Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πάει ο αδερφός μου στη Γερμανία με αμάξι και ο θείος μου θέλει να του πάει ,τυριά,λάδια,κρέατα,μπουκάλια ποτού,τσιγάρα και άλλα 15 πράγματα.:lol:

Η διαδρομή θα γίνει απο Βαλκάνια.Τι παίζει στα τελωνεία ξέρετε; Τους περιορισμούς που μπορείς να έχεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Από Βαλκανια πιστευω θα ειναι δυσκολα , ειδικα για τσιγαρα , δεν ξερω τι παιζει με κρεατα κτλ. Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

Θα πάει ο αδερφός μου στη Γερμανία με αμάξι και ο θείος μου θέλει να του πάει ,τυριά,λάδια,κρέατα,μπουκάλια ποτού,τσιγάρα και άλλα 15 πράγματα.:lol:

Η διαδρομή θα γίνει απο Βαλκάνια.Τι παίζει στα τελωνεία ξέρετε; Τους περιορισμούς που μπορείς να έχεις κλπ

Εξαρτάται από την ποσότητα.Αν μπορεί να δικαιολογήσει ότι είναι για προσωπική χρήση είναι οκ. Αν σκάσει με 15 πουκάμισα πχ και τον πιάσουνε, θα έχει θέμα.

Αποκλείεται το ταξίδι μέσω Ιταλίας και μετά καράβι;Συνήθως έτσι είναι καλύτερα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ιταλια και μετα καραβι ( οπως προτεινει ο junglist ) ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα , το εχω κανει αρκετες φορες και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα...σκεφτομαι να στησω εναν ηλεκτρονικο υπολογιστη και λεω να παρω τα πραγματα απο ebay.com που ειναι πολυ πιο φτηνα...τι παιζει με τα τελωνεια γιατι θυμαμαι ενας φιλος μου μου ελεγε οτι πλεον μεχρι 300 $ δεν περνανε τελωνειο τα δεματα
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες έναν κόπο να διάβαζες μερικά post πριν, θα έβλεπες ότι έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι το πόσο είναι περίπου στα 45$.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στάνταρ ποσό, είναι καθαρά στην κρίση του τελωνειακού. Μπορεί να πληρώσεις δασμούς και για 2 δολάρια αγορά αλλά αυτό στην πράξη δε γίνεται ποτέ. Τώρα να πάρεις ολόκληρο pc δε νομίζω να γλιτώσεις. Εγώ αν έκανα κάτι τέτοιο πάντως θα τα αγόραζα ξεχωριστά. Να έρθουν δηλαδή σε διαφορετικά πακέτα. Δε θα σου πρότεινα να το κάνεις πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Παρραγγελία 2 ζευγαρια άρβυλα από αμερική συνολικής τιμής 210 $ πέρασε κανονικά χωρίς τελωνειο και χωρίς το 3ευρω στα ελτα .
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω και εγώ, ότι παρέλαβα χτες 10ίντσο τάμπλετ από Σιγκαπούρη, επίσης ΧΩΡΙΣ τελωνείο και ΧΩΡΙΣ τα 3€ των ΕΛΤΑ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στάνταρ ποσό, είναι καθαρά στην κρίση του τελωνειακού. Μπορεί να πληρώσεις δασμούς και για 2 δολάρια αγορά αλλά αυτό στην πράξη δε γίνεται ποτέ. Τώρα να πάρεις ολόκληρο pc δε νομίζω να γλιτώσεις. Εγώ αν έκανα κάτι τέτοιο πάντως θα τα αγόραζα ξεχωριστά. Να έρθουν δηλαδή σε διαφορετικά πακέτα. Δε θα σου πρότεινα να το κάνεις πάντως.

 

Τα πραγματα εννοειτε οτι θα ερθουν ξεχωριστα...

 

 

Anyway σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας:)

Link to comment
Share on other sites

Παρραγγελία 2 ζευγαρια άρβυλα από αμερική συνολικής τιμής 210 $ πέρασε κανονικά χωρίς τελωνειο και χωρίς το 3ευρω στα ελτα .

 

Ξέχασα να αναφέρω και εγώ, ότι παρέλαβα χτες 10ίντσο τάμπλετ από Σιγκαπούρη, επίσης ΧΩΡΙΣ τελωνείο και ΧΩΡΙΣ τα 3€ των ΕΛΤΑ.

