Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω να ρωτησω εμενα η μπαταρια στο σ5 πεφτει σχετικα πολυ γρηγορα παρα την επαναφορα εργοστασιακων και την απενεργοποιηση πολλων εφαρμογων που δεν απεγκαθιστανται το κινητο ξεφορτιζει αμεσως χωρις καν να το χρησιμοποιω εχοντας κλειστο wifi gps bluetooth και 3g και οταν ανοιγω το wifi καταναλωνεται ακομη πιο γρηγορα η μπαταρια . Εχω αρκετες εφαρμογες κατεβασμενες και γενικα δεν αφηνω εφαρμογες στο κινητο που δεν χρειαζομαι. η μνημη ραμ μου ειναι 0,98 gb/1,66gb .η εκδοση που εχω ειναι 5.0.0 lollipop

 

Θα σου πρότεινα:

 

α. Να χρησιμοποιείς για τη φόρτιση το δικό του φορτιστή και το δικό του καλώδιο.

β. Να βγάλεις την μπαταρία, να την βάλεις σε μια επίπεδη επιφάνεια και να δοκιμάσεις με το ένα δάκτυλο να την περιστρέψεις (πρώτα από τη μια πλευρά και μετά από την άλλη) σπρώχνοντάς ελαφρά την μια άκρη της. Αν η μπαταρία περιστραφεί (κάνει κύκλο) από οποιαδήποτε πλευρά σημαίνει ότι έχει κάνει καρούμπαλο και έχει παραδώσει πνεύμα, οπότε χρειάζεσαι καινούργια μπαταρία (υπάρχουν κλιπάκια στο youtube που δείχνουν πως το κάνεις).

γ. Σε κάθε περίπτωση αν έχεις την μπαταρία πάνω από 1,5 χρόνο τότε ενδέχεται (αναλόγως της χρήσης) να έχει πέσει σε μεγάλο βαθμό και να χρειαστεί αλλαγή.

 

Τα παραπάνω ισχύουν με την προϋπόθεση ότι έχεις τσεκάρει ότι δεν τρέχει κάτι με το λειτουργικό ή κάποια εφαρμογή ή κάποια ρύθμιση.

 

Γενικότερα, να έχετε υπόψη ότι οι μπαταρίες μετά από περίπου 1,5 χρόνο και ανάλογα με το πως τις έχουμε συμπεριφερθεί παρουσιάζουν μεγάλη κάμψη και πιθανώς να χρειάζονται αντικατάσταση. Ένδειξη φθοράς αποτελεί το γεγονός τη μια στιγμή να βλέπεις ποσοστό μπαταρίας π.χ. 40% και μετά από 10 λεπτά η συσκευή να κλείνει γιατί κοντεύει να μείνει από μπαταρία.

Edited by Blade68
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

θελω να ρωτησω εμενα η μπαταρια στο σ5 πεφτει σχετικα πολυ γρηγορα παρα την επαναφορα εργοστασιακων και την απενεργοποιηση πολλων εφαρμογων που δεν απεγκαθιστανται το κινητο ξεφορτιζει αμεσως χωρις καν να το χρησιμοποιω εχοντας κλειστο wifi gps bluetooth και 3g και οταν ανοιγω το wifi καταναλωνεται ακομη πιο γρηγορα η μπαταρια . Εχω αρκετες εφαρμογες κατεβασμενες και γενικα δεν αφηνω εφαρμογες στο κινητο που δεν χρειαζομαι. η μνημη ραμ μου ειναι 0,98 gb/1,66gb .η εκδοση που εχω ειναι 5.0.0 lollipop

 

Γενικα ειναι περιεργο θεμα η μπαταρια.Οταν το πρωτοπηρα με κιτ κατ εβγαζε παρα πολυ θα ελεγα.μολις περασα λολλιποπ τα πραγματα αλλαξαν.Κ εμενα αν το φορτισω π.χ. το βραδυ το πρωι θα ειναι 92%-95% χωρις χρηση.γενικα με νορμαλ χρηση λιγο τηλεφωνα λιγο 4G λιγο wifi κτλ μου βγαζει 2 μερες κ καμια 10αρια ωρες με 2μιση+ ωρες οθονη.Ειναι ετσι κ ετσι αλλα δεν τρελαινομαι.Τωρα περιμενω marshmallow που ακουσα οτι κανει διαφορα ειδικα στην μπαταρια οποτε βλεπουμε.Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν θελεις να αντικαταστησεις την μπαταρια απο που μπορεις να βρεις καινουρια;Απο εξωτερικο μηπως ειναι καλυτερα,στο iphone μου πουαλλαξα πηρα απο ελλαδα κ το μετανιωσα ηταν μαπα!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέχασες να απαντήσεις σοβαρά troll.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Έχω 1,000+ μηνύματα, έχω βοηθήσει τόσο κόσμο και θα με πει και τρολ από πάνω... Ωραίοοοοος

