Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επρεπε να προσεχεις φιλε δεν σου φταιει το καταστημα και το συγκεκριμενο εχει και ευρωπαικες αποθηκες διαβαζουμε πριν αγορασουμε.και οχι δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι το λαθος ειναι δικο σου παραδεξου το.

 

Δηλαδη εαν αγοραζα απο Ευρωπαικη αποθηκη δεν παιρνουσε τελωνειο και ειτε περνουσε ειτε οχι εαν αγοραζα απο Ευρωπαικη αποθηκη ιδια τιμη θα εκανε με το εαν παιρνουσε τελωνειο..Ασε που εαν αγοραζα απο Ευρωπη+ τελωνςιο πιο ακρινα θα πηγαινε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν αγοραζα απο Ευρωπαικη αποθηκη δεν παιρνουσε τελωνειο και ειτε περνουσε ειτε οχι εαν αγοραζα απο Ευρωπαικη αποθηκη ιδια τιμη θα εκανε με το εαν παιρνουσε τελωνειο..Ασε που εαν αγοραζα απο Ευρωπη+ τελωνςιο πιο ακρινα θα πηγαινε..

 

οχι δεν θα πληρωνες τελωνειο αδερφε εχω ψωνισει σχεδον απο ολα τα γνωστα κινεζομαγαζα banggood εγγυημενη αποστολη χωρι τελωνειο και γρηγορα

gearbest δεν πληρωνεις τελωνειο αλλα αγνωστο ποσες μερες κανει να ερθει το πακετο εγω περιμενα μεχρι και 65 μερες,geekbuying εχω παρει μονο απο ευρωπαικη αποθηκη και δεν πληρωσα τελωνειο ποτε,ligthinthebox πληρωνεις τελωνειο και μετα στα επιστρεφουν πισω με την σχετικη διαδικασια.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν αγοραζα απο Ευρωπαικη αποθηκη δεν παιρνουσε τελωνειο και ειτε περνουσε ειτε οχι εαν αγοραζα απο Ευρωπαικη αποθηκη ιδια τιμη θα εκανε με το εαν παιρνουσε τελωνειο..Ασε που εαν αγοραζα απο Ευρωπη+ τελωνςιο πιο ακρινα θα πηγαινε..

 

οχι δεν θα πληρωνες τελωνειο αδερφε εχω ψωνισει σχεδον απο ολα τα γνωστα κινεζομαγαζα banggood εγγυημενη αποστολη χωρι τελωνειο και γρηγορα

gearbest δεν πληρωνεις τελωνειο αλλα αγνωστο ποσες μερες κανει να ερθει το πακετο εγω περιμενα μεχρι και 65 μερες,geekbuying εχω παρει μονο απο ευρωπαικη αποθηκη και δεν πληρωσα τελωνειο ποτε,ligthinthebox πληρωνεις τελωνειο και μετα στα επιστρεφουν πισω με την σχετικη διαδικασια.

Σε ευχαριστω παρα πολυ να χω μια γνωση πανω σε καθε ενα καταστημα τι παιζει να σαι καλα κι απο everbuying εχεις παρει τπτ;; Με το fastcardtech τι εγινε και δεν το βλεπω πλεον εκλεισαν;;(ξεφευγω το ξερω αλλα επι τη ευκαιρια που εισαι γνωστης)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ να χω μια γνωση πανω σε καθε ενα καταστημα τι παιζει να σαι καλα κι απο everbuying εχεις παρει τπτ;; Με το fastcardtech τι εγινε και δεν το βλεπω πλεον εκλεισαν;;(ξεφευγω το ξερω αλλα επι τη ευκαιρια που εισαι γνωστης)

 

Everbuying.net and its associates provide their products and services to you subject to the following conditions. .... We can also not be held responsible for any import tax that may occur and it is the customers sole responsibility to pay this fee αυτο ειναι απο το Everbuying σημαινει οτι δεν ειναι υπευθυνοι για το αν πληρωσεις τελωνειο η οχι στην χωρα σου και αν υπαρχουν χρεωσεις τοτε τις επιβαρηνεσε εσυ γιαυτο μακρια απο το Everbuying οσο για αυτο το fastcardtech δεν το ξερω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα δεμα απο geekbuying με τελωνειο στα 27€ τους το πα καινμ λεβε οτι εγω ειμαι υπευθυνος γιαεξτρα χρεωσεις και οτι δεν μου επιστρεφουν τιποτα και οτι επρεπε να τους ενημερωσω πριν υπογραψω... μπορω να κανω τιποτα για αυτο;; Εγω παντως απο κει δεν ξανααγοραζω

 

Εάν είχες προσθέσει την ασφάλεια για το τελωνείο πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας, το μαγαζί θα σου επέστρεφε τα έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

& Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/3/2018, 16:19:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ)

28/3/2018, 14:19:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/3/2018, 10:18:05 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/3/2018, 08:42:01 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28/3/2018, 05:35:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/3/2018, 14:45:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/3/2018, 04:00:00 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξερει κανεις να μου πει αν θα πληρωσω τελωνειο;; & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/3/2018, 16:19:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ)

28/3/2018, 14:19:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/3/2018, 10:18:05 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/3/2018, 08:42:01 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28/3/2018, 05:35:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/3/2018, 14:45:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/3/2018, 04:00:00 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να γράφεις και στοιχεία της αγοράς σου (μαγαζί, τρόπος αποστολής, ποσό αγοράς κλπ) για στατιστικούς λόγους.

