Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντα θελω να κανω μεγαλες παραγγελιες αλλα παντα κολλαω γτ δεν τα εμπιστευομαι καθολου!

 

Καπου στην μεση ειναι η σκεφεις σου φιλε.

Διαλεγεις αξιποποιστο,κατα το δυνατον καταστημα και βουρ......και οχι πολλα χρηματα,κανονος αυτο.

Εναλλακτικα η απο Ελλαδα,amazon κτλ.

Αλλα για εσενα θα ελεγα να πας στα σιγουρα μονοπατια...:)

Καλη τυχη λοιπον.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω κάτι ακουστικά ψείρες τα οποία βγαίνουν 24€.το κακό είναι ότι έχουν μεγάλο κουτί.ο πωλητής λέει ότι θα το δηλώσει μικρότερη τιμή.να το ρισκάρω;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω κάτι ακουστικά ψείρες τα οποία βγαίνουν 24€.το κακό είναι ότι έχουν μεγάλο κουτί.ο πωλητής λέει ότι θα το δηλώσει μικρότερη τιμή.να το ρισκάρω;

 

 

Οι δηλωμένες αξίες από κινέζους πωλητές δεν λαμβάνονται υπόψη από τους τελωνειακούς.

Μόνο στην τύχη σου θα βασίζεσαι, για να μην σταματήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά ταχυδρομεία φυσικά και εδώ και χρόνια.

Τι άλλο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ε όχι.Μπορεί να έχουν προβλήματα τα ΕΛΤΑ,αλλά εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με αυτά.Μια χαρά με εξυπηρετούν όλα αυτά τα πολλά πολλά χρόνια που αγοράζω από το εξωτερικό.Περίπου είκοσι δηλαδή.

Μία μόνον φορά,πέρυσι, είχα κάποιο θέμα,αλλά δεν γνωρίζω το φταίχτη.Εστειλα δηλαδή τρία βιβλία στη ΝΥ,και έφτασε μόνον το ένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να πάρω κάτι ακουστικά ψείρες τα οποία βγαίνουν 24€.το κακό είναι ότι έχουν μεγάλο κουτί.ο πωλητής λέει ότι θα το δηλώσει μικρότερη τιμή.να το ρισκάρω;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι μάρκα είναι, και από πού θα το πάρεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μυρίζομαι απάτη.Έκανα μια παραγγελία από amazon.co.uk, δεξιά έλεγε fulfilled by amazon αλλά sold είχε τον κατασκευαστή.Το tracking αρχικά έλεγε ότι ξεκίνησε από New Jersey, Αμερική δηλαδή.Μέχρι να φτάσει και να μπει τελωνείο άλλαξε και έλεγε πλέον ότι στάλθηκε από UK.Στο support μου τα μασάνε και αποφεύγουν να απαντήσουν αλλά ο πρώτος μου είπε ότι στάλθηκε από UK.Ο δεύτερος αποφεύγει συστηματικά να απαντήσει.

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται;Μου την έχει σπάσει και σκέφτομαι να μη το παραλάβω.Θα έχω επιστροφή χρημάτων από το amazon;

 

Edit:Όπως το περίμενα από το τελωνείο μου επιβεβαιώνουν ότι ήρθε από Αμερική μέσω Γερμανίας.

Edited by stefanosstef
Link to comment
Share on other sites

Μυρίζομαι απάτη.Έκανα μια παραγγελία από amazon.co.uk, δεξιά έλεγε fulfilled by amazon αλλά sold είχε τον κατασκευαστή.Το tracking αρχικά έλεγε ότι ξεκίνησε από New Jersey, Αμερική δηλαδή.Μέχρι να φτάσει και να μπει τελωνείο άλλαξε και έλεγε πλέον ότι στάλθηκε από UK.Στο support μου τα μασάνε και αποφεύγουν να απαντήσουν αλλά ο πρώτος μου είπε ότι στάλθηκε από UK.Ο δεύτερος αποφεύγει συστηματικά να απαντήσει.

