Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, αλλά η αξία του αντικειμένου είναι $49 και όχι αυτά με την (προσωπική) έκπτωση.

 

Φυσικά και όχι. Αν πάω να αγοράσω ένα βιβλίο στο amazon το οποίο είναι σε έκπτωση 60% και από 40 δολλαρια πληρώσω 16 στο σύνολο, πρέπει να πληρώσω φόρους στα 40? Δεν στέκει κάτι τέτοιο.

Από οικονομικής άποψης έχουν άδικο αφού: Με τον όρο δασμολογητέα αξία των εισαγομένων εμπορευμάτων εννοούμε τη συναλλακτική αξία, δηλαδή την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα τιμή για τα εμπορεύματα.

Θα γίνει αίτηση αναδασμολόγησης και θα επισυνάψω μαζί με το paypal και τη συναλλαγή από την τράπεζα.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι. Αν πάω να αγοράσω ένα βιβλίο στο amazon το οποίο είναι σε έκπτωση 60% και από 40 δολλαρια πληρώσω 16 στο σύνολο, πρέπει να πληρώσω φόρους στα 40? Δεν στέκει κάτι τέτοιο.

Από οικονομικής άποψης έχουν άδικο αφού: Με τον όρο δασμολογητέα αξία των εισαγομένων εμπορευμάτων εννοούμε τη συναλλακτική αξία, δηλαδή την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα τιμή για τα εμπορεύματα.

Θα γίνει αίτηση αναδασμολόγησης και θα επισυνάψω μαζί με το paypal και τη συναλλαγή από την τράπεζα.

 

Κάνεις λάθος σ' αυτό που γράφεις γιατί η στατιστική αξία κάθε εκτελωνιζόμενου αντικειμένου είναι η κανονική του αξία και όχι η αξία με όποια έκπτωση έχει ο αγοραστής.

 

Εσύ, βέβαια, μπορείς να κάνεις ότι νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος σ' αυτό που γράφεις γιατί η στατιστική αξία κάθε εκτελωνιζόμενου αντικειμένου είναι η κανονική του αξία και όχι η αξία με όποια έκπτωση έχει ο αγοραστής.

 

Εσύ, βέβαια, μπορείς να κάνεις ότι νομίζεις.

 

μάλλον κάτι μπερδεύεις με τον όρο ΄΄στατιστική αξία΄΄ .....στην προκειμένη περίπτωση αυτή είναι η τιμή πώλησης μετά την έκπτωση , η πληρωτέα με λίγα λόγια

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάτι μπερδεύεις με τον όρο ΄΄στατιστική αξία΄΄ .....στην προκειμένη περίπτωση αυτή είναι η τιμή πώλησης μετά την έκπτωση , η πληρωτέα με λίγα λόγια

 

Αντικείμενα που υπόκεινται σε Δασμούς και Φόρους

 

Τα ΕΛΤΑ εκτελωνίζουν για λογαριασμό σας όλα τα ταχυδρομικά αντικείμενα στατιστικής αξίας μέχρι 1.000 € με απλουστευμένη διαδικασία, ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής. Σε περίπτωση που η στατιστική αξία υπερβαίνει τα 1.000 €, καθώς και αντικείμενα που υπόκεινται σε μέτρα εμπορικής πολιτικής, περιορισμούς και απαγορεύσεις, ακολουθούνται οι γενικές διατάξεις του τελωνειακού κώδικα και απαιτείται η υποβολή συνήθους διασάφησης (Ενιαίο Διοικητικό Έγγραφο), μετά από συνεννόηση με τον παραλήπτη.

 

Η στατιστική αξία με την οποία εκτελωνίζουν τα ΕΛΤΑ, ξαναλέω ότι είναι η κανονική αξία του αντικειμένου και όχι η αξία που πληρώνει ο αγοραστής, ανεξάρτητα αν στο νήμα αυτό και σε άλλα σχετικά έχουμε συνηθίσει να την ονομάζουμε "αξία CIF"

Link to comment
Share on other sites

Αντικείμενα που υπόκεινται σε Δασμούς και Φόρους

 

Τα ΕΛΤΑ εκτελωνίζουν για λογαριασμό σας όλα τα ταχυδρομικά αντικείμενα στατιστικής αξίας μέχρι 1.000 € με απλουστευμένη διαδικασία, ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής. Σε περίπτωση που η στατιστική αξία υπερβαίνει τα 1.000 €, καθώς και αντικείμενα που υπόκεινται σε μέτρα εμπορικής πολιτικής, περιορισμούς και απαγορεύσεις, ακολουθούνται οι γενικές διατάξεις του τελωνειακού κώδικα και απαιτείται η υποβολή συνήθους διασάφησης (Ενιαίο Διοικητικό Έγγραφο), μετά από συνεννόηση με τον παραλήπτη.