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1,000+ μηνύματα, έχω βοηθήσει τόσο κόσμο και θα με πει και τρολ από πάνω... Ωραίοοοοος

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άμα είναι στο στυλ όπως απάντησες ας ήταν και 2000 και πέραν τούτου θα μπορούσες απλά να απαντήσεις στην ερώτηση κάποιου ( που έχεις βοηθήσει τόσο κόσμο) από το να πουλάς ειρωνεία με το σακί γιατί ανέφερε κάποιος πως φορτίζει ένα κινητό με φορτιστή από πιο καινούριο τηλ. Θες και αποδείξεις.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι στο στυλ όπως απάντησες ας ήταν και 2000 και πέραν τούτου θα μπορούσες απλά να απαντήσεις στην ερώτηση κάποιου ( που έχεις βοηθήσει τόσο κόσμο) από το να πουλάς ειρωνεία με το σακί γιατί ανέφερε κάποιος πως φορτίζει ένα κινητό με φορτιστή από πιο καινούριο τηλ. Θες και αποδείξεις.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Κούρασες

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κούρασες

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποτέλεσμα της συμπεριφοράς σου.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βγαζει μιση μερα ! το κινητο μισο χρονο το εχω τσεκαρα την μπαταρια ειναι κομπλε .

Οθόνη;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα οθόνη

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με ανοιχτη δεν το εχω παρατηρησει αλλα και με κλειστη καιει χωρις να το χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτη δεν το εχω παρατηρησει αλλα και με κλειστη καιει χωρις να το χρησιμοποιω

 

Αν πας ρυθμισεις>μπαταρια πατας χρηση κ βλεπεις που καταναλωνεται στατιστικα η μπαταρια σου.Τωρα αν μιση μερα κραταει διχως χρηση ετσι οπως τα λες η μπαταρια ειναι για τα σκουπιδια,διοτι κανονικα χωρις χρηση βγαζει πανω απο 1μιση-δυο μερες.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν πας ρυθμισεις>μπαταρια πατας χρηση κ βλεπεις που καταναλωνεται στατιστικα η μπαταρια σου.Τωρα αν μιση μερα κραταει διχως χρηση ετσι οπως τα λες η μπαταρια ειναι για τα σκουπιδια,διοτι κανονικα χωρις χρηση βγαζει πανω απο 1μιση-δυο μερες.:cry:

 

οποτε καινουρια μπαταρια απο που να ψαξω?

Link to comment
Share on other sites

οποτε καινουρια μπαταρια απο που να ψαξω?

 

Αυτη ειναι μια πολυ καλη ερωτηση που εκανα και γω.Θελει γνησια γιατι εχει στη μπαταρια ενσωματωμενη την κεραια του NFC αλλα κ σε θεμα ποιοτητας θα ειναι καλυτερη.Λογικα απο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτη δεν το εχω παρατηρησει αλλα και με κλειστη καιει χωρις να το χρησιμοποιω

 

Πρόσεξε, διότι, αν όπως γράφεις το κινητό είναι ζεστό (καίει) ακόμη και όταν είναι σβηστή η οθόνη (άρα δεν κάνεις κάτι εσύ) μπορεί να σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή έχει "κολλήσει" και τρέχει συνέχεια τον επεξεργαστή.

Άρα, μπορεί να μην είναι θέμα μπαταρίας αλλά κάτι να μην πηγαίνει καλά σε κάποια εφαρμογή ή/και το λειτουργικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε, διότι, αν όπως γράφεις το κινητό είναι ζεστό (καίει) ακόμη και όταν είναι σβηστή η οθόνη (άρα δεν κάνεις κάτι εσύ) μπορεί να σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή έχει "κολλήσει" και τρέχει συνέχεια τον επεξεργαστή.