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται;Μου την έχει σπάσει και σκέφτομαι να μη το παραλάβω.Θα έχω επιστροφή χρημάτων από το amazon;

 

Edit:Όπως το περίμενα από το τελωνείο μου επιβεβαιώνουν ότι ήρθε από Αμερική μέσω Γερμανίας.

 

Αν έβαζες και ένα link από αυτό που αγόρασες, ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Αν έχεις αγοράσει, πράγματι από Αμερική, πρέπει να είχες προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού (import fees), αλλά αυτό θα διαπιστωθεί από το kink.

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες και ένα link από αυτό που αγόρασες, ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Αν έχεις αγοράσει, πράγματι από Αμερική, πρέπει να είχες προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού (import fees), αλλά αυτό θα διαπιστωθεί από το kink.

 

Αυτό είναι:

 

https://www.amazon.co.uk/Potensic-Induction-Gravity-Altitude-Headless/dp/B07BWQ5GJ2/ref=sr_1_1_sspa?keywords=potensic+a20w&qid=1572605023&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEySVZBNjBKSklXWVVQJmVuY3J5cHRlZElkPUEwMjYwMzQzRTRWWFVKRTZDR1FaJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTAxMTY2MDUxTVI2N1pWRDZONDhYJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

 

Στην παραγγελία δε βλέπω fees, βλέπω μόνο το προϊόν και τα έξοδα αποστολής.

 

EDIT: Άκυρο παιδιά, λάθος δικό μου.Το τελωνείο αφορά άλλη παραγγελία που είχε καθυστερήσει και έτυχε να έρθει ίδια μέρα με αυτή του amazon.Αυτό με το New Jersey στο tracking όντως είχε συμβεί γιαυτό πήγε εκεί το μυαλό μου.

Edited by stefanosstef
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παραγγέλνεις από το εγγλέζικο αμαζόν, γερμανικό κλπ ευρωπαϊκά, είσαι καλυμμένος από τελωνεία..
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παραγγέλνεις από το εγγλέζικο αμαζόν, γερμανικό κλπ ευρωπαϊκά, είσαι καλυμμένος από τελωνεία..
Τίποτα δεν είναι καλυμμένος.

Υπάρχουν και κινέζοι που στέλνουν μέσω των σελίδων που ανέφερες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι καλυμμένος.

Υπάρχουν και κινέζοι που στέλνουν μέσω των σελίδων που ανέφερες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Οταν η παραγγελία φευγει απο Ευρωπη προφανως και δεν εχει θεμα.

Δεν τιθεται θεμα σε αυτο.

Εκανα την αλφα αγορα απο Γερμανικο αμαζον και κινδυνεύω να περασω τελωνειο?

Αυτο γραφεις?

Γιατι κατι τετοιο προφανως και δεν ισχύει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οταν η παραγγελία φευγει απο Ευρωπη προφανως και δεν εχει θεμα.

 

Δεν τιθεται θεμα σε αυτο.

 

Εκανα την αλφα αγορα απο Γερμανικο αμαζον και κινδυνεύω να περασω τελωνειο?

 

Αυτο γραφεις?

 

Γιατι κατι τετοιο προφανως και δεν ισχύει.

Ελληνικά γράφω.

Στο Αμαζον (είτε αγγλικό, γερμανικό κλπ) πουλάνε και κινέζοι. Αυτό συνεπάγεται έξτρα Ρίσκο αν δεν τσεκάρεις από που γίνεται η αποστολή των προϊόντων τους και τύχει να στέλνουν πράγματα από Κίνα.

Προφανώς αν στέλνουν από Ευρωπαϊκές αποθήκες δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα τελωνείου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά γράφω.

Στο Αμαζον (είτε αγγλικό, γερμανικό κλπ) πουλάνε και κινέζοι. Αυτό συνεπάγεται έξτρα Ρίσκο αν δεν τσεκάρεις από που γίνεται η αποστολή των προϊόντων τους και τύχει να στέλνουν πράγματα από Κίνα.

