Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλές οδηγίες που βοηθούν αρκετά.

Μπορεί να περαστεί το αρχείο καί σε rom πέρα της kk?

Νομίζω σε cm δεν έχω επιλογή διαμόρφωσης του ήχου από τον θείο.

 

στις kitkat φανταζομαι θα δουλευει σε ολες,η cm απο οσο ξερω δεν εχει το apk για να δουλεψει το mobile uncle tools.Ισως αμα βρεθει απο καπου.Αλλιως αν υπαρχει το ιδιο αρχειο στην cm με αντικατασταση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

η official επαιζε τελεια παντως σε ολα που την δοκιμασα..., θα μπορουσαν τα αρχεια του ηχου να μπουν στη ρομ ειτε απο την αρχη στο ζιπ της ειτε μετα απο εμας ωστε να εχουμε τον ιδιο ηχο?

 

επισης @azuli εβαλες παντου αυτες τις τιμες? γιατι εγω ακολουθησα αυτό αλλα ειτε με διαγραφη του αρχειου,ειτε αλλαζοντας permissions, ειτε αλλαζοντας τ ιδιο αρχειο και παντα rebοot απο καθε ενεργεια διαφορα στον ηχο δεν ειδα. απο περιεργεια τα χαμηλωσα ολα, αλλα παλι δεν ειδαι διαφορα... :(

Link to comment
Share on other sites

Η cm δεν έχει engineering menu. Συνεπώς δεν μπορουν να παιξουν ρυθμίσεις.

Πλην όμως, μπορω να φτιαξω ένα ζιπ, με τις ρυθμίσεις της τελευταίας coolui 6 πιυ ανέβασε πριν μερικές σελίδες ένας φίλος.

 

Αν μη τι άλλο, θα είναι οι μανισιες και σκέφτομαι να τις χρησιμοποιω ως σημείο αναφοράς σε κάθε ρομ που ανεβάζω.

Αν είναι καλές...... .. .

 

(κάπου είδα, πως μπορώ να παρέμβω, μέσα σε μια βιβλιοθηκη ηχου.....)

 

Εδιτ : ετοιμάζεται και 2η επωνυμη ρομ...(3η μαζί με την lg g3)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

η official επαιζε τελεια παντως σε ολα που την δοκιμασα..., θα μπορουσαν τα αρχεια του ηχου να μπουν στη ρομ ειτε απο την αρχη στο ζιπ της ειτε μετα απο εμας ωστε να εχουμε τον ιδιο ηχο?

 

επισης @azuli εβαλες παντου αυτες τις τιμες? γιατι εγω ακολουθησα αυτό αλλα ειτε με διαγραφη του αρχειου,ειτε αλλαζοντας permissions, ειτε αλλαζοντας τ ιδιο αρχειο και παντα rebοot απο καθε ενεργεια διαφορα στον ηχο δεν ειδα. απο περιεργεια τα χαμηλωσα ολα, αλλα παλι δεν ειδαι διαφορα... :(

 

Οταν λες παντου?Τις εβαλα στις 2 λιστες μονο,στο ring και στο media.Δοκιμασε να ακολουθησεις τον τροπο που εγραψα ακριβως,η διαγραφη του αρχειου γινεται για την περιπτωση που λες,που δεν αλλαζουν οι τιμες.Παιζουν ρολο και τα reboot,γι αυτο τα χω γραψει τοσο αναλυτικα.

 

Για την αλλη ερωτηση,ναι θα μπορουσαν να μπουν στο zip πριν την φλασαρεις,υπαρχει ηδη η διαδρομη.Με 7zip,drag and drop απο το desktop το πεταμε μεσα στο φακελο και αντικατασταση.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό αναφερα την cm σαν παράδειγμα, πρέπει το ίδιο να συμβαίνει καί σε miui,αν και σε αυτήν ποτέ δεν είχα σημαντικό θέμα με ήχο.

Τελικά ακόμα και σήμερα ασχολούμαστε με τον ήχο, παραμένει πληγή για παρά πολλές rom της συσκευής.:worry:

 

jpower73,όσο καί αν μου άρεσε ή Lg δεν κατάφερα να την φέρω λίγο στα μέτρα μου και παίζω με την cm που να φανταστείς είμαι με θέμα από Lg:lol:

Οι νέες που έχουν ανεβάσει τις έχεις δοκιμασει?

