Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 μικροπαραγγελίες από Κίνα και Μαλαισία (κάτω των 5Ε) που έκανα πριν 3-4 μήνες χάθηκαν όλες...

 

Κοινώς, πλέον αν δεν έχει το δέμα tracking στο κλέβουν στεγνά τώρα που τα ανήγουν όλα.

 

3 στα 3, δε μπορεί να είναι τυχαίο, από διαφορετικά μαγαζιά και σε διαφορετικές ημερομηνίες, και ποτέ στο παρελθόν δεν είχα πρόβλημα.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

3 μικροπαραγγελίες από Κίνα και Μαλαισία (κάτω των 5Ε) που έκανα πριν 3-4 μήνες χάθηκαν όλες...

 

Κοινώς, πλέον αν δεν έχει το δέμα tracking στο κλέβουν στεγνά τώρα που τα ανήγουν όλα.

 

3 στα 3, δε μπορεί να είναι τυχαίο, από διαφορετικά μαγαζιά και σε διαφορετικές ημερομηνίες, και ποτέ στο παρελθόν δεν είχα πρόβλημα.

Καλο ειναι να μην γενικευουμε. Δεν ανοιγουν ολα τα δεματα.

Δεν νομιζω να ειχε αναγκη καποιος σε οποιοδηποτε σημειο της μεταφορας να <κλεψει> ενα tempered glass για xiaomi redmi 3. Θελω να πω οτι χαθηκε δεμα μου που για να το παρει καποιος θα επρεπε να εχει το συγκεκριμενο κινητο, σε αλλη περιπτωση θα του ειναι αχρηστο.

Και εμενα χαθηκαν 3 απο τα 15 δεματα τους τελευταιους 3-4 μηνες. Τα 15 δεματα ηταν αξιας απο 1 ευρω εως 10 ευρω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

3 μικροπαραγγελίες από Κίνα και Μαλαισία (κάτω των 5Ε) που έκανα πριν 3-4 μήνες χάθηκαν όλες...

 

Κοινώς, πλέον αν δεν έχει το δέμα tracking στο κλέβουν στεγνά τώρα που τα ανήγουν όλα.

 

3 στα 3, δε μπορεί να είναι τυχαίο, από διαφορετικά μαγαζιά και σε διαφορετικές ημερομηνίες, και ποτέ στο παρελθόν δεν είχα πρόβλημα.

 

Μια χαρά το ίδιο ''έχανα'' και παλιότερα δεματάκια. Μη σου πω πλέον έχουν μειωθεί τα φαινόμενα. Μου χε τύχει να μην έχει έρθει κανένα από καμιά δεκαριά απ'το ebay.

Τον τελευταίο μήνα έχω παραλάβει 9/10 χωρίς tracking μικρής αξίας και το 10 είναι ακόμα νωρίς για να το θεωρήσω χαμένο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρακαλώ πολύ..... το θέμα μας δεν είναι τα δέματα που χάνονται.

Ευχαριστώ :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα πακέτο με tv box από gear best, πέρασε κανονικά

 

23/02/2017 07:27 - Track added

27/02/2017 02:14 - The item is pre-advised, GREECE

27/02/2017 02:14 - The item is pre-advised

03/03/2017 09:22 - The item is at the PostNL sorting center, GREECE

03/03/2017 09:22 - The item is at the PostNL sorting center

03/03/2017 09:22 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

04/03/2017 09:06 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

04/03/2017 09:06 - The item is on transport to the country of destination

09/03/2017 15:52 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

09/03/2017 15:52 - The item has arrived in the country of destination

12/03/2017 11:51 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

12/03/2017 13:51 - The item has been processed in the country of destination, GREECE

12/03/2017 14:25 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

13/03/2017 01:04 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

13/03/2017 22:00 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

13/03/2017 23:15 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

14/03/2017 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

14/03/2017 04:59 - ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

 

Στάλθηκε από το U008 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω γλυτώσει το τελωνείο η ακόμα δεν ξέρουμε;

Έχω πάρει κινητό μεγάλης αξίας..

2017-03-14 03:15

 

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

2017-03-12 23:20

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2017-03-07 14:20

 

SEYCHELLES, SEND ITEM ABROAD

 

2017-03-07 12:04

 

SEYCHELLES, ARRIVAL AT AIRPORT

 

2017-03-07 11:48

 

SEYCHELLES, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

 

 

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω γλυτώσει το τελωνείο η ακόμα δεν ξέρουμε;

Έχω πάρει κινητό μεγάλης αξίας..

