Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέει τπτ η αναβάθμιση που έβγαλε; Φαντάζομαι δεν είναι η 6.0 ακόμα, ρωτάω αν αξίζει να την βάλω και να χάσω το root (που χρησιμοποιείται κυρίως στο Adaway) - Κανά changelog δεν δημοσιεύεται πουθενά;

Σου περναει παντως το patch ασφαλειας του Μαρτιου που δν το λες και ασημαντο... ;)

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν ξέρω αν ξαναρώτησε κάποιος.Δυνατότητα σύνδεσης στο S5 με ethernet υπάρχει?Με αντάπτορα usb to ethernet εννοώ.Γιατί κάποιο μενού στη συσκευή δεν βρίσκω που να έχει τέτοια επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το φλασαρισμα τις συσκευης,ξερω οτι ειναι ενα θεμα που εχουμε χιλιοπει αλλα θελω να ρωτησω αν κρατησω αντιγραφο μετα κανω επαναφορα εργοστασιακων,μετα το βαλω να κανει ΟΤΑ την ενημερωση και αφου τελειωσει ξανακανω επαναφορα νομιζω θα ειναι ενταξει; Τωρα αν μετα απο αυτη τη διαδικασια περασω τα δεδομενα που κρατησα αντιγραφο θα εχει προβλημα η συσκευη.Γενικα δεν ασχολουμε τρελα με λογισμικα και Οντιν κτλ ουτε ειμαι φανατικος με φλασαρισματα απλως σκεφτομαι τροπους να κανω αναβαθμιση σωστα και γρηγορα για να εχω και καλυτερη αποδοση στην μπαταρια και σε εφαρμογες.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπισει κανείς πρόβλημα με τον αισθητήρα που όταν βάζεις το τηλέφωνο στο αυτί σβήνει η οθονη? Τις μισές φορές δεν σβήνει με αποτέλεσμα να πατιέται

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ξαναρώτησε κάποιος.Δυνατότητα σύνδεσης στο S5 με ethernet υπάρχει?Με αντάπτορα usb to ethernet εννοώ.Γιατί κάποιο μενού στη συσκευή δεν βρίσκω που να έχει τέτοια επιλογή.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα παίξει.

 

Από ότι έχω δει οι όποιοι adapters υπάρχουν είναι για tablets και μάλιστα συγκεκριμένες συσκευές και οι κατασκευαστές τους δηλώνουν ότι δεν είναι για κινητά.

Γενικά, η υποστήριξη του Ethernet δεν είναι στα "υποχρεωτικά" χαρακτηριστικά του Android.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα παίξει.

Από ότι έχω δει οι όποιοι adapters υπάρχουν είναι για tablets και μάλιστα συγκεκριμένες συσκευές και οι κατασκευαστές τους δηλώνουν ότι δεν είναι για κινητά.

Γενικά, η υποστήριξη του Ethernet δεν είναι στα "υποχρεωτικά" χαρακτηριστικά του Android.

Eυχαριστώ.Nόμιζα ότι τεχνικά ήταν δυνατό να γίνει.Τότε δεν θα το ποντάρω να δώσω χρήματα για adapter.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τεκευταια μου βγαζει μηνυνα οτι η" υπηρεσια ανταλλαγη μηνυματν εχει αναβαθμισει κτλ κτλ ...παρακαλv εισαγεται τον αριθμο σας".βαζω τον αριθμο τηλεφωνου μου και μετα απο λιγο βγαζει μην. οτι η διαδικασια παιρνει πολυ ωρα κτλ.

εχει συναντησει κανεις το ιδιο προβλημα?εχω το S5+.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπισει κανείς πρόβλημα με τον αισθητήρα που όταν βάζεις το τηλέφωνο στο αυτί σβήνει η οθονη? Τις μισές φορές δεν σβήνει με αποτέλεσμα να πατιέται

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το αντιμετωπίζει η δικιά μου αρκετά συχνά και μού παραπονιέται...Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει...Του έκανα επαναφορά, αλλά δυστυχώς συνεχίζει...

