Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17€ + έξοδα πήγαινε-έλα. Μέσω ticket γίνεται.

 

OP3, Tapatalk

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γνησια απο οσο ξερω δεν υπαρχει πουθενα , οσες εχω βρει ebay υπαρχει τουλαχιστον ενα παραπονο για προβληματα , η oneplus δεν την πουλαει σκετη σαν ανταλακτικο δυστηχως και η μονη επιλογη που δινουν ειναι να τους στειλεις το κινητο να σου κανουν αυτοι την αλλαγη

 

Αυτό το "γνησια" που γράφετε δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Νομίζετε οτι όλα τα Oneplus one έχουν την ίδια μπαταρία απο τον ίδιο προμηθευτή; :lol:

 

Η Oneplus όπως και κάθε εταιρία αλλάζει τα components του τηλεφώνου ανάλογα με τις εμπορικές συμφωνίες που έχει κάνει κάθε φορά. Ούτε το ίδιο digitizer έχουν όλα, ούτε την ίδια flash, ούτε ίδια RAM ούτε σχεδόν τίποτα πλην μερικών εξαιρέσεων όπως το SoC. Η μπαταρία λοιπόν που βάζει είναι απλά αυτή που είχε προμηθευτεί την εποχή που κατασκευάστηκε η συγκεκριμένη συσκευή. Όταν το στείλετε στην εταιρία δεν πρόκειται να βάλει την ίδια. Μια αντίστοιχων προδιαγραφών θα είναι απο τον κατασκευαστή που την προμηθεύει τώρα. Δεν αποκλείεται ο ίδιος κατασκευαστής να τις πουλάει και σε εμπόρους του ebay.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "γνησια" που γράφετε δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Νομίζετε οτι όλα τα Oneplus one έχουν την ίδια μπαταρία απο τον ίδιο προμηθευτή; :lol:

 

Η Oneplus όπως και κάθε εταιρία αλλάζει τα components του τηλεφώνου ανάλογα με τις εμπορικές συμφωνίες που έχει κάνει κάθε φορά. Ούτε το ίδιο digitizer έχουν όλα, ούτε την ίδια flash, ούτε ίδια RAM ούτε σχεδόν τίποτα πλην μερικών εξαιρέσεων όπως το SoC. Η μπαταρία λοιπόν που βάζει είναι απλά αυτή που είχε προμηθευτεί την εποχή που κατασκευάστηκε η συγκεκριμένη συσκευή. Όταν το στείλετε στην εταιρία δεν πρόκειται να βάλει την ίδια. Μια αντίστοιχων προδιαγραφών θα είναι απο τον κατασκευαστή που την προμηθεύει τώρα. Δεν αποκλείεται ο ίδιος κατασκευαστής να τις πουλάει και σε εμπόρους του ebay.

Εχω παρει 3ις μπαταριες απο ebay απο αυτους που βρηκα οσο καλυτερες κριτικες βρηκα (ακομα και εκει υπηρχαν αξιολογησεις που ελεγαν οτι η μπαταρια ειχε θεμα , ε οσες πηρα ηταν χειροτερες απο την κουρασμενη μπαταρια που ειχα επανω

ολες μου εκαν ακυρα πχ το κινητο να κλεινει στο 30-40% χωρις λογο και οταν το βαζω για φορτιση να ξεκιναει απο την αρχη με το κλασικο φορτιστε το κινητο για καποια ωρα πριν το ανοιξετε (εννοειτε οτι εκανα clear τα στατιστικα της μπαταριας για σιγουρα ,2 απο της 3ισ τα προγραματα της διαβαζαν σαν 2400 Mah, οποτε γνησια εννουμε μια μπαταρια που δεν κανει τετοια χαζα , αν καποιος εχει βρει να μας πει να αγορασουμε

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε πολύ φίλε να παραθέσεις τα link από τα καταστήματα αυτά ούτως ώστε να μην πάρει κάποιος άλλος..

Και γενικά ποσταρετε ότι δεν είναι καλό να ξέρουμε..

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει 3ις μπαταριες απο ebay απο αυτους που βρηκα οσο καλυτερες κριτικες βρηκα (ακομα και εκει υπηρχαν αξιολογησεις που ελεγαν οτι η μπαταρια ειχε θεμα , ε οσες πηρα ηταν χειροτερες απο την κουρασμενη μπαταρια που ειχα επανω

ολες μου εκαν ακυρα πχ το κινητο να κλεινει στο 30-40% χωρις λογο και οταν το βαζω για φορτιση να ξεκιναει απο την αρχη με το κλασικο φορτιστε το κινητο για καποια ωρα πριν το ανοιξετε (εννοειτε οτι εκανα clear τα στατιστικα της μπαταριας για σιγουρα ,2 απο της 3ισ τα προγραματα της διαβαζαν σαν 2400 Mah, οποτε γνησια εννουμε μια μπαταρια που δεν κανει τετοια χαζα , αν καποιος εχει βρει να μας πει να αγορασουμε

 

Κοινώς ψάχνεις μια καλή μπαταρία. Το "γνήσια" όπως είπα δεν έχει κανένα νόημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να φταίει που οι ειδοποιήσεις δε φαίνονται στη γραμμή ειδοποίησης πάνω πάνω; Με Nova launcher και tesla unread, φαίνονται στα εικονίδια αλλά πχ στην οθόνη κλειδώματος και στη γραμμή ειδοποίησης.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρόβλημα με το touch με είχε προβληματίσει αρκετά, το συμπέρασμα που εβγαλα ηταν πως με τον χρονο και ειδικα με την ζεστη υποβαθμιζοταν η γείωση της οθόνης με αποτέλεσμα να αρχιζουν τα προβλήματα.

