Jump to content

Πείτε αντίο στην Microsοft και καλωσορίστε την Microsoft


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά στον τομέα τον pc μην είστε και τόσο σίγουροι γιατί η Microsoft πλέον έχει έναν βασικό αντίπαλο και αυτός είναι το steam, ειδικά τώρα που βγήκε και το steam OS και με την συνεχής ανάπτυξη των Linux που γίνονται όλο και πιο απλά στην χρήση όπου πλέον δεν μπλεκεις τόσο πολύ με sudu και comander σε συνδυασμό με ένα πολύ ελαφρύ λογισμικό και την επίσημη υποστήριξη του steam δηλαδή θα βλέπουμε όλο και περισσότερα παιχνίδια να βγαίνουν πλέον και σε linux Microsoft δεν σε βλέπω καλα!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά στον τομέα τον pc μην είστε και τόσο σίγουροι γιατί η Microsoft πλέον έχει έναν βασικό αντίπαλο και αυτός είναι το steam, ειδικά τώρα που βγήκε και το steam OS και με την συνεχής ανάπτυξη των Linux που γίνονται όλο και πιο απλά στην χρήση όπου πλέον δεν μπλεκεις τόσο πολύ με sudu και comander σε συνδυασμό με ένα πολύ ελαφρύ λογισμικό και την επίσημη υποστήριξη του steam δηλαδή θα βλέπουμε όλο και περισσότερα παιχνίδια να βγαίνουν πλέον και σε linux Microsoft δεν σε βλέπω καλα!!

 

Αυτό το Linux 20 χρόνια τώρα αναπτύσσεται.... κι αναπτύσσεται... κι αναπτύσσεται... και ακόμα αναπτύσσεται. 20 χρόνια τώρα το Linux χτυπάει κι εκθρονίζει την Μ$ κι η Μ$ ακόμα εκεί είναι. Τον απέθαντο έχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσως η απομάκρυνση Balmer έπρεπε να γίνει νωρίτερα, αφού χάθηκε σχεδόν μια δεκαετία. Για μια τεχνολογική εταιρεία είναι αιωνιότητα.

 

Υπερβολές. Στα χρόνια του, αφήνοντας την εκκεντρικότητα στην άκρη, η εταιρεία υπήρξε ισχυρότερη από ποτέ με κάποια από τα πιο πετυχημένα προϊόντα της ιστορίας της. Ένας άξιος CEO είναι εγγύηση ότι η εταιρεία θα πάει καλά, ΔΕΝ είναι εγγύηση ότι όλοι οι υπόλοιποι θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι σοβαρές και βαριές εφαρμογές που χρησιμοποιούν διάφοροι μηχανικοί και λοιποί επιστήμονες ανά τον κόσμο, είναι γραμμένες αποκλειστικά σε windows. Εδώ η Autodesk μόλις πρόσφατα έβγαλε το πολυφημισμένο autoCAD σε Mac ενώ τα περισσότερα προγράμματά της είναι μόνο για windows. Όποιος αγοράσει Mac για να τρέχει windows, απλά το έχει χάσει. Υποτίθεται παίρνεις Mac για το πακέτο hardware/iOS όπου προσωπικά δεν με συγκινεί, αλλά σίγουρα υπάρχει κοινό που το θέλει. Υπάρχουν επαγγελματίες και "επαγγελματίες."

Τώρα η εποχή που κάποιοι λέγανε ότι τα Mac είναι για τους γραφίστες, μάλλον έχουν κολλήσει 10+ χρόνια πριν. Κάποιοι επίσης έχουν κολλήσει στις μπλε οθόνες....και αυτοί έχουν μείνει 10+ χρόνια πίσω.

Τα windows για τα pc είναι ότι είναι το anroid για τα smartphone, έχεις τεράστια ποικιλία επιλογής.