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπισει κανείς πρόβλημα με τον αισθητήρα που όταν βάζεις το τηλέφωνο στο αυτί σβήνει η οθονη? Τις μισές φορές δεν σβήνει με αποτέλεσμα να πατιέται

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ειχε παρει το ματι μου τροπο καλιμπραρισματος του αισθητηρα εφοσον βεβαια δν εχει προβλημα στο hardware. Google it... :p

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπισει κανείς πρόβλημα με τον αισθητήρα που όταν βάζεις το τηλέφωνο στο αυτί σβήνει η οθονη? Τις μισές φορές δεν σβήνει με αποτέλεσμα να πατιέται

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δες με αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tigermonster.proxfinder

αν σου δουλεύει ο σενσορας.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....χθες μετα απο επανεκινηση της συσκευης εξαφανηστικανε ολες οι εφαρμογες που ειχα βαλει μεσα σε φακελους στην αρχικη οθονη και οσες ειχα κατεβασει απο το play...

Οσες ειχε η συσκευη προεγκατεστημενες μεινανε στην θεση τους...

Το εχει συναντησει κανεις αυτο???

Link to comment
Share on other sites

τωρα τεκευταια μου βγαζει μηνυνα οτι η" υπηρεσια ανταλλαγη μηνυματν εχει αναβαθμισει κτλ κτλ ...παρακαλv εισαγεται τον αριθμο σας".βαζω τον αριθμο τηλεφωνου μου και μετα απο λιγο βγαζει μην. οτι η διαδικασια παιρνει πολυ ωρα κτλ.

εχει συναντησει κανεις το ιδιο προβλημα?εχω το S5+.

 

Ποια υπηρεσία ανταλλαγής μηνυμάτων χρησιμοποιείς?

 

Γενικά αυτό που αναφέρεις δεν μου φαίνεται "ενθαρρυντικό". Θέλει ψάξιμο καθώς δεν έχω συναντήσει καμία "υπηρεσία ανταλλαγής μηνυμάτων" που να αναβαθμίστηκε ή θέλει να αναβαθμιστεί και να ζητάει αριθμό κινητού.

Σε υπηρεσίες τύπου viber κλπ το κινητό το δίνεις κατά την εγγραφή στην υπηρεσία για να λάβεις το SMS και μετά δεν το ξαναζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....χθες μετα απο επανεκινηση της συσκευης εξαφανηστικανε ολες οι εφαρμογες που ειχα βαλει μεσα σε φακελους στην αρχικη οθονη και οσες ειχα κατεβασει απο το play...

Οσες ειχε η συσκευη προεγκατεστημενες μεινανε στην θεση τους...

Το εχει συναντησει κανεις αυτο???

Μπήκες μάλλον με safe mode φίλε μου γι'αυτό χάλασαν οι φάκελοι σου.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκες μάλλον με safe mode φίλε μου γι'αυτό χάλασαν οι φάκελοι σου.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

Μπορει να τα επαιξε και η καρτα μνημης σου για ελεγξε

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τα επαιξε και η καρτα μνημης σου για ελεγξε

καλημερα, ασχετα με το προβλημα που μπορει να εχει το παιδι παραπανω, εμενα μου εχει κρασαρει 2 καρτες μεχρι τωρα το S5 ...

η δευτερη ειναι και samsung τρομαρα της ...

 

και κατι ακομα.

ειχε αναφερθει πριν καμια δεκαρια μερες για μια μικρη αναβαθμιση η οποια μου ειχε ερθει τοτε και την ειχα κανει. ε λοιπον χθες μου ηρθε αλλη αναβαθμιση 290mb ...

την εκανα κι αυτην

 

GL

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ασχετα με το προβλημα που μπορει να εχει το παιδι παραπανω, εμενα μου εχει κρασαρει 2 καρτες μεχρι τωρα το S5 ...

η δευτερη ειναι και samsung τρομαρα της ...

