Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, όπως είχα γράψει είχα κάνει παραγγελία από Κίνα Navi κονσόλα για αυτοκίνητο που τελικά ερχόταν με DHL(αφού πέρασε από Ολλανδία για custom clearance) και ξεκίνησε 25/9.Τελικα παρέλαβα σήμερα χωρίς να έχει ενημερωθεί το tracking site της DHL Γερμανίας και το λέω αυτό διότι τηλεφώνησα στα DHL Ελλάδας και μου είπαν αφού φτάσει αλλάζει κωδικό και το αναλαμβάνει ελληνική κούριερ εταιρεία. Τέλος καλό όλα καλά χωρίς τελωνείο και χωρίς επιπλέον χρεώσεις. Το καταγραφω εδώ για περαιτέρω ενημέρωση όσων διαβάζουν το νήμα αυτό. Πραγματικά δεν ξέρω πως και γτ δεν ενημερώθηκε το site τους. Αυτά. ☺️
Link to comment
Share on other sites

Με ποιά υπηρεσία στο έστειλαν;

 

Από Gearbest με free shipping και tracking number.

Δεν είχα βάλει priority line, αν εννοείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι έγινε σε λίγο από την αναδασμολογοση... έχει φτάσει πίσω στο τελωνείο προς το παρόν

 

Έστειλες δέμα για αναδασμολόγηση και έχεις απάντηση? Πρέπει να είσαι ο πρώτος που το λέει αυτό.

Περιμένουμε την εμπειρία σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Παρήγγειλα κάτι παπούτσια από Αμερική! Επειδή δεν τα έστελναν Ελλάδα από το επίσημο site έφτιαξα έναν λογαριασμό στο myus.com όπου σου δίνουν μια θυρίδα που πάνε τα πράγματα σου και αυτοί στα στέλνουν απευθείας! Ήρθαν με. FedEx και έμειναν στο φυσικά στο τελωνείο! Πήγα σήμερα λοιπόν και με έστειλαν σε ένα κτήριο να βρω εκτελωνιστη... Η λυπητερη 120€ για αξια προϊόντος 100$.... Μου είπαν ότι μπορώ να μπω στο icisnet.gr και να κάνω μόνη μου τον εκτελωνισμό αλλά δεν έχω ιδέα πως.... Υπάρχει περίπτωση να γλυτωσω τπτ? Το άφησα εκεί το δεματακι μου...
Link to comment
Share on other sites

Θα γλυτώσεις την αμοιβή του εκτελωνιστή αλλά θα πληρώσεις την courier για να πάρεις τη διασάφηση.

Η διαφορά είναι μικρή.

 

Εδώ πάει το "δεν ήξερες, δεν ρώταγες;"

Υπάρχουν και άλλες σχετικές παροιμίες ...

Το πάθημα γίνεται μάθημα, όμως.

Ποτέ ξανά με courier.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάνε τα παπουτσάκια μου... Μου είπαν ότι θα στείλουν στην εταιρεία μνμ ότι δεν μπορώ να τα δεχθώ λόγο κόστους και αν δεν επιστραφούν θα πάνε για καταστροφή.... Δλδ οι τελωνειακοι θα φοράνε τα michael kors μου????
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει αυτο, αλλα μπροστα μου ζητησε τελωνειακος απο κοπελα που περιμενε να εκτελωνισει μαγιω να παει να τα φορεσει και να ερθει. Οποτε φτηνα τη γλιτωσες, αξιοπρεπως.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια το3ευρω σε τι υπηρεσια αποσκοπει? και που πανε τα λεφτα αυτα. ποιον πληρωνουμε ουσιαστικα, για πια υπηρεσια?

 

το λεω, διοτι σημερα που πηγα στο ταχυδρομειο, πηρα μια παραγγελεια, και εγινε η εξης συζητηση με τον ταμια:

ταμιας: ειναι και 3ευρω να δωσεις.

εγω: κατσε να δω για ψηλα, γιατι νομιζω οτι εχω 50ευρω

ταμιας: καλα αστο δεν πηραζει. την επομενη φορα.

