Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έπρεπε να το πω στον Tάκαρο για να ξεκολλήσει σήμερα το δεματάκι

Για στατιστικούς λόγους

28/8/2017, 20:24:25 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28/8/2017, 16:19:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/7/2017, 10:04:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έπρεπε να το πω στον Tάκαρο για να ξεκολλήσει σήμερα το δεματάκι

Για στατιστικούς λόγους

28/8/2017, 20:24:25 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28/8/2017, 16:19:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/7/2017, 10:04:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

:up::up::up::dance::dance::dance:

 

'Άντε καλή παραλαβή τώρα!!!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι τελωνείο προς το παρόν δεν έχω, είναι στον σάκο της NL με άφιξη 18/7 που χει κολλήσει σε πολλούς.

Το περιμένω πως και πως το άτιμο :p

Και εμένα στον ίδιο σάκο είναι κάποια πράγματα! Το παράδοξο είναι ότι έχω παραγγείλει κάποια πράγματα πολύ πιο μετά και μου έρχονται κανονικά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να το πω στον Tάκαρο για να ξεκολλήσει σήμερα το δεματάκι

Για στατιστικούς λόγους

28/8/2017, 20:24:25 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28/8/2017, 16:19:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/7/2017, 10:04:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Εμένα ως τώρα καμιά εξέλιξη:

Τελευταίο γεγονός -- 2017-07-18 15:33 The item has arrived in the country of destination

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς για SF Express από Geekbuying?

 

Δεν ξέρω γιατί πέφτει αυτή η ερώτηση ξανά και ξανά. Λέει πουθενά κάτι ιδιαίτερο το Geek? Εγώ επέλεξα tracked σε μικρό πακετάκι (ακουστικά-ψείρες), μου έδωσαν αριθμό SF Express, ήρθε με αριθμό NL Post πάνω και το γνωστό κίτρινο αυτοκολλητάκι. Λόγω μεγέθους δεν είχα θέμα με τελωνείο, θα μπορούσε και να είχα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ως τώρα καμιά εξέλιξη:

Τελευταίο γεγονός -- 2017-07-18 15:33 The item has arrived in the country of destination

 

Ξεκόλλησε και σε άλλον ( στο νήμα των ΕΛΤΑ αν δεις ) αλλά μπήκε τελωνείο

Λογικά από ώρα σε ώρα ή τις επόμενες ημέρες θα ξεκολλήσει και το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν παραγγείλω κινητό από Gearbest κι επιλέξω registered air mail από Netherlands θα περάσει τελωνείο ;

Ευχαριστώ

Έχουμε ξαναπεί, από Gearbest μόνο Priority Line - eu express.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί πέφτει αυτή η ερώτηση ξανά και ξανά. Λέει πουθενά κάτι ιδιαίτερο το Geek? Εγώ επέλεξα tracked σε μικρό πακετάκι (ακουστικά-ψείρες), μου έδωσαν αριθμό SF Express, ήρθε με αριθμό NL Post πάνω και το γνωστό κίτρινο αυτοκολλητάκι. Λόγω μεγέθους δεν είχα θέμα με τελωνείο, θα μπορούσε και να είχα.

 

Σ' ευχαριστώ.

 

Επειδή είναι Express, εννοούσα μήπως θεωρείται δεδομένο οτι θα έχει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παραγγειλει κανενας κανα κινητο με dhl και ξερει να μου πει αν περασε τελωνειο και αν ναι ποσα πληρωσε?:worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παραγγειλει κανενας κανα κινητο με dhl και ξερει να μου πει αν περασε τελωνειο και αν ναι ποσα πληρωσε?:worry::worry:

 

Από χώρα της ΕΕ Η αγορά δεν έχει τελωνείο.

Από.αλλη χώρα εκτός ΕΕ ΕΧΕΙ 1000000% τελωνείο

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με τα δέματα RF (ταχυμεταφορές) τι γίνεται?

Η Κίνα λέει ότι είναι Ελλάδα και στο τελευταίο trace γράφει με κόκκινα γράμματα :

 

Update item information ()

16.08.2017 12:34*

Greece

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παραγγειλει κανενας κανα κινητο με dhl και ξερει να μου πει αν περασε τελωνειο και αν ναι ποσα πληρωσε?:worry::worry:

Για χώρες εκτός ΕΕ, η αποστολή με DhL μπορεί να είναι μεν γρήγορη, αλλά θα περάσει 150% τελωνείο και θα σε γδάρει. Πάνω από 100αρικο σίγουρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Από χώρα της ΕΕ Η αγορά δεν έχει τελωνείο.

