Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κακό αυτό, πολυ κακό! Από bloatware πως τα πάει;

Μου φαίνεται πως ήρθε ο καιρός να γράψει ο knox και να μπει custom rom και kernel.

Έχετε να προτείνετε καμία καλή δοκιμασμένη;

Μπες τροποποίησεις να δεις, έχει πολλά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Από bloatware πως τα πάει;

 

Θέλεις να πεις ότι δεν γνωρίζεις πως να κλείσεις App και να τα βάλεις σε κατάσταση ανενεργή?

 

Μου φαίνεται πως ήρθε ο καιρός να γράψει ο knox και να μπει custom rom και kernel.

Έχετε να προτείνετε καμία καλή δοκιμασμένη;

Νιώθεις άνετος στο να βάλεις συνεταίρο στον κινητό σου τον κάθε πειραματιζόμενο μάγο?

 

Για ευνοήτους λόγους όσοι κάνουν κέφι τα πειραγμένα ας γράψουν σε νέο θέμα.

Το θέμα εδώ έχω την εντύπωση ότι ανήκει σε εμάς τις κότες, που είμαστε γνήσιοι πελάτες της Samsung.

Και εγώ γουστάρω πολύ !! να έχω την ασφάλεια του KNOX και τα ρέστα της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οποίος πειράζει το λογισμικό τι σημαίνει, ότι το χαλάμε; ίσα ίσα για να γίνει καλύτερο το κάνουμε
Link to comment
Share on other sites

Γιατί οποίος πειράζει το λογισμικό τι σημαίνει, ότι το χαλάμε; ίσα ίσα για να γίνει καλύτερο το κάνουμε

 

Δείξε μου το πτυχίο σου ... και την προϋπηρεσία σου.

 

Προς όλους: Το 98% των χρηστών κινητής τηλεφωνίας δεν ενδιαφέρετε για ανώνυμα γιατροσόφια και δεν έχει χρόνο για πειραματισμούς.

Από τα πρώτα κινητά με Android, οι Ασυρματες επιθέσεις και τα χακαρισματα κλοπής προσωπικών δεδομένων έγιναν μέχρι και τηλεοπτικό θέμα στα δελτία ειδήσεων.

Και για κάποιους η κλοπή φωτογραφιών , βίντεο , οικονομικών στοιχείων, έγινε αιτία να αυτοκτονήσουν.

 

Το Android 6.0 έρχεται να ανεβάσει τα επίπεδα ασφάλειας, προφυλάσσοντας ακόμα περισσότερο το root ( τα άντερα του λειτουργικού συστήματος), δίνοντας μεγαλύτερο έλεγχο στον τελικό χρήστη σε σχέση με τα δικαιώματα πρόσβασης που ζητάει ο κάθε ασήμαντος και ανώνυμος που ανεβάζει ένα App στο Google Market.

Επειδή ένας τυχαίος έφτιαξε μια πυξίδα App θα τον αφήσω να δει ακόμα και τι χρώμα σώβρακο φοράω? Και άμα δεν φοράω? :lol:

 

Όποιος θέλει να παίξει με το Android παίρνει μια παλιά ταμπλέτα και της πετάει τα μάτια, δεν χαραμίζει ένα κινητό αξίας, και κομμάτι του εργασιακού του, και οικογενειακού του βίου.

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι δεν γνωρίζεις πως να κλείσεις App και να τα βάλεις σε κατάσταση ανενεργή?

 

 

Νιώθεις άνετος στο να βάλεις συνεταίρο στον κινητό σου τον κάθε πειραματιζόμενο μάγο?

 

Για ευνοήτους λόγους όσοι κάνουν κέφι τα πειραγμένα ας γράψουν σε νέο θέμα.

Το θέμα εδώ έχω την εντύπωση ότι ανήκει σε εμάς τις κότες, που είμαστε γνήσιοι πελάτες της Samsung.

Και εγώ γουστάρω πολύ !! να έχω την ασφάλεια του KNOX και τα ρέστα της Samsung.

 

Γνωρίζω πολύ καλά το πως να απενεργοποιήσω όποιο app δε με ενδιαφέρει αλλά δε χαραμίζω ούτε kb σε προγράμματα φόλες. Και ναι αισθάνομαι πολύ άνετος να βάλω συνέταιρο στο κινητό μου όποιον θέλω. Το θέμα εδώ δεν ανήκει όυτε σε εμένα φίλε μου ούτε όμως και σε εσένα. Είναι ένας χώρος όπου όλοι μπορούμε ισότιμα να πούμε την άποψή μας και στο τέλος ο καθένας να κάνει ότι του αρέσει στη συσκευή του. Δεν επιβάλουμε απόψεις εδώ οπότε μην προσπαθείς να επιβάλεις τη δική σου. Φιλικά παντα.