 

τι εγινε ρε παιδια?ανοιξε το τελωνειο τις πορτες? και τα ταχυδρομεια κατηργησαν τα 3 ευρω ταριφα? λετε να ειναι συμπτωση? οι τιμες ειναι αρκετα μεγαλες για να περασουν ελευθερα,σε αντιθεση με οτι μας εχουν συνηθισει.και το χωρις 3ευρω που το πας?

πριν 3 μηνες με σταματησαν για το ιδιο ποσο με δωρακι +60 ευρω τελωνειο...ξερετε αν εχει αλλαξει κατι ?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει αλλαξει κατι , απλα πρεπει να περασαν καποιες εξαιρεσεις ...ποιος ξερει μπορει να βαριοντουσαν εκει ή να ειχαν καποια απεργια και μετα να τα περναγαν ολα, το θεμα ειναι το ρισκαρεις να παραγγειλεις κατι και να σου κολλησει εκει και να σου ερθει κανενα χαρατσι μετα να πληρωσεις για να το βγαλεις απο το τελωνειο ?? Δεν θα το ρισκαρε κανείς νομίζω.Μπραβο στα παιδια που τα πηραν χωρις τελωνειο.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκα ότι επειδή το ταμπλετ μου ήρθε με Singapore post, δεν μπλέκει με Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και για αυτο δεν χρεώνονται τα 3€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκα ότι επειδή το ταμπλετ μου ήρθε με Singapore post, δεν μπλέκει με Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και για αυτο δεν χρεώνονται τα 3€.

α,οκ τοτε...

οχι δεν εχει αλλαξει κατι , απλα πρεπει να περασαν καποιες εξαιρεσεις ...ποιος ξερει μπορει να βαριοντουσαν εκει ή να ειχαν καποια απεργια και μετα να τα περναγαν ολα, το θεμα ειναι το ρισκαρεις να παραγγειλεις κατι και να σου κολλησει εκει και να σου ερθει κανενα χαρατσι μετα να πληρωσεις για να το βγαλεις απο το τελωνειο ?? Δεν θα το ρισκαρε κανείς νομίζω.Μπραβο στα παιδια που τα πηραν χωρις τελωνειο.

 

εγω φιλε τα εστειλα πισω αμερικη.πρωτη φορα ρισκαρα πανω απο τα 160 $ και την επαθα.ετυχε ομως να αργησουν να τα στειλουν και αυτοι και επεσα πανω στις αυστηρες οδηγιες της τοτε κυβερνησης για εισπραξεις απο τα τελωνεια.ισως τοτε και 100 $ να χρεωνομουνα να μην τα περναγα λογω της συγκυριας.

ετσι χρεωθηκα μονο τα εξοδα αποστολης απο την παραγγελια και γλυτωσα τα υπολοιπα ,αλλα το ψυχολογικο στρες με τους τελωνες που κρατησε 3 μηνες απο την παραγγελια μεχρι να πανε πισω αμερικη δεν πληρωνεται!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και απο εμενα :) Πολύ ενδιαφέρον το θεμα,διαβασα τα σχόλια όλων σας και θα ήθελα να μοιραστώ και την δική μου εμπειρία.Μια εβδομάδα πριν παρήγγειλα με EMS απο Κινα κπ αυτοκόλλητα για τα νύχια των οποίων η αναγραφόμενη τιμή είναι 51$ (39Ευρώ περίπου).Φτάνει το πακέτο στο τελωνείο Θεσ/κης,με πέρνουν τηλέφωνο και μου ζητάνε την απόδειξη paypal την οποια και τους έστειλα αμέσως με email.Την επομένη πέρνω τηλ. να ρωτήσω αν ολα ειναι οκ ή αν θέλουν και κπ άλλο χαρτί και μου λένε «οχι το πακετο σας εχει ηδη εκτελωνιστει,δεν πληρωνετε τιποτα θα ερθει με κουριερ ελτα».