Τουλάχιστον αυτό το ριμαδι kinguser είναι που με χαλάει και δεν κάνω κάν την κίνηση να την περάσω.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η cm δεν έχει engineering menu. Συνεπώς δεν μπορουν να παιξουν ρυθμίσεις.

Πλην όμως, μπορω να φτιαξω ένα ζιπ, με τις ρυθμίσεις της τελευταίας coolui 6 πιυ ανέβασε πριν μερικές σελίδες ένας φίλος.

 

Αν μη τι άλλο, θα είναι οι μανισιες και σκέφτομαι να τις χρησιμοποιω ως σημείο αναφοράς σε κάθε ρομ που ανεβάζω.

Αν είναι καλές...... .. .

 

παιζει να ειναι μανισιες αλλα παιζει και οχι,γιατι ειναι repack η rom.Εκτος κι αν λες απο cpb που απο εκει θα ειναι οντως της coolpad

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιαυτό αναφερα την cm σαν παράδειγμα, πρέπει το ίδιο να συμβαίνει καί σε miui,αν και σε αυτήν ποτέ δεν είχα σημαντικό θέμα με ήχο.

Τελικά ακόμα και σήμερα ασχολούμαστε με τον ήχο, παραμένει πληγή για παρά πολλές rom της συσκευής.:worry:

 

 

o ηχος μια χαρα ειναι,δεδομενου του ηχειου που εχει το τηλεφωνο.Χαλαει οταν τον πειραζουνε αυτοι που φτιαχνουν τις rom.

 

Aπλη λογικη,αν εχεις ενα ηχειο δωματιου οτι και να κανεις δεν θα παιξει καλα σε club.Ειναι θεμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

Η cm δεν έχει engineering menu. Συνεπώς δεν μπορουν να παιξουν ρυθμίσεις.

Πλην όμως, μπορω να φτιαξω ένα ζιπ, με τις ρυθμίσεις της τελευταίας coolui 6 πιυ ανέβασε πριν μερικές σελίδες ένας φίλος.

 

Αν μη τι άλλο, θα είναι οι μανισιες και σκέφτομαι να τις χρησιμοποιω ως σημείο αναφοράς σε κάθε ρομ που ανεβάζω.

Αν είναι καλές...... .. .

 

(κάπου είδα, πως μπορώ να παρέμβω, μέσα σε μια βιβλιοθηκη ηχου.....)

 

Εδιτ : ετοιμάζεται και 2η επωνυμη ρομ...(3η μαζί με την lg g3)

Αν εννοεις αυτή που ανεβασα εγώ, είναι πολυ καλή στον ήχο, αλλά ο ρώσος μπορεί να την έχει πειράξει, δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό αναφερα την cm σαν παράδειγμα, πρέπει το ίδιο να συμβαίνει καί σε miui,αν και σε αυτήν ποτέ δεν είχα σημαντικό θέμα με ήχο.

Τελικά ακόμα και σήμερα ασχολούμαστε με τον ήχο, παραμένει πληγή για παρά πολλές rom της συσκευής.:worry:

 

jpower73,όσο καί αν μου άρεσε ή Lg δεν κατάφερα να την φέρω λίγο στα μέτρα μου και παίζω με την cm που να φανταστείς είμαι με θέμα από Lg:lol:

Οι νέες που έχουν ανεβάσει τις έχεις δοκιμασει?

Τουλάχιστον αυτό το ριμαδι kinguser είναι που με χαλάει και δεν κάνω κάν την κίνηση να την περάσω.:wacko:

 

Δεν τις έχω ανεβάσει ακόμη... Θελουν δουλειά...

Η μία, θα είναι σίγουρα έτοιμη, μέχρι το σουκου.

 

Πάντως, σε μενα η lg κάθεται γάντι. Αυτην εχω τώρα και με μιση καρδιά θα την αλλαξω... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν εννοεις αυτή που ανεβασα εγώ, είναι πολυ καλή στον ήχο, αλλά ο ρώσος μπορεί να την έχει πειράξει, δεν είμαι σίγουρος

 

Θα τσεκάρω τις βιβλιοθήκες της.. Νομίζω έχω το πρόγραμμα.

Δεν εχω τώρα πισι για να το δω.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

o ηχος μια χαρα ειναι,δεδομενου του ηχειου που εχει το τηλεφωνο.Χαλαει οταν τον πειραζουνε αυτοι που φτιαχνουν τις rom.