Link to comment
Share on other sites

Btw σημερα πέρασα την Ολλανδική πάνω στη Σρι Λανκα.

Όλα λειτουργούν τέλεια χωρίς factory reset και απέκτησα και Ελληνικό μενου μετα απο τα κινεζοειδή που διέθετε η Σρί Λανκα.

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μου το πτυχίο σου ... και την προϋπηρεσία σου.

 

Προς όλους: Το 98% των χρηστών κινητής τηλεφωνίας δεν ενδιαφέρετε για ανώνυμα γιατροσόφια και δεν έχει χρόνο για πειραματισμούς.

Από τα πρώτα κινητά με Android, οι Ασυρματες επιθέσεις και τα χακαρισματα κλοπής προσωπικών δεδομένων έγιναν μέχρι και τηλεοπτικό θέμα στα δελτία ειδήσεων.

Και για κάποιους η κλοπή φωτογραφιών , βίντεο , οικονομικών στοιχείων, έγινε αιτία να αυτοκτονήσουν.

 

Το Android 6.0 έρχεται να ανεβάσει τα επίπεδα ασφάλειας, προφυλάσσοντας ακόμα περισσότερο το root ( τα άντερα του λειτουργικού συστήματος), δίνοντας μεγαλύτερο έλεγχο στον τελικό χρήστη σε σχέση με τα δικαιώματα πρόσβασης που ζητάει ο κάθε ασήμαντος και ανώνυμος που ανεβάζει ένα App στο Google Market.

Επειδή ένας τυχαίος έφτιαξε μια πυξίδα App θα τον αφήσω να δει ακόμα και τι χρώμα σώβρακο φοράω? Και άμα δεν φοράω? :lol:

 

Όποιος θέλει να παίξει με το Android παίρνει μια παλιά ταμπλέτα και της πετάει τα μάτια, δεν χαραμίζει ένα κινητό αξίας, και κομμάτι του εργασιακού του, και οικογενειακού του βίου.

Ερώτηση. Ξέρεις τι δικαιώματα δίνεις σε κάθε εφαρμογή που κατεβάζεις; μπορείς να απενεργοποίησεις κάποιο δικαίωμα χωρίς ρουτ; αν όχι, καλύτερα να μασας πάρα να μιλάς

Link to comment
Share on other sites

Btw σημερα πέρασα την Ολλανδική πάνω στη Σρι Λανκα.

Όλα λειτουργούν τέλεια χωρίς factory reset και απέκτησα και Ελληνικό μενου μετα απο τα κινεζοειδή που διέθετε η Σρί Λανκα.

 

Η Ολλανδική είναι vodafone; γιατί η κυπριακή που πέρασα είναι της vodafone και ας μη το γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Btw σημερα πέρασα την Ολλανδική πάνω στη Σρι Λανκα.

Όλα λειτουργούν τέλεια χωρίς factory reset και απέκτησα και Ελληνικό μενου μετα απο τα κινεζοειδή που διέθετε η Σρί Λανκα.

 

Το έκανα και εγώ μιας και το είπες, και πέρασε κανονικά πάνω από την 5.0 Αγγλίας....

 

Σχόλια εν ευθέτω χρόνω... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα s5 samsung 901f κ όταν μπαινω σε mode μεταξυ αλλων μου βγαζει secure download enable κ δεν μπορω να κανω αναβαθμιση με odin!!!! ξερει κανεις?? Edited by ROLEX
Link to comment
Share on other sites

Η Ολλανδική είναι vodafone; γιατί η κυπριακή που πέρασα είναι της vodafone και ας μη το γράφει.

Κανονική ειναι...δν ειναι Vodafone

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

:!: :!:

Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι και ορισμένοι να προσέχετε το ύφος και τις εκφράσεις σας για να μη δημιουργούνται εντάσεις και αντιπαραθέσεις με άλλους χρήστες.

Διαγράφηκαν μυνήματα και ελπίζω να μην υπάρξει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Πώς μπορώ να αλλάξω την λειτουργία διπλού πατήματος του κεντρικού πλήκτρου? Τώρα π.χ. ενεργοποιεί το Svoice ...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Πώς μπορώ να αλλάξω την λειτουργία διπλού πατήματος του κεντρικού πλήκτρου? Τώρα π.χ. ενεργοποιεί το Svoice ...

