Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμενα εφτασε στην πολη μου δεμα με drone, ηρθε σημερα ο ταχυδρομος με χαρτακι και μου ειπε δεν μου το εφερε στο σπιτι γιατι ηταν μεγαλο το δεμα, του ειπα οτι καλα εκανε και δεν το εφερε γιατι δεν θα το παραλαβω και θα γυρισει απο εκει που ηρθε (εχω παρει refund απο gearbest).

Τη συσκευασια δεν θα τη δω, εκτος αν περσαω απο το ταχυδρομειο και κανω "αρνηση παραλαβης" και παρει κατευθειαν το δρομο της επιστροφης για να μην καθετε 2-3 βδομαδες στο τοπικο ταχυδρομειο.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-11-2016 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-02-2017 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 03-02-2017 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-02-2017 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 06-02-2017 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 06-02-2017 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 06-02-2017 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-02-2017 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Δεν μπηκε τελωνει και το δεμα ειχε μεσα τα δυο προιοντα απο κατω

http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_252339.html?wid=21

http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_69490.html?wid=21

 

και γιατι δεν το παραλαμβανεις αφου ηρθε μετα απο 3 μηνες? πηρες και τα λεφτα σου πισω στην ουσια τζαμπα θα το παρεις αν πας και παραλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν το παραλαμβανεις αφου ηρθε μετα απο 3 μηνες? πηρες και τα λεφτα σου πισω στην ουσια τζαμπα θα το παρεις αν πας και παραλαβεις!

:worry:

Δεν το παραλαμβανω για το λογο οτι εχω παρει πισω τα χρηματα μου και εχω ενημερωσει και το καταστημα για τη προθεση μου. Αν ηθελα να το κρατησω θα ζηταγα μια εκπτωση απο το καταστημα και αν μου εκαναν εκπτωση θα πληρωνα παλι μεσο paypal και θα το παραλαμβανα.

Το tn δεν το βλεπω μονο εγω, το βλεπει και το καταστημα.

Αν κανω αυτο που λες, να τους "μπηξω" μπορει να ειχα προβληματα. Το ποιο απλο ειναι να με κανει ban το καταστημα ή σε επομενη αγορα μου απο εκει να μου στειλει αδειο πακετο. Το αμεσος επομενο ειναι να πει το καταστημα "α.. Ελληνας... ? μας τα εχουν ξανακανει " σταματαμε τις αποστολες στην Ελλαδα και θα γινουμε σαν τους ιταλους στο ebay που με τα fake dispute ψαχνουν να βρουν καταστημα με τα κυαλια. Το αλλο που μπορει να κανει το καταστημα ειναι να ενημερωσει το paypal οτι παρελαβα και να με βαλει στη μαυρη λιστα το paypal, αντε μετα να κανω dispute στο paypal και να με παρουν στα σοβαρα......

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα κινητό από ebay Αγγλία. Κοστίζει 290 ευρώ περίπου.

Επειδή έχω χαθεί στις σελίδες του θέματος και δεν βρήκα κάτι σχετικό, ξέρει κάποιος αν θα περάσει τελωνείο;

Στην αποστολή γράφει "Standard Int'l Postage".

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα κινητό από ebay Αγγλία. Κοστίζει 290 ευρώ περίπου.

Επειδή έχω χαθεί στις σελίδες του θέματος και δεν βρήκα κάτι σχετικό, ξέρει κάποιος αν θα περάσει τελωνείο;

Στην αποστολή γράφει "Standard Int'l Postage".

Προσεξε στη χωρα αποστολής να είναι Αγγλια (το βλέπεις εκει κατω απο την τιμη) ομως γιατι στο αγγλικό ebay υπάρχουν και κινεζοι πωλητες.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν το παραλαμβανεις αφου ηρθε μετα απο 3 μηνες? πηρες και τα λεφτα σου πισω στην ουσια τζαμπα θα το παρεις αν πας και παραλαβεις!

 

Αυτή η νοοτροπία έχει ρίξει, δυστυχώς, την αξιοπιστία του έλληνα αγοραστή στο σημερινό επίπεδο, ακόμη και στους κινέζους πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν το παραλαμβανεις αφου ηρθε μετα απο 3 μηνες? πηρες και τα λεφτα σου πισω στην ουσια τζαμπα θα το παρεις αν πας και παραλαβεις!

Κρίμα και ντροπή για τον τρόπο σκέψης. Ναι να παραλάβει αλλά να στείλει μήνυμα στον πωλητή να του βάλει τα χρήματα στο paypal. Τη ***** νοοτροπία είναι αυτή.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και ντροπή για τον τρόπο σκέψης. Ναι να παραλάβει αλλά να στείλει μήνυμα στον πωλητή να του βάλει τα χρήματα στο paypal. Τη ***** νοοτροπία είναι αυτή.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Ελληνικη...........

Edited by impreza_sti

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να θεωρει απο αγνοια οτι το δεμα θεωρειται χαμενο ή οτι "αν δεν παραλαβεις σε Χ μερες, το παιρνεις δωρεαν" σαν Pizzaρια :)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-12-2016 17:19 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-12-2016 11:29 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 05-02-2017 09:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 05-02-2017 11:15 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-02-2017 13:56 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-02-2017 14:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-02-2017 15:56 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-02-2017 04:42 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-02-2017 05:42 Μ.Δ.Περιστερίου

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.Περιστερίου 08-02-2017 06:47 Μ.Δ.Περιστερίου

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 08-02-2017 07:46 Μ.Δ.Περιστερίου

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 08-02-2017 07:56 Μ.Δ.Περιστερίου

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.Περιστερίου 08-02-2017 09:59 Μ.Δ.Περιστερίου

 

 

Πρώτη φορά παραγγελία απο AliExpress πακέτου προτζέκτορες και xenon kit για το αυτοκίνητο συνολικού κόστους 120 ευρώ. Απο οτι φαίνεται το γλυτώσαμε και το τελωνείο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ελληνική στον άνθρωπο είναι.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Βρε οπως το γραφω......δυστηχως.

