Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας, έχω παραγγείλει κάτι πλαστικά ανταλλακτικά (καμια 100ρια κομμάτια 2-3 κιλά μέτριο μέγεθος δέμα) απο έναν ιδιώτη στην Κίνα. Το δέμα στο Tracking του ελτά εμφανίζει την εξής:

18/11/2017, 16:58:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/11/2017, 23:32:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

9/11/2017, 22:03:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ΅

 

Φαντάζομαι μπήκε τελωνείο, αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατι είναι μικρής αξίας το περιεχόμενο. Αυτό που με απασχολεί είναι να έρθει γρήγορα γιατί τα χρειάζομαι πρίν τις 15/12. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να επισπεύσω τις διαδικασίες? Κάποιο τηλέφωνο να πάρω? Υπόψιν οτι είμαι απο Πάτρα και δεν μπορώ να πάω στο αεροδρόμιο να ασχοληθώ με το θέμα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θέλω να αγοράσω 2 αντικειμενα απο το gearbest απο την αποθήκη της κινας.Επειδη αγοραζω για πρώτη φορά

Τα προιοντα εχουν συνολικο package weight γύρω στα 200-300gr ,με συνολικό κόστος 16,60 (12,30 το ενα, 4.30 το αλλο)

πόσο πιθανον ειναι να περασουν τελωνειο;

τι επιλέγω στο Shipping :Unregistered Air Mail (Free cost) ή Registered Air Mail (με το όποιο κόστος);

Καλυτερα να τα παραγγειλω μαζι (σε ενα cart) ή χωριστα;

Αν υπάρχει τίποτα άλλο που πρέπει να γνωρίζω.

Ευχαριστω.

κανονικα αφου ειναι κατω των 22Ε δεν πληρωνεις τελωνειο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο από 20/10

 

Sent from my S3 using Tapatalk

απο 5/10 γατακια ... σας εχω !!!!!

:) πηρα χθες τηλ σε ελτα κ μνου ειπαν να τ περιμενω τελος νοεμβριου..... δεν τους πιστευω

Link to comment
Share on other sites

απο 5/10 γατακια ... σας εχω !!!!!

:) πηρα χθες τηλ σε ελτα κ μνου ειπαν να τ περιμενω τελος νοεμβριου..... δεν τους πιστευω

 

Δυο παραγγελιες η 1η 28/9 κ η 2η 3/10,

κ οι 2 απο gearbest με nlpost,

κ οι 2 Αθηνα απο 19/10!

Στην επικοινωνια που ειχα χθες με ελτα με ενημερωσαν απλα

οτι μαλλον εχει ξεχαστει ο σακος στις αποθηκες κ απλα να κανω

λιγο υπομονη!!(τι ειπε τωρα η τυπισσα!Λιγο υπομονη 1 μηνα μετα την αφιξη!!):shock:

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]Παρεπιπτοντως επειδη για 1η φορα στα τοσα χρονια που παραγγελνω

απ'εξω με τσιμπαν στο τελωνειο:

 

9/11/2017, 00:16:06 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ

9/11/2017, 00:15:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

8/11/2017, 10:46:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

25/10/2017, 15:43:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/10/2017, 10:38:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

εφ'οσον λεει οτι απαγορευεται η εισαγωγη,το δεμα επιστρεφεται στον πωλητη

η περιμενω να μου βγαλουν κουστουμακι??

Edited by con_13
Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε,για χθεσινους μας περνας???

Δυο παραγγελιες η 1η 28/9 κ η 2η 3/10,

κ οι 2 απο gearbest με nlpost,

κ οι 2 Αθηνα απο 19/10!

Στην επικοινωνια που ειχα χθες με ελτα με ενημερωσαν απλα

οτι μαλλον εχει ξεχαστει ο σακος στις αποθηκες κ απλα να κανω

λιγο υπομονη!!(τι ειπε τωρα η τυπισσα!Λιγο υπομονη 1 μηνα μετα την αφιξη!!):shock:

Οπως καταλαβαινεις παντα υπαρχουν κ χειροτερα!!:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρεπιπτοντως επειδη για 1η φορα στα τοσα χρονια που παραγγελνω

απ'εξω με τσιμπαν στο τελωνειο:

 

9/11/2017, 00:16:06 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ

9/11/2017, 00:15:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

8/11/2017, 10:46:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

25/10/2017, 15:43:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/10/2017, 10:38:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

εφ'οσον λεει οτι απαγορευεται η εισαγωγη,το δεμα επιστρεφεται στον πωλητη

η περιμενω να μου βγαλουν κουστουμακι??

