Jump to content

Εφαρμογές Πλοήγησης για Windows Phone 8


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με το Here που κάνει συνέχεια crash, είτε την εφαρμογή, είτε ολόκληρο το τηλέφωνο; Στο 520 έχει πολύ καιρό να δουλέψει και όσες λύσεις έχουν αναφερθεί στο store (διαγραφές χαρτών, απεγκαταστάσεις - εγκαταστάσεις κτλ) δε δουλεύουν. Η μόνη λύση που έχει μείνει είναι διαγραφή τα πάντα και όλα από την αρχή, αλλά ειλικρινά βαριέμαι να το κάνω αυτό για το backup τηλέφωνό μου. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι μπας και σωθούμε και γλυτώσουμε την ταλαιπωρία...

 

520 Ιταλικής Vodafone με 8.1 update dev prev

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aναβάθμιση για το Nokia Here Maps. Πάμε ρυθμίσεις->εφαρμογές->χάρτες->έλεγχος για ενημερώσεις.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Με ένα update των Here Maps, πριν 10 λεπτά, αργεί να ανοίξει η εφαρμογή και μετά από λίγα δευτερόλεπτα κλείνει. Ούτε με reboot διορθώθηκε..
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με ένα update των Here Maps, πριν 10 λεπτά, αργεί να ανοίξει η εφαρμογή και μετά από λίγα δευτερόλεπτα κλείνει. Ούτε με reboot διορθώθηκε..

 

Και γω το εκανα το update, πριν απο λιγο.... μια χαρα λειτουργει σε μενα και χωρις να κανω reboot....

 

θα εφαγε κανα σκαλωμα η εφαρμογη .

 

ps: Official Cyan

Link to comment
Share on other sites

Και γω το εκανα το update, πριν απο λιγο.... μια χαρα λειτουργει σε μενα και χωρις να κανω reboot....

 

θα εφαγε κανα σκαλωμα η εφαρμογη .

 

ps: Official Cyan

 

Μάλλον η official cyan θα φταίει. Με 8.1DP update @ είμαι. Αλλά, διορθώθηκε με απεγκατάσταση και της εφαρμογής, και του χάρτη της Ελλάδας και εγκατάστασή τους από την αρχή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η official cyan θα φταίει. Με 8.1DP update @ είμαι. Αλλά, διορθώθηκε με απεγκατάσταση και της εφαρμογής, και του χάρτη της Ελλάδας και εγκατάστασή τους από την αρχή.

 

Εγώ πάντως δεν είχα κανένα θέμα και ας μην είμαι με Cyan.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Με ένα update των Here Maps, πριν 10 λεπτά, αργεί να ανοίξει η εφαρμογή και μετά από λίγα δευτερόλεπτα κλείνει. Ούτε με reboot διορθώθηκε..

 

Όσοι έχετε πρόβλημα, σβήστε τους χάρτες και ξανακατεβάστε τους.

 

Πηγαίνετε Ρυθμίσεις-> εφαρμογές-> χάρτες -> Download Maps -> download new maps. Πατήστε πάνω στην Ελλάδα μέχρι να σας βγάλει την επιλογή "διαγραφή". Στη συνέχεια κατεβάστε από την αρχή τους χάρτες, και η εφαρμογή θα δουλεύει κανονικά

Edited by aekman
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα, σβήστε τους χάρτες και ξανακατεβάστε τους.

 

Πηγαίνετε Ρυθμίσεις-> εφαρμογές-> χάρτες -> Download Maps -> download new maps. Πατήστε πάνω στην Ελλάδα μέχρι να σας βγάλει την επιλογή "διαγραφή". Στη συνέχεια κατεβάστε από την αρχή τους χάρτες, και η εφαρμογή θα δουλεύει κανονικά

 

Τελικά κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δεν ανοίγει η εφαρμογή μετά την ενημέρωση.

Τους χάρτες δεν μπορώ να τους σβήσω γιατί δεν μπαίνει στο μενού με τους χάρτες.

