Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, μια ερώτηση παρακαλώ, αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία! Δέμα που προορίζεται για Πελοπόννησο φαίνεται να πηγαίνει στο Κ.Δ Λάρισας. Μπορώ να ειδοποιήσω για το λάθος τα ΕΛΤΑ ή περιμένω να πάει Λάρισα και όταν δουν το σφάλμα τους να το επαναπροωθήσουν?

 

Καλημέρα, επανέρχομαι με το θέμα. Τελικά από Λάρισα το δέμα γύρισε και παρέλαβα με μόλις μια ημέρα καθυστέρηση. Το δέμα περιελάμβανε μια Action Camera από Gearbest με Priority Direct Mail και δεν είχα θέμα με τελωνείο κλπ. Στην ετικέτα δεν υπήρχε καμμια αναφορά σε Κίνα παρά μόνο μια διεύθυνση επιστροφής στην Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επανέρχομαι με το θέμα. Τελικά από Λάρισα το δέμα γύρισε και παρέλαβα με μόλις μια ημέρα καθυστέρηση. Το δέμα περιελάμβανε μια Action Camera από Gearbest με Priority Direct Mail και δεν είχα θέμα με τελωνείο κλπ. Στην ετικέτα δεν υπήρχε καμμια αναφορά σε Κίνα παρά μόνο μια διεύθυνση επιστροφής στην Ολλανδία.

Μιας και το ανέφερες, είδες και τις 2 πλευρές του πακέτου για τυχόν αναφορές σε Κίνα;

Εμένα αρκετά από τα όσα έχω παραλάβει έχουν (σε κάποια μεριά, ή... γωνιά) αναφορά σε Κίνα - αλλά δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα με τελωνείο. Δες π.χ. τι έγραφα πρόσφατα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επανέρχομαι με το θέμα. Τελικά από Λάρισα το δέμα γύρισε και παρέλαβα με μόλις μια ημέρα καθυστέρηση. Το δέμα περιελάμβανε μια Action Camera από Gearbest με Priority Direct Mail και δεν είχα θέμα με τελωνείο κλπ. Στην ετικέτα δεν υπήρχε καμμια αναφορά σε Κίνα παρά μόνο μια διεύθυνση επιστροφής στην Ολλανδία.

Δεν ήξερα ότι έχει και το Gear Best priority.Ενδιαφέρον...:)

Edit.

Εκανα μια δοκιμή με κάποιο είδος των 160€ και ζητάει 33€ για μεταφορικά με priority.Πάρα πολλά σε σχέση με τον BG,του οποίου οι χρεώσεις είναι συνήθως πολύ κάτω από 10€.Με αυτή τη χρέωση δε γλυτώνεις πολλά.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες, είδες και τις 2 πλευρές του πακέτου για τυχόν αναφορές σε Κίνα;

Εμένα αρκετά από τα όσα έχω παραλάβει έχουν (σε κάποια μεριά, ή... γωνιά) αναφορά σε Κίνα - αλλά δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα με τελωνείο. Δες π.χ. τι έγραφα πρόσφατα εδώ.

 

Το καρτελάκι που είχε επάνω είναι εντελώς διαφορετικό. Και η επιβάρυνση του Priority ήταν 3,20 για παραγγελία των 39,80 ευρώ. Ορίστε και φωτό του φακέλου. Στην αρχή ήμουν κι εγώ επιφυλακτικός διότι με την ίδια μέθοδο, τον Φεβρουάριο είχα πληρώσει τελωνείο, το οποίο τελικά μου επεστράφη διότι έτρεχε μια προσφορά εκείνη την περίοδο, αλλά αυτό τώρα ήρθε απροβλημάτιστα, μάλλον επειδή δεν αναφέρεται πουθενά η Κινα σαν χώρα αποστολής.

 

https://ibb.co/fjW7fU

https://ibb.co/dmcr79

https://ibb.co/hKtdLU

Edited by STOLIS
Link to comment
Share on other sites

ενταξει το περασα και μαλιστα χωρις κοστος...ολα οκ...

οσο αναφορα το αν ειναι μαιμουδια το τηλεφωνο εχω ενα s6 plus clone που ειναι ιδιο ακριβως με κανονικο και κανω την δουλεια μου αριστα 3 στα 4 χρονια τωρα με ιντερνετ με απο ολα...αρκει να ξερεις που θα αγορασεις και να το ψαξεις λιγο...τωρα αν θελει καποιος ας σκασει 900αρια φιλοι μου δικαιωμα του

επισης το συγκεκριμενο ειναι δευτερο τηλ εχω και κανονικη συσκευη μαρκας..

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι έχει και το Gear Best priority.Ενδιαφέρον...:)

Edit.

Εκανα μια δοκιμή με κάποιο είδος των 160€ και ζητάει 33€ για μεταφορικά με priority.Πάρα πολλά σε σχέση με τον BG,του οποίου οι χρεώσεις είναι συνήθως πολύ κάτω από 10€.Με αυτή τη χρέωση δε γλυτώνεις πολλά.

