Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

jpower για αλλη μια φορα σε ευχαριστουμε πολυ που ασχολεισαι και εχουμε να "παιζουμε".

Εχω ενα θεματακι,αν μπορεις να με βοηθησεις εσυ και ολα τα παιδια.

Ειχα την δικια σου cm,ολα κομπλε,ειχα ξεκινησεις ενα παιχνιδακι και το εχω προχωρησει πολυ.

Χθες εβαλα την lg,μπηκα κανονικα gplay,κατεβασε τα παντα που ειχα,αλλα οταν μπηκα στο παιχνιδι δεν ειχε το προφιλ μου,με ξεκιναει απο το 0.

Γυρισα πισω στην cm και ως διαμαγειας ολα κομπλε...Τι παιζει ρε γμτ...:(

 

Στην lg g3, πριν εγκαταστησεις το παιχνίδι, πήγαινε settings-storage-write default disk και άλλαξε την επιλογή. Μετά κατέβασε το παιχνίδι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης κατι αλλο που παρατηρησα με την lg g3 ειναι οτι εχει θεμα η εφαρμογη Snapchat.Δεν μου κανει login στο account μου.

 

To snapchat παίζει κανονικά..

http://s10.postimg.org/iil8omkft/Screenshot_2016_01_26_16_15_33.png http://s10.postimg.org/fagrbky61/Screenshot_2016_01_26_16_15_49.png http://s10.postimg.org/o81h8xqm1/Screenshot_2016_01_26_16_16_23.png

 

Με αυτή τη ρύθμιση στις χωρητικότητες

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντός της εβδομάδας θα κάνω κι άλλο upload.

Άλλη μια επωνυμη ρομ.

Αυτή θέλει τρελο καθάρισμα... Και πέρασμα, τα γνωστά.

Δεν εχω ξαναδεί πιο χάλια ρομ.. Εχουν σχεδον αυξήσει κατά 30% το μέγεθος της, απο τις κινεζιες..

Τεσπα...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά έβαλα την G3 του jpower αλλά έχω ένα θεματάκι με τα μηνύματα...αργεί πάρα πολύ να τα στείλει και λέει Αναζήτηση διαθέσιμων δικτύων...ξέρουμε τι παίζει??? και για τον ήχο που κάποιος είπε ότι είναι πολύ δυνατός στα χαμηλά επίπεδα έχουμε και εκεί κανένα pach?? Ευχαριστώ και sorry για το πρήξιμο.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έβαλα την G3 του jpower αλλά έχω ένα θεματάκι με τα μηνύματα...αργεί πάρα πολύ να τα στείλει και λέει Αναζήτηση διαθέσιμων δικτύων...ξέρουμε τι παίζει??? και για τον ήχο που κάποιος είπε ότι είναι πολύ δυνατός στα χαμηλά επίπεδα έχουμε και εκεί κανένα pach?? Ευχαριστώ και sorry για το πρήξιμο.

Δεν υπάρχει πριξιμο.. Αλίμονο.... :)

Για τον ηχο υπάρχει πατς στο λινκ της παρουσίασης. Είναι καθαρά υποκειμενικο το θέμα. Εγω π.χ. Δεν το χρησιμοποιώ. Οπως και κάποιος που εργάζεται σε θορυβωδες περιβάλλον ισως να θέλει το Μαξίμουμ.

Γενικά, στις ρομ που δινω, θα φροντιζω να εχουν φουλ ηχο. Θα παρέχω και εναλλακτική για χαμηλότερες εντάσεις

 

Για τα μηνύματα, εγκαταστήστε αυτο το service..

https://mega.nz/#!FcwmjQyb!8SEPViIe1Pte6XR_LjTAfUF0UtRdZk8QdtdGncoFFJA

Και κάντε reboot.

Τώρα παιζουν οκ..

 

* λινκ παρουσίασης, ενημερώθηκε..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

το οτι κραταει τις εφαρμογες ανοιχτες δεν σημαινει οτι καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια; ειναι καλο αυτο;

 

οχι συμβαινει ακριβως το αντιθετο.Γλυτωνεις μπαταρια ετσι,γιατι οταν ξαναχρειαστεις την εφαρμογη δεν μπαινει ο επεξεργαστης στην διαδικασια να την ξανανοιξει απο την αρχη και αρα να καταναλωσει μπαταρια κατα το φορτωμα της.Η εφαρμογη μενει στην μνημη που δεν καιει τιποτα γιατι ετσι κι αλλιως το τηλεφωνο ειναι ενεργοποιημενο,αρα η μνημη ηδη ενεργη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Azuli η inew περνιέται με philz recovery?