2017-03-14 03:15

 

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

2017-03-12 23:20

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2017-03-07 14:20

 

SEYCHELLES, SEND ITEM ABROAD

 

2017-03-07 12:04

 

SEYCHELLES, ARRIVAL AT AIRPORT

 

2017-03-07 11:48

 

SEYCHELLES, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

 

 

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα περιμένεις τα επόμενα βήματα, για να καταλάβεις αν μπει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Εχτες 8/3 βγηκε το δικο μου απο τις 26/1...

 

Mi Max 3GB 32GB Silver απο geek buying 169.99$

Τελωνειο

Τιμη CIF 160 ευρω.

ΦΠΑ 24% --- 38.40 ευρω

τελος διαχειρ. ---12 ευρω

συνολο --- 50.40

Τελικο κοστος 210 ευρω.

 

Τωρα κοστιζει στο συγκεκριμενο site 229.99$ οποτε σε καμια περιπτωση δεν αξιζει η αγορα..

 

Στην Ελλαδα παιζει στα 230+ οποτε αν τα βαλεις κατω για 20 και κατι ευρω, η αναμονη σχεδον 2 μηνων σε καμια περιπτωση δεν αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Mi Max 3GB 32GB Silver απο geek buying 169.99$

Τελωνειο

Τιμη CIF 160 ευρω.

ΦΠΑ 24% --- 38.40 ευρω

τελος διαχειρ. ---12 ευρω

συνολο --- 50.40

Τελικο κοστος 210 ευρω.

 

Τωρα κοστιζει στο συγκεκριμενο site 229.99$ οποτε σε καμια περιπτωση δεν αξιζει η αγορα..

 

Στην Ελλαδα παιζει στα 230+ οποτε αν τα βαλεις κατω για 20 και κατι ευρω, η αναμονη σχεδον 2 μηνων σε καμια περιπτωση δεν αξιζει...

 

Πόσο καιρό σου έμεινε μέσα; Σε πήραν τηλέφωνο να σε ρωτήσω την τιμη που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις πόσο σε χρεώσε το τελωνείο αν επιτρέπεται;

 

Δεν έφτασε ακόμη στο ταχυδρομείο της περιοχής μου....

Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω με τα σχετικά!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό σου έμεινε μέσα; Σε πήραν τηλέφωνο να σε ρωτήσω την τιμη που το πήρες;

 

Σιγά μη μας έπαιρνααν τηλέφωνο να μας ρωτάνε :happy:

Στο ίντερνετ το ψάχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μία βδομάδα.παιρνω κάθε μέρα.

Φυσικά δε σήκωσε το τηλέφωνο η αρμόδια αποθήκη.

Σε ένα άλλο τηλέφωνο απάντησαν και ο υπάλληλος με έδωσε σε άλλη μία ευγενεστατη κυρία.

Με ρώτησε tracking,ονομ/νο,κινητό και πόσο κόστισε.

Μου είπε μεταξύ άλλων ότι 10 τελωνειακοί θα ανοίξουν το δέμα μου.

Μου είπε θα τους πει να το επισπεύσουν το δέμα μου.

 

Παίδες το θέμα είναι να τους ταραξετε στα τηλέφωνα και θα αλλάξουμε τους χρόνους.

Αυτό κατάλαβα εγώ...

Σε όποιο νούμερο μπορείτε πάρτε και πιέστε.

Φυσικά εγώ ήμουν ειρωνικός και είπα τα δικά μου γιατί είχα νευριάσει αποκαλώντας το διευθυντή που δεν το σήκωνε Μπρούκλη.

Το ψιλομετάνιωσα μεν αλλά κάτι έγινε δε.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μία βδομάδα.παιρνω κάθε μέρα.

Φυσικά δε σήκωσε το τηλέφωνο η αρμόδια αποθήκη.

Σε ένα άλλο τηλέφωνο απάντησαν και ο υπάλληλος με έδωσε σε άλλη μία ευγενεστατη κυρία.

Με ρώτησε tracking,ονομ/νο,κινητό και πόσο κόστισε.

Μου είπε μεταξύ άλλων ότι 10 τελωνειακοί θα ανοίξουν το δέμα μου.

Μου είπε θα τους πει να το επισπεύσουν το δέμα μου.

 

Παίδες το θέμα είναι να τους ταραξετε στα τηλέφωνα και θα αλλάξουμε τους χρόνους.

Αυτό κατάλαβα εγώ...

Σε όποιο νούμερο μπορείτε πάρτε και πιέστε.

Φυσικά εγώ ήμουν ειρωνικός και είπα τα δικά μου γιατί είχα νευριάσει αποκαλώντας το διευθυντή που δεν το σήκωνε Μπρούκλη.