Αυτοί φαίνεται να πειραματίζονται με διάφορες μεθόδους αποστολής, ή... διάφορα ονόματα. :p

Απ' ό,τι έχω δει πάντως, το κόστος για τέτοιες μεθόδους είναι μεν συνήθως τσιμπημένο, δείχνει να μεταβάλλεται όμως ανάλογα με το προϊόν (με άγνωστα σε μας κριτήρια). Οπότε θα έλεγα μην... εγκαταλείπεις.

Το καρτελάκι που είχε επάνω είναι εντελώς διαφορετικό. Και η επιβάρυνση του Priority ήταν 3,20 για παραγγελία των 39,80 ευρώ. Ορίστε και φωτό του φακέλου. Στην αρχή ήμουν κι εγώ επιφυλακτικός διότι με την ίδια μέθοδο, τον Φεβρουάριο είχα πληρώσει τελωνείο, το οποίο τελικά μου επεστράφη διότι έτρεχε μια προσφορά εκείνη την περίοδο, αλλά αυτό τώρα ήρθε απροβλημάτιστα, μάλλον επειδή δεν αναφέρεται πουθενά η Κινα σαν χώρα αποστολής.

Thanks για την ενημέρωση! Τελικά φαίνεται να υπάρχουν διάφορες... παραλλαγές των μεθόδων αποστολής. Το καλό για μας είναι ότι μέχρι στιγμής τουλάχιστον, φαίνεται να δουλεύουν! :)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το περασα και μαλιστα χωρις κοστος...ολα οκ...

οσο αναφορα το αν ειναι μαιμουδια το τηλεφωνο εχω ενα s6 plus clone που ειναι ιδιο ακριβως με κανονικο και κανω την δουλεια μου αριστα 3 στα 4 χρονια τωρα με ιντερνετ με απο ολα...αρκει να ξερεις που θα αγορασεις και να το ψαξεις λιγο...τωρα αν θελει καποιος ας σκασει 900αρια φιλοι μου δικαιωμα του

επισης το συγκεκριμενο ειναι δευτερο τηλ εχω και κανονικη συσκευη μαρκας..

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!!!

Eμα...πεστο ότι είναι κινητό για την καφετέρια!:p

Καλη συνεχεια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το περασα και μαλιστα χωρις κοστος...ολα οκ...

οσο αναφορα το αν ειναι μαιμουδια το τηλεφωνο εχω ενα s6 plus clone που ειναι ιδιο ακριβως με κανονικο και κανω την δουλεια μου αριστα 3 στα 4 χρονια τωρα με ιντερνετ με απο ολα...αρκει να ξερεις που θα αγορασεις και να το ψαξεις λιγο...τωρα αν θελει καποιος ας σκασει 900αρια φιλοι μου δικαιωμα του

επισης το συγκεκριμενο ειναι δευτερο τηλ εχω και κανονικη συσκευη μαρκας..

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!!!

 

Πως το πέρασες χωρίς κόστος; Δεν σου ζήτησαν αποδείξεις κτλ;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πως το πέρασες χωρίς κόστος; Δεν σου ζήτησαν αποδείξεις κτλ;;;:confused:

εστειλα μια αποδειξη αγορας απο το καταστημα οπως μου την στειλανε και μετα απο 2 ωρες μου εστειλαν εμαιλ οτι ολοκληρωθηκε η αποστολη των στοιχειων και το αντικειμενο θ αποδεσμευτει συντομως για το καταστημα της περιοχης σας...

Edited by panosz7
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία απο aliexpress για αγορά 95€ τι ((έκπληξη)) να περίμενω ..

θα περάσει τελωνείο; και αν περάσει

μπορω να το γλιτώσω με αλλη μέθοδο αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

εστειλα μια αποδειξη αγορας απο το καταστημα 24,5 ευρω για ενα mp4 car player ταχα μου οπως μου την στειλανε και μετα απο 2 ωρες μου εστειλαν εμαιλ οτι ολοκληρωθηκε η αποστολη των στοιχειων και το αντικειμενο θ αποδεσμευτει συντομως για το καταστημα της περιοχης σας...

 

Κατι δεν παει καλα σ'αυτο που λες γιατι στα 24,5 ευρω δεν υπαρχει ατελεια και θα σε χρεωνανε 15 + φπα.

Αν δεν κανω σοβαρο λαθος η ατελεια ειναι στα 22.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα σ'αυτο που λες γιατι στα 24,5 ευρω δεν υπαρχει ατελεια και θα σε χρεωνανε 15 + φπα.

Αν δεν κανω σοβαρο λαθος η ατελεια ειναι στα 22.

ειπα καπου οτι δεν θα πληρωσω φιλε μου???αλλο ομως τα 200 ευρω η τα 300 κι αλλο τα 24 ευρω..σε φπα εννοω που θα επρεπε να πληρωσω...

