χέρι για να έχουμε καλό αποτέλεσμα και τόσο πιο χάλια αποτέλεσμα θα έχουμε αν κουνήσουμε το χέρι.

Λογικά εκεί που το δοκίμασες δεν είχε καλό φωτισμό, δεν κράτησες για αρκετή ώρα σταθερό το χέρι σου και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που είδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με το τρόπο λειτουργίας του HDR. Στην επιλογή HDR η φωτογραφική μηχανή τραβάει διαδοχικές φωτογραφίες σε διαφορετικές ρυθμίσεις φωτισμού και στη συνέχεια τις "παντρεύει" για να έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Στο διάστημα αυτό δεν πρέπει να κουνάς το χέρι σου γιατί αλλάζει η θέση από που τράβηξε τις φωτογραφίες και δεν "παντρεύονται" μεταξύ τους. Το αποτέλεσμα είναι μια κουνημένη (διπλή-τριπλή) φωτογραφία.

Όσο πιο χαμηλό φωτισμό έχει, τόσο πιο πολύ μένει ανοικτό το κλείστρο για την κάθε φωτογραφία άρα τόσο πιο πολύ πρέπει να κρατήσουμε σταθερό το χέρι για να έχουμε καλό αποτέλεσμα και τόσο πιο χάλια αποτέλεσμα θα έχουμε αν κουνήσουμε το χέρι.

Λογικά εκεί που το δοκίμασες δεν είχε καλό φωτισμό, δεν κράτησες για αρκετή ώρα σταθερό το χέρι σου και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που είδες.

 

Ναι το γνωρίζω ότι στην επιλογή HDR το κινητό τραβάει 2 ή 3 φωτογραφίες με διαφορετική έκθεση και μετά τις ενώνει . Αλλά εδώ μάλλον έχει σημασία το λογισμικό που χρησιμοποιείται για την ένωση και το πόσο έξυπνο είναι .

Αν απλά βάζει την μία πάνω στην άλλη λογικό είναι να βγαίνει διπλή η φωτογραφια αν δεν είναι το χέρι εντελώς ακίνητο.

Αν όμως χρησιμοποιεί κάποιο έξυπνο λογισμικό για να καταλάβει ποιο κομμάτι από κάθε φωτογραφία (το πιο φωτεινό για παράδειγμα) πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την τελική φωτογραφία τότε έχουμε άλλο αποτέλεσμα.

Και το lenovo και το lg3 τα δοκίμασα στο public του συντάγματος σε ίδιες συνθήκες δηλαδή. Σε ερώτηση μου προς τον πωλητή για ποιο λόγο

γίνεται αυτό μου απάντησε ότι το ένα έχει τόσο και το άλλο τόσο!!!

Το coolpad το δοκίμασα από φίλο που το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε αυτή την ερώτηση;

 

Ειναι θέμα software. Ο vasilk εχει δικίο σε αυτο που αναφέρει για το hdr και ετσι λειτουργεί το προγραμμα της lenovo.

Υπαρχει βεβαια το pseudo hdr με το οποίο καποιο αλλο προγραμμα λαμβάνει μια φοτογραφια και μετα με φιλτρα αλλαζει την εκθεση της και συνδυάζοντας τις επεξεργασμενες φωτογραφιες βγαζει μια hdr.

Αν δοκιμασεις με την google camera την οποία την κατεβαζείς απο το play store δεν θα εχεις κουνημένες φωτογραφιες επειδη χρησιμοποιεί την δευτερη μεθοδο

Link to comment
Share on other sites

lenovo-s850-security-problem.jpg?dl=1

 

Για όσους απεγκαταστήσατε το SecureIT και σας εμφανίζει το μήνυμα "Security Problem", κατεβάστε και εγκαταστήστε την παλιά έκδοση της εφαρμογής και όχι αυτή που υπάρχει στο Play Store.

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα σε root-αρισμένο Lenovo S850, αγορασμένο από Κίνα μέσω Minideal.net, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Έκδοση Android: 4.4.2 (KitKat)

Έκδοση βασικού φάσματος: S850.V106, 2014/06/04 18.51

Αριθμός έκδοσης: VIBEUI_V9.5_9422_3_ST_S850

 

Το επιδιόρθωσα εγκαθιστώντας το SecureIT (γνωστό και ως Lenovo Safecenter) στην έκδοση V5.0.6.1976, το .apk του οποίου μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:

http://download.apks.org/?server=10&apkid=com.lenovo.safecenter&ver=V5.0.6.1976

 

Το ανέβασα και στο Dropbox:

https://www.dropbox.com/s/c165cfdkjtknqs3/com.lenovo.safecenter.v5.0.6.1976.apk

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι, όντως, τελικά μετά από εγκατάσταση της ευρωπαικης rom το κινητο έχει αλλάξει εντελώς συμπεριφορά. Η διαφορά είναι αυτό που λέμε μέρα με τη νύχτα. Θα πρότεινα λοιπόν στους επίδοξους αγοραστές να μην προτιμήσουν αγορά από το to2c για το συγκεκριμένο κινητό, καθώς η κινέζικη ρομ που βάζουν είναι τραγική και θα πρέπει οπωσδήποτε να μπλέξουν με τη διαδικασία που έμπλεξα και εγώ, αν θέλουν το κινητό να έχει νορμαλ συμπεριφορά. Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές των φίλων πιο πάνω...

 

Είδες που αγχωνοσουν;;;

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Είδες που αγχωνοσουν;;;

Παιδια και εγω ομως απο minideal τα ιδια προβληματα ειχα με την μπαταρια... Τελικα εβαλα την ευρωπαικη και ειμαστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...