 

Ερχεται το παιδι απο Πορτα-πορτα σημερα με μια αποδειξη 50Ε απο τελωνειο και μου λεει «αν δεν πληρωσετε 50Ε (35Ε δασμους και 15Ε φορους) δεν μπορω να σας παραδώσω το πακετο».Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξης:

 

1)Εαν ειναι κατω απο 45Ευρω το δεμα,δεν ισχυει οτι δεν πληρωνει δασμους και φορους?(δεν μου ζήτησαν να τους στείλω κπ υπυθυνη δηλωση που να αναφερει οτι ειναι για προσωπικη χρηση,αλλα ουτε και με ρωτησαν καν)

 

2)Και εστω οτι το δικο μου δεμα ειχε μεσα πολλα αυτοκολλητα (οχι 3 που ειναι το οριο,αλλα 150 συνολο- αλλα στην Ελλαδα με την ιδια τιμη θα επερνα μολις 30-35 σετ,οποτε ειπα να εφοδιαστω για ολη την χρονια) και τους κινησε την περιέργεια οτι δεν είναι για προσωπικη χρήση.Δεν θα επρεπε να πληρωσω τα νόμιμα 23%ΦΠΑ + 4%Δασμους? Με ποια Ανωτατα Μαθηματικα ακριβως έχει προκυψει οτι έστω το 30% των 39ευρω (τιμη προιοντος+αποστολη) = 50ευρω για το τελωνειο?

 

3)Ας αφησουμε στην ακρη τους εκτελωνιστες που συνεργαζονται με DHL,FEDEX και ιδιωτικες εταιριες,μιας και χρεωνουν κατα βουληση.Οι συγκεκριμενοι που εκτελωνιζουν με ΕΜS,δεν ειναι υπάλληλοι του δημοσίου,και συγκεκριμένα του Υπουργείου Οικονομικών?Ενας πολίτης λοιπόν που νιώθει οτι έχει αδικηθεί δεν έχει δικαιωμα να διαμαρτηρηθεί κάπου?Το ποσό των 50Ε δεν ακούγεται και τραγικό αλλά και πάλι γιατι να το πληρώσεις εφόσον δεν το ορίζει ο νόμος?Επειδή το έψαξα λίγο προσπαθώντας να βγάλω καποια άκρη,βρήκα το παρακάτω στο site http://giatonpoliti.blogspot.gr/2010/12/blog-post_3004.html

 

Συγνωμη για το μακροσκελες post,αλλα δεν γίνεται ρε παιδια να κοβει και να ράβει ο καθένας οπως του κάνει κέφι σε αυτη την χώρα συνεχώς..#^?!!#..:Xθα πρεπει καποια στιγμη να αρχισουν να γινονται και καταγγελίες.Εαν εχεις προβλημα με τα Τελωνεια στην Ελλαδα και θέλεις να καταγγήλεις κατι,απευθύνεσαι στην την Επιτροπή Καταγγελιών & Παραπόνων του Υπουργείου Οικονομίας & Οικονομικών(τα στοιχεια παρακατω).Γιατι έκτος απο την δικια μου περιπτωση (που ειπαμε τα 50Ε δεν ειναι και πολλα) διαβάζω διάφορα περιστατικά σε forum και blog για τα τελωνεια,και εχω φριξει!Αναρωτιέμαι,έχει προσπαθήσει κανείς απο εσας (ή κπ γνωστος σας) να βρεί ποτέ το δίκιο του όταν νιώθει οτι του το καταπατούν σε σχέση με τους εκτελωνισμους;

 

Παραθέτω παρακατω οτι βρηκα μηπως βοηθησει και κπ άλλο:

 

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΚΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

 

Η Επιτροπή Καταγγελιών και Παραπόνων της Οικονομικής Επιθεώρησης, είναι αρμόδια για την εξέταση των καταγγελιών και των παραπόνων των πολιτών:

α) για υπαλλήλους ή υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομίας & Οικονομικών (Δ.Ο.Y., Τελωνεία, Κτηματικές Υπηρεσίες, Γ.Λ.Κ. κλπ.) και

β) για πολίτες ή επιχειρήσεις σε θέματα αρμοδιότητας του Υπουργείου Οικονομίας & Οικονομικών.

 

Η Επιτροπή καταγγελιών και παραπόνων έχει ως αποστολή την αξιολόγηση και την ανάλυ-ση του περιεχομένου των καταγγελιών, προκειμένου να υποβάλλει τις σχετικές προτάσεις της για την αποτελεσματικότερη αντιμετώπισή τους.

 

Που υποβάλλεται η αναφορά

- Για υποθέσεις που αφορούν τις περιοχές: Αττικής, Πελοποννήσου, Στερεάς Ελλάδας, Θεσσαλίας, Ηπείρου, Κρήτης, Νησιά Αιγαίου και Νησιά Ιονίου, η αναφορά υποβάλλεται στην Οικονομική Επιθεώρηση Αττικής στην ταχυδρομική διεύθυνση Κολωνού 2 & Πειραιώς, 104 37 Αθήνα (2ος όρο-φος, Γραφείο 22) ή μέσω τηλεομοιοτυπίας στον αριθμό 210 5239701.