Link to comment
Share on other sites

εστειλα μια αποδειξη αγορας απο το καταστημα 24,5 ευρω για ενα mp4 car player ταχα μου οπως μου την στειλανε και μετα απο 2 ωρες μου εστειλαν εμαιλ οτι ολοκληρωθηκε η αποστολη των στοιχειων και το αντικειμενο θ αποδεσμευτει συντομως για το καταστημα της περιοχης σας...
Δηλαδή τους εξαπάτησες και το αναφέρεις και δημόσια. Εις ανώτερα...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ειπα καπου οτι δεν θα πληρωσω φιλε μου???αλλο ομως τα 200 ευρω η τα 300 κι αλλο τα 24 ευρω..σε φπα εννοω που θα επρεπε να πληρωσω...

 

Χωρις κοστος εγραψες οποτε ναι ειπες οτι δε θα πληρωσεις γι'αυτο και ρωτησα.

Μου φαινεται παντως πολυ κουλο να μην ελεγξανε τον αριθμο παραγγελιας που αν δεν κανω λαθος αναγραφεται ξεκαθαρα σε καθε παραγγελια και σε καθε αποδειξη και να μην τους αντιπαραβαλλανε .

Link to comment
Share on other sites

Χωρις κοστος εγραψες οποτε ναι ειπες οτι δε θα πληρωσεις γι'αυτο και ρωτησα.

Μου φαινεται παντως πολυ κουλο να μην ελεγξανε τον αριθμο παραγγελιας που αν δεν κανω λαθος αναγραφεται ξεκαθαρα σε καθε παραγγελια και σε καθε αποδειξη και να μην τους αντιπαραβαλλανε .

Γιατί κάθεστε και συζητάτε με έναν πλαστογράφο απατεώνα.

Νομίζω ότι κάθε σχόλιο που περιγράφει μη νόμιμες ενέργειες θα πρέπει να διαγράφεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθεστε και συζητάτε με έναν πλαστογράφο απατεώνα.

Νομίζω ότι κάθε σχόλιο που περιγράφει μη νόμιμες ενέργειες θα πρέπει να διαγράφεται.

Ρε φιλε ελεος αν θες απατεωνες τραβα να τα βαλεις με κανα μεγαλολαμογιο βρηκες το παιδακι να βγαλεις τα απωθημενα σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε ελεος αν θες απατεωνες τραβα να τα βαλεις με κανα μεγαλολαμογιο βρηκες το παιδακι να βγαλεις τα απωθημενα σου :lol:

 

Εσύ από που κατάλαβες ότι είναι "παιδάκι";

Link to comment
Share on other sites

Εσύ από που κατάλαβες ότι είναι "παιδάκι";

 

Και γεροντακι να ειναι το ιδιο μου κανει :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, help. Μια θήκη που ειχα πάρει από Ali πέρασε τελωνείο και μου ζητάνε απόδειξη αγοράς να στείλω σε mail. Που να την βρω την απόδειξη στο Alixpress?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, help. Μια θήκη που ειχα πάρει από Ali πέρασε τελωνείο και μου ζητάνε απόδειξη αγοράς να στείλω σε mail. Που να την βρω την απόδειξη στο Alixpress?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

όταν είχες κάνει την αγορά σου είχαν στείλει απόδειξη στο email σου. επίσης μπορείς να μπεις στο account σου στο site του ali και στο account σου έχει την παραγγελία σου.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, help. Μια θήκη που ειχα πάρει από Ali πέρασε τελωνείο και μου ζητάνε απόδειξη αγοράς να στείλω σε mail. Που να την βρω την απόδειξη στο Alixpress?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν εννοούν χάρτινη απόδειξη,αλλά ένα screen shot του μαγαζιού που αναφέρει πόσα λεφτά εισέπραξε και το οποίο θα τους το στείλεις ηλεκτρονικά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα... Ας ελπίσουμε ότι έστειλα το σωστό και ότι για 19€ δεν θα φάω τελωνείο

Δεν εννοούν χάρτινη απόδειξη,αλλά ένα screen shot του μαγαζιού που αναφέρει πόσα λεφτά εισέπραξε και το οποίο θα τους το στείλεις ηλεκτρονικά.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μιας και στα αποδεικτικά των πωλητών δε δίνουν και πολλή βάση (και όχι άδικα, μιας και κάποια εποχή σου έστελναν τηλέφωνο των €500 και έγραφαν πάνω "gift" ή/και αξία... $4.99!), σε περίπτωση που δεν τα δεχθούν, μπορείς να δοκιμάσεις να τους στείλεις και στιγμιότυπο από την κίνηση της πιστωτικής σου κάρτας, με τη συγκεκριμένη πληρωμή (αυτό θα έχει σαφώς μεγαλύτερη αξία γι' αυτούς).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτησω αν πρέπει να περιμένω ή αν πρέπει να πάρω τηλέφωνο γιατι είναι απο 31/8/18, αθηνα και αν γνωρίζεται αν περάσει τελωνείο.καπου αλλού είδα ότι μετά από αυτο γράφει "άφιξη στη χώρα προορισμου"μήπως δεν έφτασε ακομα?

 

31/8/2018, 06:54:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

25/8/2018, 14:30:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

25/8/2018, 00:30:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Σε παραγγελια μου απο banggood με priority και αποστολη 8/9 το tracking number δεν αναγνωριζεται πουθενα.Εχω πάρει πολλα πράγματα απο αυτούς και πρώτη φορά το βλέπω αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...