Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι εσυ σωστα μεν το πηρες 0.01.

αλλα το 99% των πωλητων δηλωνει χμηλότερες τιμες για αποφυγη τελωνειου,και αυτοι δεν το ξερουν πως εσυ σωστα λες πως εδωσες 0.01.....

Αν ζητησουν αποδεικτικο στειλεμονο το paypal

 

Ναι τα εχω φυλαξει ολα αυτα. Εχω email επιβεβαιωσης της παραγγελιας που δειχνει αναλυτικα το αντικειμενο και λεει συνολικο ποσο 5.5 ευρω..

 

Τι πήρες;;;

Ενα τηλεκατευθυνομενο αυτοκινητακι... (ταχυτητα εως 70χλ/ωρα!)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!ξερετε τι θα ισχυει απο το 2019 για αγορες ιντερνετ γενικα?φημολογειτε οτι ακομη κ μισο ευρω να κανει το πραγμα που αγοραζεις θα πληρωνεις αν ειναι μεχρι 2 κιλα 70ευρω κ μετα ανεβαινει αναλογα με το βαρος!οσο κ αν εχω ψαξει στο νετ δεν εχω βρει κατι τετοιο να το επιβεβαιωνει.γνωριζει κανεις να με διαφωτισει??
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!ξερετε τι θα ισχυει απο το 2019 για αγορες ιντερνετ γενικα?φημολογειτε οτι ακομη κ μισο ευρω να κανει το πραγμα που αγοραζεις θα πληρωνεις αν ειναι μεχρι 2 κιλα 70ευρω κ μετα ανεβαινει αναλογα με το βαρος!οσο κ αν εχω ψαξει στο νετ δεν εχω βρει κατι τετοιο να το επιβεβαιωνει.γνωριζει κανεις να με διαφωτισει??

Και ουτε προκειται να βρεις κατι για να σου επιβεβαίωση αυτα που γραφεις.....απλα δεν στέκουν.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . Η κοινή λογική λέει ότι αυτό που διάβασα είναι παράλογο.

Αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε ….το 2019.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω την ιδια αντιδραση ειχα γιατι μου φαινεται εντελως παραλογο αλλα το ατομο που το ειπε ισχυριζοταν οτι ηταν λογια εκτελωνιστη κ οτι οσο κ κουφο κ να ακουγεται θα τεθει σε ισχυ απο την καινουρια χρονια.τι να πω αν συμβει αυτο δεν ξερω με τι τροπο θα μπορει καποιος να αγοραζει εκτος ε.ε.
Link to comment
Share on other sites

ποσο σιγουροι ειστε οτι μπορει να μην ισχυσει κατι τετοιο οταν πλεον βλεπω πως γινονται προσπαθειες για να βγαλουν λεφτα τα τελωνεια κ κατεβασαν στα 20 ευρω το οριο για τα δεματα?δεν ξερω τι να πω..απλα ειπα μηπως υπαρχει καποιος αρμοδιος εδω μεσα που ισως να εχει ακουσει κατι παρομοιο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι απόλυτα σίγουρος.

Το όριο των 22 ευρώ είναι μέτρο της Ε.Ε. ισχύει και στην Ελλάδα που βρίσκεσαι εσύ , αλλά και στην Μάλτα που βρίσκομαι εγώ. και δεν μπορεί να αλλάξει έτσι απλά επειδή στο είπε ο γνωστός σου.

Εξάλλου το ότι δεν μπορείς να διασταυρώσεις την πληροφορία , απλά δείχνει την αναξιοπιστία του .

Οι αλλαγές στην Ε.Ε. συζητούνται μήνες και μερικές φορές χρόνια πριν εφαρμοστούν.

Εξάλου για σκέψου .

τιμολόγηση με το κιλό ;

δηλαδή 10 κομμάτια Iphone που κάνουν δύο κιλά με 70 ευρώ; πετάω από την χαρά μου.

Φορολογία με το κιλό ούτε υπήρξε ποτέ ούτε προβλέπεται.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που το ακουω γιατι κ μενα μου φανηκε πολυ τρελο.δεν το γνωριζα οτι το μετρο αυτο ισχυει σε ολη την ε.ε/ειχα την εντυπωση οτι το ποσο ειναι μεγαλυτερο για τις αλλες ευρωπαικες χωρες.που μπορω να διαβασω σχετικα για ενημερωσεις πανω σε αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας βρήκα αυτό το έγγρφο που λέει ότι κάτι θα αλλάξει στις μικροεισαγωγές

Αλλά δεν κατάλαβα κάτι.

