Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγάλη καθυστέρηση τελωνείο βλέπω... banggood μίνι τσάντα xiaomi, 8,87 €, υποθέτω έχει φτάσει Ελλάδα αλλά ο σάκος ούτε καν έχει ανοίξει.

το ελτα tracking γράφει:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Aug 03, 2018 05:03

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Jul 30, 2018 14:47

China post:

Already handed over to airlines for transportation

 

Aug 05, 2018 00:00

 

Already handed over to airlines for transportation

 

Aug 05, 2018 00:00

 

Already handed over to airlines for transportation

 

Aug 04, 2018 06:35

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Θέλω να παραγγείλω κάτι από Banggood που το έχει φθηνότερα σε Αμερικανική αποθήκη. Έχει μεταφορικά 13€. Ξέρει κανείς αν με αυτά είμαι καλυμμένος για τελωνείο;

 

Ναι είσαι καλυμμένος αν αξίζει κάτω από 9 ευρώ.

Πρέπει αξία αγοράς + ασφάλιση + ταχυδρομικά να είναι κάτω από 22 ευρώ.

 

Όχι. Το προϊόν κοστίζει 70€ και τα τέλη μεταφοράς από Αμερική 13€.

Κάτι είχα ακούσει ότι όταν έρχονται από Αμερική τα δέματα προπληρώνουν το τελωνείο και δεν έχουν πρόβλημα. Ξέρει κανείς;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το προϊόν κοστίζει 70€ και τα τέλη μεταφοράς από Αμερική 13€.

Κάτι είχα ακούσει ότι όταν έρχονται από Αμερική τα δέματα προπληρώνουν το τελωνείο και δεν έχουν πρόβλημα. Ξέρει κανείς;

 

Μόνο οι μεγαλες αλυσίδες (Amazon κλπ) ζητάνε να προπληρώσεις τον ελληνικό ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι μεγαλες αλυσίδες (Amazon κλπ) ζητάνε να προπληρώσεις τον ελληνικό ΦΠΑ.

 

ok άρα ισχύει και από εκεί ότι από Κίνα για παράδειγμα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Σε παραγγελία μου χθες μου βγήκε η επιλογή Trafic insurance.. μάλιστα επέλεγα αυτή η pr.direct mail ,ένα από τα δύο και μου φάνηκε καλύτερη επιλογή για το τελωνείο.

Έχει τύχει σε κάποιον να μου πει τι ακριβώς είναι???

https://www.banggood.com/Search_hl69_at650

Link to comment
Share on other sites

Σε παραγγελία μου χθες μου βγήκε η επιλογή Trafic insurance.. μάλιστα επέλεγα αυτή η pr.direct mail ,ένα από τα δύο και μου φάνηκε καλύτερη επιλογή για το τελωνείο.

Έχει τύχει σε κάποιον να μου πει τι ακριβώς είναι???

https://www.banggood.com/Search_hl69_at650

Μιλώντας ειδικά για το banggood, το priority direct mail πρέπει να είναι η καλύτερη διαθέσιμη επιλογή (ανεξαρτήτως μαγαζιού), οπότε δε θα την άλλαζα...

Για τη συγκεκριμένη (tariff insurance) και με βάση τα όσα γράφουν, πρέπει να σου επιστρέφουν το... χαράτσι του τελωνείου, σε περίπτωση που το δέμα σου 'πιαστεί' εκεί.

 

Μιας και θεωρώ το BG από τα πιο σοβαρά μαγαζιά (αν και πάντα... κινέζοι και αυτοί), δεν έχω λόγο να θεωρήσω ότι δε θα το τιμήσουν σε περίπτωση 'στραβής'. Αλλά μπορώ να σκεφτώ διάφορα αρνητικά...:

 

• Τα μαγαζιά που δίνουν τέτοια 'ασφάλεια τελωνείου', συνήθως σε αποζημιώνουν χρησιμοποιώντας τη δυνατότητα που παρέχει το paypal για refunds, δίνοντάς σου ένα partial refund (με το ποσό του εκτελωνισμού).

