Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά μετά από καιρό.

Έχω το κινητό από τον Αύγουστο του 14 και είμαι ασφαλώς πολύ ευχαριστημένος. Προχθές ενώ έβλεπα ένα βίντεο, παρατήρησα δίπλα από το bezel που είναι το power button δύο πολύ λεπτές μαύρες γραμμές κατά μήκος της οθόνης. Σήμερα οι γραμμές έχουν γίνει τέσσερις. Από λίγο ψάξιμο στο google φαίνεται ότι είναι hardware πρόβλημα. Δε φτιάχνεται δηλαδή. Έχει αντιμετωπίσει κάνεις κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικό (λογω OTG, LCD & Digitizer ειναι πακέτο), αυτό ομως σημαίνει οτι αλλάζει και ευκολότερα.

πχ ανταλλακτικό με frame για ευκολία, από ebay/UK - εχει και από Κίνα αν έχεις υπομονή

 

Αν δεν έχεις εμπειρία, ΜΗΝ το κάνεις μόνη, εχει αρκετά εξαρτήματα προς μετακίνηση από το παλιο στο νέο.

Ενας καλός οδηγος (εχει και πολλούς άλλους @ youtube)

 

Ποια η διαφορά αν έχει frame ή όχι η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά αν έχει frame ή όχι η οθόνη?

Δες κανα δυο βίντεο αλλαγής οθόνης και θα καταλάβεις...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχει η αδερφή μ το κιν ενάμιση χρόνο και είναι ευχαριστημένη αρκετά, εκτός απο ένα θέμα.

Στους χάρτες π.χ google,here κλπ μετά απο κανά δυο λεπτά πλοήγησης δείχνει ότι χάνει το gps και προσπαθεί συνδεθεί.

Ή που θα της βγάλει μετά άσχετη τελείως διαδρομή ή που θα παραμείνει κολλημένο. Το θέμα δεν το είχε απο την αρχή αλλά

έχει προκύψει το τελευταίο διάστημα. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έχω το κιν 2 χρόνια τωρα , αλλά εδώ και κάποιο καιρό δεν με ακούν στις τηλεφωνικές κλήσεις , παρα μόνο με χρήση ανοιχτής ακρόασης, ακουστικών ή bluetooth..γνωρίζετε κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έχω το κιν 2 χρόνια τωρα , αλλά εδώ και κάποιο καιρό δεν με ακούν στις τηλεφωνικές κλήσεις , παρα μόνο με χρήση ανοιχτής ακρόασης, ακουστικών ή bluetooth..γνωρίζετε κάτι?

Αφού δεν σε ακούνε, μάλλον φταίει το μικρόφωνό σου...

Πριν σκεφτείς αλλαγή (μικροφώνου - ευκολη και φτηνή), εγώ θα δοκίμαζα ενα hard reset...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δες κανα δυο βίντεο αλλαγής οθόνης και θα καταλάβεις...

 

Λοιπόν...επανέρχομαι μιας και βλέπω το κατέχετε το θέμα...

Ήρθε η οθόνη, έγινε η αλλαγή επιτυχώς ως προς το touch αλλά δυστυχώς κόπηκε το καλώδιο δικτύου (wireless flex cable ή κάπως έτσι).

Επειδή είχαμε στην αχρηστία ένα Doogee βγάλαμε το καλώδιο από αυτό και δοκιμάσαμε αν κάνει. Δυστυχώς, το καλώδιο δεν κάνει 100%, δηλαδή δείχνει ότι έχει σήμα, αλλά είναι υπερβολικά ασθενές και δεν ξεπερνάει τα 2g.

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως να σώσουμε το κινητό γιατί είναι κρίμα τέτοιο εργαλείο να μην είναι 100% λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...επανέρχομαι μιας και βλέπω το κατέχετε το θέμα...

Ήρθε η οθόνη, έγινε η αλλαγή επιτυχώς ως προς το touch αλλά δυστυχώς κόπηκε το καλώδιο δικτύου (wireless flex cable ή κάπως έτσι).

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως να σώσουμε το κινητό γιατί είναι κρίμα τέτοιο εργαλείο να μην είναι 100% λειτουργικό?