Τι θες να βάλεις αντ αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Σε εργοστασιακό cosmote πέρασα σήμερα την 6.0.1

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι τα βασικά χαρακτηριστικα-θετικά της νέας αναβάθμισης.

Επίσης αναφορικά με το θέμα της χρήσης της εξωτερικής καρτας ως εσωτερική τηλεφώνου για να λειτουργήσει χρειάστηκε να ακολουθήσω μια διαδικασία που βρήκα στο φόρουμ εδώ για το Samsung j5.

ΕΊΝΑΙ Αρκετά αναλυτικη ΚΑΙ Εύκολη διασικασια ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ σε βίντεο στο YouTube. Αυτό είναι το Λίνκ. Η Samsung έχει κλειδώσει την διαδικασία έτσι ώστε ακόμη και μετά την αναβάθμιση δεν βλέπει την εξωτερική κάρτα ως εσωτερικό χωρο αποθήκευσης αν δεν κάνεις την διαδικασία που περιγράφεται στο βίντεο.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bekatakis
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει βάλει την 6.0.1 μπορεί να επιβεβαιώσει αν δουλεύουν εφαρμογές τύπου light flow για led ειδοποιήσεις χωρίς πρόβλημα. Στο s6 και s7 στην 6.0.1 έχουν προβλήματα με τους χρωματισμούς των led.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες !

Υπάρχουν πρώτες εντυπώσεις /συμπεράσματα, απο την εγκατάσταση της 6.0.1 σε ελληνικές συσκευές;;

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε εμείς οι αντζαμήδες ή απλά συνδέουμε τη συσκευή και αναβαθμίζουμε μέσω του Samsung Kies ;;;

Παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα με την εξωτερική κάρτα μνήμης, όπως διαβάζω ποιό πάνω ;;;

Κάποιες συμβουλές για τους λιγότερο έμπειρους στο θέμα ????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):)

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα που προτείνω για την ποιο αξιόπιστη αναβάθμιση είναι τα παρακάτω.

 

1) Κάνουμε μια λίστα σε ένα απλό κείμενο από τα αγαπημένα μας App τα οποία δεν απαιτούν κανένα ειδικό δικαίωμα εγκατάστασης.

2) Ακυρώνουμε στο τηλέφωνο την κρυπτογράφηση που δεσμεύει την εξωτερική κάρτα δεδομένων (εάν την έχουμε ενεργοποιημένη ) .

3) Κάνουμε back-up με το Kies μόνο τον τηλεφωνικό κατάλογο και τους ήχους κλήσεων ( τίποτα άλλο)

4) Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το τηλέφωνο και ενεργοποίηση των λογαριασμών Google & Samsung.

5) Σύνδεση με το Kies και αποδοχή αναβάθμισης.

 

Η λογική πίσω από το νέο λογισμικό είναι η αυξημένη ασφάλεια, και η υψηλότερη απόδοση της συσκευής, άρα πρέπει να γίνει μια νέα καθαρή αρχή έπειτα από την εγκατάσταση του.

Παλιά και πειραματικά App πρέπει να εξαλειφθούν, και να μην γίνει καμιά απόπειρα παλαιά backup από το 5.0 να φορτωθούν με το Kies πάνω στο 6.0.1

 

Προσωπικά είμαι έτοιμος για την ΝΕΑ Αρχή, στο τηλέφωνο μου έχω ελάχιστα καθαρά App, η εξωτερική κάρτα είναι καθαρή.

Το μόνο που μένει είναι να κάνω την αναβάθμιση, και έπειτα να διαμορφώσω το τηλέφωνο ανάλογα με τις προτιμήσεις μου περί App και εφοδιασμό της κάρτας με αγαπημένη μουσική.

Είναι 100% σίγουρο ότι σύντομα θα υπάρξει ανανεωμένο εγχειρίδιο χρήσης του 6.0.1 και είναι υποχρέωση του καθένα να το βρει και να το διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει βάλει την 6.0.1 μπορεί να επιβεβαιώσει αν δουλεύουν εφαρμογές τύπου light flow για led ειδοποιήσεις χωρίς πρόβλημα. Στο s6 και s7 στην 6.0.1 έχουν προβλήματα με τους χρωματισμούς των led.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Λειτουργεί μια χαρά το notification led

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρώτες εντυπώσεις μετά την αναβάθμιση

1. Το κινητό με πολύ απλά λόγια τρέχει όλες τις εφαρμογές πλέον πιο γρήγορα και πιο smooth . Έχει μια αίσθηση από ios στο scrolling ειδικά σε Facebook.

