Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι να πάρω νέο Smartwatch και οι ανάγκες μου είναι κυρίως ειδοποιήσεις πω αν είναι εφικτό να απαντάς να μπορώ να απαντάω στο ρολόι που σημαίνει να έχει μικρόφωνο και μεγάφωνο NFC για πληρωμές Και εννοείται μέτρηση βημάτων GPS κλπ. Το κινητό μου είναι το Galaxy s21 Ultra και τα Bluetooth που χρησιμοποιώ είναι τα freebuds Pro της Huawei και η λογική λέει ότι πρέπει να πάω σε Samsung Galaxy Watch4 Classic ή το απλό  . Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο κινητό εμφανισιακά δεν μου αρέσει καθόλου καθώς δεν έχει κάποιο premium στοιχείο. Οικονομικά θα μπορούσα να δώσω Όσο το συγκεκριμένο τηλέφωνο Δηλαδή 190 ευρώ. Το ρολόι σύμφωνα με την εμφάνιση που μου αρέσει πολύ αν και δεν είναι Smartwatch είναι τοHuawei Watch GT 2 Pro και λόγω εμφάνισης θα μπορούσα να παραβλέψω το NFC και την απάντηση των ειδοποιήσεων. Θέλω να συνδυάσω τη χρήση του για καθημερινή και πιο κυριλέ καταστάσεις με κάποιες λειτουργίες που έχουν τα Smartwatch.τοHuawei Watch GT 3 Pro Ξεφεύγει σε τιμή  και το nfc του δεν λειτουργεί από όσο γνωρίζω για πληρωμές στην Ελλάδα. Να τονίσω πως η μπαταρία δεν με ενδιαφέρει αν φορτίζεται κάθε μέρα.

Το ερώτημά μου είναι αν για το Huawei  στην καθημερινή χρήση Όταν μου έρχεται η κλήση η θέλω εγώ να καλέσω  αν έχει βρεθεί ο τρόπος να μπορώ να απαντώ μέσω των Freebuds Pro και να μην στέλνει το κινητό την κλήση στο ρολόι. Να έχω Δηλαδή τη δυνατότητα να απαντάω είτε από το ρολόι είτε από τα  Freebuds Pro κατ επιλογή. Το ίδιο θέλω να ξέρω αν τα  Freebuds Pro είναι συμβατά με το ρολόι της Samsung και μπορούμε να επιλέγουμε αν θα απαντάμε από ταFreebuds Pro ή από το ρολόι της Samsung

Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απλά το 4 και τη στιγμή που έχεις το 21 ultra. Ακόμα κι αν ξεχάσεις το κινητό σπίτι σου θα έχεις κλήσεις και ειδοποιήσεις στο ρολόι μέσω wifi. Τα Huawei δεν έχουν κανονικές smart λειτουργίες, απλά είναι band που απαντάς και σε κλήσεις. Φυσικά δε θα έχεις nfc, εφαρμογές, όπως στο τηλέφωνο σου και το κυριότερο είναι ότι δε συνεργάζονται σωστά με τα bt ακουστικά. Πιστεύω να έχεις διαβάσει για αυτό. Με το 4 της Samsung απλά θα κουμπώσεις το ρολόι στο τηλέφωνο και όλα θα γίνουν αυτόματα. Αν έχεις και buds για ακουστικά ακόμα καλύτερα όλα γίνονται μόνα τους.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με freebuds Pro; δίνει τη δυνατότητα επιλογής στο Να απαντάς είτε από το ρολόι είτε από τα ακουστικά;

Link to comment
Share on other sites

Με freebuds Pro; δίνει τη δυνατότητα επιλογής στο Να απαντάς είτε από το ρολόι είτε από τα ακουστικά;
Δεν ξέρω ειλικρινά. Πάντως αν υπάρχει πρόβλημα θα υπάρχει από το bt και όχι από ρολόι και κινητό της ίδιας εταιρείας. Όταν είναι όλα Samsung όλες οι κλήσεις έρχονται στα buds, όταν τα φοράς, όπως και οι ειδοποιήσεις που σου λέει από πού είναι κάθε ειδοποίηση πχ viber, gmail κ.τ.λ

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.το Galaxy Watch4 έχει τη δυνατότητα να κατεβάσει εφαρμογή Viber ή όχι γιατί δεν το βρίσκω στο Play Store.