Από εκεί και πέρα προσωπικά ανέκαθεν πίστευα ότι θα έρθει η στιγμή που και η Microsoft θα ανέβει κατακόρυφα με τα WP. Όταν κάποια στιγμή οι περισσότεροι χρήστες αναβαθμίσουν τα pc/laptops τους σε W8.1 ή οποιοδήποτε μελλοντικό με tiles, και βγούν και ενοποιημένες εφαρμογές Windows NT με WP τότε θα δείτε τι έχει να γίνει. Γι'αυτό και η συνεργασία με την Νοκια ήταν πολύ καλή και για τους δύο. Βλέπετε πολύς κόσμος που σνόμπαρε εντελώς τα WP, τώρα γλυκοκοιτάνε ένα Νοκια 930.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί που πριν 2-3 χρόνια έβλεπα κινητά nokia,πλέον βλέπω galaxy.Η ms έχει εξαιρετικά πολύ δρόμο ακόμη να καλύψει για να φτάσει το android.

 

Ετσι ακριβώς.Η ms ήταν πρωτοπόρος στα smartphones και θα μπορούσε άνετα να ήταν σήμερα,στη θέση του android

 

Η MS θα μπορούσε αλλά αμφιβάλλω αν μπορεί. Γιατί όταν κάποιος δεν έχει τη μοίρα του στα χέρια του το πρόβλημα ειναι μεγάλο.

Και σε ότι αφορά το θέμα του mobile, κυβερνά η Google, ακολουθεί η apple, και κάπου στο χάος βρίσκεται κάτι που λέγεται WP.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στον δικο μου χωρο βλεπω ολοι να χρησιμοποιουνε mac. Πλεον απο τους επαγγελματιες που συνεργαζομαι, μουσικη/multimedia. Μονο ο λογιστης μου εχει στη δουλεια pc , αλλα στο σπιτι το εχει το mac. Ειμαι ισως ο τελευταιος που χρησιμοποιει pc οταν η δουλεια δεν βγαινει απο το ipad λογο οθονης. Γνωριζω και ατομο που εχει pc των 5000€ και mac pro του 2009 που τα αναβαθμισε τωρα και παλι το mac βγαζει τη δουλεια. Οχι γιατι ειναι πιο γρηγορο μου λεει, αλλα τα windows των εχουν κρεμασει σε δουλειες επεξεργασιες 10+ ωρων και δεν το ρισκαρει. Τα windows τα εχει απλα για να ειναι καλυμμενος για ολους τους πελατες.

Και δεν ξερω τι γινεται με τα wp απλα δυο που ηξερα να εχουνε το γυρισανε σε iphone και κανουν λες και ανακαλυψαν νεο πλανητη.

Πλεον δεν νομιζω τα mac και η apple γενικοτερα να ειναι μια εξωτικη μαρκα για τους επαγγελματιες μονο. Συγγενεις μου που η επαφη τους με pc ηταν μονο για να ανοιγουν word και να μπαινουν internet δεν θα επρεπε να τους συγκινησει η επαφη με ενα macbook του 2008 , ελα ομως που τρελαθηκαν...

Τα windows θα μεινουν στο τελος για τους gammers στα desktop και τις εταιρειες που ασχολουνται με λογιστικα, στα tablet θα παρουν ενα πολυ καλο μερίδιο ξεπερνώντας τα ipad , αλλα οχι τα android. Και στα τηλεφωνα νομιζω κραταει την τριτη θεση εκτος αν εχουμε ενα μπαμ οπως το iphone τα επομενα χρονια και ερθουν ολα αναποδα.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι σοβαρές και βαριές εφαρμογές που χρησιμοποιούν διάφοροι μηχανικοί και λοιποί επιστήμονες ανά τον κόσμο, είναι γραμμένες αποκλειστικά σε windows. Εδώ η Autodesk μόλις πρόσφατα έβγαλε το πολυφημισμένο autoCAD σε Mac ενώ τα περισσότερα προγράμματά της είναι μόνο για windows. Όποιος αγοράσει Mac για να τρέχει windows, απλά το έχει χάσει. Υποτίθεται παίρνεις Mac για το πακέτο hardware/iOS όπου προσωπικά δεν με συγκινεί, αλλά σίγουρα υπάρχει κοινό που το θέλει. Υπάρχουν επαγγελματίες και "επαγγελματίες."

