Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θηκη σιλικονης με αξια.καπου στο ευρω, πληρωσα 3 ευρω στο ταχυδρομειο γιατι μπηκε τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

θηκη σιλικονης με αξια.καπου στο ευρω, πληρωσα 3 ευρω στο ταχυδρομειο γιατι μπηκε τελωνειο

 

να τετοια διαβαζω και μου γυρνανε τα μυαλια αναποδα!

Link to comment
Share on other sites

Άλμα στο συλλογισμο θα ήταν αν το έβλεπες ξεκομμενο και μοναδικό περιστατικό. Αν λάβεις υπόψη και οολα τα άλλα πειστηρια, τότε δένει απόλυτα η υπόθεση. Επειδή σου πέρασε εσένα το κινητό, είναι όλα Οκ. Εμένα και όλων των άλλων που κολλάνε τα κινητά και περνάνε τρένα, πρέπει να το αποδειξουμε. Ενός από δω με 100αδες παραγγελίες, κολλάνε 8/10 κινητά, ενός άλλου 4 πήρε τα 3 κόλλησαν, ενός άλλου στο άλλο φόρουμ τον ρώτησαν από το τελωνειο "τι είναι, mi4?" χωρίς να πει μάρκα και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ψάχνουν xiaomi. Εγώ να σου πω ξέρω πράγματα από μέσα, χωρίς να μπορώ ούτε και να θέλω να το αποδείξω, από κει και πέρα κάνε ότι καταλαβαίνεις. Αν δεν ισχύει τίποτα από όσα λέει ο καθένας, τότε δε μετράει κανένα post, να το κλείσουμε το forum.

 

περαστικά...δεν μπορείς να τεκμηριώσεις τον ισχυρισμό σου και μηδενίζεις...

 

...τουλάχιστον έκανες την κατάλληλη αντιστοιχία ανάμεσα

- σε αυτό που εγώ σκόπιμα περιέγραφα ως αστήρικτο ισχυρισμό που θα μπορούσα να κάνω στη δική μου περίπτωση,

αν σκεφτόμουν σαν και σένα,

- και σε αυτό που εσύ σοβαρά και "προφανώς" συμπεραίνεις...

 

...όπως μπορείς εσύ να συμπεράνεις ότι ψάχνουν για κινητά Xiaomi επειδή σου άνοιξαν το δέμα της...ταμπλέτας, άλλο τόσο θα μπορούσα εγώ να ισχυριστώ ότι ψάχνουν ταμπλέτες, επειδή δεν μου σταμάτησαν το κινητό....

...αυτοί είναι ισάξιοι και εξίσου αστηρικτοι ισχυρισμοί...

 

Το τί πληροφορίες έχεις φαίνεται...από τη μούφα που κυκλοφορεί κατά καιρούς άλλο τίποτα...γεμίσαμε "insiders"...

 

...κατά τ' άλλα συνειδητή επιλογή δειγμάτων χρειάζεται για να συμπεράνει κανείς ότι ψάχνουν ειδικά για Xiaomi κινητά (σε δέματα μεγάλα για ταμπλέτες λολ) και είναι ενδεικτικό εδώ ότι προηγήθηκε η φημολογία για την "αιτία" της αύξησης των ελέγχων, που "εξηγουσε" επαρκώς, για μερικούς, τη κατάσταση...

 

...το μόνο τεκμηριώσιμο συμπέρασμα μέχρι στιγμής είναι ότι "προτιμούν" τα δέματα που εισάγονται απευθείας από Ασία...όλα τα άλλα είναι τόσο τυχαία που δεν επιτρέπουν έγκυρη εξαγωγή συμπερασμάτων...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θελω να παρω https://m.aliexpress.com/s/item/32788879131.html?trace=storeDetail2msiteDetail&aff_platform=data-feeds&cpt=1490107416730&sk=JYJQJYByj&aff_trace_key=fcb86ecebb0f4fd98caf1a5b964755b6-1490107416730-05091-JYJQJYByj#autostay που το εχει προσφορα αυριο στα 68€.Ρωτησα τον κινεζο με τι το στελνει και μου ειπε AE standrandby express maria. Υπαρχη φοβος τελωνειου; και αν ναι τι ποσο; αν φαη τελωνειο ενα α ποσο και το μαθω μπορω να μην παω και το παρω να επθστραφη το δεμα και να παρω τα λεφτα μου πισω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θελω να παρω https://m.aliexpress.com/s/item/32788879131.html?trace=storeDetail2msiteDetail&aff_platform=data-feeds&cpt=1490107416730&sk=JYJQJYByj&aff_trace_key=fcb86ecebb0f4fd98caf1a5b964755b6-1490107416730-05091-JYJQJYByj#autostay που το εχει προσφορα αυριο στα 68€.Ρωτησα τον κινεζο με τι το στελνει και μου ειπε AE standrandby express maria. Υπαρχη φοβος τελωνειου; και αν ναι τι ποσο; αν φαη τελωνειο ενα α ποσο και το μαθω μπορω να μην παω και το παρω να επθστραφη το δεμα και να παρω τα λεφτα μου πισω;

 

Όπου βλέπεις express το τελωνείο είναι σίγουρο.