- Για υποθέσεις που αφορούν τις περιοχές: Μακεδονίας και Θράκης, η αναφορά υποβάλλεται στην Οικονομική Επιθεώρηση Κεντρικής Μακεδονίας στην ταχυδρομική διεύθυνση Νικηφόρου Ουρανού 15, 54 627 Θεσσαλονίκη (2ος όροφος, Γραφείο ή μέσω τηλεομοιοτυπίας στον αριθμό 210 535851.

Στοιχεία επικοινωνίας

Οικονομική Επιθεώρηση Αττικής

Τηλ. 210-5239703, 5221944, 5232390, 5244147

Φαξ: 210-5239701.

Οικονομική Επιθεώρηση Κεντρικής Μακεδονίας

Τηλ. 2310-551950, 510394, 554380

Φαξ: 2310-535851

 

Στις περιπτώσεις που οι πολίτες εκτιμούν ότι δεν εξυπηρετήθηκαν από τα κοινοτικά όργανα ή τους κοινοτικούς οργανισμούς, μπορούν να απευθύνονται με αίτησή τους:

 

5. Στον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή

Ο Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής αποτελεί θεσμό-όργανο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο οποίος εξετάζει αποκλειστικά και μόνο καταγγελίες για περιπτώσεις κακοδιοίκησης από θεσμικά όργανα και οργανισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ενημερώνει για το αποτέλεσμα της έρευνάς του, τους καταγγέλλοντες.

Διαδικασία υποβολής καταγγελίας στον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή

Στον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή μπορεί να προσφύγει κάθε φυσικό πρόσωπο (πολίτες) ή νομι-κό πρόσωπο (όργανα, επιχειρήσεις, σωματεία) που διαμένει ή έχει έδρα εντός των ορίων της Ευρω-παϊκής Ένωσης και θεωρεί ότι είναι θύμα κακής διοίκησης των κοινοτικών οργάνων ή οργανι-σμών.

Δεν απαιτείται να θίγεται, ατομικά, ο ίδιος ο καταγγέλλων από την περίπτωση κακοδιοίκησης. Πρέπει, όμως, να έχει προηγηθεί επικοινωνία του ενδιαφερόμενου πολίτη με το εμπλεκόμενο όρ-γανο (πχ μέσω επιστολής).

Η καταγγελία στον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή πρέπει να υποβληθεί εντός διετίας, αφότου ο ενδιαφερόμενος λάβει γνώση των γεγονότων, στα οποία βασίζεται. Η καταγγελία μπορεί να υποβληθεί με απλή επιστολή ή συμπληρώνοντας το σχετικό έντυπο. Η ηλεκτρονική μορφή του εντύ-που καταγγελίας είναι προσβάσιμη στην ιστοσελίδα του Ευρωπαίου

Διαμεσολαβητή:

http://www.euto-ombudsman.eu.int/form/el/default.htm. Η προσφυγή γίνεται σε οποιαδήποτε από τις επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αφού ο ενδιαφερόμενος προσδιορίσει σα-φώς το ονοματεπώνυμό του, το θεσμικό όργανο ή την υπηρεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την οποία καταγγέλλει και τους λόγους της καταγγελίας του.

Προσοχή:

- Ο Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής δεν μπορεί να επιληφθεί καταγγελιών που αφορούν το εθνικό, τοπικό ή περιφερειακό επίπεδο διοίκησης των Κρατών-Μελών.

- Ο Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής δεν επιλαμβάνεται υποθέσεων που εκκρεμούν ενώπιον της δι-καιοσύνης ή επί των οποίων έχει ήδη αποφανθεί δικαστήριο.

Στοιχεία επικοινωνίας

Ηλεκτρ. Δ/νση: http://www.euto-ombudsman.eu.int

Ταχ. Δ/νση: 1, avenue du President- Robert- Schuman, B.P. 403,

FR-67001 Strasbourg Cedex

Τηλ.: (33) (0) 388172313

Φαξ: (33) (0) 388179062

E-mail:euro-ombudsman@europarl.eu.int

Link to comment
Share on other sites

αλαλουμ στην κυριολεξια...αλλοτε δεν ελεγχουν καν και περνανε ετσι πολυ μεγαλυτερα σε αξια αντικειμενα σε σχεση με το δικο σου...