εγω: οκ ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δέμα ευτελούς αξίας από ebay ήρθε χωρίς μεταφορικά με αναγραφόμενη χώρα προέλευσης Κίνα , μέσω Βελγίου χωρίς καμία ένδειξη πάνω του ότι πέρασε τελωνείο.Ούτε το αυτοκόλλητο που λένε τελωνειακως ελεύθερο.Πάνω στο αυτοκόλλητο είχε κανονικά χώρα προέλευσης τι περιέχει το πακέτο και πόσο κοστίζει.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει αυτο, αλλα μπροστα μου ζητησε τελωνειακος απο κοπελα που περιμενε να εκτελωνισει μαγιω να παει να τα φορεσει και να ερθει. Οποτε φτηνα τη γλιτωσες, αξιοπρεπως.

 

Τι εννοείς???

Link to comment
Share on other sites

Εκανε και χιουμορ ο τυρογαλας με την αλυσιδα και το σηκωμενο μπατζακι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια το3ευρω σε τι υπηρεσια αποσκοπει? και που πανε τα λεφτα αυτα. ποιον πληρωνουμε ουσιαστικα, για πια υπηρεσια?

 

το λεω, διοτι σημερα που πηγα στο ταχυδρομειο, πηρα μια παραγγελεια, και εγινε η εξης συζητηση με τον ταμια:

ταμιας: ειναι και 3ευρω να δωσεις.

εγω: κατσε να δω για ψηλα, γιατι νομιζω οτι εχω 50ευρω

ταμιας: καλα αστο δεν πηραζει. την επομενη φορα.

εγω: οκ ευχαριστω

 

Έχει αναφερθεί επανειλημμένως και ονομάζεται "τέλος παρουσίασης" των ΕΛΤΑ.

Η αιτιολογία είναι ότι αν ένα δέμα μπει στο τελωνείο, για οποιοδήποτε λόγο, και αποδειχθεί ότι η αξία του είναι μέσα στην ατέλεια (22€), χρεώνεται αυτό το τέλος, αλλά είτε έχει εκδοθεί εγκύκλιος που δεν την γνωρίζουμε είτε έχει δοθεί προφορική εντολή είτε ... το τέλος δεν εισπράττεται από τους υπαλλήλους και αν ο παραλήπτης γνωρίζει, απαιτεί να μην το πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί επανειλημμένως και ονομάζεται "τέλος παρουσίασης" των ΕΛΤΑ.

Η αιτιολογία είναι ότι αν ένα δέμα μπει στο τελωνείο, για οποιοδήποτε λόγο, και αποδειχθεί ότι η αξία του είναι μέσα στην ατέλεια (22€), χρεώνεται αυτό το τέλος, αλλά είτε έχει εκδοθεί εγκύκλιος που δεν την γνωρίζουμε είτε έχει δοθεί προφορική εντολή είτε ... το τέλος δεν εισπράττεται από τους υπαλλήλους και αν ο παραλήπτης γνωρίζει, απαιτεί να μην το πληρώσει.

 

ναι, ωραια, εμενα ομως δεν ηταν 22ε. για την ακριβεια ηταν 100+..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι, ωραια, εμενα ομως δεν ηταν 22ε. για την ακριβεια ηταν 100+..

 

Δεν είπες τι αγόρασες και από που.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλος με δέμα που το tracking το δείχνει να έχει φτάσει Ελλάδα απο τις 7/9ου και έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση ?

Πρόκειται για δεματάκι από Aliexpress με απλό registered post μικρής αξίας (<14€) με αντιστάσεις ηλεκτρ. τσιγάρου...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλος με δέμα που το tracking το δείχνει να έχει φτάσει Ελλάδα απο τις 7/9ου και έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση ?

Πρόκειται για δεματάκι από Aliexpress με απλό registered post μικρής αξίας (<14€) με αντιστάσεις ηλεκτρ. τσιγάρου...

Ναι εμενα! μην αγχωνεσαι.. απο 29/8 ειδα κινηση σημερα σε καποιες παραγγελειες..

 

Δεν είπες τι αγόρασες και από που.

