Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το ξερω το καταστημα,που το ξετρύπωσες αυτο?

 

Απο το kimovil.com . εχει ενα κινητο διαθεσιμο που θελω. Ολα τα αλλα μαγαζια δεν εχουνε στοκ. Οπως banggood,geekbuying κ.α.

Εχει τροπο πληρωμης paypal αλλα φοβαμαι για τελωνειο. Το ποσο που κανει το κινητο ειναι 51€ και ειναι το china mobile a3s.

Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψώνισα από gearbest με priority line και το έστειλαν με DHL . Αυτο σημαίνει τελωνείο?

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Priority line δεν έχει τελωνείο. Και μια στο εκατομμύριο να περάσει το πληρώνεις και στα δίνουν πίσω

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους μετά από 140 αγορές στο ebay έφτασε η σειρά μου για τελωνείο μάλλον.Σήμερα μου έστειλαν τα ΕΛΤΑ μήνυμα ότι απαιτείται απόδειξη paypal ή τιμολόγιο για εκτελωνισμο.Αν και έστειλα paypal note τον πωλητή όταν έγινε η αγορά να στείλει σε δύο διαφορετικά πακέτα την παραγγελία αυτός τα έστειλε μαζί μιλάω για δύο προβολείς αξίας 41.85€ ή 48.44$.Τώρα τι θα πληρώσω ρε παιδιά;Ευχαριστώ....
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Απείχα καιρό από "ακριβές" αγορές και έχω χάσει επεισόδια με τα νέα μέτρα.

 

Θέλω να παραγγείλω την εξής τσάντα: https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F123151287461

 

Ο πωλητής προτίθεται να τη στείλει με tracking με χαμηλότερη τιμή δηλωμένη (δεν χρειάζεται και πολύ αποτι διαβάζω). Εναλλακτικά διατίθεται και με μη συστημένη αλλα σε περίπτωση που χαθει με ρωτάει δίκαια τι κάνουμε κ εγώ από πλευράς μου δεν θέλω να τον φερω σε δυσκολη θεση, αν υποθετικά συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Συμβουλές? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ;)

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

εκανα αγορα κινητου απο gearbest μεσω BE Registered Airmail και δεν περασε τελωνειο!!! και το shipping κοστισε μονο 1.20 αν δεν κανω λαθος!
Link to comment
Share on other sites

 

Ο πωλητής προτίθεται να τη στείλει με tracking με χαμηλότερη τιμή δηλωμένη (δεν χρειάζεται και πολύ αποτι διαβάζω). Εναλλακτικά διατίθεται και με μη συστημένη αλλα σε περίπτωση που χαθει με ρωτάει δίκαια τι κάνουμε κ εγώ από πλευράς μου δεν θέλω να τον φερω σε δυσκολη θεση, αν υποθετικά συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Η δηλωμένη τιμή δεν παίζει κάποιο ρόλο πλέον. Υπάρχει (αυξημένος) κίνδυνος να σταματήσει τελωνείο και με τις δύο μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο banggood 16/5 με priority

 

29/5/2018, 08:51:06 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

29/5/2018, 08:42:48 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

29/5/2018, 08:02:31 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

29/5/2018, 04:22:45 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ)

29/5/2018, 00:56:53 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ)

28/5/2018, 22:00:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/5/2018, 08:46:04 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

27/5/2018, 05:31:28 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

22/5/2018, 17:04:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Πολυ γρηγορα και χωρις τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα το εξής μήνυμα από ΓΕΤΑ:Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε. Τι σημαίνει αυτό ότι θα πληρώσω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα το εξής μήνυμα από ΓΕΤΑ:Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε. Τι σημαίνει αυτό ότι θα πληρώσω κάτι;
Αν εστειλεις την αποδειξη και γραφει ποσο παραπανω απο 22 ευρω, εννοειται οτι θα πληρωσεις.
Link to comment
Share on other sites

10,04 Φ.Π.Α. και 15 ευρώ για τα Ελληνικά ταχυδρομεία =25,04
Link to comment
Share on other sites

Ντρονάκι 79Ε από banggood. Έμεινε 2 ώρες στο τελωνείο, πρόλαβαν να μου τη φορέσουν; Και αν ναι πόσο περιμένουμε; Είναι μικρούλι, δεν τσιγκλάει ρε παιδι μου μόνο αυτοκίνητο δεν έχω φέρει απο κίνα, αυτό βρήκαν;

 

Date & Time Location Status

1/6/2018, 14:43:22 ATHENS SORTING CENTER DISPATCH UNLOADED

1/6/2018, 12:03:10 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

1/6/2018, 10:03:10 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ITEM ARRIVED AT

1/6/2018, 08:53:48 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

26/5/2018, 14:47:00 THAILAND DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

26/5/2018, 14:47:00 THAILAND ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

26/5/2018, 13:49:00 THAILAND POSTING/COLLECTION

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το περάσαμε το τελωνείο αναίμακτα ή μπα;

 

Nai.............:)

 

Για πειτε ρε παιδια που ξέρετε! Και σε μένα είναι η περίπτωση με τις δύο ώρες!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ντρονάκι 79Ε από banggood. Έμεινε 2 ώρες στο τελωνείο, πρόλαβαν να μου τη φορέσουν; Και αν ναι πόσο περιμένουμε; Είναι μικρούλι, δεν τσιγκλάει ρε παιδι μου μόνο αυτοκίνητο δεν έχω φέρει απο κίνα, αυτό βρήκαν;

 

Για πείτε ρε παιδιά που ξέρετε! Και σε μένα είναι η περίπτωση με τις δύο ώρες!