Τώρα η εποχή που κάποιοι λέγανε ότι τα Mac είναι για τους γραφίστες, μάλλον έχουν κολλήσει 10+ χρόνια πριν. Κάποιοι επίσης έχουν κολλήσει στις μπλε οθόνες....και αυτοί έχουν μείνει 10+ χρόνια πίσω.

Τα windows για τα pc είναι ότι είναι το anroid για τα smartphone, έχεις τεράστια ποικιλία επιλογής.

Από εκεί και πέρα προσωπικά ανέκαθεν πίστευα ότι θα έρθει η στιγμή που και η Microsoft θα ανέβει κατακόρυφα με τα WP. Όταν κάποια στιγμή οι περισσότεροι χρήστες αναβαθμίσουν τα pc/laptops τους σε W8.1 ή οποιοδήποτε μελλοντικό με tiles, και βγούν και ενοποιημένες εφαρμογές Windows NT με WP τότε θα δείτε τι έχει να γίνει. Γι'αυτό και η συνεργασία με την Νοκια ήταν πολύ καλή και για τους δύο. Βλέπετε πολύς κόσμος που σνόμπαρε εντελώς τα WP, τώρα γλυκοκοιτάνε ένα Νοκια 930.

 

Πολύ σωστή άποψη... Και επιτέλους να καταλάβουμε ότι αυτές οι εταιρίες έχουν κάποιο μακροχρόνιο πλάνο... Δεν ήταν τυχαία τα win8 με τα tiles... Όταν πλέον τα συνηθίσει ο κόσμος και θα αναπτυχθούν και τα WP περισσότερο, τότε αρκετός κόσμος θα στραφεί στα πλακάκια που κορόιδευε...

 

Τα WP εμένα με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό αλλά σαφώς είναι αρκετά πίσω από android και IOS... Έχουν ακόμα τεράστιο περιθώριο εξέλιξης... Κάθε εταιρία όταν λανσάρει κάτι καινούριο (βλ πλακάκια) σνομπάρεται... Όταν το συνηθίσει στο μάτι τότε αρκετοί αλλάζουν άποψη... Το μόνο "άλλοθι" των haters των WP είναι ότι η MS δεν ήταν μια μικρή εταιρία που απλά μπήκε στο χώρο... Θα μπορούσε να έμπαινε κατευθείαν με τα WP8 πχ... Εύκολο να το λες βέβαια...

 

Και κάτι τελευταίο... δεν σημαίνει ότι μια εταιρία για να έχει κέρδη πρέπει να είναι και πρώτη παντού... Φυσικά και στοχεύει σε αυτό αλλά δεν σημαίνει ότι η MS "έχει μπει μέσα" από τα WP... Μια επένδυση είναι που θα αρχίσει να αποδίδει κατά την γνώμη μου σε σε ένα χρόνο... Και εξηγώ τους δύο βασικούς λόγους:

Α) Το πάντρεμα Software-Hardware με την αγορά της Νόκια, όπως έδειξε και Apple, θα κάνει ακόμα καλύτερα τα smartphone...

B) Μέχρι τέλος 2014-αρχές 2015 θα έχουν έρθει και οι δύο μεγάλες αναβαθμίσεις των WP8.1, που εκεί πλέον θα έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα των WP και την συνύπαρξη τους με τα Windows...