 

και κατι ακομα.

ειχε αναφερθει πριν καμια δεκαρια μερες για μια μικρη αναβαθμιση η οποια μου ειχε ερθει τοτε και την ειχα κανει. ε λοιπον χθες μου ηρθε αλλη αναβαθμιση 290mb ...

την εκανα κι αυτην

 

GL

 

Περιεργο εγω φοραω απο την αρχη KINGSTON SDC10G2/32GBSP MICRO SDHC 32GB UHS-I CLASS 10 και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα και ειναι και φτηνη καρτα..Τωρα για αναβαθμηση δεν μπορω να μιλησω φοραω custom rom kai kernel περιμενω να βγει η 6.0 αλλα και παλι σε costum θα την περασω οταν την βγαλουν τα παιδια απο xda

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να βγει η 6.0 αλλα και παλι σε costum θα την περασω οταν την βγαλουν τα παιδια απο xda

 

Και για κάθε Glitch θα παρακαλάς τα πιτσιρίκια στο xda για γιατροσόφια?

Θα βάλω την γνήσια όπως έρθει από την μαμά Samsung, και θα πιω και μια μπύρα στην υγειά τους.

 

 

 

http://www.androidauthority.com/wp-content/uploads/2016/03/Marshmallow-update-roadmap.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ασχετα με το προβλημα που μπορει να εχει το παιδι παραπανω, εμενα μου εχει κρασαρει 2 καρτες μεχρι τωρα το S5 ...

η δευτερη ειναι και samsung τρομαρα της ...

 

και κατι ακομα.

ειχε αναφερθει πριν καμια δεκαρια μερες για μια μικρη αναβαθμιση η οποια μου ειχε ερθει τοτε και την ειχα κανει. ε λοιπον χθες μου ηρθε αλλη αναβαθμιση 290mb ...

την εκανα κι αυτην

 

GL

Και μενα μου εχει κρασαρει 2 καρτες... τωρα επιβιωνω χωρις καρτα μνημης..

 

Ποια εκδοση λογισμικου φορας?

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

η τελευταια καρτα ειμαι συνεχεια format, crash, format, crash !!!

 

Όταν αγοράζεις εις γνώση σου μαϊμού κάρτες στην μισή τιμή από το ίντερνετ, αυτά παθαίνεις.

Συμβουλή προς όλους, τέτοιες κάρτες να τις πετάτε στα σκουπίδια, δεν επισκευάζονται τα προβλήματα που έχουν διότι είναι σε κατασκευαστικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζεις εις γνώση σου μαϊμού κάρτες στην μισή τιμή από το ίντερνετ, αυτά παθαίνεις.

Συμβουλή προς όλους, τέτοιες κάρτες να τις πετάτε στα σκουπίδια, δεν επισκευάζονται τα προβλήματα που έχουν διότι είναι σε κατασκευαστικό επίπεδο.

συμβουλη ειναι να και να διαβαζεις λιγο πιο πανω που λεω οτι ειναι samsung ...

η πρωτη ηταν sandisk

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

συμβουλη ειναι να και να διαβαζεις λιγο πιο πανω που λεω οτι ειναι samsung ...

η πρωτη ηταν sandisk

 

φιλικα

 

Μήπως, λέω μήπως η συσκευή έχει κάποιο hardware πρόβλημα και πρέπει να την δει service. Διότι και η δικιά μου συσκευή φοράει μια Samsung 16GB κάρτα εδώ και ένα χρόνο και δεν έχει συμβεί το παραμικρό (μην την ματιάσω :X).

Link to comment
Share on other sites

τι να πω !!! η πρωτη (sandisk) ηταν απο amazon. περασε ενα εξαμηνο και κακαρωσε μια κι εξω, εντελως. Μια στο τοσο λεω μπορει και να συμβει ...

η δευτερη που ειναι samsung απο πλαισιο, εκει που δουλευε μια χαρα, μετα την αναβαθμιση πριν δεκα μερες μου λεει οτι δεν ειναι φορμαρισμενη η καρτα !!!