Όπως όμως -πολύ σωστά- έχουν επισημάνει άλλα μέλη του φόρουμ, σε περίπτωση που παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα με το ίδιο το προϊόν που αγόρασες, έχεις 'κάψει' ήδη τη δυνατότητα refund (για το tariff insurance), οπότε δεν μπορείς πλέον να διεκδικήσεις (μέσω του paypal) αποζημίωση από το μαγαζί!

 

• Παρακάμπτοντας εντελώς το τελωνείο, οι μέθοδοι τύπου priority direct έχουν το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι έρχονται πραγματικά... σφαίρα (προσωπικά έχω πολλές φορές χρησιμοποιήσει τέτοιες μεθόδους για προϊόντα η -χαμηλή- αξία των οποίων ούτως ή άλλως δε θα επέφερε τελωνειακή χρέωση, μόνο και μόνο για να επωφεληθώ από την ταχύτητα)!

Αν το δέμα σταλεί με τις πιο... παραδοσιακές μεθόδους, και μόνο που θα μπει στην ουρά για τελωνείο (ακόμα και αν τελικά δε σε χρεώσουν - ή ακόμα και αν το μαγαζί σε αποζημιώσει εκ των υστέρων), μπορεί να κάνει εβδομάδες...

 

• Τέλος, διαβάζοντας τη σελίδα του BG που παρέθεσες, βλέπω και το εξής: "The following fees are not included in the tariff: Processing costs (customs handling fees, ..."

Αυτό, αυστηρά ερμηνευόμενο, θα σήμαινε ότι το BG θα σε αποζημιώσει για το 24% ΦΠΑ που θα πληρώσεις (και για τυχόν δασμούς σε υψηλής αξίας προϊόν), αλλά όχι και για τα €15 (ή και παραπάνω για υψηλής αξίας προϊόν) χρέωση εκτελωνισμού.

Αν και μεταξύ μας, δε νομίζω να κάτσουν να το ψάξουν τόσο...

 

Το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα ενός "insurance" σχήματος θα ήταν το κομμάτι όπου σε αποζημιώνουν για χαμένα ή κατεστραμμένα δέματα, αλλά -τουλάχιστον με βάση τα όσα γνωρίζουμε ως τώρα- αυτό πρέπει να είναι ανάμεσα στις τυπικές υποχρεώσεις ενός διαδικτυακού πωλητή και δε (θα πρέπει να) χρειάζεται να αγοράσεις κάποια ειδική ασφάλεια γι' αυτό.

Ως τώρα τουλάχιστον, το paypal σε κάλυπτε πλήρως σε τέτοιες περιπτώσεις (διατηρώ και μια επιφύλαξη, γιατί τελευταία ακούγονται διάφορα...).

 

Συνολικά πάντως, δε βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσει κανείς το tariff insurance αντί για το priority direct mail.

Εκτός πια και αν μπορεί να το επιλέξει κανείς μαζί με το priority, έτσι για να αισθάνεται μεγαλύτερη σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας ειδικά για το banggood, το priority direct mail πρέπει να είναι η καλύτερη διαθέσιμη επιλογή (ανεξαρτήτως μαγαζιού), οπότε δε θα την άλλαζα...

Για τη συγκεκριμένη (tariff insurance) και με βάση τα όσα γράφουν, πρέπει να σου επιστρέφουν το... χαράτσι του τελωνείου, σε περίπτωση που το δέμα σου 'πιαστεί' εκεί.

 

Μιας και θεωρώ το BG από τα πιο σοβαρά μαγαζιά (αν και πάντα... κινέζοι και αυτοί), δεν έχω λόγο να θεωρήσω ότι δε θα το τιμήσουν σε περίπτωση 'στραβής'. Αλλά μπορώ να σκεφτώ διάφορα αρνητικά...:

 

• Τα μαγαζιά που δίνουν τέτοια 'ασφάλεια τελωνείου', συνήθως σε αποζημιώνουν χρησιμοποιώντας τη δυνατότητα που παρέχει το paypal για refunds, δίνοντάς σου ένα partial refund (με το ποσό του εκτελωνισμού).

Όπως όμως -πολύ σωστά- έχουν επισημάνει άλλα μέλη του φόρουμ, σε περίπτωση που παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα με το ίδιο το προϊόν που αγόρασες, έχεις 'κάψει' ήδη τη δυνατότητα refund (για το tariff insurance), οπότε δεν μπορείς πλέον να διεκδικήσεις (μέσω του paypal) αποζημίωση από το μαγαζί!