Άρα, μπορεί να μην είναι θέμα μπαταρίας αλλά κάτι να μην πηγαίνει καλά σε κάποια εφαρμογή ή/και το λειτουργικό σύστημα.

 

οχι οχι δεν ζεσταινεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτη ειναι μια πολυ καλη ερωτηση που εκανα και γω.Θελει γνησια γιατι εχει στη μπαταρια ενσωματωμενη την κεραια του NFC αλλα κ σε θεμα ποιοτητας θα ειναι καλυτερη.Λογικα απο εξωτερικο

 

βρηκα απο το γερμανο να το ρισκαρω να παρω?αυθεντικη θα ειναι . https://www.germanos.gr/product/samsung-galaxy-s5/20294271/

και βρηκα και αυτη http://www.batteries.gr/product.asp?catid=5105

Edited by thanoskitsi
Link to comment
Share on other sites

οχι οχι δεν ζεσταινεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

βρηκα απο το γερμανο να το ρισκαρω να παρω?αυθεντικη θα ειναι . https://www.germanos.gr/product/samsung-galaxy-s5/20294271/

και βρηκα και αυτη http://www.batteries.gr/product.asp?catid=5105

 

Δε νομίζω να κάνω λάθος, αλλά αυτή από το Γερμανό είναι αυθεντική της Samsung. Δες και τα χαρακτηριστικά της, ρώτησε και στο κατάστημα όταν πας.

Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να κάνω λάθος, αλλά αυτή από το Γερμανό είναι αυθεντική της Samsung. Δες και τα χαρακτηριστικά της, ρώτησε και στο κατάστημα όταν πας.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Μόλις μου ήρθε να κάνω αναβάθμιση λειτουργικού συστήματος (881,45ΜΒ)

Android 6.0 Marshmallow σε κινητό αγορασμένο από Ελλάδα (EUR)

Παρακαλώ, πείτε μου, τι πρέπει να κάνω πριν και τι μετά την εγκατάσταση της

αναβάθμησης για να έχω τα λιγότερα προβλήματα

και το κινητό να αποκρίνεται το ίδιο καλά όπως τωρα;;;

(τώρα το κινητό έχει την 5.0 με όλες τις επίσημες αναβαθμήσεις)

 

Θα πρέπει να πάρω backup επαφές, μυνήματα, εφαρμογές, φωτό, μουσική κλπ

ή

θα επανέλθουν όλα όπως πρίν;;;

 

Έχω διαβάσει διάφορα στο forum περί "μπαταρίας", περί "απόκρισης κινητού", περί "ασύμβατων εφαρμογών" και πολλά άλλα.

 

Αξίζει να κάνουμε την αναβάθμηση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by aggeljen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Μόλις μου ήρθε να κάνω αναβάθμιση λειτουργικού συστήματος (881,45ΜΒ)

Android 6.0 Marshmallow σε κινητό αγορασμένο από Ελλάδα (EUR)

Παρακαλώ, πείτε μου, τι πρέπει να κάνω πριν και τι μετά την εγκατάσταση της

αναβάθμησης για να έχω τα λιγότερα προβλήματα

και το κινητό να αποκρίνεται το ίδιο καλά όπως τωρα;;;

(τώρα το κινητό έχει την 5.0 με όλες τις επίσημες αναβαθμήσεις)

 

Θα πρέπει να πάρω backup επαφές, μυνήματα, εφαρμογές, φωτό, μουσική κλπ

ή

θα επανέλθουν όλα όπως πρίν;;;

 

Έχω διαβάσει διάφορα στο forum περί "μπαταρίας", περί "απόκρισης κινητού", περί "ασύμβατων εφαρμογών" και πολλά άλλα.