φορματ την καρτα στο τηλεφωνο και ... 29 mb διαθεσιμα ολα οκ.

εχθες που μου ηρθε κι αλλη αναβαθμιση (minor, εχω γραψει και πιο πισω), την κανω. σημερα παω να φορτισω το τηλεφωνο στο pc και δεν υπαρχει παλι sd !!!

να ειναι hardware ?

 

GL

Link to comment
Share on other sites

συμβουλη ειναι να και να διαβαζεις λιγο πιο πανω που λεω οτι ειναι samsung ...

η πρωτη ηταν sandisk

 

φιλικα

 

Η μάρκα δεν δηλώνει γνησιότητα.

Υπάρχουν και σοβαρά καταστήματα, που απλά έτυχε να τους παραδοθεί παρτίδα μαϊμού.

 

Τώρα όσοι αναφέρουν μπλοκαρίσματα κάρτας, έπειτα από επίσημες αναβαθμίσεις ασφαλείας, αυτό το θεωρώ ως πιθανό.

Το S5 είναι τηλέφωνο με τεχνολογία υψηλής ασφάλειας, η κάρτα και τα δεδομένα θεωρούνται πολύτιμα, και το τηλέφωνο είναι δεμένο μαζί τους.

 

Τον Μάιο θα διατεθεί το Android 6.1, το νοιώθω (πες το ένστικτο) ότι για 100% σωστή εγκατάσταση το τηλέφωνο πρέπει να επανέλθει σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, έπειτα να γίνει η εγκατάσταση Android & patch ασφάλειάς, και στο τέλος να φορμαριστεί και η όποια κάρτα, ώστε τηλέφωνο και κάρτα μνήμης να έχουν πλήρη συμβατότητα με τα αυστηρότερα πρωτόκολλα ασφάλειας του Android 6.1 .

 

Εφόσον γίνουν όλα τα παραπάνω, τότε θα πρέπει να εγκατασταθούν όποια Apps έχετε αγαπημένα, ώστε κατά την εγκατάσταση, και πάλι σύμφωνα με τα αυστηρότερα πρωτόκολλα ασφάλειας, να μην υπάρχει περίπτωση Apps να έχουν πρόσβαση στην κάμερα η ακόμα και τα δεδομένα σας.

 

Εγώ κάνω νέα αρχή με το τηλέφωνο μου, δεν έχω παλιά Backup με δεδομένα σε κάρτα η στο τηλέφωνο, εάν όμως είχα?

Θα φρόντιζα από σήμερα να είναι σε μορφή ασυμπίεστων αρχείων και όχι σε Image, και να βρίσκονται διαθέσιμα μέσα στον υπολογιστή, για μια μεταγενέστερη μεταφορά στο τηλέφωνο ή στην κάρτα, με απλή αντιγραφή.

 

Συμπέρασμα: Δεν επιτρέπετε σε κανένα παλιό Backup δεδομένων, να αλλάξει ούτε στο ελάχιστο, την δομή των αποθηκευτικών μέσων του τηλεφώνου και της κάρτας μνήμης, μόλις αυτά αναβαθμιστούν και λειτουργούν με την τελευταία έκδοση λογισμικού, όποια και να είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Και για κάθε Glitch θα παρακαλάς τα πιτσιρίκια στο xda για γιατροσόφια?

Θα βάλω την γνήσια όπως έρθει από την μαμά Samsung, και θα πιω και μια μπύρα στην υγειά τους.

 

 

 

http://www.androidauthority.com/wp-content/uploads/2016/03/Marshmallow-update-roadmap.jpg

 

Πιτσηρικια η οχι ειναι αναγνωρισμενοι Devs Και πολυ δουλευουν σε τεραστιες εταιριες ηδη..Κανενα γιατροσοφι δεν χρειαζεται λειτουργει τελεια η ρομ που φοραω χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...