Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το Gearbest στο Χονκ Κονκ μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο αν επιλέξω EU priority line. Να προσθέσω και ασφάλεια με 15 ευρώ? Ανησυχώ επειδή η αγορά είναι 700 ευρώ λαπτοπ και αν πληρώσω ΦΠΑ και τελωνείο πάει...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδες , δεν το έβαλες να το δούμε και εμείς.

 

Έχω βάλει εικόνα δεν φαίνεται;

 

Θα το κάνω copy paste σαν text εδώ:

 

10/7/2018, 15:05:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

10/7/2018, 11:40:33 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

 

10/7/2018, 08:37:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

28/6/2018, 15:07:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

26/6/2018, 19:00:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από το Gearbest στο Χονκ Κονκ μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο αν επιλέξω EU priority line. Να προσθέσω και ασφάλεια με 15 ευρώ? Ανησυχώ επειδή η αγορά είναι 700 ευρώ λαπτοπ και αν πληρώσω ΦΠΑ και τελωνείο πάει...

 

Ασφάλεια εννοείς για το τελωνείο ή για να μην χαθεί το δέμα; Βάλε οπωσδήποτε, μια φορά μου έχασαν ένα bt που είχα παραγγείλει και δεν είχα ασφάλεια εάν χαθεί και αφού διαμαρτυρήθηκα έντονα με το ζόρι μου έδωσαν τα μισά λεφτά πίσω αφού μου είπαν φυσικά ότι χωρίς ασφάλεια πακέτου δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν και ότι μου κάνουν χάρη και να σου πω την αλήθεια εχασα 30€ ενώ θα μπορούσα να είχα δώσει 2-3 ψωροευρω και να είμαι καλυμμένος. Εσύ με τόσο ακριβό πακέτο βάλε εννοείται μην το σκέφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εικόνα δεν φαίνεται;

 

Θα το κάνω copy paste σαν text εδώ:

 

10/7/2018, 15:05:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

10/7/2018, 11:40:33 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

 

10/7/2018, 08:37:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

28/6/2018, 15:07:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

26/6/2018, 19:00:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ασφάλεια εννοείς για το τελωνείο ή για να μην χαθεί το δέμα; Βάλε οπωσδήποτε, μια φορά μου έχασαν ένα bt που είχα παραγγείλει και δεν είχα ασφάλεια εάν χαθεί και αφού διαμαρτυρήθηκα έντονα με το ζόρι μου έδωσαν τα μισά λεφτά πίσω αφού μου είπαν φυσικά ότι χωρίς ασφάλεια πακέτου δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν και ότι μου κάνουν χάρη και να σου πω την αλήθεια εχασα 30€ ενώ θα μπορούσα να είχα δώσει 2-3 ψωροευρω και να είμαι καλυμμένος. Εσύ με τόσο ακριβό πακέτο βάλε εννοείται μην το σκέφτεσαι

Φιλε δεν εχεις τελωνιο εσυ......δεν γραφει κατι τετοιο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν εχεις τελωνιο εσυ......δεν γραφει κατι τετοιο.

 

Σοβαρά; Μακάρι γιατί ήρθε με registered air mail του bangood κατευθείαν από Κίνα και όλοι εδώ μου είχαν πει ότι 99% θα φάει τελωνείο. Δεν με νοιάζει γιατί πήρα την ασφάλεια τελωνείου αλλά είναι η ταλαιπωρία. Επίσης όπου και εάν έψαξα στο Google είδα ότι ΓΕΤΑ είναι η νέα ονομασία τελωνείου μετά της αλλαγές αλλά βλέπω ότι λέει κλείσιμο και εκφόρτωση. Μακάρι να το γλίτωσα γιατί δεν έχω χρόνο να τρέχω άλλα να πω ότι το δέμα θα έρθει Θεσσαλονίκη, εκτός και εάν ανοιχτεί και από το εδώ γραφείο του τελωνείου και το φάω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Γραφεία Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων των ΕΛΤΑ (Γ.Ε.Τ.Α.).
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις Πότε περίπου να περιμένω το πακέτο; Το tracking θα ενημερωθεί και όταν φθάσει στο ταχυδρομείο της περιοχής μου; Τα έξοδα εκτελωνισμού τα πληρώνω στο ταχυδρομείο; Το διάστημα από 26/6 ως 9/7 πως μπορώ να το μειώσω στο μέλλον δλδ τι πρέπει να λέω στον εκάστοτε πωλητή, με ποιον τρόπο να το στέλνει;