Προφανώς αν στέλνουν από Ευρωπαϊκές αποθήκες δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα τελωνείου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Επαναλαμβανομαστε άσκοπα νομιζω.:rolleyes:

Πριν ολοκληρώσεις την αγορά βλέπεις από που αγοράζεις και από που φεύγει.

Είναι εξαιρετικά χαζό να αγοράσεις από de πχ,και να μην δεις ότι σου στέλνουν από Κίνα-Πακιστανια κτλ ,γεγονος αυτο.:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να παραθέσω λίγο την σημερινή μου περίπτωση. Αγόρασα ρούχα αξίας γύρω 120€ από σελίδα αμερικανικής εταιρείας.. Χωρίς προηγουμένως να έχω εμπειρία από online αγορές εξωτερικού. Το πακέτο όπως το έβλεπα στο tracking ξεκίνησε από Ολλανδία, συνέχισε Βέλγιο και σήμερα με dhl έφτασε στα χέρια μου. Η αγορά είχε γίνει Κυριακή αργά το βράδυ.. Στο μεταξύ έφαγα σκάλωμα με τελωνεία κτλ διαβάζοντας πως ότι είναι εκτός ΕΕ με κόστος πάνω από 22€ περνάει τελωνείο και πληρώνεις!!

Τέλος καλό αλλά για το μέλλον σκέφτομαι.. Στάθηκα τυχερός; Ήταν από ευρωπαϊκή αποθήκη και τους «ξεγέλασε» ; Τελικά τι ισχύει ξέρει κανείς;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω λίγο την σημερινή μου περίπτωση. Αγόρασα ρούχα αξίας γύρω 120€ από σελίδα αμερικανικής εταιρείας.. Χωρίς προηγουμένως να έχω εμπειρία από online αγορές εξωτερικού. Το πακέτο όπως το έβλεπα στο tracking ξεκίνησε από Ολλανδία, συνέχισε Βέλγιο και σήμερα με dhl έφτασε στα χέρια μου. Η αγορά είχε γίνει Κυριακή αργά το βράδυ.. Στο μεταξύ έφαγα σκάλωμα με τελωνεία κτλ διαβάζοντας πως ότι είναι εκτός ΕΕ με κόστος πάνω από 22€ περνάει τελωνείο και πληρώνεις!!

Τέλος καλό αλλά για το μέλλον σκέφτομαι.. Στάθηκα τυχερός; Ήταν από ευρωπαϊκή αποθήκη και τους «ξεγέλασε» ; Τελικά τι ισχύει ξέρει κανείς;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Δεν ξεγελάει κανέναν.Ολες οι μεγάλες εταιριες κινεζικες αμερικανικες εχουν και εδρες εντος ΕΕ και αποθήκες για την ευρωπαική αγορα.Οι ενδοκοινοτικες συναλλαγες φυσικά και δεν εχουν τελωνειακα βάρη.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ιστορία τρέλας κινέζικης αγοράς από το Banggood.. Για να ξέρετε τι θα αντιμετωπίσετε κάποια στιγμή..

Αγοράζω μια φορητή οθόνη touch για το λαπτοπ από το banggood. Βάζω priority και φτάνει κανονικά αλλά χαλασμένη..

Μου λεει ο κινέζος του banggood να την επιστρεψω . Οκ λέω και τη στέλνω πίσω με Ελτά (και γράφω πάνω return defective product κλπ) όπως μου έγραψε στις οδηγίες.

Το πακέτο φτάνει Κίνα πολύ γρήγορα και κολλάει στο τελωνείο τους κανένα μήνα. Κάποια στιγμή ξεκολλάει..αλλά το βλέπω ότι αρχίζει να παίρνει το δρόμο της επιστροφής για Ελλάδα και πάλι. Ο κινέζος τελώνας προφανώς ζήτησε εκτελωνιστικά από τον banggood Και αυτός δε δεχτηκε άρα το πακέτο γυρνάει προς εμένα.