Επίσης θα ήθελα αν υπάρχει δυνατότητα όταν θα αποσυνδεθεί από το ρολόι το κινητό να μπορώ να καλώ ή να με καλούν με τη χρήση wi-fi. Το ρολόι μου είναι αυτό με την έκδοση bluetooth.

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.το Galaxy Watch4 έχει τη δυνατότητα να κατεβάσει εφαρμογή Viber ή όχι γιατί δεν το βρίσκω στο Play Store.
Επίσης θα ήθελα αν υπάρχει δυνατότητα όταν θα αποσυνδεθεί από το ρολόι το κινητό να μπορώ να καλώ ή να με καλούν με τη χρήση wi-fi. Το ρολόι μου είναι αυτό με την έκδοση bluetooth.
Κάποτε υπήρχε αλλά δεν έκανε και κάτι οπότε μικρό το κακό. Πάντως δείχνει τα πάντα όταν έχεις ειδοποίηση και μπορείς να απαντήσεις. Αν έχεις Samsung κινητό φυσικά και γίνεται με την απομακρυσμένη σύνδεση. Αφήνεις το τηλέφωνο σπίτι σου και μέσω WiFi σε τηλέφωνο και ρολόι έχεις κλήσεις και ειδοποιήσεις και στα δύο, αρκεί να έχεις το ίδιο Samsung account και στα δύο.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, costsa41 said:

Κάποτε υπήρχε αλλά δεν έκανε και κάτι οπότε μικρό το κακό. Πάντως δείχνει τα πάντα όταν έχεις ειδοποίηση και μπορείς να απαντήσεις. Αν έχεις Samsung κινητό φυσικά και γίνεται με την απομακρυσμένη σύνδεση. Αφήνεις το τηλέφωνο σπίτι σου και μέσω WiFi σε τηλέφωνο και ρολόι έχεις κλήσεις και ειδοποιήσεις και στα δύο, αρκεί να έχεις το ίδιο Samsung account και στα δύο.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω βάλει το ίδιο Samsung account αλλά δεν μπορώ να καταφέρω να μου έρθει ειδοποίηση από κάποια κλήση όταν π.χ. το τηλέφωνο Το έχω κλειστό. Τι μπορεί να κάνω λάθος;

Επίσης όταν το τηλέφωνο κλείνει βλέπω ότι αργεί να συνδεθεί το ρολόι στο wi-fi

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, LELELO said:

Έχω βάλει το ίδιο Samsung account αλλά δεν μπορώ να καταφέρω να μου έρθει ειδοποίηση από κάποια κλήση όταν π.χ. το τηλέφωνο Το έχω κλειστό. Τι μπορεί να κάνω λάθος;

Επίσης όταν το τηλέφωνο κλείνει βλέπω ότι αργεί να συνδεθεί το ρολόι στο wi-fi

δεν πρεπει να ειναι κλειστο το τηλεφωνο,πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με wifi ή δεδομενα και να εχεις συνδεδεμενο το τηλεφωνο με το wi fi στο σημειο που βρισκεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, έχω εδώ και καιρό το Huawei Watch GT 3 συνδεδεμένο σε poco x3 pro και παρατηρώ ότι όταν έχω το κινητό μέσα στο τσαντάκι με ανοιχτό bluetooth ή όταν απόμακρυνομε 5-6 μέτρα απ τη συσκευή η κλήση είτε εισερχόμενη είτε εξερχόμενη πηγαίνει πάντα στο κινητό, οι ειδοποιήσεις δεν έχουν θέμα μου έρχονται και όταν είμαι πιο μακρυά, συγνώμη πια 150 μέτρα εμβέλεια έχει που διάβαζα σε reviews το bluetooth ακόμα και στο GT2 και δε καταλαβαίνω γιατί όταν εχω το κινητό μέσα στο τσαντάκι πάνω μου οι κλήσεις πάνε στο κινητό ενώ δείχνει συνδεδεμένο! Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει;

https://gulfnews.com/technology/huawei-watch-gt-2-is-the-only-smartwatch-which-can-give-you-everything-you-need-1.1572516551255