 

Εν τέλει σε κάποιο update που λογικά είχε καινουριο driver για την οθόνη το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε και όσοι ειχαμε θέματα χαρηκαμε επιτέλους την συσκευή μας.

 

Κάνε αναβάθμιση.

Τελικά είχατε δίκιο..

 

Έκανα update και όλα καλά..

Το έβαλα μια μέρα στην τσέπη στο μηχανάκι και βγήκα βόλτα μέσα στο καμα του καλοκαιριού και το κντ δεν κατάλαβε τίποτα παρότι εκαιγε..

 

Πλέον είμαι σε 13.1.1 και έχω άλλη μια ερώτηση..

 

Πληκτρολογοντας στον dialer τους αριθμούς 77484 θα έπρεπε να μου εμφανίσει την επαφή "Σπίτι", αντίθετα δεν μου εμφανίζει τίποτα και για καμιά επαφή.

 

Υπάρχει bug??

 

Edit :23/08/16

Η λειτουργία επανήλθε μόνη της αλλά τωρα δεν μπορώ να ψάξω για ελληνικούς χαρακτήρες..

 

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδια.

Έχω παραγγείλει καινούργια οθονη από ebay επειδή λόγω πτώσης μου χάλασε το touch. Ξερει κανείς καποιον καλό 'μάστορα' κατα προτιμηση Λάρισα η Θεσσαλονίκη να μου την περασει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδια.

Έχω παραγγείλει καινούργια οθονη από ebay επειδή λόγω πτώσης μου χάλασε το touch. Ξερει κανείς καποιον καλό 'μάστορα' κατα προτιμηση Λάρισα η Θεσσαλονίκη να μου την περασει;

Επειδή ενδιαφέρομαι και γω για αλλαγή, μπορείς να μοιραστείς τον πωλητή;

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

 

Edit: Ενδιαφέρομαι γιατί έφαγε μια τούμπα η συσκευή και παρότι η θήκη είναι αθικτη, τελικά έχει ξεκολλήσει στην κάτω μεριά η οθόνη και δεν πατιουνται τα capacitive buttons. Κάνει κ η υπόλοιπη οθόνη κάτι κουλά, σαν να μην παίρνει τα touches ολα και σε μερικά να τα παίρνει μόνο άμα το στριψω σε landscape. Για οθόνη πάω; Η digitizer; Η μαζί πάνε αυτά; να ξέρω τι να πάρω από ebay..

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειγον!!!

Εκανα factory reset μεσα απο το μενου του τηλεφωνου και εδω και καμια ωρα ειναι 'κολλημενο' στο πρασινο ρομποτακι και γραφει 'erasing'...

Ειναι λογικο; Τι να κανω; Να περιμενω;

 

Edit: μετά από κανένα τρίωρο τελείωσε με το erasing...

Edited by lorry
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι και γω για αλλαγή, μπορείς να μοιραστείς τον πωλητή;

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

 

Edit: Ενδιαφέρομαι γιατί έφαγε μια τούμπα η συσκευή και παρότι η θήκη είναι αθικτη, τελικά έχει ξεκολλήσει στην κάτω μεριά η οθόνη και δεν πατιουνται τα capacitive buttons. Κάνει κ η υπόλοιπη οθόνη κάτι κουλά, σαν να μην παίρνει τα touches ολα και σε μερικά να τα παίρνει μόνο άμα το στριψω σε landscape. Για οθόνη πάω; Η digitizer; Η μαζί πάνε αυτά; να ξέρω τι να πάρω από ebay..

 

Αυτό πήρα φίλε μου. Προς το παρόν δουλεύει μια χαρά.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/191594586987?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT#

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει ή αγορά του κινητού μετά από 2 χρόνια κυκλοφορίας;

 

Όλα είναι σχετικά.. Δεν σε παίρνει για το 3 που είναι υπερ-τούμπανο;

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει ή αγορά του κινητού μετά από 2 χρόνια κυκλοφορίας;

 

To κινητό είναι μια χαρά ακόμα και τόσο καιρό μετά την κυκλοφορία του.

Εγώ το έχω από τον Απρίλιο του 2015 και εξακολουθεί και παίζει κανόνι (και μπαταρία φόρτιση κάθε 2 ημέρες -με τη χρήση που του κάνω εγώ). Θα πάω στο 1+3 μόνο και μόνο από προσωπική λόξα, αλλιώς και με το 1+1 κάνω τη δουλειά μου πολύ καλά και γρήγορα..