αλλοτε χρεωνουν πολυ-πολυ λιγοτερο απο αυτο που περιμενεις...τωρα βρηκαν και χτυπησαν με εξωπραγματικη χρεωση...τι να πεις...

στη χωρα αυτη δεν προκειται ποτε να λειτουργησει υπηρεσια σωστα....και μη ξεχναμε και τους κλεφτες των courier (DHL κλπ)

που βρισκουν και ,,βαρανε....απο τη μια διαλυμενο και ανοργανωτο κρατος και απο την αλλη εκμεταλευση μας...

εμεις ομως πρεπει να ειμαστε τα καλα παιδια και οι νομιμοι....

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

οταν εγραφα εγω παρομοια για τους τελωνειακους καποιοι με ελεγαν εδω μεσα ''ρομπεν των δασων''...οχι οτι με χαλασε γιατι μου ειναι και συμπαθης ο μυθικος ηρωας.

στο θεμα μας τωρα...εγω δεν καταλαβα,αφου σου ειπαν οι τελωνες οτι δεν εχεις χρεωση εσενα σε πειραξε το λαθος ποσο η' οτι δεν επρεπε συμφωνα με την συνομιλια σας να μην ερθει κανενα χρεωστικο ποσο,οπως σου επιβεβαιωσαν απο τηλεφωνο?

αντε καλα να βαζουν παραπανω ποσο.αλλα εδω αλλα σου ειπαν και αλλα κανανε.οτιναναι.

καταρχην σευχαριστουμε που βρηκες και παρεθεσες ολα αυτα τα χρησιμα πραγματα.αλλα δεν νομιζω καινα κανεις καταγγελια σαυτο κ'λοκρατος που το ενα χερι νιβει το αλλο να βγαλεις ακρη.ειμαι καχυποπτος θα πειτε αλλα ετσι με κανανε.και απο αυτα που βλπεω μεχρι τωρα δεν νομιζω οτι αλλαξε τιποτα.μονο αλλαξε τα ρουχα του ο μανολιος.

εγω δεν ειμαι καθολου πεπεισμενος οτι και να κανεις κατι θα δικαιωθεις αφου οι νομοι δεν εφαρμοζονται.και ακομα και να γινει κατι να δικαιωθεις ετσι δεινοσαυρος πως ειναι το συστημα (και απο προθεση και λογω γραφειοκρατιας) θα παρεις πολυ καιρο για να εξεταστει η υποθεση σου και μεχρι τοτε θα εχεις αγανακτησει την ωρα που το παλεψες.καλα κανει βεβαια και παλευει οποιος παλευει.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω διαθεση για trooling θα συμφωνησω και εγω με τον protoporos , με το να ξεκινησεις να ψαξεις το θεμα σου και να αρχισεις τις καταγγελιες ειναι 2 τα αποτελεσματα που μπορεις να εχεις , εκτος απο την δικαίωση που την αποκλείω σε αυτη την χωρα για τους λογους που ειπε και πριν ο protoporos .Το πρώτο αποτέλεσμα είναι οτι μπορεί επειδή ειναι μικρο το ποσο και δεν θα θελουν να μπλεξουν και αυτοι να φτασετε σε ενα σημειο που θα σου πουν ελα παρτο τσαμπα να τελειωνουμε με εσενα γιατι δεν εχουμε χρονο για να σου κανουμε την ζωη δυσκολη , το αλλο αποτελεσμα ειναι να σε βαλουν να μπλεξεις σε ενα κάρο κανονισμούς και νόμους του 1900 όπου θα ισχυριστούν οτι τα αυτοκολλητα εχουν την ταδε ιδιοτητα ή συστατικο που απαγορευεται η εισαγωγη στην ΕΕ ή οτι χρειαζεται αδεια απο τον ΕΟΦ γιατι μπορει μεχρι και για φαρμακα να στα περασουν και αλλες χιλιες-δυο περιπτωσεις που ομως πραγματικα ειναι χιλιες-δυο , και δεν θα βρεις ακρη ποτέ .Αν βεβαια δικαιωθούν πραγμα σχεδον βεβαιο αφου παιζεις με τους δικους τους κανονες εσυ θα εχει χρεωθει ενα σκασμο αποθήκευτρα συν τα νέα τέλη εκτελωνισμού που θα πεφτει σιγουρα το ειδος σε μεγαλυτερη κλιμακα και θα σε τσεκουρώσουν για τα καλά.