Καμιά λύση υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δεν ανοίγει η εφαρμογή μετά την ενημέρωση.

Τους χάρτες δεν μπορώ να τους σβήσω γιατί δεν μπαίνει στο μενού με τους χάρτες.

Καμιά λύση υπάρχει;

 

Μπαίνει άμα έχεις το Wi-Fi ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη λύση. Κι εμένα τα ίδια έκανε. Σβήσιμο τα προγράμματα (maps, drive) και ακολουθείς τις οδηγίες. Το δοκίμαζα παλιά, αλλά κόλλαγε. Σήμερα που ο aekman επιβεβαίωσε ότι πιάνει έφαγα μία ώρα να προσπαθώ. Άλλοτε κόλλαγε στο συνέχεια (μετά το λήψη), άλλοτε reboot, άλλοτε δεν έμπαινε καν στο χάρτες. Τελικά, μετά από μεγάλη υπομονή μπήκε, έσβησα τους χάρτες (161MB) και κατέβασα τους νέους (202MB). Τώρα, όλα δουλεύουν ρολόι. Μόνο που με 8.1 update dp δεν παίρνω την cyan (την εμφανίζει ως διαθέσιμη στο site, αλλά όχι στις ενημερώσεις μου).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη λύση. Κι εμένα τα ίδια έκανε. Σβήσιμο τα προγράμματα (maps, drive) και ακολουθείς τις οδηγίες. Το δοκίμαζα παλιά, αλλά κόλλαγε. Σήμερα που ο aekman επιβεβαίωσε ότι πιάνει έφαγα μία ώρα να προσπαθώ. Άλλοτε κόλλαγε στο συνέχεια (μετά το λήψη), άλλοτε reboot, άλλοτε δεν έμπαινε καν στο χάρτες. Τελικά, μετά από μεγάλη υπομονή μπήκε, έσβησα τους χάρτες (161MB) και κατέβασα τους νέους (202MB). Τώρα, όλα δουλεύουν ρολόι. Μόνο που με 8.1 update dp δεν παίρνω την cyan (την εμφανίζει ως διαθέσιμη στο site, αλλά όχι στις ενημερώσεις μου).

 

Ευχαριστώ.

 

Ε ναι, αυτο είναι γνωστό. Προς το παρόν έχουν σταματήσει τα update στη cyan αν εχεις την dp. Αν δεν θες να περιμένεις, μπορείς να κάνεις downgrade σε 8 και μετά θα έρθει η cyan.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αυτο είναι γνωστό. Προς το παρόν έχουν σταματήσει τα update στη cyan αν εχεις την dp. Αν δεν θες να περιμένεις, μπορείς να κάνεις downgrade σε 8 και μετά θα έρθει η cyan.

 

Έχει ξεκινήσει να δίνεται η Cyan και σε developer preview κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δεν ανοίγει η εφαρμογή μετά την ενημέρωση.

Τους χάρτες δεν μπορώ να τους σβήσω γιατί δεν μπαίνει στο μενού με τους χάρτες.

Καμιά λύση υπάρχει;

 

Δεν χρειάζεται να μπεις στο μενου με τους χάρτες. Από τις γενικές Ρυθμίσεις του τηλεφώνου είναι οι οδηγίες που έδωσα ;)

 

Γενικές Ρυθμίσεις-> εφαρμογές-> χάρτες -> κατέβασμα χαρτών, και κρατάμε (tap and hold) πάνω στην Ελλάδα που έχουμε ήδη στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.ειμαι με 1520.τελικα ειχαμε update στο nokia here maps ή στο drive?εδω και 5 μερες δεν μου βγαζει τιποτα

 

Το update ήταν στους χάρτες, όχι στις εφαρμογές. Πας ρυθμίσεις->εφαρμογές-> χάρτες και επιλέγεις έλεγχος για ενημερώσεις.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το update ήταν στους χάρτες, όχι στις εφαρμογές. Πας ρυθμίσεις->εφαρμογές-> χάρτες και επιλέγεις έλεγχος για ενημερώσεις.