 

Στα τάμπλετ πιστεύω ότι θα πάρει μεγαλύτερο μερίδιο αγορά πολύ πιο γρήγορα από τα smartphones... Τα ταμπλετ με Win8 είναι πολύ χρήσιμα πλέον και τα specs κ οι αποδόσεις τους θα φτάνουν τα λαπτοπ σε λίγο....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή άποψη... Και επιτέλους να καταλάβουμε ότι αυτές οι εταιρίες έχουν κάποιο μακροχρόνιο πλάνο... Δεν ήταν τυχαία τα win8 με τα tiles... Όταν πλέον τα συνηθίσει ο κόσμος και θα αναπτυχθούν και τα WP περισσότερο, τότε αρκετός κόσμος θα στραφεί στα πλακάκια που κορόιδευε...

 

Οι τασεις της αγορας μπορουν να επιρρεαστουν απο καποιες εταιρειες, αλλα μια απο αυτες δεν ειναι η ms. Ο κοσμος δεν δεχτηκε τα πλακακια, ουτε την απομακρυνση του start button, οποτε ο,τι μακροχρονιο πλανο και να ειχε η ms οδηγησε σε αλλο CEO και αλλαγες μεσα σε μηνες για τα windows , απο το 8.1 και τα 8.2 που θα ερθουν μεσα στο καλοκαιρι. Εκτος αν μακροχρονιο πλανο για την ms ειναι ανα 6μηνο...

Αν ξαφνικά η ms καταργησει τα πλακακια που αγαπησαν μερικοι μην σας φανει παραξενο. Δεν ειναι θεμα συνηθειας μονο. Ειναι και λειτουργικοτητας. Και αυτη τη στιγμη το modern UI πασχει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 5πλασια απ' ότι έβλεπα πριν 1,5 χρόνο....;)

 

Προσωπικά στο κύκλο μου δεν έχει κανένας Windows. Ούτε στην κοπελιά μου, ούτε ένας είχε το Πάσχα που βρεθήκαμε, μμμ μην πάω πίσω στα Χριστούγεννα κανείς πάλι αν θυμάμαι καλά ποίοι ήταν! Οκ καταλαβαίνω, κάποιοι έχετε Windows και θέλετε να έχουν και άλλοι, αλλά είναι μειοψηφία, κάτι ανάλογο που θα είμαι και εγώ όταν έρθει το Ζ2 που έχω παραγγείλει. Ελάχιστοι γύρω με Sony.

 

Κατά τα άλλα, μου έκανε εντύπωση το νούμερο της Νόκια, μπράβο τους.

 

ΥΓ

Offtopic: Ο αληθινός gamer είναι πάντα ο Pc User, το μόνο ίσως θετικό στις κονσόλες είναι το gamepad, κατά τα άλλα χάνουν σε κάθε σύγκριση, από FPS έως και το εύρος των παιχνιδών που μπορείς να παίξεις. Εδώ αγοράζουμε mouse με επιπλέον 10-15 κουμπιά για να βάλουμε όλα τα keybinds, μόνο που σκέφτομαι να παίζω σε κονσόλα, με πιάνει πυρετός! Σεβαστές και οι άλλες απόψεις, περίμενα με αγωνία να δω τι θα έβγαζαν τώρα με τις νέες γενιές κονσόλες, αλλά και πάλι έμειναν πίσω από τα pc!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο κύκλο μου δεν έχει κανένας Windows. Ούτε στην κοπελιά μου, ούτε ένας είχε το Πάσχα που βρεθήκαμε, μμμ μην πάω πίσω στα Χριστούγεννα κανείς πάλι αν θυμάμαι καλά ποίοι ήταν! Οκ καταλαβαίνω, κάποιοι έχετε Windows και θέλετε να έχουν και άλλοι, αλλά είναι μειοψηφία, κάτι ανάλογο που θα είμαι και εγώ όταν έρθει το Ζ2 που έχω παραγγείλει. Ελάχιστοι γύρω με Sony.