Από αυτά που παραθέτεις, προκύπτει ότι το δέμα σου δεν μπήκε στο τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Χιλια συγνωμη ειμαι καινουριος...απο ali express drone 47 ευρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και τροπος αποστολης bpost

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνεται, για άλλη μια φορά, ότι τα δέματα με το βελγικό δεν σταματάνε στο τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Περιμένω ένα δέμα απο Αυστραλία με αξία προϊόντος 100 ευρώ + 100 ευρώ μεταφορικά το οποίο μπήκε τελωνείο. Γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό περίπου θα κάτσει εκεί και αν το 24% + 15 είναι πάνω στα 100 ευρώ ή στα 200; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αφού σου ζητήσουν απόδειξη κάρτας ή paypal, θα κάνει λίγες μέρες για να εκτελωνιστεί.

Πάνω από 150€ και μέχρι 500€ αξία CIF, χρεώνεται και δασμός (2-2,5%) και το τέλος είναι 20€.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναγράφεται το mail σου στο αυτοκόλλητο, θα δεις τη χρέωση όταν ειδοποιηθείς να πας στα ΕΛΤΑ.

Εάν δεν παραλάβεις, το πιθανότερο είναι να χάσεις τα χρήματά σου, αφού τα έξοδα εκτελωνισμού βαρύνουν τον παραλήπτη.

Μπορείς, όμως, να ζητήσεις αναδασμολόγηση, αν το κρίνεις σκόπιμο, χωρίς πολλές ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχω καταλάβει δεν ανοιγουν το δέμα. Ισχύει αυτό; Βασίζονται στην αξία που έχει γράψει ο πωλητής απ έξω σε ταμπελάκι; Εκει συνηθίζεται να γράφει ο πωλητής την αξία με τα μεταφορικά ή χωρίς; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Σπανίως ανοίγουν δέμα, εκτός αν το θεωρούν ύποπτο ή δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή.

Εάν αμφισβητήσουν τη δηλωμένη αξία, όπως πχ όταν το δέμα προέρχεται από Κίνα, ζητούν απόδειξη.

Ο πωλητής υποχρεούται να δηλώσει την αξία και τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

ας το βάλω κι εδώ :P στο mi global stores του aliexpress έχει προσφορά το mi note 3 και αναφέρει στην φώτο ότι με dhl γλιτώνεις το τελωνείο. ισχύει αυτό? έχει πολύ καλή βαθμολογία το κατάστημα κι αν έλεγε ψέματα θα το είχαν φλομώσει στα bad reviews. έχει παραγγείλει κανείς από εκεί? αναφέρομαι στο 6/128 μοντέλο, όποιος το αναζητήσει στο aliexpress θα του βγάλει πρώτο πρώτο το κατάστημα που λέω
Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοεί ο κινέζος την courier, έχει σίγουρα τελωνείο και εάν εννοεί το γερμανικό ταχυδρομείο (Deustche Post DHL) ακούγεται σαν ανέκδοτο.

Ψάξτο πολύ πριν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν τα δέματα που αναλαμβάνει τον εκτελωνισμο η dhl τα ανοίγει για επιβεβαίωση,η κάνει την διαδικασία με βάση το τιμολόγιο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η DHL δεν έχει δικαίωμα να ανοίξει δέμα, μόνο ο τελωνειακός έχει αυτό το δικαίωμα.

Εάν ο τελωνειακός αμφισβητήσει τη δηλωμένη αξία πάνω στο αυτοκόλλητο, τότε θα ζητήσει απόδειξη κάρτας ή paypal.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν αγοραζα απο Ευρωπαικη αποθηκη δεν παιρνουσε τελωνειο και ειτε περνουσε ειτε οχι εαν αγοραζα απο Ευρωπαικη αποθηκη ιδια τιμη θα εκανε με το εαν παιρνουσε τελωνειο..Ασε που εαν αγοραζα απο Ευρωπη+ τελωνςιο πιο ακρινα θα πηγαινε...

 

Αυτό ακριβώς, τίποτα παραπάνω ! :D

 

(συγνώμη αλλά δεν άντεξα...)

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα 3 φορες, δεν καταλαβα τιποτα, αλλη φορα δεν το διαβαζω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικούς μήνες η dhl για δέμα από Καναδά αξίας 50 δολαρίων μου ζήτησε 150 ευρώ συνολικά για τα έξοδα τελωνείου και την αμοιβή του υπαλλήλου της που θα κάνει τον εκτελωνισμο.

Πήγα ο ίδιος στο cargo του αεροδρομίου , πήρα τα χαρτιά από το γραφείο της dhl , έκανα μόνος μου την διαδικασία και πλήρωσα κάτι λιγότερο από 20 ευρώ.

Το γράφω εδώ ενημερωτικά. Για κάποιους που δεν θέλουν να πληρώσουν τόσο ακριβά τις μεταφορικές.

Η διαδικασία κράτησε περίπου δύο ώρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...