 

Η στατιστική αξία με την οποία εκτελωνίζουν τα ΕΛΤΑ, ξαναλέω ότι είναι η κανονική αξία του αντικειμένου και όχι η αξία που πληρώνει ο αγοραστής, ανεξάρτητα αν στο νήμα αυτό και σε άλλα σχετικά έχουμε συνηθίσει να την ονομάζουμε "αξία CIF"

 

Κάνεις λάθος νομίζω.

Στην περίπτωση που έχεις απόδειξη πληρωμής η στατιστική αξία ισούται με αυτήν.

Αν δεν είχε απόδειξη, η στατιστική αξία θα ήταν η τιμή καταλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Αντικείμενα που υπόκεινται σε Δασμούς και Φόρους

 

Τα ΕΛΤΑ εκτελωνίζουν για λογαριασμό σας όλα τα ταχυδρομικά αντικείμενα στατιστικής αξίας μέχρι 1.000 € με απλουστευμένη διαδικασία, ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής. Σε περίπτωση που η στατιστική αξία υπερβαίνει τα 1.000 €, καθώς και αντικείμενα που υπόκεινται σε μέτρα εμπορικής πολιτικής, περιορισμούς και απαγορεύσεις, ακολουθούνται οι γενικές διατάξεις του τελωνειακού κώδικα και απαιτείται η υποβολή συνήθους διασάφησης (Ενιαίο Διοικητικό Έγγραφο), μετά από συνεννόηση με τον παραλήπτη.

 

Η στατιστική αξία με την οποία εκτελωνίζουν τα ΕΛΤΑ, ξαναλέω ότι είναι η κανονική αξία του αντικειμένου και όχι η αξία που πληρώνει ο αγοραστής, ανεξάρτητα αν στο νήμα αυτό και σε άλλα σχετικά έχουμε συνηθίσει να την ονομάζουμε "αξία CIF"

 

μας πως ορίζεται η στατιστκή αξία ? Ιδίως από την στιγμή που σου ζητάνε το παραστατικό από το paypal ? Aρα η στατιστική αξία είναι η τιμή που αγοράζεις το αντικείμενο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει παραπάνω ότι αν δεν είχε στείλει την παραγγελία, δεν θα συζητούσαμε τώρα.

Το αν κάνω εγώ ή εσείς λάθος, θα φανεί όταν τελειώσει, σε μερικούς μήνες, η διαδικασία αναδασμολόγησης, αν τελικά τη ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Από τον ευρωπαικό κανονισμό:

 

Άρθρο 4

 

Στατιστική αξία

 

1. Η στατιστική αξία βασίζεται στην αξία των αγαθών κατά τη στιγμή και στον τόπο όπου τα αγαθά διασχίζουν τα σύνορα του κράτους μέλους προορισμού, κατά την εισαγωγή, και του κράτους μέλους πραγματικής εξαγωγής, κατά την εξαγωγή.

 

Η στατιστική αξία υπολογίζεται με βάση την αξία των αγαθών που αναφέρεται στην παράγραφο 2 και, όταν απαιτείται, αναπροσαρμόζεται για το κόστος μεταφοράς και ασφάλισης, σύμφωνα με την παράγραφο 4.

 

2. Όσον αφορά τις αρχές σχετικά με τον καθορισμό της αξίας, οι οποίες προβλέπονται στη συμφωνία σχετικά με την εφαρμογή του άρθρου VII της Γενικής Συμφωνίας Δασμών και Εμπορίου (συμφωνία του ΠΟΕ σχετικά με τον καθορισμό της δασμολογητέας αξίας), η αξία των αγαθών για τις εισαγωγές ή τις εξαγωγές είναι:

 

α)

στην περίπτωση πώλησης ή αγοράς, η τιμή που πράγματι πληρώνεται ή πρέπει να πληρωθεί για τα εισαγόμενα ή εξαγόμενα αγαθά, εξαιρουμένων των αυθαίρετων ή πλασματικών αξιών·

β)

σε άλλες περιπτώσεις, η τιμή που θα είχε πληρωθεί στην περίπτωση πώλησης ή αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την περιγραφή της στατιστικής αξίας που δίνει ο Κανονισμός, γιατί το ίδιο υποστηρίζω, αλλά το θέμα είναι η ερμηνεία που δίνει καθένας στην αξία των αγαθών.