 

• Παρακάμπτοντας εντελώς το τελωνείο, οι μέθοδοι τύπου priority direct έχουν το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι έρχονται πραγματικά... σφαίρα (προσωπικά έχω πολλές φορές χρησιμοποιήσει τέτοιες μεθόδους για προϊόντα η -χαμηλή- αξία των οποίων ούτως ή άλλως δε θα επέφερε τελωνειακή χρέωση, μόνο και μόνο για να επωφεληθώ από την ταχύτητα)!

Αν το δέμα σταλεί με τις πιο... παραδοσιακές μεθόδους, και μόνο που θα μπει στην ουρά για τελωνείο (ακόμα και αν τελικά δε σε χρεώσουν - ή ακόμα και αν το μαγαζί σε αποζημιώσει εκ των υστέρων), μπορεί να κάνει εβδομάδες...

 

• Τέλος, διαβάζοντας τη σελίδα του BG που παρέθεσες, βλέπω και το εξής: "The following fees are not included in the tariff: Processing costs (customs handling fees, ..."

Αυτό, αυστηρά ερμηνευόμενο, θα σήμαινε ότι το BG θα σε αποζημιώσει για το 24% ΦΠΑ που θα πληρώσεις (και για τυχόν δασμούς σε υψηλής αξίας προϊόν), αλλά όχι και για τα €15 (ή και παραπάνω για υψηλής αξίας προϊόν) χρέωση εκτελωνισμού.

Αν και μεταξύ μας, δε νομίζω να κάτσουν να το ψάξουν τόσο...

 

Το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα ενός "insurance" σχήματος θα ήταν το κομμάτι όπου σε αποζημιώνουν για χαμένα ή κατεστραμμένα δέματα, αλλά -τουλάχιστον με βάση τα όσα γνωρίζουμε ως τώρα- αυτό πρέπει να είναι ανάμεσα στις τυπικές υποχρεώσεις ενός διαδικτυακού πωλητή και δε (θα πρέπει να) χρειάζεται να αγοράσεις κάποια ειδική ασφάλεια γι' αυτό.

Ως τώρα τουλάχιστον, το paypal σε κάλυπτε πλήρως σε τέτοιες περιπτώσεις (διατηρώ και μια επιφύλαξη, γιατί τελευταία ακούγονται διάφορα...).

 

Συνολικά πάντως, δε βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσει κανείς το tariff insurance αντί για το priority direct mail.

Εκτός πια και αν μπορεί να το επιλέξει κανείς μαζί με το priority, έτσι για να αισθάνεται μεγαλύτερη σιγουριά...

Είχα διαλέξει priority αφού γύρισα πίσω να ολοκληρωθεί η παραγγελία εμφανίστηκε και αυτό...στο ποσό των 3,85€...Διαβάζω τι λέει και το πατάω.πληρωνω και μετά ανακαλύπτω ότι το ποσό και για το priority και για το tariffic είναι ίδιο και δεν πάνε μαζί..Οπότε με πέταξε στο απλό....Ο θεός βοηθός.....
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα - μια χαρά θα παραλάβεις.

Αλλά μιας και ρώτησες, είπα να αναλύσω λίγο τα υπέρ και κατά που βλέπω στη μέθοδο αποστολής... :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα - μια χαρά θα παραλάβεις.

Αλλά μιας και ρώτησες, είπα να αναλύσω λίγο τα υπέρ και κατά που βλέπω στη μέθοδο αποστολής... :)

 

Με καθησυχασες για χθες έχασα τον ύπνο μου.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στο forum , είμαι καινούργιος και θα ήθελα την βοήθειά σας . Έχω παραγγείλει απο το iherb στις 11 Ιουλίου με local post Dlh στα 22 ευρώ , μου έβγαζε ότι θα παραδοθεί μεταξύ 12 και 21 Αυγούστου και δεν έχω λάβει ακόμα καμία ειδοποίηση. Τι μπορώ να κάνω ;

 

Η τελευταία ενημέρωση για το δέμα ήταν στις 18 Ιουλίου όπου μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