 

Και δεν μου βγαζει τιποτα εδω και 5 μερες.μενει στις τελιτσες επ´αοριστο!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μου βγαζει τιποτα εδω και 5 μερες.μενει στις τελιτσες επ´αοριστο!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δοκίμασες μήπως το soft reset λύσει το πρόβλημά σου;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχικά να πω πως για 9 μέρες στη Σαντορίνη η Nokia με έβγαλε ασπροπρόσωπο... Με ένα Lumia 1020 και το Lumia 820 της κοπέλας μου δεν έχανα ούτε χωματόδρομο :lol:

 

Πραγματικά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά... Όχι ότι περίμενα κάτι λιγότερο βέβαια...

 

Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι όταν ήθελα να πάω σε μια παραλία έπρεπε να βρω στο χάρτη που ήταν και να κάνω pin την τοποθεσία, αφού πέρα από 2-3 γνωστές στην αναζήτηση δεν έβγαζε κάποιες άλλες...

 

Το θέμα όμως λύθηκε αλλιώς... Μου άρεσε η συνεργασία με το FourSquare που δεν την είχα προσέξει... Βρίσκεις όποιο μαγαζί/τοποθεσία θες (στο FourSquare υπάρχουν τα πάντα άλλωστε :lol: ) και σε πάει μέσω του Here Drive εκεί που θες...

 

Και μια ερώτηση

Επειδή ήμασταν με μηχανή εκεί το κινητό ήταν στο τσαντάκι πάντα και είχαμε ο καθένα από ένα ακουστικό συνδεδεμένο στο αυτί του... Οπότε η πλοήγηση μέσω της οθόνης ήταν ανούσια για εμάς ουσιαστικά κατα την ώρα της πλοήγησης... Το κακό είναι ότι όταν κλειδώνεις την οθόνη του κινητού σταματάει και η φωνητική καθοδήγηση... Υπάρχει τρόπος να ακούω τις φωνητικές εντολές με την οθόνη κλειστή...??

Σκέφτηκα μετά να το αφήσω να τρέχει στο παρασκήνιο μήπως και δουλέψει, αλλά δεν το δοκίμασα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με τι έκδοση λειτουργικού είσαι τώρα? Στο δικό μου με σβηστή οθόνη λειτουργεί κανονικά η φωνητική πλοήγηση. Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τον συνδυασμό κλειδωμένη οθόνη και ακουστικό.. μήπως υπάρχει από εκεί κάποιο θέμα. Μάλιστα Η φωνητική πλοήγηση συνεχίζει ακόμα και αν βγω από το here drive πατώντας το μεσαίο κουμπί των windows.

 

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι αν δεν ακολουθήσεις κάποια στροφή όπως έχει σχεδιαστεί στον χάρτη, υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί και να βγάλει λάθος διαδρομή έπειτα.

Επίσης μου είχε τύχει το Σάββατο να πάω βόλτα στην Καβάλα που δεν γνωρίζω τους δρόμους, και κάποια στιγμή ο δρόμος χωριζόταν ελαφρώς αριστερά και ελαφρώς δεξιά. Το gps δεν μίλησε, εγώ δεν πρόλαβα να κοιτάξω την οθόνη και επέλεξα να πάω από δεξιά όπου ήταν λάθος. Από εκεί και έπειτα μου έβγαλε κάποιες λάθος διαδρομές και βγήκα σε κάτι επικίνδυνες ανηφόρες και στενά δρομάκια.

Link to comment
Share on other sites

Με τι έκδοση λειτουργικού είσαι τώρα? Στο δικό μου με σβηστή οθόνη λειτουργεί κανονικά η φωνητική πλοήγηση. Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τον συνδυασμό κλειδωμένη οθόνη και ακουστικό.. μήπως υπάρχει από εκεί κάποιο θέμα. Μάλιστα Η φωνητική πλοήγηση συνεχίζει ακόμα και αν βγω από το here drive πατώντας το μεσαίο κουμπί των windows.