Το ψιλομετάνιωσα μεν αλλά κάτι έγινε δε.

Φιλε μου συγχωρεσε με και εσυ και ο mod , αλλα πραγματικα με τηλ. που τους εκανες, τους ελιωσες, τους εκανες την μουρη κιμα.... μη σου πω οτι μπορει να τα πηραν στο κρανιο και να ελεγχουν ακομη πιο σχολαστικα, δεν εχουμε καταλαβει κατι... εμεις εχουμε το "θεμα" εκεινοι οχι..... μας κανουν οτι θελουν ανα πασα στιγμη, εχουν το δεμα μας με το κινητο μας και μαλιστα δηλωμενο αλλα αντι αλλων.... ποιος φοβαται λοιπον... εμεις? ή αυτοι?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό σου έμεινε μέσα; Σε πήραν τηλέφωνο να σε ρωτήσω την τιμη που το πήρες;

8/3 βγηκε απο τις 26/1... Οπως σου εγραψαν και πιο πανω προφανως την τιμη την βρισκουν στο νετ. Αν και σε καποιο αλλο φιλο εδω μεσα οπως μου ειπε, του το κοστολογισαν 10 ευρω λιγοτερο δηλ. 150. Με αποτελεσμα 2.40 ευρω λιγοτερο ΦΠΑ. Αρα δεν ειναι στανταρ το ποσο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καλημέρα σε όλους (είναι μια ώρα δύσκολη)...:p

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σχόλια που αναφέρονται στο πως να "γλιτώσεις" το τελωνείο με πλάγιες μεθόδους, καλό θα ήταν να αποφεύγονται, κυρίως γιατί είναι δημόσιο φόρουμ και όπως ξέρετε, μάτια υπάρχουν παντού. Είναι γεγονός πως το τελευταίο διάστημα έχουν "σφίξει" τα πράγματα και αυτό εκφράζεται με διάφορους τρόπους, όπως τους αυστηρότερους ελέγχους στα τελωνεία. Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχει πρόβλημα να συζητάμε για τις εμπειρίες μας με τα τελωνεία, αλλά το πως να τα "παρακάμψουμε" είναι ένα θέμα αρκετά πιό σοβαρό και φυσικά, εκτός νόμου. Το ίδιο ισχύει και με κατηγορίες όπως το "μας κλέβουν τα δέματα" κ.λπ. Το ίδιο το forum θα αντιμετωπίσει πρόβλημα όπως και οι διαχειριστές του, αν κάτι πάει στραβά, ίσως και εσείς οι ίδιοι.

 

Just a heads up :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα παιδιά... ηρεμία :) Όλοι έχουμε χάσει δέματα και όλοι έχουμε αντιμετωπίσει προβλήματα με δέματα από εξωτερικό. Απλά μάλλον είχαμε συνηθίσει τον ελλιπή έλεγχο και τώρα που έχει ενταθεί αυτός, μας κακοφαίνεται...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις παρέλαβα ένα κινητό που είχα παραγγείλει από banggood. Ακούγονται συνέχεια ότι περνάνε τελωνεία τα κινητά, εγώ έχω πάρει από τον Ιανουάριο του 2016 4 κινητά και 2 ταμπλέτ όλα από banggood και πότε δεν έχει περάσει τίποτα από τελωνείο..

Ειδικά στην τελευταία παραγγελία ήταν άψογοι 05/03 το παρήγγειλα και σήμερα το πήρα από τα ΕΛΤΑ..

 

2017-03-15 10:20

 

KERKYRAS - ELTA, ITEM IN CONTA KERKYRAS - ELTA

 

2017-03-15 08:15

 

KERKYRAS - ELTA, ITEM ARR KERKYRAS - ELTA

 

2017-03-14 03:15

 

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

2017-03-12 23:20

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2017-03-07 14:20

 

SEYCHELLES, SEND ITEM ABROAD

 

2017-03-07 12:04

 

SEYCHELLES, ARRIVAL AT AIRPORT

 

2017-03-07 11:48

 

SEYCHELLES, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

2017-03-15 10:51

 

2017-03-06 16:00

 

Send item abroad (Export)

 

2017-03-06 16:00

 

Arrival at international place of exchange

 

2017-03-06 16:00

 

Accepted from sender

 

 

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχε γίνει παραγγελία από φίλο 2 κινητά τα οποία στο tracking άλλαζαν ταυτόχρονα (ήταν στον ίδιο σάκο μάλλον). Μπήκαν κ τα δύο τελωνείο στις 31/01. Προχτές βγήκε από το τελωνείο το ένα ενώ το άλλο ακόμα δεν έχει αλλάξει status. Είναι ανησυχητικό πιστεύετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις παρέλαβα ένα κινητό που είχα παραγγείλει από banggood. Ακούγονται συνέχεια ότι περνάνε τελωνεία τα κινητά, εγώ έχω πάρει από τον Ιανουάριο του 2016 4 κινητά και 2 ταμπλέτ όλα από banggood και πότε δεν έχει περάσει τίποτα από τελωνείο..