Πιθανόν οι αλλαγές να γίνουν από το 2021

Είδομεν

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-3746_en.htm

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα κ πολλα απο το αρθρο για να ειμαι ειλικρινης..μηπως ισχυει ηδη αυτο για το φπα που προστιθεται πριν κανεις τσεκ αουτ απο πολλα σαιτ;προσφατα αγορασα κατι προιοντα απο αμερικη κ ερχονται με dhl direct νομιζω κ γραφει οτι vat κ customs πληρωμενα.πρωτη φορα κανω τετοια αγορα κ ελπιζω να μη μου ρθει κανενας νταμπλας με τελωνεια.τι ισχυει γι αυτο γνωριζει καποιος;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας βρήκα αυτό το έγγρφο που λέει ότι κάτι θα αλλάξει στις μικροεισαγωγές

Αλλά δεν κατάλαβα κάτι.

Πιθανόν οι αλλαγές να γίνουν από το 2021

Είδομεν

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-3746_en.htm

 

Αυτό το άρθρο περιγράφει τη νέα νομοθεσία που προωθείται στην ΕΕ και αφορά στην αντιμετώπιση του προβλήματος που έχει παρατηρηθεί με τις υποτιμημένες τιμές που αναγράφουν στα δέματα οι κινέζοι πωλητές.

Ήδη έχει συζητηθεί το θέμα στην αρμόδια Επιτροπή και κατέληξαν στη λύση του One Shop Stop με αυτή την ανακοίνωση το 2016.

Το θέμα συζητήθηκε στο Συμβούλιο Υπουργών, το οποίο αποδέχτηκε την εισήγηση και καθόρισε χρονοδιάγραμμα για την εφαρμογή του.

Μετά την απόφαση αυτή των Υπουργών, μελετούν τους τρόπους της πρακτικής εφαρμογής του μέτρου και, φυσικά, αυτό δεν προβλέπεται να ολοκληρωθεί πριν το 2019.

Το συμπέρασμα είναι ότι η ΕΕ προωθεί το θέμα και στον επόμενο χρόνο θα μάθουμε περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα γιατι το συζητατε ακομα αυτο........εαν ειοναι δυνατον.....μοπυ το ειπε ο 5ος κουμπαρος της κουνιαδας της Λιτσας....:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

κ εγω την ιδια αντιδραση ειχα γιατι μου φαινεται εντελως παραλογο αλλα το ατομο που το ειπε ισχυριζοταν οτι ηταν λογια εκτελωνιστη κ οτι οσο κ κουφο κ να ακουγεται θα τεθει σε ισχυ απο την καινουρια χρονια.τι να πω αν συμβει αυτο δεν ξερω με τι τροπο θα μπορει καποιος να αγοραζει εκτος ε.ε.

 

Μάλλον ο εκτελωνιστής ανέφερε την δική του "ταρίφα", μια και το ποσό δεν απέχει πολύ από τα έξοδα που χρεώνουν οι διάφορες μεταφορικές όταν διεκπεραιώνουν οι ίδιες τον εκτελωνισμό. Σε κάθε περίπτωση, όπως έχει τεθεί το θέμα δεν ισχύει και δεν πρόκειται να ισχύσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το "priority direct mail" του Gearbest παραμένει ασφαλής επιλογή για το θέμα μας;

Link to comment
Share on other sites

Με βλεπω να μην το παραλαβω καν αχαχαχχααχ. αξια αντικειμενου 35 ευρο κ 10 μεταφορικα απο usa λαμπες xenon

2018-11-20 16:29

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2018-11-20 12:57

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS PARCEL CENTER)

2018-11-20 10:45

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΙTEM RETURNED FROM IMPORT CUSTOMS

2018-11-16 17:51

ATHENS AIRMAIL CENTER, ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS

2018-11-16 13:11

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-11-02 05:01

UNITED STATES OF AMERICA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-11-01 10:41