Φυσικά δε τελειώνεοι εδώ η ιστορία. Μετά από καμιά δεκαριά μέρες το ίδιο πακέτο σταματά στο export τελωνειο των κινέζων για "security reasons". Το προιον έχει μπαταρία άρα μπορώ να φανταστώ γιατί κολλησε.

Συνοπτικά μου ζήτησε να επιστρέψω το προιον .. το έκανα και αυτό κόλλησε στο τελωνείο τους. Μετά επέστρεφε στην Ελλάδα και κόλλησε και πάλι στο τελωνείο τους.. Άρα το πακέτο εγκλωβίστηκε στην Κίνα.

Ο Banggood το παίζει κινέζος τις τελευταιες βδομάδες..έχω ανταλλάξει πάνω από 40 μυνήματα.. και ακόμα refund δεν έχω πάρει.

Ο εξυπνάκιας- banggood τελευταία μου είπε να κλείσω το paypal case και μετά θα κάνει refund (40 ευρώ ήταν τα επιστροφικά που είπε ότι θα καλύψει και 190 δολλάρια το προιον).. Εννοείτε είπα όχι και μάλλον πάω για escalate στο paypal και ο θεός βοηθός. Γενικά είναι μη μπλέξεις.. Και θα έλεγα από banggood μακρυά για μεγάλες σχετικά αγορές...

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

Καλά έμπλεξες με το banggood. 2η και τελευταία φορά που μου έκατσε και εμένα τάπα το banggood και δεν ξαναπαραγγελνω ούτε οδοντογλυφιδες από αυτούς. Το PayPal έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν νομίζω να σου γυρίσει τίποτα πίσω αφού το πακέτο δεν έχει φτάσει κάπου αντίθετα έχει κολλήσει στο πέρα δώθε. Επίσης αν σου επιστρέψουν το κύριο πόσο να είσαι τυχερός και να κάνεις το σταυρό σου αντίθετα με τα μεταφορικά που πλήρωσες για να το στείλεις εκεί το PayPal δεν μπορεί να σε καλύψει οπότε είναι στην ευχέρεια του μαγαζιού αν θα στα γυρίσει (κλαψτα από τώρα) Αντε βγάλε ακτή τώρα. Ιστορίες για αγρίους που θέλουν γερό στομάχι. Και μου αρέσει που πολλοί προμοταρουν το banggood για καλό κατάστημα και άμα σου κάτσει η στραβή φίλε δεν πείρες με affiliate δεν μπορώ να σε βοηθήσω...
Link to comment
Share on other sites

καλά υποτίθεται ότι δεχόμαστε οποιαδήποτε στραβή όταν παίρνουμε κάτι από την κίνα

 

εγώ συνειδητά αν κάτι πάρω και χαλάσει απλα το πετάω δεν ασχολούμαι για αυτό ακριβός τον λόγο νευρά θα χαλάσω απλά και τπτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια μην σου τύχει... Αλλά 3 φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω με το support τους μετά από ανταλλαγή αρκετών μέιλ και σε συνδιασμό claim στο PayPal μου έκαναν επιστροφή χρημάτων, ήταν κάτω από 100 ευρώ τα ποσά.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο το paypal διαφημίζει ότι καλύπτει τα μεταφορικά για επιστροφές (μέχρι κάποιο ποσό που δε θυμάμαι), οπότε μπορεί να υπάρχει ελπίδα (και) γι' αυτά.

Οπωσδήποτε όμως dispute για το ποσό - και μην τους ακούσεις και το κλείσεις.

 

Αυτό που ξεχωρίζει 'καλά' από 'κακά' μαγαζιά είναι η μεταπωλητική υποστήριξη σε περίπτωση στραβής (το να αγοράσεις ένα προϊόν, να το πληρώσεις και να στο στείλουν είναι κάτι που το κάνουν όλοι), και το banggood είχε κερδίσει την καλή του φήμη σε αυτόν ακριβώς τον τομέα.