Να παραγγείλετε το (νέο) ανταλλακτικό?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το οτι το βράδυ μου φλασάρει η οθόνη οταν πάνω να σκρολάρω είναι θέμα κάποιας ρύθμισης; Σαν να ανεβοκατεβαίνει η φωτεινότητα + κάποιου είδους τρεμόπαιγμα. Ή και η νέα αλλαγμένη οθόνη έχει θέματα; Τα έχω όλα ενεργοποιημένα σε οτι έχει να κάνει με λειτουργίες οθόνης.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους,

 

Τελικά τζίφος με το δικό μου 1+1. Μετά την αλλαγή οθόνης και το κατά λάθος κόψιμο του καλωδίου της κεραίας μάλλον παρέδωσε πνεύμα το κινητό. Αλλάξαμε 2 καλώδια, καρτοδέκτη, έγινε επαναφορά εργοστασιακών αλλά και πάλι το σήμα στο κινητό είναι ιδιαίτερα ασθενές. Σε ένα σημείο μπορεί να δείχνει 4g και 100 μέτρα πιο πέρα να μην έχει σήμα. Οπότε μάλλον καταλήγει τάμπλετ από δω και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τζίφος με το δικό μου 1+1. Μετά την αλλαγή οθόνης και το κατά λάθος κόψιμο του καλωδίου της κεραίας μάλλον παρέδωσε πνεύμα το κινητό. Αλλάξαμε 2 καλώδια, καρτοδέκτη, έγινε επαναφορά εργοστασιακών αλλά και πάλι το σήμα στο κινητό είναι ιδιαίτερα ασθενές. Σε ένα σημείο μπορεί να δείχνει 4g και 100 μέτρα πιο πέρα να μην έχει σήμα. Οπότε μάλλον καταλήγει τάμπλετ από δω και πέρα

Πλήρωσες δυστυχώς το τίμημα του ν' αφήσεις να βάλει "χερι" κάποιος "άπειρος/μαθητευόμενος" - προφανώς το καλώδιο της κεραίας δεν ήταν η μόνη ζημιά...

Στην θέση σου, θα επικοινωνούσα με OnePlus, να το αναλάβουν αυτοί - οπως είπες παλαιότερα, είναι κρίμα, είναι τηλεφωνάρα ακόμη και τώρα...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τι προτείνετε για αλλαγή οθόνης? Έσπασα τη δική μου μετά από 2.5 χρόνια χωρίς προβλήματα και το κινητό λειτουργεί ακόμη. Απλά η οθόνη είναι σπασμένη.

 

Σα λύση, ξέρω μόνο οτι με 30 ευρώ πάνω κάτω μπορώ να παραγγείλω από aliexpress όλο το κομμάτι με το νικέλ, έτοιμο και να έρθει σε ένα μήνα και να το αλλάξω μόνος μου.

 

Γνωρίζετε κάποια άλλη οικονομική λύση? Κάποιος που να έχει βρεθεί στη θέση μου? Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τι προτείνετε για αλλαγή οθόνης? Έσπασα τη δική μου μετά από 2.5 χρόνια χωρίς προβλήματα και το κινητό λειτουργεί ακόμη. Απλά η οθόνη είναι σπασμένη.

 

Σα λύση, ξέρω μόνο οτι με 30 ευρώ πάνω κάτω μπορώ να παραγγείλω από aliexpress όλο το κομμάτι με το νικέλ, έτοιμο και να έρθει σε ένα μήνα και να το αλλάξω μόνος μου.

 

Γνωρίζετε κάποια άλλη οικονομική λύση? Κάποιος που να έχει βρεθεί στη θέση μου? Ευχαριστώ παιδιά.

Εγώ θα έκανα αυτό πάντως. Υπάρχουν και τα ανάλογα βίντεο που δείχνουν τη διαδικασία. Το έχω κάνει και σε άλλα κινητά και δεν είχα πρόβλημα. Όρεξη θέλει, υπομονή και να πιάνουν τα χέρια σου.