UNITED STATES OF AMERICA, POSTING/COLLECTION

2018-11-01 10:41

UNITED STATES OF AMERICA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια! Θελω την βοήθεια σας σχετικα με κατι που ετυχε σε εναν φιλο μου!! Παρηγγειλε ενα ρολοι απο Αμερική ! Και χθες τον πηραν τηλ απο DHL για να κανονίσουν για εκτελωνισμο! Εβγαινε περιπου 55€ τελωνείο και του ειπε η κοπελα στο τηλ οτι θα του στειλει μαιλ αν αποδέχεται την χρεωση! Σημερα πηγε το κουριερ σπιτι του και του παρεδωσε το ρολοι! Μιλησαν ξανα και του ειπε η κοπελα οτι πρεπει να επιστρέψει το ρολοι για εκτελωνισμο και οτι αν δεν το κανει θα εχει κυρωσεις!! Ισχυει?? Απο την στιγμή που το παρελαβε μπορει να το ξαναπαρουν ξανα πισω!!?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια! Θελω την βοήθεια σας σχετικα με κατι που ετυχε σε εναν φιλο μου!! Παρηγγειλε ενα ρολοι απο Αμερική ! Και χθες τον πηραν τηλ απο DHL για να κανονίσουν για εκτελωνισμο! Εβγαινε περιπου 55€ τελωνείο και του ειπε η κοπελα στο τηλ οτι θα του στειλει μαιλ αν αποδέχεται την χρεωση! Σημερα πηγε το κουριερ σπιτι του και του παρεδωσε το ρολοι! Μιλησαν ξανα και του ειπε η κοπελα οτι πρεπει να επιστρέψει το ρολοι για εκτελωνισμο και οτι αν δεν το κανει θα εχει κυρωσεις!! Ισχυει?? Απο την στιγμή που το παρελαβε μπορει να το ξαναπαρουν ξανα πισω!!?

 

Παιδια κανείς?????

Link to comment
Share on other sites

Θεία μου έστειλε ένα δεματάκι με priority USPC και στα ΕΛΤΑ courier εδώ Ελλάδα λέει ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ενώ στο Site της USPS λέει custom clearance και μετά μια ενημέρωση processed through facility όπου η ώρα ενημέρωσης είναι μετά την τελευταία ενημερώσω εισαγωγή στο τελωνείο στα ΕΛΤΑ. Έχει κανείς εμπειρία τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια! Θελω την βοήθεια σας σχετικα με κατι που ετυχε σε εναν φιλο μου!! Παρηγγειλε ενα ρολοι απο Αμερική ! Και χθες τον πηραν τηλ απο DHL για να κανονίσουν για εκτελωνισμο! Εβγαινε περιπου 55€ τελωνείο και του ειπε η κοπελα στο τηλ οτι θα του στειλει μαιλ αν αποδέχεται την χρεωση! Σημερα πηγε το κουριερ σπιτι του και του παρεδωσε το ρολοι! Μιλησαν ξανα και του ειπε η κοπελα οτι πρεπει να επιστρέψει το ρολοι για εκτελωνισμο και οτι αν δεν το κανει θα εχει κυρωσεις!! Ισχυει?? Απο την στιγμή που το παρελαβε μπορει να το ξαναπαρουν ξανα πισω!!?

αυτή την μλκια πρωτη φορα την ακουω . τ ******** είναι αυτές ρε ? ας ερθουν να το παρουν από το σπιτι πες . αν εχει τα χαρτια της παραδοσης νομιζω ότι είναι οκ. το αν εκαναν οι τελωνιακοι μλκια κ το αφησαν να περασει καταλαθος πρόβλημα τους !

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Κακώς ξαναπήρε τηλέφωνο βασικά.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω ενα δεμα απο Κινα με China EMS που μπηκε τελωνειο με αξια 22.76 με ισοτιμια λυρας εβγαινε τοσο,Μου ζητησαν να στειλω αποδειξη PAYPAL την οποια εστειλα και σημερα ελαβα το εξης

Καλημέρα σας.

 

 

 

Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε.

 

 

 

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

τι εγινε τελικα θα πληρωσω η οχι ?

 

Ευχαριστω εκ το προτερων

Link to comment
Share on other sites

paidia mia voithia.Poy stelnoyme ta stoixeia toy paypal gia epibebaiwsh ths xamhlhs axias?geta..........?

sygnwmh gia thn plhktrologhsh alla eimai londino se daneiko laptop

geta@elta-net.gr

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...