Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι σωστα.

Σου το προτεινα γιατι κι εγω στην ιδια φαση ημουν. Πηρα το upadate που επιτρεπει τη δημιουργια φακελων αλλα δεν μπορουσα να φτιαξω φακελους.

Μετα απο soft reset λυθηκε το "θεματακι". Δοκιμασε παλι να συρεις 1 tile πανω σε ενα αλλο αλλα κεντραρε τα σωστα ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Επισης χρονια πολλα σε ολους!!!

Ριξε μια ματια εδω και θα παρεις μια ιδεα περι τινος προκειτε.

Για τα κοκκινα ματια δυστηχως δεν γνωριζω, αν και δεν εχω πολλες φωτογραφιες με αυτο το φαινομενο. Καποιος αλλος που να ξερει?

Ευχαριστώ, για το link.Για τα κόκκινα μάτια θυμάμαι το creative studio είχε πιο παλιά την επιλογή αυτή, τώρα πια όχι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αλλά για να δω τα high resolution αρχεία στον υπολογιστή μετά τι να επιλέξω 5 mp + 16 mp η 5 mp + DNG 16 mp?Χρειαζεται κάποιο ειδικό πρόγραμμα για να τα ανοίξει ο υπολογιστής?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά για να δω τα high resolution αρχεία στον υπολογιστή μετά τι να επιλέξω 5 mp + 16 mp η 5 mp + DNG 16 mp?Χρειαζεται κάποιο ειδικό πρόγραμμα για να τα ανοίξει ο υπολογιστής?

 

Θα επιλεξεις 5mp + DNG 16mp.

Θα βλεπεις το ιδιο αρχειο με περισσότερα ονοματα. Το ενα θα εχει .dng καταληξη. Αυτο ειναι το "μεγαλο".

Και για να το δεις στον υπολογιστη φανταζομαι χρειαζεσαι κατι εξτρα. Photoshop η AbleRAWer η κατι παρομοιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλεξεις 5mp + DNG 16mp.

Θα βλεπεις το ιδιο αρχειο με περισσότερα ονοματα. Το ενα θα εχει .dng καταληξη. Αυτο ειναι το "μεγαλο".

Και για να το δεις στον υπολογιστη φανταζομαι χρειαζεσαι κατι εξτρα. Photoshop η AbleRAWer η κατι παρομοιο.

 

Ok και πάλι ευχαριστώ, θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλεξεις 5mp + DNG 16mp.

Θα βλεπεις το ιδιο αρχειο με περισσότερα ονοματα. Το ενα θα εχει .dng καταληξη. Αυτο ειναι το "μεγαλο".

Και για να το δεις στον υπολογιστη φανταζομαι χρειαζεσαι κατι εξτρα. Photoshop η AbleRAWer η κατι παρομοιο.

 

μπορεί να το δει και με το picasa

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο κατι δεν παει καλα με την μπαταρια δηλαδη την φορτιζω 100% και χωρις καμια χρηση με τα παντα κλειστα (wifi,data,bluetooth κτλ κτλ) μετα απο 5-10 λεπτα πεφτει στο 97- 96% γνωριζει καποιος κατι ??

 

Ευχαριστω

 

Το εχω κι εγω αυτο με την μπαταρια, και υποψιαζομαι επειδη ειναι νεα συσκευη και δεν εχω κανει ουτε 3 φορτισεις. Λογικα πρεπει να στρωσει σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!! Μια ερώτηση, πως να αφαιρέσω τα κόκκινα μάτια από το φλάς? Και τι είναι η μορφή raw και dng?

 

Για τα κόκκινα μάτια δες αυτήν την εφαρμογή πιστεύω θα σε βοηθήσει http://apps.microsoft.com/windows/el-gr/app/adobe-photoshop-express/c08a0d72-28a1-465a-9e70-6a5b80b44d60

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μηδέν κατανάλωση φίλε μου, χρησιμοποίησε το άφοβα. Να σημειώσω κι εγώ ότι δεν έχω κανένα θέμα με μωβ οθόνη. Και να πω πως η μπαταρία (ειδικά στην αναμονή) απλά δεν παίζεται, μετά από οκτώ ώρες αναμονή είχε ξοδέψει μόνο 1%.