 

Απο εκει και μετα αυτο που πιστευεις δεν ειναι ακριβως ετσι , στο τελος που πληρωνεις οπως το λενε εκτελωνισμο οι περισσοτεροι εχει διαφορες χρεωσεις , και σχεδον ολα βγαινουν βαση της αξιας του προιοντος , δηλαδη απ οτι θυμαμαι , κλιμακα δασμου ( αναλογα σε τι κλαση μπαινει το ειδος που φερνεις , αν θες νομιζω καπου στο ιντερνετ υπαρχουν οι κλασεις να τις κατεβάσεις και να τις μελετήσεις ) μετα μπαινει η χρεωση handling , μετα ειναι καποιο ποσο που πληρωνεις για το ασφαλιστικο τους ταμειο και κατι αλλα κερατιατικα που δεν τα θυμαμαι ολα + την αμοιβη του εκτελωνιστη ( τρεχα γυρευε δηλαδη ) , μια φορα ειχα ζητησει απο τον εκτελωνιστη που συνεργαζομουνα να μου φερει ολα τα εγγραφα που αφορουσαν μια εισαγωγη για να δω ολες τις χρεωσεις ωστε να υπολογισω εξοδα σε καποια δουλεια που ηθελα και ειχα φριξει με ολες τις αποδειξεις που ηταν καρφιτσωμενες πισω απο το χαρτι του εκτελωνισμου.

Παντως μακαρι να βρεις ακρη και να κανεις την δουλεια σου , απλα κοιτα να εισαι καλα διαβασμενος γιατι αυτοι ειναι σιγουρα.

 

@protoporos ,δεν σε γνωριζω προσωπικα ,αλλα απλα φιλικα εχω να σου πω για τον χαρακτηρισμό που αναφέρεις οτι σου έδωσαν κάποιοι εδω μεσα δεν πιστευω καν οτι αξιζει ο κοπος να το αναφέρεις , οι κάποιοι σίγουρα δεν αντιπροσωπεύουν όλους εδω μεσα που διαβαζουν το νημα και σιγουρα οι περισσοτεροι συμφωνησαν με αυτα που εγραφες-ψες , εστω και αν δεν στο απαντησαν η εγραψαν στο φορουμ.;)

Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

@protoporos ,δεν σε γνωριζω προσωπικα ,αλλα απλα φιλικα εχω να σου πω για τον χαρακτηρισμό που αναφέρεις οτι σου έδωσαν κάποιοι εδω μεσα δεν πιστευω καν οτι αξιζει ο κοπος να το αναφέρεις , οι κάποιοι σίγουρα δεν αντιπροσωπεύουν όλους εδω μεσα που διαβαζουν το νημα και σιγουρα οι περισσοτεροι συμφωνησαν με αυτα που εγραφες-ψες , εστω και αν δεν στο απαντησαν η εγραψαν στο φορουμ.;)

 

σευχαριστω,νιωθω πολυ καλα που το μαθαινω μαυτο το τελευταιο σχολιο σου:)

Link to comment
Share on other sites

οταν εγραφα εγω παρομοια για τους τελωνειακους καποιοι με ελεγαν εδω μεσα ''ρομπεν των δασων''...οχι οτι με χαλασε γιατι μου ειναι και συμπαθης ο μυθικος ηρωας.

στο θεμα μας τωρα...εγω δεν καταλαβα,αφου σου ειπαν οι τελωνες οτι δεν εχεις χρεωση εσενα σε πειραξε το λαθος ποσο η' οτι δεν επρεπε συμφωνα με την συνομιλια σας να μην ερθει κανενα χρεωστικο ποσο,οπως σου επιβεβαιωσαν απο τηλεφωνο?

αντε καλα να βαζουν παραπανω ποσο.αλλα εδω αλλα σου ειπαν και αλλα κανανε.οτιναναι.

καταρχην σευχαριστουμε που βρηκες και παρεθεσες ολα αυτα τα χρησιμα πραγματα.αλλα δεν νομιζω καινα κανεις καταγγελια σαυτο κ'λοκρατος που το ενα χερι νιβει το αλλο να βγαλεις ακρη.ειμαι καχυποπτος θα πειτε αλλα ετσι με κανανε.και απο αυτα που βλπεω μεχρι τωρα δεν νομιζω οτι αλλαξε τιποτα.μονο αλλαξε τα ρουχα του ο μανολιος.

