Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ψαχτούμε για καταγγελίες παιδιά. Όλοι μαζί οργανωμένα κάτι πρέπει να κάνουμε με αυτές τις καθυστερήσεις. Εγώ θα κάνω σίγουρα αλλά δεν ξέρω που. Στο ΙΝΚΑ καλά είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην καταγγελία τι θα πεις δηλαδή ότι το θέλω γρήγορα και δωρεάν για να καταλάβω? Αν θέλεις κάτι να έρθει γρήγορα υπάρχει dhl.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Να ψαχτούμε για καταγγελίες παιδιά. Όλοι μαζί οργανωμένα κάτι πρέπει να κάνουμε με αυτές τις καθυστερήσεις. Εγώ θα κάνω σίγουρα αλλά δεν ξέρω που. Στο ΙΝΚΑ καλά είναι;

 

 

Δηλαδή θέλεις να καταγγείλεις τον τελωνειακό επειδή κάνει τη δουλειά του ή επειδή δεν την κάνει τόσο γρήγορα όσο θέλεις εσύ;

Μήπως βρήκες στον τελωνειακό κώδικα το χρόνο που πρέπει να εκτελωνίσει το δέμα σου;

 

Καταλαβαίνω την αναμονή και την αγωνία για να παραλάβει κάποιος το δέμα που περιμένει αλλά οι αγορές από Κίνα και, γενικά, από τρίτες χώρες είναι γνωστό ότι έχουν προβλήματα τους τελευταίους 3 μήνες και πρέπει να το έχουμε υπόψη πριν ρίξουμε την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Να ψαχτούμε για καταγγελίες παιδιά. Όλοι μαζί οργανωμένα κάτι πρέπει να κάνουμε με αυτές τις καθυστερήσεις. Εγώ θα κάνω σίγουρα αλλά δεν ξέρω που. Στο ΙΝΚΑ καλά είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, ας μαζευτουμε 15 ατομα να παμε να τα βαλουμε με τους τελωνειακους του υπ. οικονομικων, ηρεμησε φιλε, δες ποσοι γραφουμε εδω μεσα τις τελευταιες 5 σελιδες.... οργη εχουμε ολοι, ειτε για χρονοκαθυστερηση ειτε για αδικο σταματημα φακελων που περιεχουν οντως μικρης αξιας αντικειμενα, ομως το ελλ. κρατος αποφασισε να βγαλει χρημα και το εφαρμοζει.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

η μόνη λύση που βλέπω για την ώρα είναι να μπει ο καθένας και να αρχίζει να παραγγέλνει από ebay πράγματα από 0.5 έω 1.5 ευρώ και μαζικά

 

οπότε αγοράστε σακούλες, καλώδια usb hdmi, ρεύματος και διτκύου και ας τα κρατήσουν όλα!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

η μόνη λύση που βλέπω για την ώρα είναι να μπει ο καθένας και να αρχίζει να παραγγέλνει από ebay πράγματα από 0.5 έω 1.5 ευρώ και μαζικά

 

οπότε αγοράστε σακούλες, καλώδια usb hdmi, ρεύματος και διτκύου και ας τα κρατήσουν όλα!

 

To καλυτερο, ολοι μαζι , μαζικα παραγγελιες καλωδια otg , βιδακια , μπρελοκ αξια χαμηλη οπως ειπες και ολα china post, ας τα ανοιγουν ενα ενα και μετα τα ελτα θα φρακαρουν στην επιστροφη, αν τους το κανουμε αυτο κανα 2 μηνες δεν θα ξερουν που να χωρεσουν τοσα δεματα στο Κ.Δ. θεσσ/νικης, ετσι θελουν.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

η μόνη λύση που βλέπω για την ώρα είναι να μπει ο καθένας και να αρχίζει να παραγγέλνει από ebay πράγματα από 0.5 έω 1.5 ευρώ και μαζικά

 

οπότε αγοράστε σακούλες, καλώδια usb hdmi, ρεύματος και διτκύου και ας τα κρατήσουν όλα!

Aυτό μου θυμίζει τις επιθέσεις των hackers σε sites.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο, ολοι μαζι , μαζικα παραγγελιες καλωδια otg , βιδακια , μπρελοκ αξια χαμηλη οπως ειπες και ολα china post, ας τα ανοιγουν ενα ενα και μετα τα ελτα θα φρακαρουν στην επιστροφη, αν τους το κανουμε αυτο κανα 2 μηνες δεν θα ξερουν που να χωρεσουν τοσα δεματα στο Κ.Δ. θεσσ/νικης, ετσι θελουν.

Λοιπόν πέρα από την πλάκα τώρα. Αν το κάνουμε αυτό θα μας τα κρατάνε 5 μήνες αντί για 2. Η μόνη λύση προς το παρόν, αφού όπως λέτε δε σηκώνει καταγγελία, είναι να μην ξαναπαραγγειλουμε εκτός ΕΕ. Και το ξαναλέω, δεν είπα να μην πληρώνουμε τους νομιμους φόρους, αλλά δεν είναι λογική αυτή η καθυστέρηση. Αν δεν έχουν υπαλλήλους ας πάρουν.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και να αγοράσει κανείς μαζικά δεν τους νοιάζει.

Εμένα σε ένα τηλέφωνο το μόνο που σηκώσανε,γιατί αυτό που λήγει σε 161 δεν το σηκώνει,μου είπαν ότι σταματάνε κινητά.Λογικά κυρίως κινητά...