 

ειναι ηλεκτρονικο ειδος, απο gearbest. δεν θα ηθελα να αναφερω περισσοτερες λεπτομερειες, απλα μου εκανε εντυπωση για πιο λογο ενω ηταν να πληρωσω το 3ευρω το γλυτωσα και που παει αυτο το 3ευρω. και αφου μπηκε τελωνειο γιατι χρεωθηκε μονο 3ευρω και οχι 45 οσο θα επρεπε. τεσπα, μαλλον οτι να ναι ειναι. οπως ξυπνισουν οι τελωνειακοι! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι ηλεκτρονικο ειδος, απο gearbest. δεν θα ηθελα να αναφερω περισσοτερες λεπτομερειες, απλα μου εκανε εντυπωση για πιο λογο ενω ηταν να πληρωσω το 3ευρω το γλυτωσα και που παει αυτο το 3ευρω. και αφου μπηκε τελωνειο γιατι χρεωθηκε μονο 3ευρω και οχι 45 οσο θα επρεπε. τεσπα, μαλλον οτι να ναι ειναι. οπως ξυπνισουν οι τελωνειακοι! :)

 

Η περίπτωσή σου είναι από τις λίγες εξαιρέσεις που, συνήθως, λέμε ότι ... επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Το δέμα, μάλλον, χαρακτηρίστηκε "ελεύθερο" και ίσως είχε το πράσινο αυτοκόλλητο το οποίο προκάλεσε την χρέωση των 3€, τα οποία, φυσικά, δεν πλήρωσες, όχι γιατί ο ταμίας δεν είχε ρέστα αλλά γιατί φαίνεται ότι έχει δοθεί εντολή στους υπαλλήλους να μην το εισπράττουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα! μην αγχωνεσαι.. απο 29/8 ειδα κινηση σημερα σε καποιες παραγγελειες..

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. ήμουν σίγουρος ότι και άλλοι είναι σε παρόμοια κατάσταση με μένα.

Και όχι, δεν αγχώνομαι... άλλωστε τόσα χρόνια ασχολίας με αγορές από Κίνα κ.λ με έχουν διδάξει υπομονή και καρτερικότητα :D

 

Θα ενημερώσω όταν δω εξέλιξη...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου είναι από τις λίγες εξαιρέσεις που, συνήθως, λέμε ότι ... επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Το δέμα, μάλλον, χαρακτηρίστηκε "ελεύθερο" και ίσως είχε το πράσινο αυτοκόλλητο το οποίο προκάλεσε την χρέωση των 3€, τα οποία, φυσικά, δεν πλήρωσες, όχι γιατί ο ταμίας δεν είχε ρέστα αλλά γιατί φαίνεται ότι έχει δοθεί εντολή στους υπαλλήλους να μην το εισπράττουν.

 

Καταλαβα, σε ευχαριστω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Maze alpha αγορασμενο απο τον αδερφο μου απο gearbest 140 ευρω + την dhl ,με express απο dhl ,περασε τελωνειο,παρα τις αμφιβολιες μου που διαβαζωντας εδω απο νοεμβριο ελενχονται τα παντα ειδικα απο dhl ,επεμενε να την κανει την αγορα .

 

https://m.imgur.com/a/vL6tl

Link to comment
Share on other sites

Έστειλες δέμα για αναδασμολόγηση και έχεις απάντηση? Πρέπει να είσαι ο πρώτος που το λέει αυτό.

Περιμένουμε την εμπειρία σου... ;)

Εννοείται... έχει φτάσει από της 29-9 στο τελωνείο και κάθεται προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Maze alpha αγορασμενο απο τον αδερφο μου απο gearbest 140 ευρω + την dhl ,με express απο dhl ,περασε τελωνειο,παρα τις αμφιβολιες μου που διαβαζωντας εδω απο νοεμβριο ελενχονται τα παντα ειδικα απο dhl ,επεμενε να την κανει την αγορα .

 

https://m.imgur.com/a/vL6tl

Φιλε το ειπαμε 1000φορες....με dhl την @@@σες.....:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Maze alpha αγορασμενο απο τον αδερφο μου απο gearbest 140 ευρω + την dhl ,με express απο dhl ,περασε τελωνειο,παρα τις αμφιβολιες μου που διαβαζωντας εδω απο νοεμβριο ελενχονται τα παντα ειδικα απο dhl ,επεμενε να την κανει την αγορα .

 

https://m.imgur.com/a/vL6tl

 

Από τη στιγμή που οποιοσδήποτε επιλέγει αποστολή με courier (όχι μόνο με την DHL), από τρίτη χώρα, είναι γνωστό ότι το δέμα θα σταματήσει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στο τελωνείο και τα έξοδα εκτελωνισμού θα είναι πολύ περισσότερα από τα αντίστοιχα με ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...