Θα εκτελωνιστεί από κούριερ και δεν αξίζει τον κόπο σε καμία περίπτωση.

Θα σου ρθει ο κούκος αηδόνι.

Link to comment
Share on other sites

Δερμα τιμονιου αυτοκινητου αξια 9 ευρω περασε απο υεδ δεν χρεωθηκα κατι

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

@vgiozo Η αγνοια ειναι ευτυχια. Σε ζηλευω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όπου βλέπεις express το τελωνείο είναι σίγουρο.

Θα εκτελωνιστεί από κούριερ και δεν αξίζει τον κόπο σε καμία περίπτωση.

Θα σου ρθει ο κούκος αηδόνι.

 

Καλημερα και ευχαριστω φιλε. Αρα ο μονος τροπος ειναι αγορα απο ευρωπαικη αποθηκη η απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά πλαστικής κασετινας αξία 10$ πέρασε απο έλεγχο και παρέλαβα απο ΕΛΤΑ με χρέωση τρία ευρώ.

Παρομοίως θα μου συμβεί και με ένα μπρελόκ για κλειδί αυτοκινήτου αξία 4$ που όπως με ενημέρωσαν περνά από έλεγχο συνεπώς κόστος επίσης τρία ευρώ.

Ενδιάμεσα έχουν έρθει χωρίς έλεγχο ή αλλά θέματα μεγαλύτερου όγκου και αξίας δέματα.

Κοινώς δεν βγάζεις άκρη.

Είναι τέτοιος ο όγκος των δεμάτων που έρχονται από Ασία που τελικά ο έλεγχος γίνεται δειγματοληπτικά και εντελώς τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω φιλε. Αρα ο μονος τροπος ειναι αγορα απο ευρωπαικη αποθηκη η απο εδω.

 

Μπορείς και να το ρισκάρεις από Κίνα, αλλά από πωλητή που να στέλνει με απλό ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.............

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι.............

Πω δεν το περίμενα με τίποτα όμως πρέπει να είμαι ο ένας στους 1000 που περνάει τέτοιο δέμα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Πω δεν το περίμενα με τίποτα όμως πρέπει να είμαι ο ένας στους 1000 που περνάει τέτοιο δέμα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Τι είχε μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Τι είχε μέσα;

Ας το παραλάβω με το καλό αύριο μεθαύριο και θα σας πω. Μην γράψω τι είχε και αρχίσουν ψάχνουν.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ξερει καποιος σε ποια ημερομηνια εκτελωνισμου ειμαστε

ευχαριστω.

Καλημέρα, εμένα βγήκε σήμερα ένα από 21/2/17 που ήταν μέσα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να στο πω και την προηγούμενη φορά που πόσταρες.

Γράφε και τι ήταν να ξέρουμε.

Κινητό; αυτοκόλλητο του 1 ευρώ σαν του egodemis; (ακόμα το σκέφτομαι και γελάω!) τι; :p

 

Εδώ ποστάρω μόνο τα ηλεκτρονικά, αυτή τη φορά ήταν tablet μαζί με keyboard.

Ως τώρα μη το ματιάσω έχω πολύ καλή τύχη σε οτιδήποτε :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες και όλους,

 

Σκέφτομαι για ένα ρολογάκι αξίας 110 USD από banggood. Έχω επιλογή για το απλό Air Parcel Register ή για Priority Direct Mail (αυτό που παλιά λεγόταν Netherlands Direct Mail). Το δεύτερο έρχεται χωρίς tracking και αρκετά πιο γρήγορα. Ποιο είναι πιο πιθανό να περάσει τελωνείο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ας το παραλάβω με το καλό αύριο μεθαύριο και θα σας πω. Μην γράψω τι είχε και αρχίσουν ψάχνουν.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Αν είσαι Βόρεια Ελλάδα μείνε συγκρατημενα αισιόδοξος γιατί υπαρχει και η ΥΕΔ Θεσνικης για εμάς της Βόρειας Ελλάδας δυστυχώς..

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας το παραλάβω με το καλό αύριο μεθαύριο και θα σας πω. Μην γράψω τι είχε και αρχίσουν ψάχνουν.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Μπες στο site των ελτα και δες αμα πηγαινει ΥΕΔ και μετα χαλαρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο site των ελτα και δες αμα πηγαινει ΥΕΔ και μετα χαλαρωσε.

 

Δεν πάει.

Απλά δε λέει μην τυχόν και διαβαστεί πουθενά και μετά πάει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει.

Απλά δε λέει μην τυχόν και διαβαστεί πουθενά και μετά πάει.

 

Οχι δεν καταλαβες,Λεω να μπει στο site των ΕΛΤΑ γιατι με την τελευταια ενημερωση που εκαναν στο site λεει τον επόμενο προορισμό του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...