Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι έχετε κάνει αναδασμολόγηση, σας έχουν δώσει κανα χαρτί ή κανέναν αριθμό π.χ ή χύμα στο κύμα όπως εμένα;
Link to comment
Share on other sites

και επιβεβαιωνομαι για ακομη μια φορα για το μπου...λο των ελτα!

3 παραγγελειες, απο gearbest, απλο china post, εφτασαν σημερα μετα απο 65 μερες, αυριο παραλαμβανω... 0 τελωνειο, 500Ε παραγγελια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και επιβεβαιωνομαι για ακομη μια φορα για το μπου...λο των ελτα!

3 παραγγελειες, απο gearbest, απλο china post, εφτασαν σημερα μετα απο 65 μερες, αυριο παραλαμβανω... 0 τελωνειο, 500Ε παραγγελια.

 

Απο ποτε στέλνει με china post το Gearbest?...

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε στέλνει με china post το Gearbest?...

 

Εχεις δικαιο, μπερδεψα τις παραγγελιες! ειναι και πολλες οι ατιμες! Registered Air Mail ηθελα να πω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση από NlPost

29-10-2017 08:14 The item is being processed by customs GREECE

24-10-2017 09:59 The item has been processed in the country of destination

28-09-2017 13:44 The item has arrived in the country of destination

25-09-2017 07:05 The item is on transport to the country of destination

23-09-2017 20:13 The item is at the PostNL sorting center

23-09-2017 20:13 The item is processed at the PostNL sorting center

18-09-2017 01:22 The item is pre-advised

 

Κατάσταση από ΕΛΤΑ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

29/10/2017, 00:08:15 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/10/2017, 06:59:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/9/2017, 20:12:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Κόστος κάμερας wifi για δωμάτιο σπιτιού 10,00 ευρώ.

Αποστολή με Netherlands Post Registered: Sep 14, 2017 18:27:44 PM PST

Είχα παραγγείλει γιατί πίστευα με κάτω των 22 ευρώ δε περνάει λογικά τελωνείο.

Θα έχει ενδιαφέρον το κόστος τελικά. Για να δούμε

Ερώτηση: Γιατί το priority line του banggood είναι τόσο χαμηλό ενώ το αντίστοιχο gearbest EU express είναι δεκαπλάσιο; Αν υπαρχει εξηγησ δλδ

 

Άκου φίλε τη δική μου ΙΡ κάμερα από gearbest πως την κοστολόγισαν: ΦΠΑ 14,40 + εκτελωνισμός ΕΛΤΑ 15 = 29,40 ευρώ.

Η κάμερα έκανε 19,ΧΧ αλλά μαζί με insurance+NL postage πήγε 22,10 ευρώ και άρα μπήκε τελωνείο (να μην συζητήσω οτι μπήκε Ελλάδα από Ολλανδία 8/9 και βγήκε από τελωνείο 20/10).

 

Τι κάνουμε μετά; Αν κάνω αίτηση αναδασμολόγησης θα μου απαντήσουν οτι αφού περνά τα 22 αξία cif (μαζί με 'εξοδα αποστολής δηλαδή) και αφού αντίστοιχες εδώ κάνουν 50 ευρώ, καλώς εκτελωνίστηκε και πήρε ΦΠΑ 14,40. Κιαυτό ΑΝ και ΟΤΑΝ απαντηθεί η αίτησή μου. Η άλλη επιλογή είναι να μην παραλάβω (όπως εξηγούν παιδιά σε άλλο φόρουμ αν ο εκτελωνισμός έγινε από ΕΛΤΑ τότε θα το επιστρέψουν ως αζήτητο) και άμα ποτέ φτάσει πίσω στο gearbest και μου πιστώσουν έστω και τα μισά, πάλι χαρούμενος θα είμαι! πάντως να πληρώσω 29,40 επιπλέον δεν πρόκειται...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και εμενα μετα απο 64 μερες, ανοιξε και εκλεισε απο ΓΕΤΑ την ιδια μερα. Ειναι αξιας 15€, αν με εχουν χρεωσει θα τους παρει και θα τους σηκωσει

 

ε κανα 3 ευρω

 

Τελικά παρέλαβα με "τελωνειακως ελεύθερο" και χωρίς χρέωση.