 

ARRIVAL AT DESTINATION COUNTRY – TRACKING UPDATES MAY END HERE, DELIVERY SHORTLY

July 18 2018 14:48:00

ATHENS AMU , GR ,

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στο forum , είμαι καινούργιος και θα ήθελα την βοήθειά σας . Έχω παραγγείλει απο το iherb στις 11 Ιουλίου με local post Dlh στα 22 ευρώ , μου έβγαζε ότι θα παραδοθεί μεταξύ 12 και 21 Αυγούστου και δεν έχω λάβει ακόμα καμία ειδοποίηση. Τι μπορώ να κάνω ;

 

Η τελευταία ενημέρωση για το δέμα ήταν στις 18 Ιουλίου όπου μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

 

ARRIVAL AT DESTINATION COUNTRY – TRACKING UPDATES MAY END HERE, DELIVERY SHORTLY

July 18 2018 14:48:00

ATHENS AMU , GR ,

 

Ευχαριστώ. :)

 

Δυστυχως δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να περιμένεις. Ούτε υπάρχει τρόπος να βρεις που βρίσκεται εκτός και αν μπει τελωνείο και σου στείλουν την επιστολή με την υπεύθυνη δηλωση

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να περιμένεις. Ούτε υπάρχει τρόπος να βρεις που βρίσκεται εκτός και αν μπει τελωνείο και σου στείλουν την επιστολή με την υπεύθυνη δηλωση

 

Να ζητήσω να μου στείλει τα λεφτά μου πίσω το iherb ή θα ήταν καλύτερα να περιμένω ;

Edited by stathisbsl
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Βρήκα ένα Xiaomi που με ενδιαφέρει περίπου 30 ευρώ κάτω από την τιμή των σκρουτζομάγαζων στο gearbest το οποίο παλιότερα ήταν άφοβο από τελωνείο από όσο θυμάμαι.

 

Τώρα σε τι φάση βρίσκετε? Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ακόμα άφοβα ή υπάρχει ρίσκο/βεβαιότητα τελωνείου πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Βρήκα ένα Xiaomi που με ενδιαφέρει περίπου 30 ευρώ κάτω από την τιμή των σκρουτζομάγαζων στο gearbest το οποίο παλιότερα ήταν άφοβο από τελωνείο από όσο θυμάμαι.

 

Τώρα σε τι φάση βρίσκετε? Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ακόμα άφοβα ή υπάρχει ρίσκο/βεβαιότητα τελωνείου πλέον?

Να το παρεις απο εδω,για 30 ευρο δεν αγοραζεις απο Κινα φιλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Να το παρεις απο εδω,για 30 ευρο δεν αγοραζεις απο Κινα φιλε.

 

Μαζί με τα περιφερειακά που θέλω να αγοράσω για το κινητό + κάποιες προσφορές που παίζουν τώρα για λίγες μέρες το ποσό που μαζεύεται δεν είναι καθόλου μικρό.

Αν υπάρχει πρόσφατη εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα, δεν θα με πείραζε να γλιτώσω ένα βδομαδιάτικο από όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα περιφερειακά που θέλω να αγοράσω για το κινητό + κάποιες προσφορές που παίζουν τώρα για λίγες μέρες το ποσό που μαζεύεται δεν είναι καθόλου μικρό.

Αν υπάρχει πρόσφατη εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα, δεν θα με πείραζε να γλιτώσω ένα βδομαδιάτικο από όλα αυτά.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7645364#post7645364

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα περιφερειακά που θέλω να αγοράσω για το κινητό + κάποιες προσφορές που παίζουν τώρα για λίγες μέρες το ποσό που μαζεύεται δεν είναι καθόλου μικρό.

Αν υπάρχει πρόσφατη εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα, δεν θα με πείραζε να γλιτώσω ένα βδομαδιάτικο από όλα αυτά.

Οκ φιλε μου,παρε το ρισκο σου,εγγυημενα 100% οτι δεν θα περασει τελ και δεν θα εχεις παρατραγουδα δεν μπορω εγω τουλαχιστον να πω.