Όμως, δεν αποφασίζουμε εμείς για το τη σωστή ερμηνεία αλλά αυτοί που εφαρμόζουν τις σχετικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την περιγραφή της στατιστικής αξίας που δίνει ο Κανονισμός, γιατί το ίδιο υποστηρίζω, αλλά το θέμα είναι η ερμηνεία που δίνει καθένας στην αξία των αγαθών.

Όμως, δεν αποφασίζουμε εμείς για το τη σωστή ερμηνεία αλλά αυτοί που εφαρμόζουν τις σχετικές διατάξεις.

 

Μία ερμηνεία υπάρχει στην στατιστική αξία και αυτό γινόταν πάντα ακόμα και προ Ε.Ε.

Ο κανονισμός έγινε για να υπάρχει κοινός ορισμός μεταξύ των κρατών.

Αναφέρει ρητά ότι σε περίπτωση πώλησης η στατιστική αξία είναι η τιμή που πληρώνεται και αυτό αποδεικνύεται από την απόδειξη πληρωμής, όπως σωστά παρατήρησε και ο taliban.

Γι αυτό ακριβώς γίνεται η αναδασμολόγηση.

Επειδή δε βάζουν οι κινέζοι απόδειξη μέσα, βάζουν στατιστική αξία την τιμή που μπορεί να έχει στο σάιτ ή ακόμα και από λίστα παρόμοιων προιόντων και πηγαίνοντας την απόδειξη την αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η αναδασμολόγηση δεν γίνεται για το λόγο που αναφέρεις, αλλά για εσφαλμένη εφαρμογή των διατάξεων και απόδειξη είναι ότι, από τα στοιχεία που έχουν καταγραφεί σ' αυτό και σε άλλα fora, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που έχουν δικαιωθεί οι αγοραστές.

 

Αλλά φαίνεται ότι η συζήτηση είναι αδιέξοδη, αφού καθένας υποστηρίζει την άποψή του, και από την πλευρά μου δεν θα τη συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η αναδασμολόγηση δεν γίνεται για το λόγο που αναφέρεις, αλλά για εσφαλμένη εφαρμογή των διατάξεων και απόδειξη είναι ότι, από τα στοιχεία που έχουν καταγραφεί σ' αυτό και σε άλλα fora, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που έχουν δικαιωθεί οι αγοραστές.

 

Αλλά φαίνεται ότι η συζήτηση είναι αδιέξοδη, αφού καθένας υποστηρίζει την άποψή του, και από την πλευρά μου δεν θα τη συνεχίσω.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με το εσφαλμένη εφαρμογή των διατάξεων και αν είναι εύκολο να το εξηγήσεις στο που κάνουν λάθος, γιατί ακούγεται εντελώς αυθαίρετο.

Όσο δεν έχει απόδειξη στη συσκευασία το προιόν, το εκτιμούν.

Άσχετα αν πετύχουν ή όχι την πραγματική τιμή αγοράς, που είναι δύσκολο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος, όσο δεν υπάρχει απόδειξη.

Εγώ πάντως δεν ξέρω έναν που πήγε απόδειξη και δεν του άλλαξαν την αξία, την οποία μάλιστα μπορούν και να μη την δεχθούν αν θεωρήσουν ότι είναι πλασματική η απόδειξη και να ζητήσουν περαιτέρω στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που έχουν δικαιωθεί οι αγοραστές.

 

 

Η αναδασμολόγηση πάντως σε μένα 2 φορές που χρειάστηκε αν και άργησε, μια χαρά δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω παραγγείλει έναν φακό αξίας 20.11ευρω ξέρει κάνεις πόσο θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο;ac548c46039d60c6672db9ae2fbdd18b.jpg

 

Sent from my Le X822 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις μηδέν ευρώ.

