Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάνει και εγώ μια παραγγελία μέσω gearbest ένα κινητό τηλέφωνο αξιας 220 ευρώ. Έχει γίνει η αποστολή και από ότι είδα μέσω του τρακινγκ θα έρθει μέσω Γερμανίας. Το πρόβλημα είναι πως από ότι είδα εμπλέκεται και η dhl μέσα. Αυτή το παρέλαβε από εκεί και θα το φέρει γερμανια. Υπάρχει φόβος τελωνειου;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάνει και εγώ μια παραγγελία μέσω gearbest ένα κινητό τηλέφωνο αξιας 220 ευρώ. Έχει γίνει η αποστολή και από ότι είδα μέσω του τρακινγκ θα έρθει μέσω Γερμανίας. Το πρόβλημα είναι πως από ότι είδα εμπλέκεται και η dhl μέσα. Αυτή το παρέλαβε από εκεί και θα το φέρει γερμανια. Υπάρχει φόβος τελωνειου;

Από την περιγραφή σου, υποθέτω ότι είχες επιλέξει το "Priority Line" σα μέθοδο αποστολής.

Με αυτήν υποτίθεται ότι δεν έχεις... πάρε-δώσε με τελωνείο, και όπως φαίνεται και από αναφορές μελών εδώ, αλλά και την πρόσφατη εμπειρία 2 φίλων μου, όντως έτσι πρέπει να είναι.

Μάλιστα, θεωρούσα ότι το δέμα διαχειρίζεται η DHL Post, ήτοι απλό γερμανικό ταχυδρομείο, άρα εδώ το δέμα θα παραδιδόταν από τα ΕΛΤΑ, ο φίλος μου που παρέλαβε πιο πρόσφατα όμως μου είπε ότι το δέμα του το παρέδωσε η ίδια η DHL, άρα μιλάμε μάλλον για την courier(!)

Κρίνοντας από το χρόνο που έκανε από τη Γερμανία ως εδώ πάντως, μάλλον ταξίδεψε οδικώς (πάνω από εβδομάδα...)

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-07-2018 21:30 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17-07-2018 11:44 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-07-2018 13:22 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 14-08-2018 14:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 14-08-2018 17:19 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-08-2018 18:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 15-08-2018 11:18 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚ

 

Απ'οσο καταλαβαίνω είναι Οκ απο θέμα τελωνείου και δεν έχω κάποια εξτρα χρέωση, σωστά?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-07-2018 21:30 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17-07-2018 11:44 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-07-2018 13:22 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 14-08-2018 14:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 14-08-2018 17:19 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-08-2018 18:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 15-08-2018 11:18 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚ

 

Απ'οσο καταλαβαίνω είναι Οκ απο θέμα τελωνείου και δεν έχω κάποια εξτρα χρέωση, σωστά?

Μια χαρα εισαι.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αγόρασα πρόσφατα μια action camera στα 22 δολλάρια. Μπήκε τελωνείο κλασικά και ζητήθηκαν τα δικαιολογητικά. Έστειλα το αποδεικτικό του paypal με την τιμή των 22 δολλαρίων και ένα screenshot από την παραγγελία όπου φαινόταν το ποσό μετά έκπτωσης. Οι τύποι το δασμολόγησαν στην αρχική τιμή των 49 δολλαρίων. Τι ισχύει τελικά; Σε ποια τιμή πρέπει να δασμολογηθεί;

 

Με κάνω παράθεση.

Έστειλα για αναδασμολόγηση το προιόν στις 13 Ιουλίου και στις 6 Αυγούστου είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία. Το προιόν είχε πάνω νέο αυτοκόλλητο με μηδενική χρέωση και με κεφαλαία γράμματα "ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΕΑ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ".:rolleyes::rolleyes:

Άρα επιβεβαιωμένα πλέον μπορούμε να πούμε ότι η δασμολογητέα αξία είναι αυτή που πληρώνεται(ανεξάρτητα του ποσού της έκπτωσης). Η νομοθεσία είναι σαφής.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Με κάνω παράθεση.

Έστειλα για αναδασμολόγηση το προιόν στις 13 Ιουλίου και στις 6 Αυγούστου είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία. Το προιόν είχε πάνω νέο αυτοκόλλητο με μηδενική χρέωση και με κεφαλαία γράμματα "ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΕΑ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ".:rolleyes::rolleyes:

Άρα επιβεβαιωμένα πλέον μπορούμε να πούμε ότι η δασμολογητέα αξία είναι αυτή που πληρώνεται(ανεξάρτητα του ποσού της έκπτωσης). Η νομοθεσία είναι σαφής.

 

Στο είχα πει από την αρχή :)

 

Μπερδεύονται μόνο όσοι θέλουν να μπερδευτούν ή να μπερδεύουν....