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

To κινητό είναι μια χαρά ακόμα και τόσο καιρό μετά την κυκλοφορία του.

Εγώ το έχω από τον Απρίλιο του 2015 και εξακολουθεί και παίζει κανόνι (και μπαταρία φόρτιση κάθε 2 ημέρες -με τη χρήση που του κάνω εγώ). Θα πάω στο 1+3 μόνο και μόνο από προσωπική λόξα, αλλιώς και με το 1+1 κάνω τη δουλειά μου πολύ καλά και γρήγορα..

 

συμφωνώ 100% και εγώ από τον Ιούλιο του 2014 το έχω καταευχαριστηθεί, μάλλον στο τέλος του μήνα θα πάω στο 3 για τους ίδιους λόγους :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά από 1,5 χρόνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και ακόμη πάει μπάλα το κινητό..μηδενικό lag και άμεση απόκριση, μπαταρία 5 ώρες screen με την χρήση που του κάνω με oxygen os..δεν υπάρχει κάποιος λόγος να το αλλάξω..ίσως εάν θελήσω καλύτερη κάμερα, που πιστεύω πως είναι το μόνο μελανό κατά την άποψή μου σημείο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά από 1,5 χρόνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και ακόμη πάει μπάλα το κινητό..μηδενικό lag και άμεση απόκριση, μπαταρία 5 ώρες screen με την χρήση που του κάνω με oxygen os..δεν υπάρχει κάποιος λόγος να το αλλάξω..ίσως εάν θελήσω καλύτερη κάμερα, που πιστεύω πως είναι το μόνο μελανό κατά την άποψή μου σημείο.

 

συμφωνω απολυτα. Το κινητο δεν εχει lag καθολου. Εχω δει "ναυαρχιδες" απο γνωστους κατασκευαστες της ιδιας χρονολογιας και τα κινητα κολλανε αρκετα, καμια σχεση με το opo. Μονο το θεμα καμερας ειναι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

...Μονο το θεμα καμερας ειναι προβλημα.

 

Ισχύει ρε γ@μώτο... Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού δε βγάζει καλές φωτογραφίες, ενώ γενικά αργεί συχνά να νετάρει.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχεις κανείς να μου προτείνει κάποια καλή θήκη με flip cover για το OnePlus One?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια χρήσης το κινητό μου γλίστρισε απ' το χέρι και έσπασε η οθόνη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μη δουλεύει το touch. Ξέρει κανείς πόσο πάει η αλλαγή οθόνης ή αν εναλλακτικά είναι εύκολο να το αλλάξω μόνη μου (και με κάποια πιο εξειδικευμένη βοήθεια) παίρνοντας ανταλλακτικό από ebay ή κάπου αλλού?

 

P.S. Ανακάλυψα ότι προσωρινά μπορώ να το δουλέψω με otg καλώδιο και ποντίκι και μειώθηκε ευτυχώς λίγο η απογοήτευσή μου

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικό (λογω OTG, LCD & Digitizer ειναι πακέτο), αυτό ομως σημαίνει οτι αλλάζει και ευκολότερα.

πχ ανταλλακτικό με frame για ευκολία, από ebay/UK - εχει και από Κίνα αν έχεις υπομονή

 

Αν δεν έχεις εμπειρία, ΜΗΝ το κάνεις μόνη, εχει αρκετά εξαρτήματα προς μετακίνηση από το παλιο στο νέο.

Ενας καλός οδηγος (εχει και πολλούς άλλους @ youtube)

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια χρήσης το κινητό μου γλίστρισε απ' το χέρι και έσπασε η οθόνη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μη δουλεύει το touch. Ξέρει κανείς πόσο πάει η αλλαγή οθόνης ή αν εναλλακτικά είναι εύκολο να το αλλάξω μόνη μου (και με κάποια πιο εξειδικευμένη βοήθεια) παίρνοντας ανταλλακτικό από ebay ή κάπου αλλού?

 

P.S. Ανακάλυψα ότι προσωρινά μπορώ να το δουλέψω με otg καλώδιο και ποντίκι και μειώθηκε ευτυχώς λίγο η απογοήτευσή μου

 

Το quote που μου έδωσαν απο την oneplus πρόσφατα για αλλαγή οθόνης (λανθασμένα γιατί το έστειλα για μπαταρία) ήταν :

 

Material Fee - 51 EUR

Labor Fee - 17 EUR

Logistic Fee - 0(OnePlus is covering now)

VAT - 23%

Total Price - 83.64 EUR

 

To τηλέφωνο το έστειλα 7 νοέμβρη κ το είχα πίσω 22. Για την αλλαγή μπαταρίας πλήρωσα 40 ευρώ.

Το service ήταν στην Πολωνία και το έστειλα απο Αγγλία.

Τελικά το τηλ είχε μια γρατσουνιά στην οθόνη όταν γύρισε και μου είπαν οτί θα μου την αλλάξουν, οπότε σε 2 εβδομάδες θα έχω και εικόνα για rma οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...