IMG_20221105_002027.jpg

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Μόλις αγόρασα ένα smart band mi 7 αλλά και μετά την ενημέρωση και τον συγχρονισμό δε μου δίνει καθόλου τα ελληνικά. Μπορεί να είναι ελαττωματικό; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά! Μια ερώτηση, έχω στην κατοχή μου το huawei watch 3 pro & έχω βρει κάποια λουράκια από εξωτερικό τα οποία δεν γράφουν ότι κάνουν στο μοντέλο μου. Υπάρχει περίπτωση να ταιριάζουν λουράκια ας πούμε από huawei gt2 pro ή από αλλά ρολόγια της huawei ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Hd1980 said:

Καλημέρα παιδιά! Μια ερώτηση, έχω στην κατοχή μου το huawei watch 3 pro & έχω βρει κάποια λουράκια από εξωτερικό τα οποία δεν γράφουν ότι κάνουν στο μοντέλο μου. Υπάρχει περίπτωση να ταιριάζουν λουράκια ας πούμε από huawei gt2 pro ή από αλλά ρολόγια της huawei ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα λουρακια "ξεχωρίζουν" με το πλάτος τους, 20mm, 22mm κ.ο.κ. Μέτρησε του δικού σου και αντίστοιχα αποφάσισε 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήμουν έτοιμος να πάρω το huawei gt2 pro αλλά είδα ότι απ τα 170€ (πριν καιρό βέβαια) η τιμή του εκτοξεύτηκε! 

Έτσι σκέφτομαι για το gt3 κοντά στα 200κατι€ 

Όμως βλέπω πολλές επιλογές. 

Το watch 3 είναι διαφορετικό απ το gt3?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mol said:

Ήμουν έτοιμος να πάρω το huawei gt2 pro αλλά είδα ότι απ τα 170€ (πριν καιρό βέβαια) η τιμή του εκτοξεύτηκε! 

Έτσι σκέφτομαι για το gt3 κοντά στα 200κατι€ 

Όμως βλέπω πολλές επιλογές. 

Το watch 3 είναι διαφορετικό απ το gt3?

Αν δεν κάνω λάθος το watch 3 παίρνει esim.

Καλύτερα που δεν πήρες το gt2pro.

Και εγώ πρόσφατα ήμουν στο ψάξιμο, προερχόμενος από GT.

Σκεπτόμουν για το gt3 pro, αλλά τελικά κατέληξα στο gt runner λόγω της χαώδης διαφοράς σε τιμή, καθώς και για τους εξής λόγους:

Σε λειτουργίες είναι ακριβώς το ίδιο με το Gt3 και σε σχέση με το Pro δεν έχει ηλεκτροκαρδιογράφημα, πράγμα που νομίζω ότι είναι τραβηγμένο για ρολόι, θέλει εξειδικευμένο μηχάνημα. Επίσης είναι κατασκευασμένο από πολυμερές υλικό με μεταλική στεφάνη, πράγμα που σημαίνει πιο ελαφρύ. Επίσης η στεφάνη προστατεύει την οθόνη, πράγμα που το gt3 και pro δεν έχουν. Επίσης το ηχείο του είναι στο πλάι και όχι από κάτω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, η μπαταρία κρτατάει δύο εβδομάδες, με φωτεινότητα οθόνης στη μέση, η οποία ρυθμίζεται αυτόματα, όχι ενεργή οθόνη, παρά μόνο μία εγγραφή άσκησης την εβδομάδα και μόνιμα καρδιακούς παλμούς σε καταγραφή με έξυπνη λειτουργία. Το καλύτερο το αφή\νω για το τέλος, το πήρα από το eshop στα 120 ευρώ!   Αυτή τη στιγμή υπάρχει σε αξιόπιστα μαγαζιά στο best price στα 115 ευρώ.