 

Αξίζει να κάνουμε την αναβάθμηση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

μολισ τελειωσα ota και την δικη μου.το περιεργο ειναι οτι το kies3 δεν μου εβγαζε την αναβαθμιση.τελος παντων εκανα για καλο και για κακο backup τα βασικα και αφου τελειωσε ολα ηταν οπως πριν.το doze που το βρισκω;η απλα τρεχει απο πισω;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

μολισ τελειωσα ota και την δικη μου.το περιεργο ειναι οτι το kies3 δεν μου εβγαζε την αναβαθμιση.τελος παντων εκανα για καλο και για κακο backup τα βασικα και αφου τελειωσε ολα ηταν οπως πριν.το doze που το βρισκω;η απλα τρεχει απο πισω;

 

Το ίδιο και εδώ. Το kies δεν εμφανίζει τίποτα και μου είρθε ota σε ελληνικό unbranded. Είναι όντως marshmallow; Μικρή μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Μόλις μου ήρθε να κάνω αναβάθμιση λειτουργικού συστήματος (881,45ΜΒ)

Android 6.0 Marshmallow σε κινητό αγορασμένο από Ελλάδα (EUR)

Παρακαλώ, πείτε μου, τι πρέπει να κάνω πριν και τι μετά την εγκατάσταση της

αναβάθμησης για να έχω τα λιγότερα προβλήματα

και το κινητό να αποκρίνεται το ίδιο καλά όπως τωρα;;;

(τώρα το κινητό έχει την 5.0 με όλες τις επίσημες αναβαθμήσεις)

 

Θα πρέπει να πάρω backup επαφές, μυνήματα, εφαρμογές, φωτό, μουσική κλπ

ή

θα επανέλθουν όλα όπως πρίν;;;

 

Έχω διαβάσει διάφορα στο forum περί "μπαταρίας", περί "απόκρισης κινητού", περί "ασύμβατων εφαρμογών" και πολλά άλλα.

 

Αξίζει να κάνουμε την αναβάθμηση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Την εκανα την αναβαθμιση πριν μια εβδομαδα χωρις μπακαπ και ολα ok.

To μόνο που μου έκανε, ειναι οτι άλλαξε όλους τους ήχους - ειδοποιήσεις, οποτε έπρεπε να τους ξαναφτιάξω και 2ον, μου άλλαξε το ονομα της microsd οπότε σε 'οσα προγραμματα ειχα πει να αποθηκευουν - διαβαζουν απο αυτη, επρεπε να τα ξαναφτιαξω.

κατα ταλλα ολα οκ

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

μολισ τελειωσα ota και την δικη μου.το περιεργο ειναι οτι το kies3 δεν μου εβγαζε την αναβαθμιση.τελος παντων εκανα για καλο και για κακο backup τα βασικα και αφου τελειωσε ολα ηταν οπως πριν.το doze που το βρισκω;η απλα τρεχει απο πισω;

 

Δεν το βρισκεις τρεχει πισω,παντως για να σου φυγει η απορια αν το υποστιριζει βρες την εφαρμογουλα check doze.βαλτη δες και ξαναβγαλτη.

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια! Μόλις έκανα την αναβάθμιση ota. Εκανα επαναφορά πριν και εγκατάσταση και όλα καλά αλλά μετά τη δεύτερη επαναφορα το κινητό κολλάει στο λογότυπο της samsung και δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασα και να ξανακάνω όλα τα wipe από το recovery boot αλλά τα ίδια. Εδώ και 20 λεπτά κολλημένο. Καμια ιδέα κανείς πριν αναγκαστώ να φλασάρω με odin;

 

Ακυρο παιδιά, ξεκίνησε μετα από 25 λεπτά! Δε μου έχει ξανατύχει να καθυστερήσει τόσο μετά από επαναφορά.

Edited by Jplab1981
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια! Μόλις έκανα την αναβάθμιση ota. Εκανα επαναφορά πριν και εγκατάσταση και όλα καλά αλλά μετά τη δεύτερη επαναφορα το κινητό κολλάει στο λογότυπο της samsung και δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασα και να ξανακάνω όλα τα wipe από το recovery boot αλλά τα ίδια. Εδώ και 20 λεπτά κολλημένο. Καμια ιδέα κανείς πριν αναγκαστώ να φλασάρω με odin;

 

Ακυρο παιδιά, ξεκίνησε μετα από 25 λεπτά! Δε μου έχει ξανατύχει να καθυστερήσει τόσο μετά από επαναφορά.

 

και το Motorola Moto G 4G (2nd gen) οταν το έκανα android 6 στο hard reset τόσο έκανε να ανοίξει 20-25 λεπτά

κάτι παίζει με την 6ρα και κάνει πολύ ώρα στο 1 boot μετα το reset

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...