 

 

Ναι, κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ κάνω προσευχή να αγοράσουν κι άλλοι WP, για να μην έχω μόνο εγώ και 1-2 ακόμη σε όλη την επικράτεια της Ελλάδας. Κάθε που αγοράζει κάποιος WP μου στέλνει mail η MS οτι οι προσευχές μου εισακούστηκαν!:p

 

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ κάνω προσευχή να αγοράσουν κι άλλοι WP, για να μην έχω μόνο εγώ και 1-2 ακόμη σε όλη την επικράτεια της Ελλάδας. Κάθε που αγοράζει κάποιος WP μου στέλνει mail η MS οτι οι προσευχές μου εισακούστηκαν!:p

 

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται!:rolleyes:

 

Καταλαβαίνω, η υπερβολή σε κάτι που γράφει κάποιος άλλος, είναι μια άμυνα. Keep it up!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Mια άλλη διάσταση που δεν αναφέρεται συχνά είναι ότι η MS τα τελευταία χρόνια το μεγαλύτερο ποσοστό του κύκλου εργασιών της (και των κερδών της) το αποκομίζει από τις enterprise υπηρεσίες. Μάλιστα υπάρχει το παράδοξο όπου συγκεκριμένες υπηρεσίες υποδομής της MS κερδίζουν έδαφος έναντι των OSS υλοποιήσεων. Επιπροσθέτως, η εταιρεία έχει μπει δυναμικά στις cloud υπηρεσίες και πλέον είναι πολύ κοντά στο να μετατρέψει όλο το portfolio της σε cloud based.

 

Η MS κυριαρχεί στο desktop τομέα και είναι από τους μεγάλους παίκτες στο enterprise segment και παρόλα αυτά στο mobile τομέα δεν τα πηγαίνει τόσο καλά. Η αλλαγή στρατηγικής που επιδιώκει ο Nadella είναι η διεύρυνση του οικοσυστήματος των Windows με έμφαση στις cloud based υπηρεσίες. Πλέον επικεντρώνεται στο software κομμάτι, όπου διατηρεί ισχυρή δύναμη, μετατρέποντας τον πυρήνα των προϊόντων της σε platform agnostic λύσεις.

 

Aπό τους τρεις αντιπάλους, Apple, Google και ΜS, η τελευταία έχει το advantage ότι μπορεί να προσφέρει δυνατό πακέτο software λύσεων σε όλα τα form factors. Πιο δύσκολα είναι τα πράγματα για την Apple, όπου έχει ανύπαρκτη enterprise πλατφόρμα υποδομής, μικρή παρουσία στο desktop segment και μια συρρικνώμενη υπεροχή στο mobile segment.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω, η υπερβολή σε κάτι που γράφει κάποιος άλλος, είναι μια άμυνα. Keep it up!

 

Ε, αφού καταλαβαίνεις όπως λες, άλλη φορά μην γράφεις υπερβολές.;)

Link to comment
Share on other sites

Mια άλλη διάσταση που δεν αναφέρεται συχνά είναι ότι η MS τα τελευταία χρόνια το μεγαλύτερο ποσοστό του κύκλου εργασιών της (και των κερδών της) το αποκομίζει από τις enterprise υπηρεσίες. Μάλιστα υπάρχει το παράδοξο όπου συγκεκριμένες υπηρεσίες υποδομής της MS κερδίζουν έδαφος έναντι των OSS υλοποιήσεων. Επιπροσθέτως, η εταιρεία έχει μπει δυναμικά στις cloud υπηρεσίες και πλέον είναι πολύ κοντά στο να μετατρέψει όλο το portfolio της σε cloud based.

 

Η MS κυριαρχεί στο desktop τομέα και είναι από τους μεγάλους παίκτες στο enterprise segment και παρόλα αυτά στο mobile τομέα δεν τα πηγαίνει τόσο καλά. Η αλλαγή στρατηγικής που επιδιώκει ο Nadella είναι η διεύρυνση του οικοσυστήματος των Windows με έμφαση στις cloud based υπηρεσίες. Πλέον επικεντρώνεται στο software κομμάτι, όπου διατηρεί ισχυρή δύναμη, μετατρέποντας τον πυρήνα των προϊόντων της σε platform agnostic λύσεις.