εγω δεν ειμαι καθολου πεπεισμενος οτι και να κανεις κατι θα δικαιωθεις αφου οι νομοι δεν εφαρμοζονται.και ακομα και να γινει κατι να δικαιωθεις ετσι δεινοσαυρος πως ειναι το συστημα (και απο προθεση και λογω γραφειοκρατιας) θα παρεις πολυ καιρο για να εξεταστει η υποθεση σου και μεχρι τοτε θα εχεις αγανακτησει την ωρα που το παλεψες.καλα κανει βεβαια και παλευει οποιος παλευει.

 

Μαλλον και τα δυο,ας πουμε οτι πανω στον φορτο εργασιας μπερδευτηκαν και δεν θυμοταν σωστα σε πιο πακετο αναφερομουν οταν ρωτησα,οποτε μου ειπαν λανθασμενα "δεν χρωστατε κατι".Με τα απλα Μαθηματικα που ξερω εγω τουλαχιστον πως γινεται το 23%+4% των 39Ευρω = 50ευρω??!? :confused: Εχει συμβει κατι σε καποιον απο εδω?Να ερθει πακετο με μικρη αξια και τα τελωνειακα της EMS να του βγουνε παραπανω αποτι αγορασε το προιον??

Edited by funtukaki
Link to comment
Share on other sites

Παραπεμπω και αυτο ισως χρησιμευσει σε κπ στο μελλον:

Ποιους φορείς ελέγχει ο Συνήγορος του Πολίτη;

Υπηρεσίες του Δημοσίου, όπως Υπουργεία, Εφορίες, Τελωνεία, Πολεοδομίες, Αστυνομικά Τμήματα, Φυλακές, Σχολεία, Πρεσβείες της Ελλάδας, κ.λπ.

Ο.Τ.Α. (Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης) δηλ. Δήμοι και Περιφέρειες, καθώς και τα νομικά πρόσωπα και οι επιχειρήσεις αυτών

Ν.Π.Δ.Δ. (Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου), όπως Ασφαλιστικά Ταμεία, Νοσοκομεία, Πανεπιστήμια, ΟΑΕΔ, ΟΕΚ, κ.λπ.

Κρατικά Ν.Π.Ι.Δ. (Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου), όπως Ο.ΚΑ.ΝΑ., Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ΕΛ.Ο.Τ., Ι.Γ.Μ.Ε., Ερευνητικά Πανεπιστημιακά Ινστιτούτα, κ.λπ.

Δημόσιες Επιχειρήσεις και Οργανισμούς Κοινής Ωφέλειας (ΔΕΚΟ), όπως Ε.ΥΔ.Α.Π., ΔΕΗ, ΕΛΤΑ, ΕΥΑΘ, κ.λπ.)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.περιμενω μια παραγγελια απο κινα μεσω ems.εφτασε χθες στην αθηνα και μου εμφανιζει αυτο

 

Sun Oct 21 2012 09:44:09 GMT+0300 (Θερινή ώρα GTB) ` ` ` `

`

ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

 

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Sun Oct 21 2012 09:44:38 GMT+0300 (Θερινή ώρα GTB) ` ` ` `

`

ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

 

Αποστολή Συσκευασίας

 

Sun Oct 21 2012 20:46:21 GMT+0300 (Θερινή ώρα GTB) ` ` ` `

`

ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

 

Αποστολή Συσκευασίας

 

τελωνειακες καταστασεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.περιμενω μια παραγγελια απο κινα μεσω ems.εφτασε χθες στην αθηνα και μου εμφανιζει αυτο

 

Sun Oct 21 2012 09:44:09 GMT+0300 (Θερινή ώρα GTB) ` ` ` `

`

ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

 

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Sun Oct 21 2012 09:44:38 GMT+0300 (Θερινή ώρα GTB) ` ` ` `

`

ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

 

Αποστολή Συσκευασίας

 

Sun Oct 21 2012 20:46:21 GMT+0300 (Θερινή ώρα GTB) ` ` ` `

`

ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

 

Αποστολή Συσκευασίας

 

τελωνειακες καταστασεις?

 

Όπως φαίνεται, πέρασε και δεν ακούμπησε:D

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...