 

 

 

Θα συμφωνήσω και εγώ για την αυτονομία, ειδικά σε αναμονή ξεχνάει να πέσει...Αν καταφέρουν να κάνουν και λίγο καλύτερη διαχείριση κατά την χρήση θα είμαι υπερευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.Πηρα και εγω το κινητο εδω και μια εβδομαδα.Ειχε και φορτιστη στην συσκευασια(mobile operator UK).Το τηλ ειναι σφαιρα η οθονη τελεια.Εχω ερωτησεις.Εχει παρατηρησει κανεις ενα τρεμοπαιγμα στην οθονη σε ανοιχτοχρωμο φοντο με 3g σαν να κανει παρεμβολες στην οθονη.Οπως οταν χτυπαει ενα κινητο διπλα σε οθονη.Με wifi δεν το κανει.Παντως με κατεβασμα και και καμερα ανοιχτη το τηλ ζεσταινεται αρκετα.Λετε να στρωσει με την αναβαθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.Πηρα και εγω το κινητο εδω και μια εβδομαδα.Ειχε και φορτιστη στην συσκευασια(mobile operator UK).Το τηλ ειναι σφαιρα η οθονη τελεια.Εχω ερωτησεις.Εχει παρατηρησει κανεις ενα τρεμοπαιγμα στην οθονη σε ανοιχτοχρωμο φοντο με 3g σαν να κανει παρεμβολες στην οθονη.Οπως οταν χτυπαει ενα κινητο διπλα σε οθονη.Με wifi δεν το κανει.Παντως με κατεβασμα και και καμερα ανοιχτη το τηλ ζεσταινεται αρκετα.Λετε να στρωσει με την αναβαθμιση;

 

Προσωπικά από αυτά που αναφέρεις, εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Ερώτηση από εμένα, όταν πάω στο store στην ενότητα lumia collection, πατώντας πάνω μου λέει πως δεν είναι δυνατό το άνοιγμα διότι αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα αυτή την στιγμή και να δοκιμάσω αργότερα, αυτός παρατήρησα το κάνει από εχθές, αντίθετα με το 625 η συγκεκριμένη ενότητα ανοίγει κανονικά, ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το θέμα;

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από αυτά που αναφέρεις, εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Ερώτηση από εμένα, όταν πάω στο store στην ενότητα lumia collection, πατώντας πάνω μου λέει πως δεν είναι δυνατό το άνοιγμα διότι αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα αυτή την στιγμή και να δοκιμάσω αργότερα, αύριο παρατήρησα το κάνει από εχθές, αντίθετα με το 625 η συγκεκριμένη ενότητα ανοίγει κανονικά, ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το θέμα;

 

Δουλεύει κανονικά τώρα το δοκίμασα.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά τώρα το δοκίμασα.

 

Εμένα όχι ακόμα, τι γίνεται; έχει κανένα πρόβλημα ή εφαρμογή μου; μπορώ να την περάσω ξανά με κάποιο τρόπο; οι ειδικοί ας πάρουν θέση και ας πουν κάποια γνώμη.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει και σε εμένα αυτό (για κάποιο λόγο κολλάει η εφαρμογή), οπότε αναγκάστηκα να κλείσω το κινητό και να το ξανανοίξω. Μετά από αυτό ήταν κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει και σε εμένα αυτό (για κάποιο λόγο κολλάει η εφαρμογή), οπότε αναγκάστηκα να κλείσω το κινητό και να το ξανανοίξω. Μετά από αυτό ήταν κομπλέ.

 

Εντάξει τα ρύθμισα μια χαρά, θέλει λίγο ψάξιμο τελικά μαζί με μια χείρα βοήθειας από τους πιο έμπειρους στα Windows τα κατάφερα και τώρα όλα οκ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασα και εγώ μια Σκανδιναβική ROM (059W0X5: RM-1045 VAR EURO 3V CV BLACK) και στα "καπάκια" έλαβα και εγώ την Denim.

Το θέμα με την μοβ οθόνη παραμένει κανονικότατα. Δεν άλλαξε τίποτα τουλάχιστον σε εμένα που το είχα έντονο το πρόβλημα. Το λέω αυτό για μερικούς που... νομίζουν πως το έχουν. :)

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη κάτι άλλο, σετάρω και τα λέμε.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.Πηρα και εγω το κινητο εδω και μια εβδομαδα.Ειχε και φορτιστη στην συσκευασια(mobile operator UK).Το τηλ ειναι σφαιρα η οθονη τελεια.Εχω ερωτησεις.Εχει παρατηρησει κανεις ενα τρεμοπαιγμα στην οθονη σε ανοιχτοχρωμο φοντο με 3g σαν να κανει παρεμβολες στην οθονη.Οπως οταν χτυπαει ενα κινητο διπλα σε οθονη.Με wifi δεν το κανει.Παντως με κατεβασμα και και καμερα ανοιχτη το τηλ ζεσταινεται αρκετα.Λετε να στρωσει με την αναβαθμιση;

 

Και σ εμένα το κάνει, νομίζω δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και σ εμένα το κάνει, νομίζω δεν είναι πρόβλημα.
Απλα δεν μου εχει τυχει σε καποιο αλλο κινητο και μου κανει εντυπωση και καποιες φορες ειναι λιγο εκνευριστικο.Και δεν το εχει αναφερει και κανενας.Παντως απο το πρωι με ενα soft reset δεν μου το εκανε ακομα.Ευχαριστω για την απαντηση.Τα δικα σας κινητα τι made in γραφουν στο προσθετα+πληροφοριες; Edited by feructer
Link to comment
Share on other sites