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Στράτο. Τέλος καλό, όλα καλά!Άλλη φορά δεν έχει screenshot από το κατάστημα.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Αφού στο paypal δεν εμφανίζεται η περιγραφή του προιόντος, πως είναι τόσο σίγουροι ότι έστειλα σωστό παραστατικό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για την παραγγελία απο banggood με Bpost ηρθε ενημέρωση στο πρόγραμμα!!

Αριθμός: RG974276798BE

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Ελλάδα

2018-08-17 09:45 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2018-08-17 06:38 ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-08-15 01:14 BELGIUM, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Προέλευση: Βέλγιο

2018-08-17 09:38 Greece, Arrival from abroad

2018-08-15 01:14 Belgium, Departure to country of destination

2018-08-14 19:55 Belgium, bpost has received the item

2018-08-10 16:21 Item is announced / bpost received the information

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Λογικα περασε το τελωνείο!!! Φευγει για Θεσσαλονίκη διοτι ειναι για Κοζάνη!!

Link to comment
Share on other sites

24/7/2018, 12:40:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ

24/7/2018, 12:24:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/7/2018, 06:27:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

19/7/2018, 15:18:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

19/7/2018, 15:16:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/7/2018, 15:15:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορέσω ποτέ να το πάρω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παράληψη μου. .το προϊόν που περιμενα-νω είναι ένας ατμοποιητης

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα το παραλάβεις ποτέ δεν επιτρέπεται η εισαγωγή ατμοποιητων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παραγγείλω απο Κινα ebay δλδ φιγουρες darth vader. 100 στο συνολο για το παρτυ του γιου. Γενικά για κινητα κ λοιπα με τους γνωστούς τροπους απο τα κλασικά μαγαζια τελωνειο γιοκ. Τωρα για αυτα με αξια περιπου 130 με μεταφορικα μαζι, ποσο περιπου παει το τελωνειο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

130 ευρώ Χ 24% Φ.Π.Α. = 31,20

31,20 +15 τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ = 46,20

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια απο 31 ιουλιου το κινητο που εχω κανει παραγγελια ειναι στην ελλαδα μετα απο 16μερες δλδ σημερα μπηκα στα ελτα και ειδα οτι το δεμα ειναι Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ ποσο καιρο πρεπει να περιμενω ακομα?
Link to comment
Share on other sites

Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

 

Σε κάποια ανανέωση του tracking θα σου ζητήσουν να τους στείλεις αποδεικτικό αγοράς και ύστερα θα φύγει από το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια ανανέωση του tracking θα σου ζητήσουν να τους στείλεις αποδεικτικό αγοράς και ύστερα θα φύγει από το τελωνείο.

 

αν τους το στειλω απο τωρα? θα υπαρξει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά !

 

Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα Casio ρολόι που έχει ως τιμή στο eBay: US $24.60 (Approximately EUR 21.36).

Θα σταλεί από Σιγκαπούρη με FREE Economy International Shipping.

 

Υπάρχει πιθανότητα να το κοστολογήσουν στο τελωνείο με τιμές Ελλάδας (εδώ το βρίσκεις από 36 € και πάνω) και να φάω την επιβάρυνση του ΦΠΑ & των 15 €;

Μπορώ να κανω κάτι για να το αποφύγω αυτό (έστω να προσπαθήσω) π.χ. λέγοντας στον πωλητή να αναγράψει την τιμή του ξεκάθαρα στο δέμα ως κάτω των 22 € ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γράψει την τιμή σε ευρώ, διότι μέχρι να έρθει η ισοτιμία μπορεί να αλλάξει ελαφρά. Δύσκολο βέβαια το 21,36 να γίνει 22.

Δεν τιμολογούν με βάση πόσο κάνει στην Ελλάδα σε καμμία περίπτωση .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γράψει την τιμή σε ευρώ, διότι μέχρι να έρθει η ισοτιμία μπορεί να αλλάξει ελαφρά. Δύσκολο βέβαια το 21,36 να γίνει 22.

Δεν τιμολογούν με βάση πόσο κάνει στην Ελλάδα σε καμμία περίπτωση .

 

Ok, καλή ιδέα.

Σ' ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά !

 

Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα Casio ρολόι που έχει ως τιμή στο eBay: US $24.60 (Approximately EUR 21.36).

Θα σταλεί από Σιγκαπούρη με FREE Economy International Shipping.