Οποτε ενισχύεται η άποψη ότι το 3ευρο δε χρεώνεται για de facto είσοδο στο τελωνείο, αλλά σε δέματα και όχι επιστολές. Ήταν ένα xiaomi Bluetooth Audio receiver, μικρό πακετάκι

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Άκου φίλε τη δική μου ΙΡ κάμερα από gearbest πως την κοστολόγισαν: ΦΠΑ 14,40 + εκτελωνισμός ΕΛΤΑ 15 = 29,40 ευρώ.

Η κάμερα έκανε 19,ΧΧ αλλά μαζί με insurance+NL postage πήγε 22,10 ευρώ και άρα μπήκε τελωνείο (να μην συζητήσω οτι μπήκε Ελλάδα από Ολλανδία 8/9 και βγήκε από τελωνείο 20/10).

 

Τι κάνουμε μετά; Αν κάνω αίτηση αναδασμολόγησης θα μου απαντήσουν οτι αφού περνά τα 22 αξία cif (μαζί με 'εξοδα αποστολής δηλαδή) και αφού αντίστοιχες εδώ κάνουν 50 ευρώ, καλώς εκτελωνίστηκε και πήρε ΦΠΑ 14,40. Κιαυτό ΑΝ και ΟΤΑΝ απαντηθεί η αίτησή μου. Η άλλη επιλογή είναι να μην παραλάβω (όπως εξηγούν παιδιά σε άλλο φόρουμ αν ο εκτελωνισμός έγινε από ΕΛΤΑ τότε θα το επιστρέψουν ως αζήτητο) και άμα ποτέ φτάσει πίσω στο gearbest και μου πιστώσουν έστω και τα μισά, πάλι χαρούμενος θα είμαι! πάντως να πληρώσω 29,40 επιπλέον δεν πρόκειται...

 

Μάλιστα.

Δηλαδή αν δε το παραλάβω, πάει πίσω στο gearbest;

Δε παίζει να πληρώσω 30 ευρώ για κάτι που μου κόστισε 10 ευρώ συν 2 η μεταφορά. Το κόστος για εκτελωνισμό τον έγραφε η ειδοποίηση των ΕΛΤΑ;

Δεν είναι νορμάλ. Το θέμα από εκεί και πέρα είναι να επιστραφεί το δέμα πίσω. Αν γίνεται αυτό, καλώς. Αλλιώς τι να πω, δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Δηλαδή αν δε το παραλάβω, πάει πίσω στο gearbest;

Δε παίζει να πληρώσω 30 ευρώ για κάτι που μου κόστισε 10 ευρώ συν 2 η μεταφορά. Το κόστος για εκτελωνισμό τον έγραφε η ειδοποίηση των ΕΛΤΑ;

Δεν είναι νορμάλ. Το θέμα από εκεί και πέρα είναι να επιστραφεί το δέμα πίσω. Αν γίνεται αυτό, καλώς. Αλλιώς τι να πω, δε ξερω.

εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ζητησεις εσυ να επιστραφει. αλλιως παει στα αζητητα? η κατι τετοιο, δεν ειμαι σιγουρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες ενημερώθηκε φίλος ότι ο φορτιστής μπαταριών που παρήγγειλε απαγορεύεται να εισαχθεί στην χώρα μας γιατί φορτίζει ΚΑΙ μπαταρίες ηλεκτρονικού τσιγάρου..Τι άλλο θα ακούσουμε.Όλη μέρα σήμερα προσπαθούσε να πείσει τους άπιστους ότι είναι ένας φορτιστής μπαταριών...

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Άκου φίλε τη δική μου ΙΡ κάμερα από gearbest πως την κοστολόγισαν: ΦΠΑ 14,40 + εκτελωνισμός ΕΛΤΑ 15 = 29,40 ευρώ.

Η κάμερα έκανε 19,ΧΧ αλλά μαζί με insurance+NL postage πήγε 22,10 ευρώ και άρα μπήκε τελωνείο (να μην συζητήσω οτι μπήκε Ελλάδα από Ολλανδία 8/9 και βγήκε από τελωνείο 20/10).