 

Aπό τους τρεις αντιπάλους, Apple, Google και ΜS, η τελευταία έχει το advantage ότι μπορεί να προσφέρει δυνατό πακέτο software λύσεων σε όλα τα form factors. Πιο δύσκολα είναι τα πράγματα για την Apple, όπου έχει ανύπαρκτη enterprise πλατφόρμα υποδομής, μικρή παρουσία στο desktop segment και μια συρρικνώμενη υπεροχή στο mobile segment.

Καλη ανάλυση αλλά με μία διόρθωση.

Δεν τα πηγαίνει καλά στο mobile segment, όχι δεν τα πηγαίνει και τόσο καλά.

 

Εαν βάλουμε κάτω τι έχει επενδύσει και το αντίστοιχο ROI, οι αριθμοί τα λένε όλα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα αποψη για το enterprise κομματι της αγορας, αλλα δεν σχετιζεται και με την πορεια μιας εταιρειας στην αγορα που απευθυνεται σε απλους οικιακους πελατες. Παραδειγμα η BB που με νυχια και με δοντια προσπαθει να κρατησει τις εταιρικες της συμφωνιες λεγοντας οτι η εταιρεια μπορει να ειναι κερδοφορα και με 10 εκατ. συσκευες το χρονο... Σιγουρα η διείσδυση που εχει η ms δεν συγκρινεται με την BB, απλα τονιζω οτι το enterprise κομματι δεν μπορει να εχει αντικτυπο και στο consumer απαραιτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θα βγούνε σύντομα, όπως και διανομή android για pc και μάλιστα σε πολύ λογικές τιμές για το βαλαντιο του "σημερινού" Έλληνα.

 

Έχει βγει διανομή Android για PC, τζάμπα είναι ...

 

Την άποψή μου την είπα και δεν την διαπραγματεύομαι

 

Δεν ήταν απλά μια άποψη, ήταν γεγονός, και εγώ μαζί σου είμαι ... Απλά αυτοί που τα σκασαν κλαίγονται γιατί τα έσκασαν ...

Ας πούμε είπε κάποιος ότι το PC έχει περισσότερη ωμή δύναμη από το MAC, βέβαια το θέμα είναι πως το MAC την εκμεταλλεύεται ενώ το PC κρασάρει αλλά εδώ μιλάμε για θεωρητικό επίπεδο, δεν χωράνε και πολλές επαφές με την πραγματικότητα .. Μην σκας, το internet βρίθει από ελάχιστα σχετικούς που σκοτώνουν για να βγει εκεί έξω η άποψή τους ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού καταλαβαίνεις όπως λες, άλλη φορά μην γράφεις υπερβολές.;)

 

(στον εαυτό σου λέγε τα!)

 

:lol:

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ο αντίλογος είναι ότι το enterprise segment έχει τεράστιο περιθώριο κέρδους ενώ το mobile μικρότερο που όμως γίνεται offset από τον τεράστιο όγκο του. Ένα παράδειγμα παράλληλης πορείας είναι η Intel, στο enterprise και στο desktop κομμάτι κυριαρχεί, στο mobile είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Όμως με τα υπερκέρδη που έχει από τα δύο πρώτα, αυτή και η Microsoft, έχουν αρκετές «ζωές» να χαλάσουν στον αγώνα του mobile οικοσυστήματος. Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για public traded εταιρείες και οι μέτοχοι (ιδιαίτερα οι θεσμικοί) θέλουν οπωσδήποτε να δουν επιτυχία στο mobile segment.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο αντίλογος είναι ότι το enterprise segment έχει τεράστιο περιθώριο κέρδους ενώ το mobile μικρότερο που όμως γίνεται offset από τον τεράστιο όγκο του. Ένα παράδειγμα παράλληλης πορείας είναι η Intel, στο enterprise και στο desktop κομμάτι κυριαρχεί, στο mobile είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Όμως με τα υπερκέρδη που έχει από τα δύο πρώτα, αυτή και η Microsoft, έχουν αρκετές «ζωές» να χαλάσουν στον αγώνα του mobile οικοσυστήματος. Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για public traded εταιρείες και οι μέτοχοι (ιδιαίτερα οι θεσμικοί) θέλουν οπωσδήποτε να δουν επιτυχία στο mobile segment.
Για αυτο ανεφερα και την BB. Οπως δηλωσε και ο CEO της αν χρειαστει καποια στιγμη μπορει να μην φτιαχνουν συσκευες. Οχι οτι η BB θα κλεισει. Απλα αν κρινουμε απο το χρημα που σπαταλαει η ms για μπει σε μια αγορα που δειχνει οτι δεν της αποφερει κερδη αυτη τη στιγμη (μην ξεχναμε την γαργαρα των απουλητων RT tablet) δεν ξερω αν θα αντεχει μακροχρονια να υποστηριζει την mobile προσπαθεια με τα κερδη απο τις αλλες δραστηριοτητες. Εγω πιστευω οτι η καλυτερη λυση για την ms θα ηταν να παρατησει την κατασκευη τηλεφωνων , να παρατησει τα wp και να φτιαξει μια πλατφορμα υπηρεσιων cloud που να τρεχουν παντου! Στις ανταγωνιστικες πλατφορμες , ακομη και στις τηλεορασεις(εκει τα tiles θα μου αρεσαν πολυ) και τα media players.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δεν είναι λίγο νωρίς να κρίνουμε τα WP? Μόλις στην πρώτη major αναβάθμιση τους είναι (8.1) και δεν έχουν 2 χρόνια στην αγορά μαζικά. Λίγο υπομονή τίποτα δεν κρίθηκε.

 

Από τον Νοέμβριο του 2010 το ακούμε αυτό. Για τόσο νεούδι το έχεις στο μυαλό σου; ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Linux 20 χρόνια τώρα αναπτύσσεται.... κι αναπτύσσεται... κι αναπτύσσεται... και ακόμα αναπτύσσεται. 20 χρόνια τώρα το Linux χτυπάει κι εκθρονίζει την Μ$ κι η Μ$ ακόμα εκεί είναι. Τον απέθαντο έχει.

 

 

 

Ναι πήρε αρκετά χρόνια για να αναπτυχθούν τα Linux όμως σκέψου πως το λειτουργικό σε αντίθεση με τα Windows είναι δωρεάν και ότι πάνω σε αυτό δούλεψαν μια ομάδα 20-30 ατόμων ...Οπότε λογικό είναι να πάρει χρόνο αυτο...

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί περισσότεροι δούλεψαν και για αυτό έχουμε στο Linux 30 διαφορετικές εκδοχές... Τα πράγματα είναι χειρότερα και από το Android με τα sense, tw, cyan, miui κτλ...

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο κύκλο μου δεν έχει κανένας Windows. Ούτε στην κοπελιά μου, ούτε ένας είχε το Πάσχα που βρεθήκαμε, μμμ μην πάω πίσω στα Χριστούγεννα κανείς πάλι αν θυμάμαι καλά ποίοι ήταν! Οκ καταλαβαίνω, κάποιοι έχετε Windows και θέλετε να έχουν και άλλοι, αλλά είναι μειοψηφία, κάτι ανάλογο που θα είμαι και εγώ όταν έρθει το Ζ2 που έχω παραγγείλει. Ελάχιστοι γύρω με Sony.

 

Κατά τα άλλα, μου έκανε εντύπωση το νούμερο της Νόκια, μπράβο τους.

 

ΥΓ

Offtopic: Ο αληθινός gamer είναι πάντα ο Pc User, το μόνο ίσως θετικό στις κονσόλες είναι το gamepad, κατά τα άλλα χάνουν σε κάθε σύγκριση, από FPS έως και το εύρος των παιχνιδών που μπορείς να παίξεις. Εδώ αγοράζουμε mouse με επιπλέον 10-15 κουμπιά για να βάλουμε όλα τα keybinds, μόνο που σκέφτομαι να παίζω σε κονσόλα, με πιάνει πυρετός! Σεβαστές και οι άλλες απόψεις, περίμενα με αγωνία να δω τι θα έβγαζαν τώρα με τις νέες γενιές κονσόλες, αλλά και πάλι έμειναν πίσω από τα pc!