 

ναι κανονικα.Το μονο που θελει ειναι να βαλεις τα xposed modules που βαζουμε στις kitkat για να γραφουν οι εφαρμογες στην εξωτερικη και να μπορεις να μεταφερεις τις μεγαλες εφαρμογες στην εξωτερικη (xInternal/KitKat Sd Card Full Access/ΟbbOnSd). Μετα την ξεχνας την rom.

Link to comment
Share on other sites

οχι συμβαινει ακριβως το αντιθετο.Γλυτωνεις μπαταρια ετσι,γιατι οταν ξαναχρειαστεις την εφαρμογη δεν μπαινει ο επεξεργαστης στην διαδικασια να την ξανανοιξει απο την αρχη και αρα να καταναλωσει μπαταρια κατα το φορτωμα της.Η εφαρμογη μενει στην μνημη που δεν καιει τιποτα γιατι ετσι κι αλλιως το τηλεφωνο ειναι ενεργοποιημενο,αρα η μνημη ηδη ενεργη..

 

θα την δοκιμασω τωρα ;)

η 1.30 ειναι σωστα;

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. Παλεύω να ρουτάρω ένα καινούργιο F1 με αριθμό έκδοσης 4.2.036 με το IROOT αλλά τζίφος. Ολο reboot και ολο fail. Μια φορά μονο μου εκανε reboot και με εβαλε μέσα στο recovery αλλα ηταν στα κινεζικα... δεν ηξερα τι να κανω... Το VROOT με το που το ετρεξα μου ελεγε να κατεβασω το IROOT... Edited by Billk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. Παλεύω να ρουτάρω ένα καινούργιο F1 με αριθμό έκδοσης 4.2.036 με το IROOT αλλά τζίφος. Ολο reboot και ολο fail. Μια φορά μονο μου εκανε reboot και με εβαλε μέσα στο recovery αλλα ηταν στα κινεζικα... δεν ηξερα τι να κανω...

 

Το iroot ειναι το νεο kingroot ;

Οι official (καποιες τουλαχιστον) εχουν μεσα σε ενα script της ramdisk μια εντολη που σβηνει/αφαιρει το root σε καθε boot.

Ισως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να φλασαρεις με YGDP μια ρομ (ετσι κ αλλιως γιατι να το χεις με 4.2 σημερα) κ να αλλαξεις επιτοπου recovery (νομιζω το κολπο υπαρχει στην αρχικη σελιδα)

Μετα μπορεις να περασεις ευκολα καποια απο τις γνωστες απροβληματιστες ρομ που προτεινουν τα παιδια εδω ή και καποια απο τις καινουριες του jpower73 ή οποιες φαινονται αρκετα καλες και αυτες.

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα.Το μονο που θελει ειναι να βαλεις τα xposed modules που βαζουμε στις kitkat για να γραφουν οι εφαρμογες στην εξωτερικη και να μπορεις να μεταφερεις τις μεγαλες εφαρμογες στην εξωτερικη (xInternal/KitKat Sd Card Full Access/ΟbbOnSd). Μετα την ξεχνας την rom.

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα, λογω έλλειψης γνώσεων, αν κάνω αυτά που λέει στο needrom θα εχω κάποιο προβλημα?

Τώρα είμαι με τη cm12.1 του jpower, ειμαι πολύ ευχαριστημένος αλλα το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν συνδέεται με το Bluetooth του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το VROOT σε παραπεμπει να το κατεβασεις και σου περναει μεσα το Kingroot. Κατεβαζω τωρα μια απο τις 2 official απο την πρωτη σελιδα για να την περασω με το YGDP και θα δοκιμασω να ρουταρω αυτη.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα, λογω έλλειψης γνώσεων, αν κάνω αυτά που λέει στο needrom θα εχω κάποιο προβλημα?

Τώρα είμαι με τη cm12.1 του jpower, ειμαι πολύ ευχαριστημένος αλλα το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν συνδέεται με το Bluetooth του αυτοκινήτου.