 

12/7/2018, 10:45:41 Ε.Μ.Π. ΔΙΑΜ/ΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

12/7/2018, 07:19:08 Υ.Ε.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

11/7/2018, 14:28:00 Υ.Ε.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

9/7/2018, 09:18:00 Υ.Ε.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

9/7/2018, 05:04:17 ΕΛΛΑΔΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ (ΥΕΔ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/6/2018, 04:28:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία είναι η χώρα αποστολής?

Αν ναι, δε πληρώνεις τιποτα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς για πρώτη φορά αντικείμενο που παραγγέλνω θα περάσει τελωνείο.

Ένα εξάρτημα φωτογραφικής, κόστος 10€ περίπου. Άντε με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς για πρώτη φορά αντικείμενο που παραγγέλνω θα περάσει τελωνείο.

Ένα εξάρτημα φωτογραφικής, κόστος 10€ περίπου. Άντε με το καλό.

και να το σταματήσουν για έλεγχο στο τελωνείο, με δέκα ευρώ κόστος δεν πληρώνεις δασμούς.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.tv box από eBay 26€ το κράτησαν τελωνείο..Μου στείλανε χαρτί για να στείλω αποδείξεις.Τις έστειλα με mail σε geta@elta-net.gr>

Ακόμα τίποτα στη σελίδα τους στο tracking των elta λέει ία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/7/2018, 08:27:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Τι γίνεται με αυτό? Τι θα πληρώσω,Θα έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.tv box από eBay 26€ το κράτησαν τελωνείο..Μου στείλανε χαρτί για να στείλω αποδείξεις.Τις έστειλα με mail σε geta@elta-net.gr>

Ακόμα τίποτα στη σελίδα τους στο tracking των elta λέει ία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/7/2018, 08:27:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Τι γίνεται με αυτό? Τι θα πληρώσω,Θα έρθει?

είσαι ελάχιστα πάνω από το όριο.είναι στο χέρι του τελωνειακού να πληρώσεις ένα πολύ μικρό ποσό η τίποτα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.tv box από eBay 26€ το κράτησαν τελωνείο..Μου στείλανε χαρτί για να στείλω αποδείξεις.Τις έστειλα με mail σε geta@elta-net.gr>

Ακόμα τίποτα στη σελίδα τους στο tracking των elta λέει ία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/7/2018, 08:27:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Τι γίνεται με αυτό? Τι θα πληρώσω,Θα έρθει?

 

Η καλυτερη λυση ειναι να τους παρεις τηλεφωνο.

Κανεις δεν μπορει να σου απαντησει με σιγουρια αν θα πληρωσεις. Για μενα λογικα ναι. Εξαρταται και απο τι αποδειξη τους εστειλες.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα screen shot τη απόδειξη πληρωμής μέσα από την κάρτα μου από το app της τράπεζας.Το πρόβλημα μόνο που μου προέκυψε μετά από 798 αγορές στο ebay είναι ότι επειδή δεν είχα χρήματα στην κάρτα στο paypal πλήρωσα με το δεύτερο τρόπο πληρωμής που έχει ,την πιστωτική κάρτα.......

Οπότε τώρα δεν φαίνεται πουθενά η απόδειξη αγοράς στο paypal

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και δεν φαίνεται ούτε ο πωλητής,ούτε το tracking , τίποτα που να τους σχετίζει..πήρα τηλ την την τράπεζα μήπως μου δείξει κάτι παραπάνω δηλαδή όπως φαίνεται η απόδειξη από to paypal αλλά μου είπαν ότι έτσι μόνο φαίνεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τηλέφωνο που μπορώ να πάρω για να μάθω άμεσα??Και στην περίπτωση που δεν με συμφέρει το αποτέλεσμα με τον πωλητή τι γίνεται? Παίρνω πίσω τα χρήματα μου?

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα screen shot τη απόδειξη πληρωμής μέσα από την κάρτα μου από το app της τράπεζας.Το πρόβλημα μόνο που μου προέκυψε μετά από 798 αγορές στο ebay είναι ότι επειδή δεν είχα χρήματα στην κάρτα στο paypal πλήρωσα με το δεύτερο τρόπο πληρωμής που έχει ,την πιστωτική κάρτα.......