 

Τι κάνουμε μετά; Αν κάνω αίτηση αναδασμολόγησης θα μου απαντήσουν οτι αφού περνά τα 22 αξία cif (μαζί με 'εξοδα αποστολής δηλαδή) και αφού αντίστοιχες εδώ κάνουν 50 ευρώ, καλώς εκτελωνίστηκε και πήρε ΦΠΑ 14,40. Κιαυτό ΑΝ και ΟΤΑΝ απαντηθεί η αίτησή μου. Η άλλη επιλογή είναι να μην παραλάβω (όπως εξηγούν παιδιά σε άλλο φόρουμ αν ο εκτελωνισμός έγινε από ΕΛΤΑ τότε θα το επιστρέψουν ως αζήτητο) και άμα ποτέ φτάσει πίσω στο gearbest και μου πιστώσουν έστω και τα μισά, πάλι χαρούμενος θα είμαι! πάντως να πληρώσω 29,40 επιπλέον δεν πρόκειται...

Γιατί ρε παιδιά στην τιμή του προϊόντος πρέπει να υπολογίζεται και το κόστος του ταχυδρομείου;

Το χαράτσι του τελώνη πρέπει να μπαίνει στην τιμή αγοράς του προϊόντος και όχι και στο κόστος του ταχυδρομείου!

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα ειναι οτι το shipping insurance εκτος απο αχρηστο ειναι και επικινδυνο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά στην τιμή του προϊόντος πρέπει να υπολογίζεται και το κόστος του ταχυδρομείου;

Το χαράτσι του τελώνη πρέπει να μπαίνει στην τιμή αγοράς του προϊόντος και όχι και στο κόστος του ταχυδρομείου!

 

Γιατί αυτό προβλέπει η νομοθεσία. Ο Φ.Π.Α. επιβάλλεται επί της συνολικής αξίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άκου φίλε τη δική μου ΙΡ κάμερα από gearbest πως την κοστολόγισαν: ΦΠΑ 14,40 + εκτελωνισμός ΕΛΤΑ 15 = 29,40 ευρώ.

Η κάμερα έκανε 19,ΧΧ αλλά μαζί με insurance+NL postage πήγε 22,10 ευρώ και άρα μπήκε τελωνείο (να μην συζητήσω οτι μπήκε Ελλάδα από Ολλανδία 8/9 και βγήκε από τελωνείο 20/10).

 

Τι κάνουμε μετά; Αν κάνω αίτηση αναδασμολόγησης θα μου απαντήσουν οτι αφού περνά τα 22 αξία cif (μαζί με 'εξοδα αποστολής δηλαδή) και αφού αντίστοιχες εδώ κάνουν 50 ευρώ, καλώς εκτελωνίστηκε και πήρε ΦΠΑ 14,40. Κιαυτό ΑΝ και ΟΤΑΝ απαντηθεί η αίτησή μου. Η άλλη επιλογή είναι να μην παραλάβω (όπως εξηγούν παιδιά σε άλλο φόρουμ αν ο εκτελωνισμός έγινε από ΕΛΤΑ τότε θα το επιστρέψουν ως αζήτητο) και άμα ποτέ φτάσει πίσω στο gearbest και μου πιστώσουν έστω και τα μισά, πάλι χαρούμενος θα είμαι! πάντως να πληρώσω 29,40 επιπλέον δεν πρόκειται...

 

Εάν κάνεις αίτηση αναδασμολόγησης, θα μειωθεί ο Φ.Π.Α. και αντί για 14,40€ θα πληρώσεις περίπου 5,30€. Άρα το 29,40€ θα γίνει 20,30€.

Κατά την εν λογω διαδικασία κοστολογούν με βάση τα παραστατικά και όχι με βάση τις τρέχουσες εμπορικές τιμές της εγχώριας αγοράς, όπως λανθασμένα έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δέμα από αλί με ems, ένα backpack 20€,ειχε άφιξη Ελλάδα στις 28 και σήμερα είναι κέντρο διαλογής χωρίς να περάσει από τελωνείο (γ. Ε. Τ. Α). Τουλάχιστον δεν το ανέφερε στο τρακιν

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είδα το GEARBEST πρόσθεσε στα shipping methods και το unregistered AIR MAIL ΄

Unregistered Air Mail 10 - 25 business days FREE SHIPPING

Registered Air Mail 15 - 20 business days FREE SHIPPING

Priority Line 10 - 25 business days €20.90

Expedited Shipping 3 - 7 business days €7.43

 

ΈΧΕΙ παραγγείλει κάποιος με αυτό τον τρόπο ? μήπως έτσι γλιτώνεις το τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα,

Παρέλαβα εχθές ,το κόστός ήταν 42,50€ για κινητό αξίας 115€.