Επίσης να πω ότι πριν προβώ στην αγορά έριξα πολύ μελέτη και είδα πολλά βίντεο που υπάρχουν στο youtube με συγκριτικά κλπ. Το ρολόι αυτό έκανε 300 ευρώ πριν από 10 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Επειδή σκέφτομαι για smartwatch (με περισσότερες πιθανότητες να είναι της Huawei).

Δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τις μετρήσεις όσο για τις ειδοποιήσεις και τις κλήσεις.

Χρησιμοποιώ στο δεύτερό μου κινητό το Huawei 7 band οπότε έχω επαφή με την εφαρμογή υγεία κλπ. Ο λόγος που ρωτάω, επειδή διάβασα κάποιο πρόβλημα σε σχέση με bluetooth είναι αν όταν χτυπάει το τηλέφωνο απαντήσω με bluetooth, αν πηγαίνει ο ήχος στο ακουστικός (συγκεκριμένα τώρα έχω τα Huawei FreeBuds Pro).

Επίσης αν δοκίμασε κανείς με χρήση του μην ενοχλείτε (do not disturb) αν έρχεται δόνηση για τις ειδοποιήσεις που θα έχεις επιλέξει

 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Επειδή σκέφτομαι για smartwatch (με περισσότερες πιθανότητες να είναι της Huawei).
Δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τις μετρήσεις όσο για τις ειδοποιήσεις και τις κλήσεις.
Χρησιμοποιώ στο δεύτερό μου κινητό το Huawei 7 band οπότε έχω επαφή με την εφαρμογή υγεία κλπ. Ο λόγος που ρωτάω, επειδή διάβασα κάποιο πρόβλημα σε σχέση με bluetooth είναι αν όταν χτυπάει το τηλέφωνο απαντήσω με bluetooth, αν πηγαίνει ο ήχος στο ακουστικός (συγκεκριμένα τώρα έχω τα Huawei FreeBuds Pro).
Επίσης αν δοκίμασε κανείς με χρήση του μην ενοχλείτε (do not disturb) αν έρχεται δόνηση για τις ειδοποιήσεις που θα έχεις επιλέξει
 

Αν δεν κάνω λάθος αν απαντήσεις από το ρολόι ο ήχος θα πάει στο ρολόι, αν πάλι απαντήσεις από το κινητό και έχεις συνδεμένα τα ακουστικά ο ήχος περνάει στα ακουστικά. Εμένα τουλάχιστον αυτό κάνει σε HUAWEI gt2, iPhone & AirPods.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Hd1980 said:


Αν δεν κάνω λάθος αν απαντήσεις από το ρολόι ο ήχος θα πάει στο ρολόι, αν πάλι απαντήσεις από το κινητό και έχεις συνδεμένα τα ακουστικά ο ήχος περνάει στα ακουστικά. Εμένα τουλάχιστον αυτό κάνει σε HUAWEI gt2, iPhone & AirPods.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικά δεν ενδιαφέρομαι να απαντάω από το τηλέφωνο, εκτός από πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις. Επίσης να υποθέσω ότι αν απαντήσεις από το ακουστικό, κανονικά θα είναι η κλήση στο ακουστικό ε; 

Επίσης ποιο προτείνετε σε Huawei; Gt3 ή το Pro (εννοώ αν αξίζει τα επιπλέον χρήματα). Τέλος τι λέτε και για το GT Runner αν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τον αθλητισμό. Φυσικά, μπορείτε να μου προτείνετε και κάτι άλλο αν αξίζει.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ostvarivanje said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικά δεν ενδιαφέρομαι να απαντάω από το τηλέφωνο, εκτός από πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις. Επίσης να υποθέσω ότι αν απαντήσεις από το ακουστικό, κανονικά θα είναι η κλήση στο ακουστικό ε; 

Επίσης ποιο προτείνετε σε Huawei; Gt3 ή το Pro (εννοώ αν αξίζει τα επιπλέον χρήματα). Τέλος τι λέτε και για το GT Runner αν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τον αθλητισμό. Φυσικά, μπορείτε να μου προτείνετε και κάτι άλλο αν αξίζει.