Άρα μάλλον ισχύει ότι έβαλε χέρι κάποια μεγάλη εταιρεία που εμπορεύεται κινητά.

Συνοπτικά...Αφού θέλουμε να κάνουν τη δουλειά τους σωστά να αναρωτηθώ...

1.Να σηκώνουν ή όχι το τηλέφωνο?

2.Να μας διώχνουν από το να πάρουμε από Κίνα κ.λ.π χάνοντας εμπορικές φιλίες η Ελλάδα?

3.Να δουλεύουν με το πάσο τους?

 

Αλήθεια αν τα κάνει κανείς αυτά στη δουλειά του τι θα συμβεί?

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως να καταγγειλεις? Λειτουργουν βαση του νομου, δηλαδη σταματανε οτι ερχεται απο τριτες χωρες, κινα, σιγκαπουρη, σομαλια, ντουμπαι, μουμπαη, μορντορ κλπ , το οτι αργουν εγκειται στο γενονος οτι ειναι δημοσια υπηρεσια και εχει χαρτουρα και ειναι λιγα ατομα, το οτι σταματανε αδικα μερικα δεματα-φακελακια εγκειται στο γεγονος οτι και αυτα ερχονται απο τριτες χωρες εκτος ΕΕ, ισως θα επρεπε να υπαρχει πιο σωστη διαλογη και οχι ολα στο τσουβαλι.... Δεν μας ειπες τι περιμενεις? απο που? και ποση αξια εχει?

Ένα ποτιστηρακι περιμένω αξιας 10 δολαρίων από Κίνα με China post. Α είναι και gift! Χεχε πλάκα κανω! Για ευνόητους λόγους φίλε μου ας μην τα λέμε πλέον εδώ μέσα αυτά.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι πραγματικά από ΕΕ και όχι από τρίτες χώρες, φυσικά όχι.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον όπως διαμορφώνεται πλέον η κατάσταση δεν έχουμε και πολλά περιθώρια οπότε προσεκτικός έλεγχος από που αγοράζουμε τσεκάρισμα αν υπάρχει στην ελλάδα και σε τι τιμή και αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη ψωνίζουμε από δω διαφορετικά επιλέγουμε ευρωπαϊκή αποθήκη αυτή νομίζω ότι είναι η πιο σωστή λύση. Edited by impreza_sti
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Θα παρακαλέσω να σταματήσουν οι off topic αναφορές και αναλύσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο κατάλαβα δεν θα περάσει τελωνείο σωστά? Για την ιστορία είναι μια οθόνη αξίας 50€ για cubot cheetah

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-03-2017 16:33 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-03-2017 12:15 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-03-2017 23:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-03-2017 13:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-03-2017 01:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο κατάλαβα δεν θα περάσει τελωνείο σωστά? Για την ιστορία είναι μια οθόνη αξίας 50€ για cubot cheetah

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-03-2017 16:33 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-03-2017 12:15 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-03-2017 23:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-03-2017 13:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-03-2017 01:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Όχι φίλε μου δεν νομίζω να περάσει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν νομίζω να περάσει τελωνείο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο κατάλαβα δεν θα περάσει τελωνείο σωστά? Για την ιστορία είναι μια οθόνη αξίας 50€ για cubot cheetah

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-03-2017 16:33 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-03-2017 12:15 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-03-2017 23:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-03-2017 13:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-03-2017 01:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Καλώς το δέχτηκες.

Όχι δεν πέρασε.

Κατά πάσα πιθανότητα θα το χεις μέσα στη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένα Xiaomi Max με NL POST από GearBest μπήκε στις 9/3 αυτού του μήνα στο τελωνείο :(

Ποτέ λέτε να το έχω;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένα Xiaomi Max με NL POST από GearBest μπήκε στις 9/3 αυτού του μήνα στο τελωνείο :(

Ποτέ λέτε να το έχω;

 

Αφού ασχοληθεί ο τελωνειακός μαζί του.

Στην Αθήνα (αεροδρόμιο) παρατηρείται καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μία απορία. Διαβάζω τόσο καιρό για προβλήματα με το τελωνείο αλλά βλέπω ότι συνεχώς γίνονται παραγγελίες. Για ποιο λόγο? τόσο φθηνά τα βρίσκετε και δεν σας νοιάζει το τελωνείο?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω μία απορία. Διαβάζω τόσο καιρό για προβλήματα με το τελωνείο αλλά βλέπω ότι συνεχώς γίνονται παραγγελίες. Για ποιο λόγο? τόσο φθηνά τα βρίσκετε και δεν σας νοιάζει το τελωνείο?

 

Και γι'αυτό και επειδή μερικά δε τα βρίσκεις εδώ και επειδή δε παιρνάνε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι κινητό που κρατήθηκε τελωνείο Αθήνα στις 31/1 βγήκε σήμερα!!! Υπομονή σε όλους...

Γνωρίζεις πόσο σε χρεώσε το τελωνείο αν επιτρέπεται;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tryf3
Link to comment
Share on other sites

Εχω μία απορία. Διαβάζω τόσο καιρό για προβλήματα με το τελωνείο αλλά βλέπω ότι συνεχώς γίνονται παραγγελίες. Για ποιο λόγο? τόσο φθηνά τα βρίσκετε και δεν σας νοιάζει το τελωνείο?

 

Φυσικα, δεν υπαρχουν τα παντα στην ελλαδα. Βασικα δεν υπαρχει σχεδον τιποτα στην ελλαδα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...