 

δυστυχώς κατάσχεται φιλε και χανεις τα λεφτα σου ειναι ηλεκτρονικο τσιγαρο ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς κατάσχεται φιλε και χανεις τα λεφτα σου ειναι ηλεκτρονικο τσιγαρο ετσι ?

 

Ναι τσιγαρο ειναι!

Ουτε καν επιστρεφει στον πωλητη δλδ???

Κ ποιος το παιρνει??

Link to comment
Share on other sites

Ναι τσιγαρο ειναι!

Ουτε καν επιστρεφει στον πωλητη δλδ???

Κ ποιος το παιρνει??

 

οχι φιλε υποτίθεται οτι καταστρεφονται αλλα σιγουρα κανουν παρτι τα τελωνεια

Link to comment
Share on other sites

Φορτιστής μπαταρίας (και 18650) πέρασε κανονικά. Από gearbest, 19 μέρες unregistered φυσικά

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε υποτίθεται οτι καταστρεφονται αλλα σιγουρα κανουν παρτι τα τελωνεια

Tι εννοεις.........?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, μη δίνεις σημασία σε όσους νομίζουν ότι οι τελωνειακοί διαβάζουν φόρουμ, για να κάνουν τη δουλειά τους...

Αυτά που λες είναι και χρήσιμα και εντός θέματος. Η γνώση δεν πρέπει να παραμένει προνόμιο λίγων, στο φόρουμ μπήκαμε για να συζητάμε και στην τελική, αν όντως ισχύουν αυτά που λες, κάποια στιγμή οι ίδιοι που σου τη λένε τώρα, θα ωρύονται αν παραλάβουν με τριγωνική και πληρώσουν.

Εμένα με ενδιαφέρουν αυτά που είπες, όποιον δεν τον ενδιαφέρουν, μπορεί απλώς να τα προσπερνάει.

 

 

Εντάξει, ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ό,τι θέλει, γι' αυτό κι εγώ θα σου πω ότι αυτό που έγραψες παίζει να είναι ό,τι πιο αντιεπιστημονικό, αντιπαιδαγωγικό και άκυρο έχω διαβάσει. Ευτυχώς που δεν είσαι πλέον καθηγητής, δυστυχώς κάποτε ήσουν (και ίσως έτσι δικαιολογούσες την αποτυχία σου).

 

Έμαθα κάτι και ως όφειλα σαν μελοςμτου φόρουμ το μοιραστηκα μαζί σας....

Τώρα αν δε γίνει ποτέ αυτό που έμαθα κέρδος θα έχουμε...

Αν γίνει όμως καλύτερα να είμαστε προετοιμασμένοι....

 

 

Πάντως τα τελωνεία ξέρουν για τις τριγωνικές, δεν είναι παράνομες και ήδη η ΕΕ ψάχνει τρόπο να δυσχαιρανει/μη διευκολύνει το κινεζικο εμποριο , τουλάχιστον όχι δωρεάν

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβες ?

 

Φιλε οταν γραφεις κατι,και κατηγορεις καποιον-ους,να μπορεις να το στιριξεις κιολας.......μπορεις?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θέλω να αγοράσω 2 αντικειμενα απο το gearbest απο την αποθήκη της κινας.Επειδη αγοραζω για πρώτη φορά

Τα προιοντα εχουν συνολικο package weight γύρω στα 200-300gr ,με συνολικό κόστος 16,60 (12,30 το ενα, 4.30 το αλλο)

πόσο πιθανον ειναι να περασουν τελωνειο;

τι επιλέγω στο Shipping :Unregistered Air Mail (Free cost) ή Registered Air Mail (με το όποιο κόστος);

Καλυτερα να τα παραγγειλω μαζι (σε ενα cart) ή χωριστα;

Αν υπάρχει τίποτα άλλο που πρέπει να γνωρίζω.

Ευχαριστω.

 

unregistered θα τα παρεις 3 εβδομαδες

registered σε 3 μηνες.

Το επαθα και εμαθα.:(

 

Εγω στην θεση σου θα την εσπαζα την παραγγελια.