 

κανε αυτα που λεει

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα.Το μονο που θελει ειναι να βαλεις τα xposed modules που βαζουμε στις kitkat για να γραφουν οι εφαρμογες στην εξωτερικη και να μπορεις να μεταφερεις τις μεγαλες εφαρμογες στην εξωτερικη (xInternal/KitKat Sd Card Full Access/ΟbbOnSd). Μετα την ξεχνας την rom.

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα, λογω έλλειψης γνώσεων, αν κάνω αυτά που λέει στο needrom θα εχω κάποιο προβλημα?

Τώρα είμαι με τη cm12.1 του jpower, ειμαι πολύ ευχαριστημένος αλλα το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν συνδέεται με το Bluetooth του αυτοκινήτου.

 

Φίλε μου, το μόνο σίγουρο είναι ότι συνδέεται σε bt αυτοκινήτου.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, σε κάποια φάση, φλασαρες κάνα φιξακι από το χδα?

Κυκλοφορούν εκει και στο mtkroms κατι bt, headset fixes.

Ή κάνα (και καλά) enhancement patch?

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

βαλε την τελευταια εκδοση.Ολα ειναι μπομπα και μπαταρια αλλα πλεον ΚΑΙ το multitasking.Η rom ειναι φαση την βαζω και την ξεχναω πανω.
ειχα και την προηγουμενη εκδοση και την καινουρια πανω βελτιωθηκε απροβληματιστη αλλα και παλι η μπαραρια καει αρκετα απο αλλες rom
Link to comment
Share on other sites

ειχα και την προηγουμενη εκδοση και την καινουρια πανω βελτιωθηκε απροβληματιστη αλλα και παλι η μπαραρια καει αρκετα απο αλλες rom

 

θες η calibration η καινουργια μπαταρια.Μου κρατησε σε δοκιμη που εκανα μολις την εβαλα 5+ ωρες sot με ανοιγμενα τα παντα 2 καρτες,wifi,gps,bt,3g browsing,youtube,2 τουλαχιστον cwm backups των 4gb και ανοιγμα/κλεισιμο 150+ εφαρμογων για την δοκιμη τους.Η μπαταρια της ειναι το ιδιο καλη με την κορυφαια καποτε a310v1

Link to comment
Share on other sites

θες η calibration η καινουργια μπαταρια.Μου κρατησε σε δοκιμη που εκανα μολις την εβαλα 5+ ωρες sot με ανοιγμενα τα παντα 2 καρτες,wifi,gps,bt,3g browsing,youtube,2 τουλαχιστον cwm backups των 4gb και ανοιγμα/κλεισιμο 150+ εφαρμογων για την δοκιμη τους.Η μπαταρια της ειναι το ιδιο καλη με την κορυφαια καποτε a310v1

 

θα συμφωνησω με το calibration, ειδικα σε αυτη τη ρομ χρειαζεται οπωσδηποτε... αρχικα ειχα 3:30-4 ωρες sot, τωρα 4:15-5:15 ωρες σταθερά ανάλογα τη χρήση. (βέβαια η 4.2.2 που ειχα εβγαζε συνήθως 5:30-7 και επειδη την ειχα πανω απο ενα χρονο μου κακοφαινεται λιγο)