Τον τελευταίο καιρό όμως, με αυτά που διαβάζω εδώ, αλλά και με στραβές που έκαναν σε κάποιους φίλους μου που παρήγγειλαν τελευταία, φαίνεται πως έχει χαλάσει αρκετά και θέλει -κι αυτό- προσοχή.

 

Οι αγορές από Κίνα έχουν πάντα φυσικά το ρίσκο τους, αλλά αυτό που με έχει εκπλήξει αρκετές φορές τα τελευταία 1-2 χρόνια είναι ότι πράγματα που παρήγγειλα από Κίνα και τα περίμενα καιρό, και ανησυχούσα για παράδοση κλπ, τα βρήκα τελικά... σε καλύτερες τιμές στην Ελλάδα (οκ, σε μαγαζιά-τρύπες, όχι σε τίποτα μεγάλες αλυσίδες!), που σημαίνει ότι ίσως πρέπει να αρχίσουμε να εξετάζουμε και αυτήν την περίπτωση, πριν πατήσουμε το... "add to cart" στον Κινέζο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ζητανε παντα αποδειξη/paypal απο το τελωνειο οταν ειναι να κανουν χρεωση ? , Ειχα ενα δεμα μικρο απο Ali 30 ευρω, ελεγε μεχρι χθες awaiting custom clearance και σημερα βλεπω οτι εφυγε για κεντρο διανομης Ολα τα registered που ειχα παραγγειλει στο παρελθον λεγανε awaiting custom clearance..αλλα ποτε δεν μου ζητηθηκε αποδειξη και ολα τελικα περασαν ως ελευθερα....την γλιτωσα παλι ? Στα υπολοιπα παντως δεν με ενοιαζε και τοσο πολυ γιατι ηταν κατω απο 22 ευρω αρα και να μου ζητσουσαν...κλαιν μαιν. Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν κόλλησε στο τελωνείο για μέρες, δεν έχεις χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

παιδεύομαι εδώ και πολλές ημέρες και διαβάζω μπας και βγάλω άκρη για το τί θα πληρώσω αν κάνω μία παραγγελία 10 βιβλίων από το ιαπωνικό amazon.. τα βιβλία που θέλω δεν τα βρίσκω στο γερμανικό ή αγγλικό amazon και 2 τίτλους που βρήκα ήταν 3 φορές επάνω η τιμή.

 

τώρα.. η παραγγελία μου, συμπεριλαμβανομένων εξόδων μεταφοράς, θα είναι κάτω από 150 ευρώ. όταν φτάνω στο σημείο να βάλω την παραγγελία μου λέει πως το δέμα μου θα έρθει με amazon global.

μίλησα με μία τύπισσα στο τελωνείο βόλου και μου είπε πως φτάνοντας το δέμα στο τελωνείο θα μου ζητηθεί να πληρώσω το 6% που είναι το ΦΠΑ στα βιβλία και ότι κόστος εκτελωνισμού προκύψει.

 

διαβάζω για τις τεράστιες διαφορές στα ποσά εκτελωνισμού, ανάλογα με το αν το δέμα έρχεται εκτός εε με ιδιωτικό κούριερ ή αν έρχεται με το δημόσιο ταχυδρομείο της χώρας (που συνεπάγεται εκτελωνισμό στην ελλάδα από τα ελτα).

 

έγραψα στο amazon japan, στην επικοινωνία, και τους ρώτησα αν μπορώ εγώ να επιλέξω εταιρεία μεταφοράς του δέματος μου ή αν ξέρουν να μου πουν με ποια εταιρεία διανομής θα έρθει το δέμα μου.

μου είπαν πως ούτε εγώ μπορώ να επιλέξω, ούτε εκείνοι μπορούν να μου πουν με τί θα το στείλουν.

 

είχε κανένας ανάλογη εμπειρία με αγορά βιβλίων από το ιαπωνικό amazon και με ποια εταιρεία στάλθηκε τελικά το δέμα τους?

 

είναι λίγο τρέλα η όλη φάση, αν έχει κάποιος/-α να συνεισφέρει στις πληροφορίες, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...