 

Aπλη λογικη,αν εχεις ενα ηχειο δωματιου οτι και να κανεις δεν θα παιξει καλα σε club.Ειναι θεμα hardware.

 

Δεν διαφωνω σε ότι λες, έτσι είναι, απλά όπως ειπες καί πρίν στον οδηγό βάζουν ότι τους έρθει!

 

Δεν τις έχω ανεβάσει ακόμη... Θελουν δουλειά...

Η μία, θα είναι σίγουρα έτοιμη, μέχρι το σουκου.

Πάντως, σε μενα η lg κάθεται γάντι. Αυτην εχω τώρα και με μιση καρδιά θα την αλλαξω... :)

.

 

Για τις πιό νέες cm που έχουν παρουσιάσει στο xda λέω.

Link to comment
Share on other sites

έχω θέμα με coolpad κάποιος να με βοηθήσει?

έχει κολλήσει στο κινέζικο logo του και δεν bootarei

επίσης μόλις πατάω vol- και power button μου εμφανίζει το Logo και κάτω αριστερά αυτό όπως το βλέπετε: ==>root

έχει συμβεί σε κανένα μπορεί κανείς να βοηθήσει ?jpower γνωρίζει τπτ?

έχω φλασάρει με επιτυχία και πάλι τα ίδια

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ προσοχή με τις ρυθμίσεις ηχου κλπ

 

Μερικοί devs του xda, για τις ρυθμίσεις των αρχείων ήχου, βάζουν για καλές ρυθμίσεις, ότι του κατέβει του καθενός. (και σε κινέζικές ρομ υπάρχει αυτό)

Από την πρώτη στάθμη-level, το βάζουν τέρμα και νομίζουν διόρθωσαν τον ήχο.

Έχω δει αρχεία που και καλά φτιάχνουν τον ήχο πχ με πρώτη τιμή 150, μετά 30, μετά 50, κλπ και στο τέλος πάλι 150 ή κάποιος άλλος είχε βάλει όλες τις στάθμες τέρμα.

 

Κάτι ανάλογο γίνονταν με τα media profiles xml που κυκλοφορούσαν εκεί, που αν τα άνοιγες, καταλάβαινες ότι αυτός που το φτιαξε δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο των φορματ ήχου, εικόνας, βίντεο ,bitrate κλπ. Όλα στο τέρμα νομίζονας ότι θα έχουν καλή ποιότητα

Πχ ρύθμιση σε φωτογραφία: Επιλογή φωτογραφίας ποιότητα Low από την εφαρμογή και βάζει αυτός το μέγιστό του jpg και τέρμα ανάλυση, φυσικά και στην μέγιστη ποιότητα τα ίδια έβαζε

 

EDIT

@Moihack

έκανες τίποτα σχετικά με τον ήχο, από τότε που σου είχα στείλει την Gionnee ρομ, ή δεν γίνεται τίποτα?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, η CP8297W-v069 που ανέβηκε παλαιοτερα (του ρωσου) , έχει malware.

 

Έχει τις γνωστες ¨περιεργες¨ εφαρμογες που συναντω σε καθε ρομ που σκαλίζω.

π.χ. κάτι system και system server που γράφουν τρελά wakelocks, όπως και κατι περίεργα απλικεησον με ιδιο μεγεθος αλλά διαφορετικό ονομα, που δεν προσφέρουν τίποτα και τα οποία, ακόμη κι αν τα κάνεις Uninstall, αυτά ξαναφυτρωνουν.

 

Θέλει λίγο καθάρισμα. 10 εφαρμογές

 

Μηχανικέ, αν θές δώσε μου,το λινκ της Gionnee ρομ.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, η CP8297W-v069 που ανέβηκε παλαιοτερα (του ρωσου) , έχει malware.

 

Έχει τις γνωστες ¨περιεργες¨ εφαρμογες που συναντω σε καθε ρομ που σκαλίζω.

π.χ. κάτι system και system server που γράφουν τρελά wakelocks, όπως και κατι περίεργα απλικεησον με ιδιο μεγεθος αλλά διαφορετικό ονομα, που δεν προσφέρουν τίποτα και τα οποία, ακόμη κι αν τα κάνεις Uninstall, αυτά ξαναφυτρωνουν.