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τι προτείνετε για αλλαγή οθόνης? Έσπασα τη δική μου μετά από 2.5 χρόνια χωρίς προβλήματα και το κινητό λειτουργεί ακόμη. Απλά η οθόνη είναι σπασμένη.

 

Σα λύση, ξέρω μόνο οτι με 30 ευρώ πάνω κάτω μπορώ να παραγγείλω από aliexpress όλο το κομμάτι με το νικέλ, έτοιμο και να έρθει σε ένα μήνα και να το αλλάξω μόνος μου.

 

Γνωρίζετε κάποια άλλη οικονομική λύση? Κάποιος που να έχει βρεθεί στη θέση μου? Ευχαριστώ παιδιά.

 

άνοιξε ένα ticket πρώτα στην εταιρία ώστε να μάθεις το κόστος αντικατάστασης και μετά αποφασίζεις

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε ένα ticket πρώτα στην εταιρία ώστε να μάθεις το κόστος αντικατάστασης και μετά αποφασίζεις

 

Estimated cost 84 euro,

 

Material Fee - 51 EUR

Labor Fee - 17 EUR

Logistic Fee - 0(OnePlus is covering now)

VAT - 23%

Total Price - 83.64 EUR

 

απο Oneplus.

Link to comment
Share on other sites

Estimated cost 84 euro,

 

Material Fee - 51 EUR

Labor Fee - 17 EUR

Logistic Fee - 0(OnePlus is covering now)

VAT - 23%

Total Price - 83.64 EUR

 

απο Oneplus.

 

δεν είναι και λίγα, αλλά έχεις ήσυχο το κεφάλι σου και σε καμία 10 μερες λογικά συσκευή ΄΄καινούργια΄΄, από την άλλη κανά 50ρικο λιγότερο αλλά με ρίσκα μεγάλα και αναμονή 20+μέρες για το ανταλλακτικό

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πολύ χρήσιμες. Έχω ήδη παραγγείλει το part από χτες αλλά μπορώ να κάνω cancel order.

 

Άνοιξα ticket στην oneplus για να δω τι θα απαντήσουν. Σε περίπτωση που αποφασίσω να το αναλάβει η εταιρεία, που θα πρέπει να το στείλω?

 

@gkouvaki είχες και εσύ τέτοιο πρόβλημα? Αν ναι, ποιά ήταν η εμπειρία σου? Ευχαριστώ.

Edited by RustyTank
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πολύ χρήσιμες. Έχω ήδη παραγγείλει το part από χτες αλλά μπορώ να κάνω cancel order.

 

Άνοιξα ticket στην oneplus για να δω τι θα απαντήσουν. Σε περίπτωση που αποφασίσω να το αναλάβει η εταιρεία, που θα πρέπει να το στείλω?

 

@gkouvaki είχες και εσύ τέτοιο πρόβλημα? Αν ναι, ποιά ήταν η εμπειρία σου? Ευχαριστώ.

 

δες εδώ 1η σελίδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=445307

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πολύ χρήσιμες. Έχω ήδη παραγγείλει το part από χτες αλλά μπορώ να κάνω cancel order.

Ανοιξα ticket στην oneplus για να δω τι θα απαντήσουν. Σε περίπτωση που αποφασίσω να το αναλάβει η εταιρεία, που θα πρέπει να το στείλω?

@gkouvaki είχες και εσύ τέτοιο πρόβλημα? Αν ναι, ποιά ήταν η εμπειρία σου? Ευχαριστώ.

Αν έχεις εμπειρία αλλαγής οθόνης (να χεις αλλάξει δλδ τουλάχιστον σε 4-5 κινητά), μπορείς να το κάνεις και μονος σου, το OP1 ειναι επισκευάσιμο με χαμηλό/μέτριο βαθμό δυσκολίας.