Εδω προσφατα με σταματησαν με p.l........:mad:

Καλες αγορες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Βρήκα ένα Xiaomi που με ενδιαφέρει περίπου 30 ευρώ κάτω από την τιμή των σκρουτζομάγαζων στο gearbest το οποίο παλιότερα ήταν άφοβο από τελωνείο από όσο θυμάμαι.

 

Τώρα σε τι φάση βρίσκετε? Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ακόμα άφοβα ή υπάρχει ρίσκο/βεβαιότητα τελωνείου πλέον?

 

Τα έχουμε ξαναπεί. Από banggood η καλύτερη επιλογή είναι priority direct mail και από gearbest είναι το Belgium registered εκτός από μεγάλα δέματα όπου επιλέγεις priority line eu express.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση παρακαλώ, αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία! Δέμα που προορίζεται για Πελοπόννησο φαίνεται να πηγαίνει στο Κ.Δ Λάρισας. Μπορώ να ειδοποιήσω για το λάθος τα ΕΛΤΑ ή περιμένω να πάει Λάρισα και όταν δουν το σφάλμα τους να το επαναπροωθήσουν?
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το επαναπροωθούν, οπότε θα σου έλεγα περίμενε λίγο.

Τώρα, αν δεις να συνεχίζει να κάνει... περίεργες βόλτες, δοκίμασε να επικοινωνήσεις, μην τυχόν τελικά και το στείλουν και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το επαναπροωθούν, οπότε θα σου έλεγα περίμενε λίγο.

Τώρα, αν δεις να συνεχίζει να κάνει... περίεργες βόλτες, δοκίμασε να επικοινωνήσεις, μην τυχόν τελικά και το στείλουν και πίσω.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό θα κάνω, θα περιμένω μέχρι Δευτέρα-Τρίτη να δω την πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστε το nl post από το banggood με priority direct mail.

Τρεις παραγγελίες με priority direct mail και τα έστειλαν με CN post.

Το λένε priority air mail. Όταν τους ρώτησα στο chat γιατί, μου απάντησαν πως δεν μπορούσαν να εγγυηθούν το nl post και ότι το σύστημα διαλέγει και άλλα τέτοια χαζά αποφεύγοντας να απαντήσουν αν συνεργάζονται ακόμα με nl post.

Και για να προλάβω αυτόν που θα ρωτήσει αν διάλεξα τη σωστή μέθοδο αποστολής θα πω οτι είμαι vip5 στο banggood, δεν είμαι πρωτάρης.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς έγινε σε παραγγελία μικρή που μου έστειλαν σήμερα.

Τι γίνεται τωρα με το cn; Είναι "ασφαλής" μέθοδος;

 

Edit: απ' ότι διαβάζω μόνο "ασφαλής" μέθοδος δεν είναι , οπότε θα πληρώσω φουλ τελωνείο για 5€ παραπάνω! Μακακια, θα σκεφτώ αν παραλάβω..

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας ειδικά για το banggood, το priority direct mail πρέπει να είναι η καλύτερη διαθέσιμη επιλογή (ανεξαρτήτως μαγαζιού), οπότε δε θα την άλλαζα...

Για τη συγκεκριμένη (tariff insurance) και με βάση τα όσα γράφουν, πρέπει να σου επιστρέφουν το... χαράτσι του τελωνείου, σε περίπτωση που το δέμα σου 'πιαστεί' εκεί.

 

Μιας και θεωρώ το BG από τα πιο σοβαρά μαγαζιά (αν και πάντα... κινέζοι και αυτοί), δεν έχω λόγο να θεωρήσω ότι δε θα το τιμήσουν σε περίπτωση 'στραβής'. Αλλά μπορώ να σκεφτώ διάφορα αρνητικά...:

 

• Τα μαγαζιά που δίνουν τέτοια 'ασφάλεια τελωνείου', συνήθως σε αποζημιώνουν χρησιμοποιώντας τη δυνατότητα που παρέχει το paypal για refunds, δίνοντάς σου ένα partial refund (με το ποσό του εκτελωνισμού).

Όπως όμως -πολύ σωστά- έχουν επισημάνει άλλα μέλη του φόρουμ, σε περίπτωση που παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα με το ίδιο το προϊόν που αγόρασες, έχεις 'κάψει' ήδη τη δυνατότητα refund (για το tariff insurance), οπότε δεν μπορείς πλέον να διεκδικήσεις (μέσω του paypal) αποζημίωση από το μαγαζί!