2. Τρομερή διαφορά στην μπαταρία μια βελτίωση άνω του 30% αν και για να είμαι ακριβής πρέπει να επανέλθω με πιο ακριβής μετρήσεις.

3. Μεγάλη αναβάθμιση στα θέματα ασφάλειας της συσκευής και των εφαρμογών που κατεβάζουμε.

Βέβαια ακόμη τρέχω την αναβάθμιση και προφανώς δεν έχω ανακαλύψει όλα τα θετικά της!

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα που προτείνω για την ποιο αξιόπιστη αναβάθμιση είναι τα παρακάτω.

 

1)Κάνουμε μια λίστα σε ένα απλό κείμενο από τα αγαπημένα μας App τα οποία δεν απαιτούν κανένα ειδικό δικαίωμα εγκατάστασης.

2)Ακυρώνουμε στο τηλέφωνο την κρυπτογράφηση που δεσμεύει την εξωτερική κάρτα δεδομένων (εάν την έχουμε ενεργοποιημένη ) .

3)Κάνουμε back-up με το Kies μόνο τον τηλεφωνικό κατάλογο και τους ήχους κλήσεων ( τίποτα άλλο)

4)Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το τηλέφωνο και ενεργοποίηση των λογαριασμών Google & Samsung.

5)Σύνδεση με το Kies και αποδοχή αναβάθμισης.

 

Η λογική πίσω από το νέο λογισμικό είναι η αυξημένη ασφάλεια, και η υψηλότερη απόδοση της συσκευής, άρα πρέπει να γίνει μια νέα καθαρή αρχή έπειτα από την εγκατάσταση του.

Παλιά και πειραματικά App πρέπει να εξαλειφθούν, και να μην γίνει καμιά απόπειρα παλαιά backup από το 5.0 να φορτωθούν με το Kies πάνω στο 6.0.1

 

Προσωπικά είμαι έτοιμος για την ΝΕΑ Αρχή, στο τηλέφωνο μου έχω ελάχιστα καθαρά App, η εξωτερική κάρτα είναι καθαρή.

Το μόνο που μένει είναι να κάνω την αναβάθμιση, και έπειτα να διαμορφώσω το τηλέφωνο ανάλογα με τις προτιμήσεις μου περί App και εφοδιασμό της κάρτας με αγαπημένη μουσική.

Είναι 100% σίγουρο ότι σύντομα θα υπάρξει ανανεωμένο εγχειρίδιο χρήσης του 6.0.1 και είναι υποχρέωση του καθένα να το βρει και να το διαβάσει.

Μπορείς να στείλεις το κείμενο με τις εφαρμογές που λες; έχω μια περιέργεια τι έχεις κατεβάσει χωρίς δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί μια χαρά το notification led

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρώτες εντυπώσεις μετά την αναβάθμιση

1. Το κινητό με πολύ απλά λόγια τρέχει όλες τις εφαρμογές πλέον πιο γρήγορα και πιο smooth . Έχει μια αίσθηση από ios στο scrolling ειδικά σε Facebook.

2. Τρομερή διαφορά στην μπαταρία μια βελτίωση άνω του 30% αν και για να είμαι ακριβής πρέπει να επανέλθω με πιο ακριβής μετρήσεις.

3. Μεγάλη αναβάθμιση στα θέματα ασφάλειας της συσκευής και των εφαρμογών που κατεβάζουμε.

Βέβαια ακόμη τρέχω την αναβάθμιση και προφανώς δεν έχω ανακαλύψει όλα τα θετικά της!

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα συμφωνήσω στα παραπάνω, ειδικά στο θέμα μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Κυπριακή 6.0.1. Ηταν vodafone τελικά. Την έβγαλα και πέρασα την ολλανδική. Factory Reset Κτλ. Tο έκανα εκ νέου root. H μπαταρία άντεξε ενα 8ωρο max με το 20% να φεύγει στο Facebook app. Γενικά κάνω κατάχρηση. 3G-4G απο τις 8:00-19:00 τουλάχιστον. Αφού δοκίμασα περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου greenify kai δεν... σούταρα το Facebook app και πέρασα το Metal και ησύχασα. Τρομερή διαφορά στην μπαταρία!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...