Οπότε τώρα δεν φαίνεται πουθενά η απόδειξη αγοράς στο paypal

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και δεν φαίνεται ούτε ο πωλητής,ούτε το tracking , τίποτα που να τους σχετίζει..πήρα τηλ την την τράπεζα μήπως μου δείξει κάτι παραπάνω δηλαδή όπως φαίνεται η απόδειξη από to paypal αλλά μου είπαν ότι έτσι μόνο φαίνεται

 

Οπως γραφεις, εισαι αρκετα εμπειρος σε αγορες, οποτε...... .

Για μενα εχεις προβλημα, ελα και στη θεση του ελεγκτη...

Μια απορια εχω παντως. Σου δινει το δικαιωμα το αππ της τραπεζας να παρεις σκρινσοτ?

 

Σε εγγραφο τους που εχω στα χερια μου για παρομοια περιπτωση αναγραφεται ως τηλ το 2103538102. (δεν το πηρα).

Συνεννοήσου με τον πωλητη.

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το κινητό το έκανα όχι μέσο της εφαρμογής εάν αυτό εννοείς...

Τηλέφωνο που παίρνω για να ρωτήσω σχετικά με το δέμα?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το κινητό το έκανα όχι μέσο της εφαρμογής εάν αυτό εννοείς...

Τηλέφωνο που παίρνω για να ρωτήσω σχετικά με το δέμα?

 

Για να μην μονοπωλησουμε το θεμα σου στελνω πμ :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.tv box από eBay 26€ το κράτησαν τελωνείο..Μου στείλανε χαρτί για να στείλω αποδείξεις.Τις έστειλα με mail σε geta@elta-net.gr>

Ακόμα τίποτα στη σελίδα τους στο tracking των elta λέει ία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/7/2018, 08:27:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Τι γίνεται με αυτό? Τι θα πληρώσω,Θα έρθει?

 

H Τελωνειακή ατέλεια είναι για αντικείμενα μέχρι 22 ευρώ.

Αν σου το φορολογήσει θα κλειθείς να πληρώσεις 22*0,24 = 5,28 ευρώ Φ.Π.Α.

Αυτόματα το ταχυδρομείο θα σε χρεώσει 15 ευρώ "τέλη παρουσίασης στο τελωνείο και εκτελωνισμού" Σύνολο 20,28

Αν δεν σε φορολογήσει , το Ταχυδρομείο είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, διάβασα τις τελευταίες 10 σελίδες και δεν εχω καταλάβει ακριβως τι ισχυει.

 

1) Εχω παραγγείλει απο Αμερικη μέσω USPS. Πλήρωσα μέσω paypal τελικο ποσο 35,69 EUR. Αν πάρουμε ως δεδομένο(??) οτι θα περάσει τελωνείο θα μου ζητηθεί paypal invoice.

 

2) Για να είμαι έτοιμος λοιπον μπήκα paypal και πάτησα να βγει σε pdf το τελευταίο Transaction και βγαίνει το εξής:

 

Your Payment

Purchase Total

-46,98 USD

Sales Tax

0,00 USD

Shipping Amount

-8,99 USD

Handling Amount

0,00 USD

Insurance Amount

0,00 USD

Discount

15,75 USD

(Discount)

Gross Amount

-40,22 USD

PayPal Transaction Fee

0,00 USD

Net Amount

-40,22 USD

Currency conversion

Conversion from: 35,69 EURConversion to: 40,22 USDExchange rate: 1.12715744980627

 

Είναι κομπλέ αυτό ή θα φορολογηθώ για την αρχική αξία??(γράφει discount)

 

Υπάρχει άλλος τρόπος να βγάλω invoice paypal?>

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Τα 15 ευρώ του ταχυδρομείου είναι σταθερά η πηγαίνουν ανάλογα με την αξία του δέματις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα 15 ευρώ του ταχυδρομείου είναι σταθερά η πηγαίνουν ανάλογα με την αξία του δέματις?

Είναι μέχρι αξίας €150. Από €150-500 το τέλος ανεβαίνει στα €20 και από €500-1000 στα €25 (και πάνω από €1000 στα €50).

Από τα €150 και άνω όμως, σου χρεώνουν και δασμούς, εκτός του 24% ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...