Εμπορικά Προϊόντα που κοστίζουν μαζί με τα μεταφορικά και την ασφάλιση κάτω από 22 ευρώ δεν φορολογούνται.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια επειδη ρωτησα στο αλλο νημα και δεν πηρα απαντηση εκανα μια αγορα εχθες απο ebay με αποστολη απο το luton αγγλιας και η τοποθεσια του πωλητη ειναι πραγματι απο αγγλια και λεει αποστολη με Royal Mail International Tracked λετε να εχω προβλημα με τελωνειο???γιατι αν εχω προβλημα να του πω να μου κανει refund τα χρηματα και να προλαβω να μην το στειλει,,περιμενω μια απαντηση σας..
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια επειδη ρωτησα στο αλλο νημα και δεν πηρα απαντηση εκανα μια αγορα εχθες απο ebay με αποστολη απο το luton αγγλιας και η τοποθεσια του πωλητη ειναι πραγματι απο αγγλια και λεει αποστολη με Royal Mail International Tracked λετε να εχω προβλημα με τελωνειο???γιατι αν εχω προβλημα να του πω να μου κανει refund τα χρηματα και να προλαβω να μην το στειλει,,περιμενω μια απαντηση σας..
Δεν γνωρίζω ειδικώς τί συμβαίνει με το Η.Β. επειδή δεν ανήκει στην Ε.Ε. αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι με Royal mail παραγγέλνω συχνά μπαταρίες ακουστικών συνολικής αξίας 40ευρώ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ειδικώς τί συμβαίνει με το Η.Β. επειδή δεν ανήκει στην Ε.Ε. αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι με Royal mail παραγγέλνω συχνά μπαταρίες ακουστικών συνολικής αξίας 40ευρώ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από το 1973 είναι μέλος της Ε.Ε και δεν έχει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με παραγγελίες από Αγγλία. Δεν υπάρχει τελωνείο μεταξύ Ελλάδος και Αγγλίας ( εκτός και αν φέρνεις αυτοκίνητο )
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ειδικώς τί συμβαίνει με το Η.Β. επειδή δεν ανήκει στην Ε.Ε...

 

Βιάζεσαι... :lol:

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Η αναδασμολόγηση δεν γίνεται για το λόγο που αναφέρεις, αλλά για εσφαλμένη εφαρμογή των διατάξεων και απόδειξη είναι ότι, από τα στοιχεία που έχουν καταγραφεί σ' αυτό και σε άλλα fora, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που έχουν δικαιωθεί οι αγοραστές.

 

Αλλά φαίνεται ότι η συζήτηση είναι αδιέξοδη, αφού καθένας υποστηρίζει την άποψή του, και από την πλευρά μου δεν θα τη συνεχίσω.

Και καλά κάνεις Μάκη.

Θεμιτό να λέει ο καθένας την άποψή του, αλλά δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε. Θυμήθηκα το "έλα παππού να σου δείξω τ' αμπελοχώραφα σου". :lol:

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Γράψτε άκυρο. Αλλά γενικά νόμιζα ότι έχουμε ειδική συμφωνία με το Η.Β. για την διακίνηση αγαθών. Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!σιγουρα θα εχει ερωτηθει ξανα αλλα δεν γνωριζω πως μπορω να ψαξω αναμεσα σε τοσεσ σελιδες για αυτο που θελω για αυτο ειπα να ρωτησω κατευθειαν.θελω να παραγγειλω ενα προιον απο εβαυ που μαζι με μεταφορικα βγαινει γυρω στα 140 ευρω.το θεμα ειναι οτι υπαρχει η δυνατοτητα να μου το στειλει συγγενης.τι γλιτωνω σε αυτη την περιπτωση?επισης αν σταλει σε εταιρεια μεταφορας για να αποσταλει σε μενα με λιγοτερα μεταφορικα απο αυτα του εβαυ μπορω να δηλωσω κατι αλλο ως τιμη η οχι?γενικα κατι που θα με βοηθουσε να καταλαβω το κοστος που θα μου βγει στο συνολο με την μια η την αλλη περιπτωση θα με βοηθουσε πολυ στην τελικη επιλογη.ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις Μάκη.

Θεμιτό να λέει ο καθένας την άποψή του, αλλά δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε. Θυμήθηκα το "έλα παππού να σου δείξω τ' αμπελοχώραφα σου". :lol:

 

Και ποιανού αμπελοχώραφο είναι ο κανονισμός της Ε.Ε. ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...