Πανω απο καποιο ποσο το banggood θα σου το στειλει registered ακομη και αν δεν το επιλεξεις.

Εγω παράγγειλα 2 πραγματακια 10$ + 11.5$ χωρις tracking αλλα τελικα το στειλανε registered

Tωρα ειναι κολλημένο απο 2/10.(send item abroad)

 

Oi προηγουμενες παραγγελιες απο banggood 8$ εως 12$ που σταλθηκαν unregistered ηρθαν σε 3-3.5 εβδομαδες max

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Φιλε οταν γραφεις κατι,και κατηγορεις καποιον-ους,να μπορεις να το στιριξεις κιολας.......μπορεις?

 

Δε χρειάζεται και καμιά σοβαρή δικαιολογία στο ότι τα πράγματα είτε θα τα κρατήσουν οι τελωνιακοί είτε θα τα πάνε κάποια στιγμή προς πώληση

Για καταστροφή δε παίζει να πάνε γιατί πρώτον, δεν είναι ουσίες για να πάνε σε κλίβανο κι ούτε έχει ανακοινωθεί που γίνεται αυτό.

Απ'τη στιγμή που δε σε αφήνουν να δεις την καταστροφή της κατάσχεσης μια χαρά μπορείς να υποθέσεις με επιχειρήματα ότι απλά στο έφαγαν για την πάρτη τους ( είτε μιλάς συγκεκριμένα για τους τελωνειακούς είτε για το κράτος γενικά )

Link to comment
Share on other sites

Aπο gearbest υπαρχουν τα δυο παρακάτω drones της Dji.

1) Spark: https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_637652.html?wid=91

&

2) Mavic: https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_468794.html?wid=91

Επειδη δεν έχω ξανακάνει αγορά απο GearBest pαρακαλώ για τα φώτα σας για τα εξής:

A) Και για τα δυο προιοντα εχει διαθέσιμα warehouses options την China και την EU-4. Τι να επιλέξω?

B) Επίσης και απο τις δυο αποθήκες εχει shipping methods την Priority Line και την Expedited Shipping. Τι να επιλέξω?

Τέλος αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι οτι το expedited shiping το βγάζει φτηνότερο απο το priority. Ειναι λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

τα unregistered πως μαθαινεις αν περασαν τελωνειο ή τα εχουν κατασχεσει κτλπ?

 

τα unregistered δεν τα σταματανε γιατι στο 99% των περιπτωσεων αφορουνε προιοντα χαμηλης αξιας.

 

Κανενα τελωνειο στον κοσμο δεν θα ασχοληθει με το 1%

Ουτε καν μαζι δεν ταξιδευουνε, στο κεντρο διαλογης σε αλλο τσουβαλι θα μπουνε τα registered και σε αλλο τα unregistered.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

τα unregistered δεν τα σταματανε γιατι στο 99% των περιπτωσεων αφορουνε προιοντα χαμηλης αξιας.

 

Κανενα τελωνειο στον κοσμο δεν θα ασχοληθει με το 1%

 

οποτε 3 δικα μου που ειναι Αθηνα απο 25/9, 27/9 και 12/10 αφου δεν ειναι στην αναμονη για τελωνειο να τα θεωρησω χαμενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται και καμιά σοβαρή δικαιολογία στο ότι τα πράγματα είτε θα τα κρατήσουν οι τελωνιακοί είτε θα τα πάνε κάποια στιγμή προς πώληση

Για καταστροφή δε παίζει να πάνε γιατί πρώτον, δεν είναι ουσίες για να πάνε σε κλίβανο κι ούτε έχει ανακοινωθεί που γίνεται αυτό.

Απ'τη στιγμή που δε σε αφήνουν να δεις την καταστροφή της κατάσχεσης μια χαρά μπορείς να υποθέσεις με επιχειρήματα ότι απλά στο έφαγαν για την πάρτη τους ( είτε μιλάς συγκεκριμένα για τους τελωνειακούς είτε για το κράτος γενικά )

 

Οι υπιθέσεις χωρίς αποδείξεις πάνε κι αυτές για καταστροφή.

Όταν βγαίνεις δημόσια και κατηγορείς κάποιον για αδίκημα (γιατί είναι), πρέπει να έχεις αποδείξεις ή να μη μιλάς.

Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε όλοι, αλλά αν δε μπορούμε να τις στηρίξουμε τις κρατάμε για μας.