 

• Παρακάμπτοντας εντελώς το τελωνείο, οι μέθοδοι τύπου priority direct έχουν το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι έρχονται πραγματικά... σφαίρα (προσωπικά έχω πολλές φορές χρησιμοποιήσει τέτοιες μεθόδους για προϊόντα η -χαμηλή- αξία των οποίων ούτως ή άλλως δε θα επέφερε τελωνειακή χρέωση, μόνο και μόνο για να επωφεληθώ από την ταχύτητα)!

Αν το δέμα σταλεί με τις πιο... παραδοσιακές μεθόδους, και μόνο που θα μπει στην ουρά για τελωνείο (ακόμα και αν τελικά δε σε χρεώσουν - ή ακόμα και αν το μαγαζί σε αποζημιώσει εκ των υστέρων), μπορεί να κάνει εβδομάδες...

 

• Τέλος, διαβάζοντας τη σελίδα του BG που παρέθεσες, βλέπω και το εξής: "The following fees are not included in the tariff: Processing costs (customs handling fees, ..."

Αυτό, αυστηρά ερμηνευόμενο, θα σήμαινε ότι το BG θα σε αποζημιώσει για το 24% ΦΠΑ που θα πληρώσεις (και για τυχόν δασμούς σε υψηλής αξίας προϊόν), αλλά όχι και για τα €15 (ή και παραπάνω για υψηλής αξίας προϊόν) χρέωση εκτελωνισμού.

Αν και μεταξύ μας, δε νομίζω να κάτσουν να το ψάξουν τόσο...

 

Το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα ενός "insurance" σχήματος θα ήταν το κομμάτι όπου σε αποζημιώνουν για χαμένα ή κατεστραμμένα δέματα, αλλά -τουλάχιστον με βάση τα όσα γνωρίζουμε ως τώρα- αυτό πρέπει να είναι ανάμεσα στις τυπικές υποχρεώσεις ενός διαδικτυακού πωλητή και δε (θα πρέπει να) χρειάζεται να αγοράσεις κάποια ειδική ασφάλεια γι' αυτό.

Ως τώρα τουλάχιστον, το paypal σε κάλυπτε πλήρως σε τέτοιες περιπτώσεις (διατηρώ και μια επιφύλαξη, γιατί τελευταία ακούγονται διάφορα...).

 

Συνολικά πάντως, δε βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσει κανείς το tariff insurance αντί για το priority direct mail.

Εκτός πια και αν μπορεί να το επιλέξει κανείς μαζί με το priority, έτσι για να αισθάνεται μεγαλύτερη σιγουριά...

 

Καλησπέρα να πω σε όλο αυτό που μου έτυχε με το trafic insurance ότι το κινητό ήρθε χθες στα χέρια μου χωρίς τελωνείο... ευχαριστώ για τη βοήθεια από τον σημφουριτη

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστε το nl post από το banggood με priority direct mail.

Τρεις παραγγελίες με priority direct mail και τα έστειλαν με CN post.

Το λένε priority air mail. Όταν τους ρώτησα στο chat γιατί, μου απάντησαν πως δεν μπορούσαν να εγγυηθούν το nl post και ότι το σύστημα διαλέγει και άλλα τέτοια χαζά αποφεύγοντας να απαντήσουν αν συνεργάζονται ακόμα με nl post.

Και για να προλάβω αυτόν που θα ρωτήσει αν διάλεξα τη σωστή μέθοδο αποστολής θα πω οτι είμαι vip5 στο banggood, δεν είμαι πρωτάρης.

Eγώ αναμένω με priority air mail όπως το γράφει,αλλά αναφέρει The item is at the PostNL sorting center, και μετά NETHERLANDS DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE .Αρα,δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες.

Εdit.

Είδα ότι κάτι προϊόντα που κοίταξα σήμερα δεν τα στέλνει με priority,ενώ άλλα τα στέλνει.Και αυτό με το ίδιο βάρος,γιατί κάποιοι λένε ότι το βάρος παίζει ρόλο στην διαθεσιμότητα του priority.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...