 

Θέλει λίγο καθάρισμα. 10 εφαρμογές

 

Μηχανικέ, αν θές δώσε μου,το λινκ της Gionnee ρομ.

 

Καλά ακόμη δεν τις έμαθαν αυτές τις εφαρμογές, από πέρυσι τις ξέρουμε.

Ούτε οι ίδιοι δεν τις δοκιμάζουν τις ρομ; (Κάτι μου θυμήζει αυτό, μήπως το ξαναείπα; :lol: )

 

Λινκ

Gionee4.4lzy

και η εφαρμογή μουσικής, αναβάθμιση αυτής που έχει μέσα (τώρα ίσως να υπάρχει νεότερη, αλλά κάποιος πρέπει να ξαναβάλει τη ρομ και να αναβαθμίσει τις εφαρμογές συστήματος)

music3.1.1

Link to comment
Share on other sites

Eπισης για τον ηχο:Eπειδη ειχα προβλημα με το viper που δεν επαιζε με τον poweramp player βρηκα μια μεθοδο να δουλεψει,η οποια θα δουλεψει και σε οποιαδηποτε rom η player εχει προβλημα με το viper.

 

http://www.gizdev.com/viper4android-powerampaudio-effects-android-devices/

 

(εχω βαλει τις τελευταιες μερες τον poweramp και τον βρισκω οτι καλυτερο εχω δει απο player.Εχει οτι εχουν ολοι οι αλλοι μαζι και ακομα περισσοτερα.Βρειτε την τελευταια εκδοση v3 alpha,εκτος playstore προς το παρον, και απλα τσεκαρετε τα καλυτερα visualizations που εχετε δει ποτε σε οποιαδηποτε συσκευη κινητο η pc..!)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες sot εχεις δηλαδη?Επισης πως φορτιζεις το κινητο, σε ρωταω γιατι μετα απο πειραματισμους την καλυτερη λειτουργια την εχω οταν στο 5-10% το βάλω να φορτίσει και οταν φτάσει 100% θα το βγάλω αμέσως. Ενδιαμεσες φορτισεις καλο ειναι να αποφευγονται, το αν θα φορτιζει ανοιχτο η κλειστο δεν ειδα καποια διαφορά. Επισης ενας τροπος να ελενξεις αν η μπαταρια σου ειναι "υγειης" ειναι να δοκιμασεις να την ξεφορτισεις με σταθερο φορτιο (π.χ αστο να παιζει διαδικτυακό ραδιο χωρις να το πειραζεις), αν η αποφορτιση γινει με γραμμικό τροπο τοτε εισαι εντάξει, αν εχεις αποτομες διακυμανσεις τοτε καποια κελιια της μπαταριας εχουν αρχισει να παραδιδουν πνευμα και σιγα σιγα θα ακολουθησουν και τα υπολοιπα. Βεβαια σε μικρο αριθμο χαλασμενων κελιων αυτο δεν ειναι αντιληπτο αλλα δεν επηρεαζει σημαντικα και τη συνολικη διαρκεια της μπαταριας σου οποτε δεν σε νοιαζει. Επισης δοκιμασε και το wakelock detector σου δειχνει τι σου τρωει την μπαταρια γιατι μπορει να εχεις καποιο app που δεν το εχω εγω και να κανει τη διαφορα (π.χ ειχα ενα game το swamp attack καπωςσ ετσι και σε μια μερα εκανε περιπου 300 wakelocks χωρις καν να το τρεχω, με το που το εβγαλα μαζι με 2 ακομα app, το sot επανηλθε στα συνηθισμενα επιπεδα). Ελπίζω να βοηθησα.

 

Επισης κατι που δεν εχω δοκιμασει σε επιδεδο για να ειμαι σιγουρος οτι μπορει να επηρεασει σημαντικα τη διαρκεια της μπαταριας ειναι αν εχεις καλο σημα. Μια μερα που εμενα σε μερος με ελαχιστο σημα ειδα sot 3:45, ενω ολες τις υπολοιπες μερες ποτε δεν επεσα κατω απο 415.