Το έψαξα πολύ και πήρα το πολύ καλό gt runner που έπεσε πάρα πολύ η τιμή του. Τώρα έχει 115 ευρώ, σε μενού έχει ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες με το gt3. Το pro έχει μία κατά εμένα αμφίβολη λειτουργία καρδιογραφήματος επιπλέον. Από μπαταρία αν είσαι οικονόμος σαν και μένα δύο εβδομάδες με έξυπνη λειτουργία καρδιακών παλμών συνεχώς ανοιχτή, με λήψη ειδοποιήσεων, μηνυμάτων και κλήσεων, τα υπόλοιπα οξυγόνα και άγχη κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Kosta2712 said:

Το έψαξα πολύ και πήρα το πολύ καλό gt runner που έπεσε πάρα πολύ η τιμή του. Τώρα έχει 115 ευρώ, σε μενού έχει ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες με το gt3. Το pro έχει μία κατά εμένα αμφίβολη λειτουργία καρδιογραφήματος επιπλέον. Από μπαταρία αν είσαι οικονόμος σαν και μένα δύο εβδομάδες με έξυπνη λειτουργία καρδιακών παλμών συνεχώς ανοιχτή, με λήψη ειδοποιήσεων, μηνυμάτων και κλήσεων, τα υπόλοιπα οξυγόνα και άγχη κλειστά.

Σε ευχαριστώ πολύ. Από το δικό σου σχόλιο παραπάνω άρχισα να κοιτάω και το gt runner. Βασικά, μιας και το έχεις, ισχύει αυτό που ζητάω για τα ακουστικά; Όσο για την μπαταρία, δε με ενδιαφέρει και πολλά αν θα το φορτίσω στις 2 βδομάδες ή 10 μέρες ή 1 εβδομάδα. Αλήθεια, πόση ώρα κάνει να φορτίσει; 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Από το δικό σου σχόλιο παραπάνω άρχισα να κοιτάω και το gt runner. Βασικά, μιας και το έχεις, ισχύει αυτό που ζητάω για τα ακουστικά; Όσο για την μπαταρία, δε με ενδιαφέρει και πολλά αν θα το φορτίσω στις 2 βδομάδες ή 10 μέρες ή 1 εβδομάδα. Αλήθεια, πόση ώρα κάνει να φορτίσει; 

Ακουστικά έχω ενσύρματα και είτε απαντήσω από το τηλέφωνο είτε από αυτά είναι το ίδιο, δηλαδή μιλάω από αυτά. Αν όμως απαντήσεις από το ρολόι μιλάς από αυτό και νομίζω ότι μπορείς να μεταφέρεις και την κλήση μέσω τηλεφώνου. Αν έχεις bluetooth ακουστικά λογικά θα σου βγάζει επιλογή στο τηλέφωνο με τι να συνδεθείς όταν έχεις η κάνεις κλήση. Αν απαντήσεις με τα ακουστικά λογικά θα μιλάς με αυτά. 

Κάνει να φορτίσει περίπου μιάμισι ώρα με φορτιστή 40w huawei.

Τα πολύ δυνατά σημεία είναι η απίστευτη διάρκεια μπαταρίας, οι ακριβείς καρδιακοί παλμοί, η διαχείριση κλήσεων, (ειδοποιήσεις, ανάγνωση μηνυμάτων) και η συνεχής χρήση σε θάλασσα και ντους, δηλαδή το βγάζεις μόνο για φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...