Να υπενεθυμίσω ότι για συζητήσεις που έχουν να κάνουν με αξεσουάρ για τις συσκευές μας υπάρχει το θέμα [Επίσημο] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα) όπου και μεταφέρθηκαν σχετικά μηνύματα.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να βοηθησω λιγο στο θεμα σας με το μοβ.. Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα οποτε συγνωμη αν εχει ξαναειπωθει.. Το φαινομενο αυτο λεγεται PURPLE TINT.. Και το ειχαν πολλα απο τα Νοκια Ν8 παλια.. Ειναι καθαρα θεμα των amoled και δεν ξερω γιατι δεν αναφεται συχνα σε αλλες εταιριες με amoled κινητα.. Αλλες οθονες δεν το εχουν καθολου, αλλες λιγο και αλλες πολυ! Με αναβαθμιση δεν διορθωνεται απλα περιοριζεται γιατι το κρυβουν.. Γι αυτο η μονη λυση να το διορθωσετε ειναι αλλαγη οθονης σε εγγυηση φυσικα.. Αμα θελετε googleαρετε το φαινομενο αυτο σε Νοκια Ν8 και θα βρειτε πολλη εγκυκλοπαιδικη γνωση να κυκλοφορει.. Σας το λεω με αρκετε μεγαλη βεβαιοτητα οτι αυτο ειναι το προβλημα σας
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Λοιπον,την μοβ απόχρωση την έχει και το δικό μου στην αυτόματη φωτεινότητα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού..Κάτι αλλο που παρατήρησα είναι ο φωτισμός τον πλήκτρων ο οποίος δεν είναι λευκός οσο θα ήθελα περισσότερο είναι κίτρινος..Στα δικά σας πως είναι?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Λοιπον,την μοβ απόχρωση την έχει και το δικό μου στην αυτόματη φωτεινότητα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού..Κάτι αλλο που παρατήρησα είναι ο φωτισμός τον πλήκτρων ο οποίος δεν είναι λευκός οσο θα ήθελα περισσότερο είναι κίτρινος..Στα δικά σας πως είναι?

 

Εγώ όπως προανέφερα δεν έχω κανένα θέμα με μοβ οθόνη,και τα πλήκτρα είναι ολόλευκα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως προανέφερα δεν έχω κανένα θέμα με μοβ οθόνη,και τα πλήκτρα είναι ολόλευκα.

 

Για να καταλάβεις αν όντως έχεις το θέμα πρέπει να το συγκρίνεις με ένα 925 η 920 δεν μπορείς να το καταλάβεις μόνο του ούτε εμάς είναι μωβ απλά όταν το βάζω δίπλα δίπλα με το 925 μου και ειδικά το βράδυ στο κρεβάτι με όλα τα φώτα κλειστά βλέπω ότι το ένα είναι καθαρό γκρι και το άλλο όχι και τόσο την μέρα δεν φαίνεται καν γιατί η φωτεινότητα ανεβαίνει. Αν δεν είχα διαβάσει όλα αυτά μάλλον δεν θα το πρόσεχα καν. Μόνο κάποια πρώτα κομμάτια είχαν μεγάλο πρόβλημα και φαίνονταν αισθητά τώρα είναι πολύ μικρή η διαφορά και μπορείς να την καταλάβεις, μόνο συγκρίνοντάς δυο κινητά.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος, τεχνική να μην βγαίνουν τα μάτια κόκκινα όταν χρησιμοποιείται φλας? Edited by takglos
έγινε λάθος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος, τεχνική να μην βγαίνουν τα μάτια κόκκινα όταν χρησιμοποιείται φλας?

 

Μπορείς να διορθώσεις τα κόκκινα μάτια με τη χρήση κάποιας εφαρμογής που κάνει επεξεργασία εικόνας όπως για παράδειγμα το Fantasia Painter ή το Adobe Photoshop Express.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Λοιπον,την μοβ απόχρωση την έχει και το δικό μου στην αυτόματη φωτεινότητα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού..Κάτι αλλο που παρατήρησα είναι ο φωτισμός τον πλήκτρων ο οποίος δεν είναι λευκός οσο θα ήθελα περισσότερο είναι κίτρινος..Στα δικά σας πως είναι?

 

Φίλε, έχεις μπει στις ρυθμίσεις να βάλεις προφίλ για ψυχρό χρώμα? (Ή έστω να πειράξεις την θερμοκρασία του άσπρου και να την κάνεις ψυχρή!) Εκτός και αν εννοείς πως η οθόνη σου είναι λευκή μια χαρά και μόνο τα κουμπιά είναι κιτρινωπά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...