 

Ένα θα σου πω: Πρόσεχε τις παρέες σου.....:lol (πλακιτσα)

Βαριέμαι να ψάξω αλλα αν δεις τα νούμερα στην Ελλάδα (αλλα και στην Ευρώπη γενικότερα) θα διαπιστώσεις πως διαφέρουν κατά πολύ απο το περιβάλλον σου. Στην πατρίδα μας μάλιστα (αν θυμάμαι καλά) ξεπέρασε και το μήλο..... Οχι πως έχω και κανένα "κόψιμο". Δεν θα πάρω ούτε ένα ευρώ απο τις πωλήσεις. Απλά η εικόνα στην χώρα μας (δεν ξέρω τι προτιμούν πχ οι κινέζοι...) εχει αλλάξει. Πριν 1,5 χρόνο είχα κι εγώ την ίδια εικόνα με αυτη που μου περιγράφεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι πήρε αρκετά χρόνια για να αναπτυχθούν τα Linux όμως σκέψου πως το λειτουργικό σε αντίθεση με τα Windows είναι δωρεάν και ότι πάνω σε αυτό δούλεψαν μια ομάδα 20-30 ατόμων ...Οπότε λογικό είναι να πάρει χρόνο αυτο...

 

Καλή η προσπάθεια αλλα το θέμα είναι πως αργεί πολύ να απειλήσει τα windows. Μακάρι βέβαια αυτο να αλλάξει μιας και μόνο κέρδος θα μας φέρει ο ανταγωνισμός

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Τα προγράμματα όμως;;;;Πάντα αυτό ήταν το πρόβλημα των διανομών του linux.

 

Δεν πιστευω να εχει την παρουσα μορφη linux πχ ubuntu,θα βελτιωθει και αν παρεχει store στο pc η microsoft θα ζοριστει... Επισης οι διανομεις θα ειναι πιο προσεγμενοι και πιο ''επισημοι'' εντος εισαγωγικων,δεν θα εχει τις ατελειες του linux o anroid pc

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πω: Πρόσεχε τις παρέες σου.....:lol (πλακιτσα)

Βαριέμαι να ψάξω αλλα αν δεις τα νούμερα στην Ελλάδα (αλλα και στην Ευρώπη γενικότερα) θα διαπιστώσεις πως διαφέρουν κατά πολύ απο το περιβάλλον σου. Στην πατρίδα μας μάλιστα (αν θυμάμαι καλά) ξεπέρασε και το μήλο..... Οχι πως έχω και κανένα "κόψιμο". Δεν θα πάρω ούτε ένα ευρώ απο τις πωλήσεις. Απλά η εικόνα στην χώρα μας (δεν ξέρω τι προτιμούν πχ οι κινέζοι...) εχει αλλάξει. Πριν 1,5 χρόνο είχα κι εγώ την ίδια εικόνα με αυτη που μου περιγράφεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλή η προσπάθεια αλλα το θέμα είναι πως αργεί πολύ να απειλήσει τα windows. Μακάρι βέβαια αυτο να αλλάξει μιας και μόνο κέρδος θα μας φέρει ο ανταγωνισμός

ρε μοντογια ...ποιος ανταγωνισμος....30ετη τωρα είναι χαραγμενη ανεξετιλα στο νου των αγοραστων, αφου δεν κατορθωσε να την απειλησει η απλλ...η μονη απειλη είναι ο ευατος της!

NOKIA <3!!!!!!!:p γκουγκλ της οφείλεις πολλα για την εγκαταλειψη , Symbian ησουν ερωτας αλλα τα wp8.1 είναι παθος!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...