Παραγγελία στις 29/09 απο ebay μέσω Austrian Post απο Κίνα.

Μου ζητήθηκε απόδειξη πληρωμής όπως εμφανίζεται παρακάτω την οποία προώθησα στο email: geta@elta-net.gr.

Θα πρότεινα ως θέμα email να καταχωρήσετε το tracking number.

 

31/10/2017, 15:19:10 ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ (ΑΘ 49) (Κ.Κ.) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

31/10/2017, 12:09:20 ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ (ΑΘ 49) (Κ.Κ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

31/10/2017, 03:50:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ (ΑΘ 49) (Κ.Κ.))

30/10/2017, 20:24:07 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ (ΑΘ 49) (Κ.Κ.))

30/10/2017, 19:25:16 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

30/10/2017, 18:24:07 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

30/10/2017, 14:11:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

30/10/2017, 12:11:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

30/10/2017, 00:09:18 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

25/10/2017, 00:08:12 - ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

25/10/2017, 00:08:00 - Κ.Α.Τ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/10/2017, 17:03:18 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη πληρωμής τι ακριβώς θεωρείται στις αγορές μέσω διαδικτύου? Το transaction screenshot που γράφει στο AliExpress ή screenshot από τις κινήσεις της κάρτας, μεσω ibanking?
Link to comment
Share on other sites

όπου δεις "print invoice" επιλογή, αυτό είναι που ζητείται. αποθήκευση ως pdf και χρήση αυτού.

εκτύπωση συναλλαγής από τράπεζα.

έχει παρατηρηθεί ότι ο Χι-Ψι Κινέζος πωλητής στέλνει άλλο invoice από την πραγματική αξία, τότε θα πρέπει να του ζητήσουμε "real invoice for custom purposes" για να μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε κάνει αναδασμολόγηση, σας έχουν δώσει κανα χαρτί ή κανέναν αριθμό π.χ ή χύμα στο κύμα όπως εμένα;

 

Εγώ από 28/9 ακόμα περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από 28/9 ακόμα περιμένω...

 

Αυτό είναι σίγουρο πως θα περιμένουν ως τα γεράματα, κάποιο αντίγραφο αίτησης ή κάτι τέτοιο σου έδωσαν όμως ;

Εμένα το μόνο που μου έδωσαν είναι το ειδοποιητήριο εκτελωνισμού και έγραψε με το χέρι του έναν αριθμό συν την ημερομηνία που έκανα την αίτηση αναδασμολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,

Εγω εχω ενα δεμα απο fedex το οποιο ειναι δειγματα χωρις αντικειμενικη αξια και δεν πληρωσα ουτε τα μεταφορικα. Εγραφε πανω 5 δολλαρια αλλα επειδη ηταν βαρυ τους παραξενεψε και το ανοιξαν και αποφασισαν οτι δε πιστευουν την τιμη που λεει (οτι να ναι?) το θεμα ειναι το εξης. Εγω μιλησα με τον διευθυντη αεροδρομιου της fedex (ή κατι τετοιο) ο οποιος μου ειπε οτι δεν το πηραν ακομα για δεσμευση και οτι προσπαθησε να τους εξηγησει τι και πως και οτι το δεμα απλα ειναι στην ακρη προς το παρον. Τι μπορω να κανω; Εφοσον εχει δηλμενη αξια τοσο, δεν ειναι αναγκασμενοι να το εκτελωνισουν για την αξια αυτη, δλδ χωρις εξτρα χρεωση οπως προβλεπει ο νομς για αξιες κατω των 22 ευρω? Δεν ξερω τι να κανω, σε οτι διαβασα κανεις δεν ειχε θεμα απ τη στιγμη που ειχαν δηλωμενη αξια, και τι παει να πει οτι θα βαλου μια αξια οσο νομιζουν αυτοι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο πως θα περιμένουν ως τα γεράματα, κάποιο αντίγραφο αίτησης ή κάτι τέτοιο σου έδωσαν όμως ;

Εμένα το μόνο που μου έδωσαν είναι το ειδοποιητήριο εκτελωνισμού και έγραψε με το χέρι του έναν αριθμό συν την ημερομηνία που έκανα την αίτηση αναδασμολόγησης.

 

Όχι απλά μου είπε ότι θα το παρακολουθώ με τον tracking όπως και κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...