Link to comment
Share on other sites

οποτε 3 δικα μου που ειναι Αθηνα απο 25/9, 27/9 και 12/10 αφου δεν ειναι στην αναμονη για τελωνειο να τα θεωρησω χαμενα

 

Περιμένω κι εγώ ένα παλιό απλό:

12.09.2017 14:00 Greece Arrive at Greece airport.

 

Χαμένο; Ιδού η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι όταν κατάσχεται κάτι πρέπει να βγει σε δημόσιο πλειστηριασμό. Εκτός αν είναι ναρκωτικά που καταστρέφονται. Τώρα τα ηλεκτρονικά τσιγάρα που θα καταλήξουν- και μιλάμε για ποσότητες που μας έχουν κατασχέσει - δεν γνωρίζει κανείς. Άρα καλά κάνουμε και υποθέτουμε ότι καταλήγουν στους τελωνειακούς οι οποίοι με την σειρά τους τα κάνουν ότι θέλουν. Αν κάποιος φίλος του τελωνείου διαβάζει το φόρουμ ας μας απάντηση. Γιατί σίγουρα το διαβάζουν. Επίσημη ανακοίνωση μην περιμένουμε.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτι απαγορεύεται, πρέπει να γίνει καταστροφή παρουσία εισαγγελέα και παρουσία δικιά σου. Αυτό δεν πιστεύω ότι γίνεται ποτέ ή έχει γίνει και ποτέ. Άρα πιστεύω και γω ότι ακολουθούν άλλο δρόμο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

οποτε 3 δικα μου που ειναι Αθηνα απο 25/9, 27/9 και 12/10 αφου δεν ειναι στην αναμονη για τελωνειο να τα θεωρησω χαμενα

 

Που το ξερεις ποτε μπηκανε χωρις tracking ?

 

Παιδια οταν λεμε unregistered εννοουμε χωρις tracking, τιποτα,λεει μονο shipped ο πωλητης και τελος.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Οι υπιθέσεις χωρίς αποδείξεις πάνε κι αυτές για καταστροφή.

Όταν βγαίνεις δημόσια και κατηγορείς κάποιον για αδίκημα (γιατί είναι), πρέπει να έχεις αποδείξεις ή να μη μιλάς.

Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε όλοι, αλλά αν δε μπορούμε να τις στηρίξουμε τις κρατάμε για μας.

 

Ξαναλέω δε χρειάζομαι καμία απόδειξη απ'τη στιγμή που δε με αφήνουν να ξέρω το μέλλον του περιεχομένου.

Αν πάει για καταστροφή να με καλέσουν να είμαι παρών, αν πάει για πλειστηριασμό εξίσου να το ξέρω. Αν συμφωνείς ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει, για μένα εως ότου σταματήσουν να κρύβονται απλά τα κλέβουν και με τον νόμο.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η καταστροφή παρουσία εισαγγελέα γίνεται μόνο σε περίπτωση ναρκωτικών.

Η δική σου παρουσία δεν απαιτείται.

Και δεν υπάρχει μόνο κλίβανος για καταστροφή.

Έχουμε και χωματερές.

Ένα αρθρο υπάρχει εδώ για κατασχέσεις και καταστροφή

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.kathimerini.gr/450070/article/epikairothta/ellada/katastrefontai-ta-perissotera-katasxe8enta&ved=0ahUKEwiKgpXl7dLXAhVCOJoKHaS3BZwQFgg_MAc&usg=AOvVaw0GAx8IHwDd5-32P45arEC4

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξαναλέω δε χρειάζομαι καμία απόδειξη απ'τη στιγμή που δε με αφήνουν να ξέρω το μέλλον του περιεχομένου.

Αν πάει για καταστροφή να με καλέσουν να είμαι παρόν, αν πάει για πλειστηριασμό εξίσου να το ξέρω. Αν συμφωνείς ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει, για μένα εως ότου σταματήσουν να κρύβονται απλά τα κλέβουν και με τον νόμο.

 

Αν ήμουν τελωνειακός θα σου είχα κάνει μήνυση από εδώ μέχρι το τελωνείο.

Και να ερχόσουν στο δικαστήριο να το πεις αυτό.

Ότι δεν χρειάζεσαι καμία απόδειξη για να με πεις κλέφτη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...