 

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι αν δεν ακολουθήσεις κάποια στροφή όπως έχει σχεδιαστεί στον χάρτη, υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί και να βγάλει λάθος διαδρομή έπειτα.

Επίσης μου είχε τύχει το Σάββατο να πάω βόλτα στην Καβάλα που δεν γνωρίζω τους δρόμους, και κάποια στιγμή ο δρόμος χωριζόταν ελαφρώς αριστερά και ελαφρώς δεξιά. Το gps δεν μίλησε, εγώ δεν πρόλαβα να κοιτάξω την οθόνη και επέλεξα να πάω από δεξιά όπου ήταν λάθος. Από εκεί και έπειτα μου έβγαλε κάποιες λάθος διαδρομές και βγήκα σε κάτι επικίνδυνες ανηφόρες και στενά δρομάκια.

 

Για τα λάθη δες στα settings τι επιλογή διαδρομής έχεις. Γενικά στην Αθήνα το έχω στην ταχύτερη. Υποψιάζομαι όμως οτι στην επαρχία πιθανόν να δουλεύει καλύτερα κάποια άλλη ρύθμιση.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω κοιτάξει και έχει να κάνει γενικότερα με την διαδρομή. Όταν λέω μπερδεύεται μου έχει τύχει σε δρόμο τον οποίο γνωρίζω να μου πει να στρίψω από ένα στενό το οποίο δεν ακολούθησα και έπειτα μου έβγαλε στον χάρτη να κάνω κύκλο! Με οποιαδήποτε ρύθμιση πιστεύω δεν είναι κάτι το οποίο στέκει για να σε βάλει να κάνεις κύκλους. Είχα μπει στον τελικό δρόμο που ήταν μία ευθεία από εκεί και έπειτα και συνέχιζε να μου δείχνει λάθος. Τελικά έκανα διακοπή πλοήγησης και το έβαλα ξανά και μου εμφάνισε σωστά την διαδρομή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω κοιτάξει και έχει να κάνει γενικότερα με την διαδρομή. Όταν λέω μπερδεύεται μου έχει τύχει σε δρόμο τον οποίο γνωρίζω να μου πει να στρίψω από ένα στενό το οποίο δεν ακολούθησα και έπειτα μου έβγαλε στον χάρτη να κάνω κύκλο! Με οποιαδήποτε ρύθμιση πιστεύω δεν είναι κάτι το οποίο στέκει για να σε βάλει να κάνεις κύκλους. Είχα μπει στον τελικό δρόμο που ήταν μία ευθεία από εκεί και έπειτα και συνέχιζε να μου δείχνει λάθος. Τελικά έκανα διακοπή πλοήγησης και το έβαλα ξανά και μου εμφάνισε σωστά την διαδρομή.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα. Ίσως έχει να κανει με τη περιοχή.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Στις διακοπές ήμουν με WP8.1 Update 1 devs preview, με Lumia Black όμως... Χθες φλάσαρα τη Cyan και δεν έβαλα την dp...

 

Θα αφήσω το HERE Drive να τρέχει στο παρασκήνιο και θα το τεστάρω...

 

Όσο για το πρόβλημα που ανέφερες, πολλές φορές στο νησί ακολουθούσα άλλη διαδρομή από αυτή που έλεγε (τύχαινε πχ να θέλω να δω κάτι), τότε λοιπόν έβγαζε ένα μηνυμα στο πάνω μέρος της οθόνης που έλεγε ότι Δεν ήταν δυνατός/γίνεται επαναπροσδιορισμός της διαδρομής (ή κάτι τέτοιο τελος πάντως, δεν το θυμάμαι) και μετά από λίγα δευτερόλεπτα έβγαζε νέα διαδρομή με τον δρόμο που είχα ακολουθήσει εγώ :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...