Από.αλλη χώρα εκτός ΕΕ ΕΧΕΙ 1000000% τελωνείο

 

.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παραγγειλει κανενας κανα κινητο με dhl και ξερει να μου πει αν περασε τελωνειο και αν ναι ποσα πληρωσε?:worry::worry:

 

redmi note 4x 4/64 απο το καταραμενο tomtop εκαναν λαθος στον τροπο αποστολης και το εστειλαν με dhl, εκτος οτι δεν βγαζω ακρη μαζι τους γιατι ειναι αθλιοι στο support τους, η dhl ζηταει 120 ευρω συνολικα, παρολο που πληρωσα αποδεδειγμενα 141 με τα μεταφορικα, δεν τους ενδιαφερει, αυτοι κοιτανε την τιμη που εχει στο site.... οτι να ναι, και αν το αφησεις πολυ καιρο εκει και δεν το παραλαβεις ή δεν επιστραφει παει προς πληστηριασμο, εγω εχω ηδη case στο paypal για το αισχρο και ανυπαρκτο tomtop.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, με τα δέματα RF (ταχυμεταφορές) τι γίνεται?

Η Κίνα λέει ότι είναι Ελλάδα και στο τελευταίο trace γράφει με κόκκινα γράμματα :

 

Update item information ()

16.08.2017 12:34*

Greece

 

τι να γινει, ειναι "ταχυμεταφορες" ...... ολα τα διεθνη tracking site μπορει να λενε οτι εφτασε ελλαδα, για τα ελτα ομως ακομη πεταει....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

καμμια ντουζίνα δεματακια μικρής αξίας, κανένα πρόβλημα ευτυχώς με τελωνείο.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρελαβα το beelink gt1 ultimate android box απο Gearbest μεσα σε 2 εβδομαδες (το στειλανε 15/8 και ηρθε 29/8) το πληρωσα 71.99$ (62.48 ευρω) χωρις τελωνες και φαρισαιους!!!Τοπος παραδωσης Θεσσαλια 3καλα και τροπος αποστολης nlpost.Ισως να ειμαι απο τους τυχερους τι να πω.......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επικοινώνησα σήμερα με τις ταχυμεταφορές του Ελτα όπου και μου δώσανε ένα σταθερό τηλέφωνο στα κεντρικά των ΕΛΤΑ. Μιλώντας με τη κυρία στο τηλέφωνο (RF από SG δέμα) ήταν απόλυτα ειλικρινής.

""'Το δέμα σας είναι στην Ελλάδα ο σάκος έχει παραληφθεί αλλά έχουμε θέμα με το τελωνείο και ο μέσος χρόνος αναμονής είναι 30 ημέρες."""

 

Στήν ερώτηση για επίσπευση απάντησε ότι είναι καθαρά θέμα τελωνείου και όχι εκτελωνιστή.

 

Υγ.

Οπότε μόνο υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι σμρ που πηγα να δω που ειναι το δεμα μου μου εβγαλε οτι ειναι γερμανια οπως φαινεται παρακατω....μηπως ξερει κανενας αν θα πληρωσω τελωνειο...εχει συμβει σε αλλον το ιδιο?(το εχω παραγγειλει με dhl απο κινα)

Wednesday, August 30, 2017 Location Time Piece

4 Arrived at Sort Facility LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 21:40

1 Piece

3 Departed Facility in SINGAPORE - SINGAPORE SINGAPORE - SINGAPORE 07:41

1 Piece

2 Processed at SINGAPORE - SINGAPORE SINGAPORE - SINGAPORE 05:57

1 Piece

Tuesday, August 29, 2017 Location Time Piece

1 Shipment picked up SINGAPORE - SINGAPORE 19:27

1 Piece

Link to comment
Share on other sites

Τρίτο πακετάκι κατά σειρά, τον τελευταίο μήνα από Banggood με priority mail. Παραλαβή σήμερα, χωρίς έξοδα τελωνείου.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει σταματησει τελωνειο σμρ εδω και κανα 3ωρο(dhl) ....εντωμεταξυ μιλησα με τους κινεζους απο geekbuying να δω τι εχουν γραψει πανω στο δεμα....εχουν βαλει οτι ειναι κινητο αξιας 40 $...τους ζητησα και μια αποδειξη σε περιπτωση που το τελωνειο μου χρεωσει τα κερατα του,....τι λετε να γινει??
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει σταματησει τελωνειο σμρ εδω και κανα 3ωρο(dhl) ....εντωμεταξυ μιλησα με τους κινεζους απο geekbuying να δω τι εχουν γραψει πανω στο δεμα....εχουν βαλει οτι ειναι κινητο αξιας 40 $...τους ζητησα και μια αποδειξη σε περιπτωση που το τελωνειο μου χρεωσει τα κερατα του,....τι λετε να γινει??

 

Κανείς δε μπορεί να σου πει.

Και στα 2 σου ποστ, ζητάς να μαντέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

τελωνειο με αγαπη....54 dhl και αναλογος ποσο θα με χρεωσει και το τελωνειο....ποτε ξανα dhl ηταν η πρωτη και η τελευταια τους
Link to comment
Share on other sites

τελωνειο με αγαπη....54 dhl και αναλογος ποσο θα με χρεωσει και το τελωνειο....ποτε ξανα dhl ηταν η πρωτη και η τελευταια τους

Εδώ και χρόνια είναι έτσι φίλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το δεματάκι που είχε κολλήσει από τις 18/7

αν και στο tracking δεν έγραφε πουθενά τίποτα για τελωνείο, είχε χαρτάκι ''τελωνειακώς ελεύθερο''

http://i68.tinypic.com/rabubm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...