Αν όμως ΔΕΝ έχεις εμπειρία, μην το κάνεις - δες μερικά ποστ παραπάνω μια συμφορουμίτισσα που "πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένη" (τουτέστιν έκοψε κάποιο καλώδιο κατα την αλλαγή και εκτοτε δεν κατάφερε να επαναφέρει πλήρως την λειτουργικότητα)

Εγω εκανα αλλαγή στο OP1 απο Λαρισαίο συμφορουμίτη, όμως είχε αγοράσει το σωστό ανταλλακτικό (και εγω όμως εχω 20+ αλλαγές οθόνης στο ενεργητικό μου)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. @asot, το έμβασμα που αναφέρεις είναι αυτό που καλύπτει τα 57+17+18 που αναφέρεις παραπάνω στο αντίστοιχο πόστ σου? Σου έδωσαν την επιλογή ebanking? Επίσης από την περιγραφή σου κατάλαβα πως σου άλλαξαν το τζάμι, το lcd και το πλαστικό με το νίκελ που το περιβάλλει (γράφεις assembly), σωστά?

 

Σας βάζω μια φώτο να δείτε το δικό μου να μου πείτε τη γνώμη σας.

http://i361.photobucket.com/albums/oo59/elnino_211/IMG_20170112_105955.jpg

Link to comment
Share on other sites

@asot, το έμβασμα που αναφέρεις είναι αυτό που καλύπτει τα 57+17+18 που αναφέρεις παραπάνω στο αντίστοιχο πόστ σου? Σου έδωσαν την επιλογή ebanking? Επίσης από την περιγραφή σου κατάλαβα πως σου άλλαξαν το τζάμι, το lcd και το πλαστικό με το νίκελ που το περιβάλλει (γράφεις assembly), σωστά?

H Πολωνική εταιρία δέχεται ΜΟΝΟ έμβασμα, προφανώς είτε σε ταμείο Τράπεζας (με πολλά έξοδα) είτε μέσω ebanking (ιδανική και εύκολη λύση, 2-3 ευρώ έξοδα)

Για κάθε μοντέλο, το screen assembly είναι διαφορετικό - δεν ξέρω αν στο OP1 περιλαμβάνει και την νικελ "φέτα" αλλα digitizer+LCD σίγουρα.

Αν απολαμβάνεις το ΟΡ1 ακόμη και σκοπεύεις να το κρατήσεις, go for the official replacement

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι το κρατάω.

Επίσης, δεν έχω καταφέρει να βρω το χαρτί της παραγγελίας μου που αναφέρεις ότι σου ζήτησαν.

Θα ποστάρω νέα σύντομα.

Edited by RustyTank
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν έχω καταφέρει να βρω το χαρτί της παραγγελίας μου που αναφέρεις ότι σου ζήτησαν.

Αν έχεις κάνει εσύ την αρχική αγορά, εχει στον λογαριασμό σου (Oneplus.net) επιλογή Request Service. Αν το αγόρασες 2ο χέρι, όπως έγραψε κάποιος στο νήμα του service, του ζητήσαν κάποιες πληροφορίες (IMEI, κλπ)

Αν θες παραπάνω πληροφορίες, γράψε στο νήμα περί Service

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Εγώ το αγόρασα και μόλις είδα στο oneplus account μου κάτω από την παραγγελία μου, υπάρχει η επιλογή "print receipt", για όποιον ίσως να έχει παρόμοια απορία.

 

Όλα βαίνουν επιτυχώς ως τώρα. Συμφώνησα να τους το στείλω και είμαι σε επικοινωνία μαζί τους. Θα ποστάρω μόλις υπάρχουν νέα. Ευαχριστώ και πάλι παιδιά. Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Εγώ το αγόρασα και μόλις είδα στο oneplus account μου κάτω από την παραγγελία μου, υπάρχει η επιλογή "print receipt", για όποιον ίσως να έχει παρόμοια απορία.

Όλα βαίνουν επιτυχώς ως τώρα. Συμφώνησα να τους το στείλω και είμαι σε επικοινωνία μαζί τους. Θα ποστάρω μόλις υπάρχουν νέα. Ευαχριστώ και πάλι παιδιά. Να είστε καλά.

Εγω που έχω αγορά ένα ΟΡ1 τον Αυγουστο του 2014, βλέπω ακόμη (μόλις το επιβεβαίωσα) κουμπί Service Request, το οποίο οδηγεί σε σελίδα για δημιουργία RMA...

Anyway, οτι άλλο θες, ας το γράψουμε καλύτερα στο νήμα του Service - ειναι πιο σχετικό...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...