1. Είσαι τυχερός

2. Βοηθάει η περιοχή που μένεις.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Περνάνε πλέον τελωνείο και όσα δέματα φεύγουν από Ελλάδα προς εξωτερικό; Για πρώτη φορά στα χρονικά με ρώτησαν τι περιέχει ένα δεματάκι που έστειλα Αμερική και το σημείωσαν σε ένα χαρτί - φωτοτυπία 20ης γενιάς που έγραφε πάνω τελωνειακή δήλωση. Είναι συνηθισμένο να υπάρχει αντίστοιχο χαρτάκι (λίγο πιο σύγχρονο βέβαια, συνήθως αυτοκόλλητο) στα δέματα που έρχονται από εξωτερικό αλλά ποτέ δεν μου είχε ζητηθεί ξανά και μάλιστα για απλό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Περνάνε πλέον τελωνείο και όσα δέματα φεύγουν από Ελλάδα προς εξωτερικό; Για πρώτη φορά στα χρονικά με ρώτησαν τι περιέχει ένα δεματάκι που έστειλα Αμερική και το σημείωσαν σε ένα χαρτί - φωτοτυπία 20ης γενιάς που έγραφε πάνω τελωνειακή δήλωση. Είναι συνηθισμένο να υπάρχει αντίστοιχο χαρτάκι (λίγο πιο σύγχρονο βέβαια, συνήθως αυτοκόλλητο) στα δέματα που έρχονται από εξωτερικό αλλά ποτέ δεν μου είχε ζητηθεί ξανά και μάλιστα για απλό δέμα.

 

Είναι υποχρεωτικό να γίνεται αυτό και ισχύει για όλο τον κόσμο.

Σπανιότατα ελέγχεται το εσωτερικό πάντως .... εκτός αν δείχνει ύποπτο για κάτι :happy:

Αυτό γίνεται συνήθως στη χώρα παραλαβής.

Ότι γίνεται τώρα με τις αγορές από Κίνα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Περνάνε πλέον τελωνείο και όσα δέματα φεύγουν από Ελλάδα προς εξωτερικό; Για πρώτη φορά στα χρονικά με ρώτησαν τι περιέχει ένα δεματάκι που έστειλα Αμερική και το σημείωσαν σε ένα χαρτί - φωτοτυπία 20ης γενιάς που έγραφε πάνω τελωνειακή δήλωση. Είναι συνηθισμένο να υπάρχει αντίστοιχο χαρτάκι (λίγο πιο σύγχρονο βέβαια, συνήθως αυτοκόλλητο) στα δέματα που έρχονται από εξωτερικό αλλά ποτέ δεν μου είχε ζητηθεί ξανά και μάλιστα για απλό δέμα.

 

εγω στα ελτα της περιοχης μου, τους ζητησα το πρασινο χαρτακι που κολλανε επανω στο δεμα, το γνωστο customs declaration και με κοιτουσαν σαν με μια απορια!!!! σαν να τους ζητησα να στειλω δεμα στον αρη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εγω στα ελτα της περιοχης μου, τους ζητησα το πρασινο χαρτακι που κολλανε επανω στο δεμα, το γνωστο customs declaration και με κοιτουσαν σαν με μια απορια!!!! σαν να τους ζητησα να στειλω δεμα στον αρη.

 

Εγώ έκανα επιστροφή και με έβαλαν να κάνω το declaration.

Είχε μέσα ένα mp3 :rolleyes:

Έφτασε εκεί κανονικά, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα, είχε γίνει παραγγελία από φίλο 2 κινητά τα οποία στο tracking άλλαζαν ταυτόχρονα (ήταν στον ίδιο σάκο μάλλον). Μπήκαν κ τα δύο τελωνείο στις 31/01. Προχτές βγήκε από το τελωνείο το ένα ενώ το άλλο ακόμα δεν έχει αλλάξει status. Είναι ανησυχητικό πιστεύετε?

 

Όχι απαραίτητα... μπορεί να φθάσουν και τα δύο κανονικά μαζί (ή αρκετά κοντά χρονικά), πολύ πιθανόν βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...