 

Υπάρχει πιθανότητα να το κοστολογήσουν στο τελωνείο με τιμές Ελλάδας (εδώ το βρίσκεις από 36 € και πάνω) και να φάω την επιβάρυνση του ΦΠΑ & των 15 €;

Μπορώ να κανω κάτι για να το αποφύγω αυτό (έστω να προσπαθήσω) π.χ. λέγοντας στον πωλητή να αναγράψει την τιμή του ξεκάθαρα στο δέμα ως κάτω των 22 € ;

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν λογαριαζουν πλεον το τι γραφει ο εκαστοτε (κινεζος ή μη ) πωλητης στο δεμα αλλα το τι τιμη βρισκουν αυτοι να εχει αν θεωρουν οτι ισως ξεπερνα τα 22. Αν διαφωνεις μετα με την κοστολογηση που εχουν κανει στελνεις email με την αποδειξη πληρωμης (απο την τραπεζα σου ή απο paypal αν την εχεις κανει μεσω αυτου) και αναλογως ανακοστολογουν.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν κοιτάζουν τι γράφει ο πωλητής (και ορθώς, άλλωστε...). Απ' ό,τι φαίνεται όμως τους τελευταίους (αρκετούς) μήνες, κατευθείαν με την άφιξη του δέματος καλείται ο παραλήπτης να προσκομίσει παραστατικά αγοράς, οπότε λογικά το δέμα πρέπει πλέον να κοστολογείται σωστά και οι περιπτώσεις όπου απαιτείται ανακοστολόγηση να έχουν μειωθεί σημαντικά (ίσως και εκλείψει).

Μακάρι δηλαδή να είναι έτσι, ώστε και να εισπράττονται τα νόμιμα (αφού δεν το γλυτώνουμε... :)), αλλά και να μην ταλαιπωρούνται ασκόπως οι πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι δεν λογαριαζουν πλεον το τι γραφει ο εκαστοτε (κινεζος ή μη ) πωλητης στο δεμα αλλα το τι τιμη βρισκουν αυτοι να εχει αν θεωρουν οτι ισως ξεπερνα τα 22. Αν διαφωνεις μετα με την κοστολογηση που εχουν κανει στελνεις email με την αποδειξη πληρωμης (απο την τραπεζα σου ή απο paypal αν την εχεις κανει μεσω αυτου) και αναλογως ανακοστολογουν.

 

Κάτι τέτοιο έχω ακούσει κι εγώ κατά καιρούς, και απλά θα ήθελα να αποφύγω αυτά τα τρεξίματα και τις επακόλουθες καθυστερήσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όντως δεν κοιτάζουν τι γράφει ο πωλητής (και ορθώς, άλλωστε...). Απ' ό,τι φαίνεται όμως τους τελευταίους (αρκετούς) μήνες, κατευθείαν με την άφιξη του δέματος καλείται ο παραλήπτης να προσκομίσει παραστατικά αγοράς, οπότε λογικά το δέμα πρέπει πλέον να κοστολογείται σωστά και οι περιπτώσεις όπου απαιτείται ανακοστολόγηση να έχουν μειωθεί σημαντικά (ίσως και εκλείψει).

Μακάρι δηλαδή να είναι έτσι, ώστε και να εισπράττονται τα νόμιμα (αφού δεν το γλυτώνουμε... :)), αλλά και να μην ταλαιπωρούνται ασκόπως οι πολίτες.

 

Μακάρι να είναι έτσι και να ζητηθούν άμεσα. Διότι σε περιπτωση ανακοστολόγησης ...καλά Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Η δηλωμένη τιμή λαμβάνεται υπόψιν , εκτός των περιπτώσεων που είναι εμφανώς ψευδής ή ο τελωνιακός την υποψιάζεται ως ψευδή.

Τότε διασταυρώνεται ή ζητείται απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα μια μάσκα θαλάσσης από gearbest με Belgium post..αξία λίγο πάνω από 30 δολάρια..

Πέρασε τελωνείο;έστειλα παραστατικά και σήμερα έφτασε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου με κόστος 20.59..το θέμα είναι ότι αν το στείλω για αναδασμωλογηση θα αργήσει μάλλον και εγώ το ήθελα για της διακοπές που φεύγω αύριο..το 20.59 πως το εβγαλαν δεν ξέρω..το gearbest καλύπτει το τελωνείο νομίζω,αλλά είναι μεγάλο το ποσό,ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία;

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα μια μάσκα θαλάσσης από gearbest με Belgium post..αξία λίγο πάνω από 30 δολάρια..

Πέρασε τελωνείο;έστειλα παραστατικά και σήμερα έφτασε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου με κόστος 20.59..το θέμα είναι ότι αν το στείλω για αναδασμωλογηση θα αργήσει μάλλον και εγώ το ήθελα για της διακοπές που φεύγω αύριο..το 20.59 πως το εβγαλαν δεν ξέρω..το gearbest καλύπτει το τελωνείο νομίζω,αλλά είναι μεγάλο το ποσό,ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία;

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

24% ΦΠΑ+ 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...