Επι του θεματος τωρα.

Ενα δεματακι παντως περασε εμενα σημερα,και μαλιστα με 2 συσκευες (κινητα) μεσα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Βρε οπως το γραφω......δυστηχως.

Επι του θεματος τωρα.

Ενα δεματακι παντως περασε εμενα σημερα,και μαλιστα με 2 συσκευες (κινητα) μεσα.:)

2 φορές μου έχει τύχει να αργήσει το δέμα 80 μέρες και πάνω πήρα Refund ήρθε το δέμα μετά και το πληρωσα κανονικά. Δεν είναι όλοι οι Έλληνες απλά ο καθένας πως σκέφτετε.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

εγω το παραδεχομαι το λαθος μου , εσεις ομως αντι να μου δωσετε απαντηση για ποιο λογο δεν ειναι σωστο , αρχισατε να με δικαζεται χωρις λογο!
Link to comment
Share on other sites

εγω το παραδεχομαι το λαθος μου , εσεις ομως αντι να μου δωσετε απαντηση για ποιο λογο δεν ειναι σωστο , αρχισατε να με δικαζεται χωρις λογο!

Δεν είναι σωστό γιατί εφόσον έχεις πάρει τα χρήματα πίσω δεν δικαιούσαι το προϊόν. Επίσης στο tracking φαίνεται ότι το παρέλαβε κάποιος οπότε θα ρίξουν σίγουρα μαύρο στον χρήστη με το συγκεκριμένο όνομα από στο Site.

 

Παλιότερα αρκετοί αγόραζαν παιχνίδια από αγγλικά καταστήματα. Έρχονταν τα έπερναν έλεγαν ότι δεν τα παρέλαβαν και οι Άγγλοι τα ξανά έστελναν. Μέχρι που το πήραν χαμπάρι και δεν ξανά έστειλαν Ελλάδα σε κανέναν. Οπότε για λίγα άτομα την πλήρωσαν όλοι. Δεν χρειάζεται να γίνει αυτό και με τα καταστήματα της Κίνας. Δεν σε δικασαμε απλά το μήνυμα ήταν αρκετά λάθος.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Παρακαλώ πολύ να σταματήσουν εδώ οι αντιπαραθέσεις και οι κόντρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε στη χωρα αποστολής να είναι Αγγλια (το βλέπεις εκει κατω απο την τιμη) ομως γιατι στο αγγλικό ebay υπάρχουν και κινεζοι πωλητες.

 

Ναι είναι UK Λονδίνο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θυμιστε μου λιγακι, απο ευρωπαικη αποθηκη του coolicool (δεν γνωριζω χωρα) υπαρχει περιπτωση τελωνειου?

Από Ευρώπη όχι δεν έχεις 100% τελωνείο.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από aliexress έναν programmer αξίας 2€ 5/11/2016 χωρίς συστημένο και ήρθε σήμερα!!! Χωρίς τελωνείο

 

Στάλθηκε από το ZTE V967S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως οπως και να ναι αν δειτε τη συζητηση στο υποφορουμ ''λοιπα κινητά τηλέφωνα'' οπου γινοταν κυρίως η συζητηση για οτι αφορουσε κινεζικα τηλεφωνα και αγορες απο κίνα, εδω και 1 μηνα δεν κινειται σχεδόν τιποτα. Εχουν ξενερώσει οι χρήστες
Link to comment
Share on other sites

Παντως οπως και να ναι αν δειτε τη συζητηση στο υποφορουμ ''λοιπα κινητά τηλέφωνα'' οπου γινοταν κυρίως η συζητηση για οτι αφορουσε κινεζικα τηλεφωνα και αγορες απο κίνα, εδω και 1 μηνα δεν κινειται σχεδόν τιποτα. Εχουν ξενερώσει οι χρήστες

Λογικό το βλέπω παραγγέλναμε κινητά από κίνα για πιο οικονομικά τώρα που. Θέλω να πάρω 2 κινητά για φίλο και για μένα κάνα mi max αλλά 250 το max αν βάλεις φόρους πάει 70 ευρώ ακόμα που παει η καλή τιμή. Κρίμα για εμάς και για τους Κινέζους. Μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι καλο περνάνε που δεν έχουν τόση δουλειά.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-12-2016 17:19 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-12-2016 11:29 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 05-02-2017 09:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 05-02-2017 11:15 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-02-2017 13:56 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-02-2017 14:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 07-02-2017 15:56 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-02-2017 04:42 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-02-2017 05:42 Μ.Δ.Περιστερίου

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ.Περιστερίου 08-02-2017 06:47 Μ.Δ.Περιστερίου

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 08-02-2017 07:46 Μ.Δ.Περιστερίου

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 08-02-2017 07:56 Μ.Δ.Περιστερίου

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ.Περιστερίου 08-02-2017 09:59 Μ.Δ.Περιστερίου

 

 

Πρώτη φορά παραγγελία απο AliExpress πακέτου προτζέκτορες και xenon kit για το αυτοκίνητο συνολικού κόστους 120 ευρώ. Απο οτι φαίνεται το γλυτώσαμε και το τελωνείο.

 

 

Τελικά όλα καλά. Το πακέτο πέρασε χωρίς επιπλέον δασμούς. Ισως να βοήθησε και η αξία που είχε δηλωθεί στα 20 δολλάρια.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγω για στατιστικούς λόγους ακόμα ένα κινητάκι κι από μένα πέρασε χωρίς τελωνείο σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...