οντως αυτο με το σημα ειναι σηγουρο οτι καιει μπαταρια πολυ το ξερω απο πρωτο χερι μενω σε ημιυπογειο! δεν εχω κατσει να δω ακριβες ωρες απλα οταν φευγω για δουλεια το πρωι μεχρι το βραδυ με maucat και την cm και την lg g3 μου εφτανε και ειχα γυρω στο 10% ακομα και με inew με το ζορι μου κραταγε να μην κλεισει με την ιδια χρηση παντα και τις ιδιες εφαρμογες και σημα φουλ ειμαι εκτος σπιτιου και η μπαταρια καινουρια τωρα δεν ξερω τι γινεται μπορει να χρειαζοτανε αλλη μια φορα calibration θα την ξαναβαλω να δω γιατι οντως σε θεμα ταχητητας και σταθεροτητας η inew ειναι η καλυτερη μονο για το θεμα με την μπαταρια την ειχα βγαλει ! θα ξαναδοκιμασω να την περασω ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλά ακόμη δεν τις έμαθαν αυτές τις εφαρμογές, από πέρυσι τις ξέρουμε.

Ούτε οι ίδιοι δεν τις δοκιμάζουν τις ρομ; (Κάτι μου θυμήζει αυτό, μήπως το ξαναείπα; :lol: )

 

Λινκ

Gionee4.4lzy

και η εφαρμογή μουσικής, αναβάθμιση αυτής που έχει μέσα (τώρα ίσως να υπάρχει νεότερη, αλλά κάποιος πρέπει να ξαναβάλει τη ρομ και να αναβαθμίσει τις εφαρμογές συστήματος)

music3.1.1

 

Ευχαριστώ για τα λινκς.

 

Μα, αφου οι ίδιοι τις περνάνε.... :lol::lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, η CP8297W-v069 που ανέβηκε παλαιοτερα (του ρωσου) , έχει malware.

 

Έχει τις γνωστες ¨περιεργες¨ εφαρμογες που συναντω σε καθε ρομ που σκαλίζω.

π.χ. κάτι system και system server που γράφουν τρελά wakelocks, όπως και κατι περίεργα απλικεησον με ιδιο μεγεθος αλλά διαφορετικό ονομα, που δεν προσφέρουν τίποτα και τα οποία, ακόμη κι αν τα κάνεις Uninstall, αυτά ξαναφυτρωνουν.

 

Θέλει λίγο καθάρισμα. 10 εφαρμογές

 

Μηχανικέ, αν θές δώσε μου,το λινκ της Gionnee ρομ.

 

Μπορείς να γράψεις ποιες είναι , να τις παγώσω ; Αν και το ΣΚ θα περάσω iNEW 1.30

Link to comment
Share on other sites

Εχει και καποιες εφαρμογες που δεν έχω ξαναδει.

Δεν πειραζει... θα την καθαρίσω εγώ και θα την ανεβασω σε μεγκα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εχει και καποιες εφαρμογες που δεν έχω ξαναδει.

Δεν πειραζει... θα την καθαρίσω εγώ και θα την ανεβασω σε μεγκα

Βασικά την πέταξα ήδη, πάω σε iNEW

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από ένα χρόνο και κάτι μήνες, αλλάζω συσκευή και πουλώ την coolpadara σε πολύ καλή τιμή. Οποιος ενδιαφέρεται ας μου στειλει μνμ για λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα δεν μου έχει απαντήσει κανείς κάποιος να με βοηθήσει?

νομίζω είχα περάσει μια ρομ aosp την mlais η οποία νομίζω διαγράφει partitions?

κάτι τέτοιο κατάλαβα και τώρα δε μπορώ να μπω σε revovery επίσης flasaro με flash tool και δεν γίνεται τίποτα ένω μου δείχνει επιτυχία κάποιος που να γνωρίζει?

δεν βρίσκω λύση ούτε μέσω google.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...ξέρει κανείς τι παίζει όταν το κινητό σβήνει μονό του εκεί που κάνεις κάτι και μετά δεν ανοιγεί?? το βάζω στον φορτιστή και βγάζει τον κεραυνό με τα κινέζικα και μετά από λίγο ανοίγει...αλλά έχει μπαταρία πάνω από το 40%..Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...ξέρει κανείς τι παίζει όταν το κινητό σβήνει μονό του εκεί που κάνεις κάτι και μετά δεν ανοιγεί?? το βάζω στον φορτιστή και βγάζει τον κεραυνό με τα κινέζικα και μετά από λίγο ανοίγει...αλλά έχει μπαταρία πάνω από το 40%..Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω???
κατεβασε απο playstore αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el ακολουθησε τις οδηγιες! αν δεν φτιαξει πας για αλλη μπαταρια !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...