 

Συνήθως το 2ωρο σημαίνει καλά νέα!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ήδη πήγε κέντρο διαλογής, για να δούμε απο Δευτέρα... Τι λέτε το γλυτώσαμε;

 

Date & Time Location Status

1/6/2018, 14:43:22 ATHENS SORTING CENTER DISPATCH UNLOADED

1/6/2018, 12:03:10 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

1/6/2018, 10:03:10 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ITEM ARRIVED AT

1/6/2018, 08:53:48 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

26/5/2018, 14:47:00 THAILAND DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

26/5/2018, 14:47:00 THAILAND ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

26/5/2018, 13:49:00 THAILAND POSTING/COLLECTION

 

Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σς.. να ρωτησω κατι , απο geekbuying υπαρχει ασφαλης τροπος οπως priority , eu express κλπ ?

θελει ενα ταμπλετ συγγενης μου και το εχει σε καλυτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Γεια σς.. να ρωτησω κατι , απο geekbuying υπαρχει ασφαλης τροπος οπως priority , eu express κλπ ?

θελει ενα ταμπλετ συγγενης μου και το εχει σε καλυτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο

Έχει ένα "EU Priority Line", αλλά δεν έχω δει κανέναν από 'δω να το έχει χρησιμοποιήσει, οπότε το θεωρώ αδοκίμαστο (αν έχει άποψη κανείς επ' αυτού, ας πεί...!)

Το ενδιαφέρον με το geekbuying είναι ότι έχει αρκετά προϊόντα σε ευρωπαϊκές του αποθήκες, ενίοτε σε καλές τιμές, που βεβαίως έρχονται σίγουρα χωρίς τελωνεία και ιστορίες και -με βάση αυτήν τη φορά μαρτυρίες μελών εδώ- και πολύ σύντομα.

Αν είσαι τυχερός και πετύχεις να έχει αυτό που ψάχνεις...

Αλλιώς το EU Priority, αλλά θα έλεγα ότι χωρίς κάποιο προηγούμενο είναι ρίσκο...

Link to comment
Share on other sites

κατανοητο , μη δοκιμασμενο λοιπον ... καλυτερα να παμε σε πιο ασφαλεις λυσεις , ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου !
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, αφήνω ένα screenshot από γνωστή ομάδα στο fb.

σταμάτησε δέμα από GB με Belgium registered. συμβουλεύουν το παλικάρι να πληρώσει τελωνείο και να ανοίξει ticket για την επιστροφή του ποσού.

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν να σταματάει η συγκεκριμένη μέθοδος. αν γράψουν κάτι νεότερο τις επόμενες μέρες, θα το μεταφέρω.

29b2ac3ccd943cf8ab97eae2f548bddd.jpg

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη μου λες τέτοια γιατί περιμένω κινητό 200 ευρώ από gearbest με belgium και επίτηδες δεν έβαλαpriority line , γιατί διάβασα ότι το be περνάει σίγουρα.. τί ήταν το πακέτο που σταμάτησε ογκώδες? Νομίζω τοgearbest βγάζει την ουρά του έξω για τελωνείο όπως έχω διαβάσει.
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία με το Gearbest είναι μεγάλη και ξεκινάει από το τέλος 2017 όταν ο αγοραστής επέλεγε συγκεκριμένη μέθοδο που έλεγε ότι εξασφαλίζει το μη σταμάτημα στο τελωνείο, αλ έστελνε το δέμα με άλλη μέθοδο και όταν σταματούσε στο τελωνείο ισχυριζόταν ότι τα έξοδα εκτελωνισμού βαρύνουν τον παραλήπτη (!!!).

 

Έχω διαβάσει και εγώ posts που προμοτάρουν το Belgium Post σαν σίγουρο για μη σταμάτημα αλλά να που και αυτή η μέθοδος αποδεικνύεται ανασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

σταμάτησε δέμα από GB με Belgium registered.

...αν γράψουν κάτι νεότερο τις επόμενες μέρες, θα το μεταφέρω.

 

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

 

 

και μετά από 7 ώρες βλέπω το σχόλιο αυτού που του έκατσε η στραβή:

"Με Belgium register και το στείλανε με Sweden.."

ε ρε π0ύστη μου, δεν μπορούσε να το γράψει από την αρχή; έλεος.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

και μετά από 7 ώρες βλέπω το σχόλιο αυτού που του έκατσε η στραβή:

"Με Belgium register και το στείλανε με Sweden.."

ε ρε π0ύστη μου, δεν μπορούσε να το γράψει από την αρχή; έλεος.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

 

Έχω παραγγείλει μέσω sweden πριν 2 μήνες και δε μου πέρασε τελωνείο smart box tv μεγαλύτερο από κινητό κιόλας. Άρα για να σταμάτησε το sweden ποιος ξέρει μπορεί να γίνει και με το belgium. Ανάθεμα που δεν έβαλα με priority line που το είχε 3-4 ευρώ μεταφορικά. Από 22/05 αποστολή και announced to belgium και ακόμα δε βλέπω τίποτα στο belgium tracking...Δε ξέρω αν είναι καλό αυτό αλλά διάβαζα ότι το belgium περνάει σφαίρα. Εν αναμονή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...