Link to comment
Share on other sites

θες η calibration η καινουργια μπαταρια.Μου κρατησε σε δοκιμη που εκανα μολις την εβαλα 5+ ωρες sot με ανοιγμενα τα παντα 2 καρτες,wifi,gps,bt,3g browsing,youtube,2 τουλαχιστον cwm backups των 4gb και ανοιγμα/κλεισιμο 150+ εφαρμογων για την δοκιμη τους.Η μπαταρια της ειναι το ιδιο καλη με την κορυφαια καποτε a310v1
παντα κανω calibration σε καινουρια ρομ που φλασαρω! μπορει να μην πετηχε με την πρωτη δεν ξερω !
Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες sot εχεις δηλαδη?Επισης πως φορτιζεις το κινητο, σε ρωταω γιατι μετα απο πειραματισμους την καλυτερη λειτουργια την εχω οταν στο 5-10% το βάλω να φορτίσει και οταν φτάσει 100% θα το βγάλω αμέσως. Ενδιαμεσες φορτισεις καλο ειναι να αποφευγονται, το αν θα φορτιζει ανοιχτο η κλειστο δεν ειδα καποια διαφορά. Επισης ενας τροπος να ελενξεις αν η μπαταρια σου ειναι "υγειης" ειναι να δοκιμασεις να την ξεφορτισεις με σταθερο φορτιο (π.χ αστο να παιζει διαδικτυακό ραδιο χωρις να το πειραζεις), αν η αποφορτιση γινει με γραμμικό τροπο τοτε εισαι εντάξει, αν εχεις αποτομες διακυμανσεις τοτε καποια κελιια της μπαταριας εχουν αρχισει να παραδιδουν πνευμα και σιγα σιγα θα ακολουθησουν και τα υπολοιπα. Βεβαια σε μικρο αριθμο χαλασμενων κελιων αυτο δεν ειναι αντιληπτο αλλα δεν επηρεαζει σημαντικα και τη συνολικη διαρκεια της μπαταριας σου οποτε δεν σε νοιαζει. Επισης δοκιμασε και το wakelock detector σου δειχνει τι σου τρωει την μπαταρια γιατι μπορει να εχεις καποιο app που δεν το εχω εγω και να κανει τη διαφορα (π.χ ειχα ενα game το swamp attack καπωςσ ετσι και σε μια μερα εκανε περιπου 300 wakelocks χωρις καν να το τρεχω, με το που το εβγαλα μαζι με 2 ακομα app, το sot επανηλθε στα συνηθισμενα επιπεδα). Ελπίζω να βοηθησα.

 

Επισης κατι που δεν εχω δοκιμασει σε επιδεδο για να ειμαι σιγουρος οτι μπορει να επηρεασει σημαντικα τη διαρκεια της μπαταριας ειναι αν εχεις καλο σημα. Μια μερα που εμενα σε μερος με ελαχιστο σημα ειδα sot 3:45, ενω ολες τις υπολοιπες μερες ποτε δεν επεσα κατω απο 415.

Edited by kabatzas_
Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι που δεν εχω δοκιμασει σε επιδεδο για να ειμαι σιγουρος οτι μπορει να επηρεασει σημαντικα τη διαρκεια της μπαταριας ειναι αν εχεις καλο σημα. Μια μερα που εμενα σε μερος με ελαχιστο σημα ειδα sot 3:45, ενω ολες τις υπολοιπες μερες ποτε δεν επεσα κατω απο 415.

 

ισχυει οτι οσο πιο κακο σημα εχεις τοσο πιο πολυ μπαταρια τρωει προσπαθωντας να μεινει εντος δικτυου

Link to comment
Share on other sites

Και πανω που πηγα να πω κακο λογο σημερα βλεπω αυτο. Οποτε inew v3plus v1.3 εχει μπαταρια κορυφη οχι απλα καλή. :)

 

 

http://s18.postimg.org/vibjey8rd/Screenshot_2016_01_27_11_37_30.png

 

http://s28.postimg.org/6c8ismg3h/Screenshot_2016_01_27_11_37_44.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα και θέλω μια χάρη! Επειδή με ένα ατύχημα έσπασε η οθόνη του κινητού και λόγω capital αυτές τις μέρες μου ήρθε το ανταλλακτικό γνωρίζεται κάποιο κατάστημα ή κάποιον ειδικό που θα μπορούσε να μου την αλλάξει κατά προτίμηση στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας?
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα και θέλω μια χάρη! Επειδή με ένα ατύχημα έσπασε η οθόνη του κινητού και λόγω capital αυτές τις μέρες μου ήρθε το ανταλλακτικό γνωρίζεται κάποιο κατάστημα ή κάποιον ειδικό που θα μπορούσε να μου την αλλάξει κατά προτίμηση στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας?

 

Το νά κανείς μόνος σού την αλλαγή το έχεις σκεφτεί?

Έτσι θα γλυτωσεις χρόνο και χρήματα. Κάπου είχα δείξει ένα βίντεο αλλαγή πιο πίσω αλλά αν κοιταξεις στο YouTube θα βρείς. Σίγουρα υπομονή θέλει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκατσα και ρυθμισα τις εντασεις στο τηλεφωνο απο την αρχη,και επειδη δεν υπαρχει καπου ενας αναλυτικος πινακας με τις βελτιστες και ασφαλεις για το ακουστικο τιμες και επειδη οι περισσοτερες rom εχουν τις τιμες αυτες σε οτι ναναι επιπεδα,τις παραθετω παρακατω μαζι με την διαδικασια.

 

1.Καταρχην μπαινουμε στον /data/nvram/APCFG/APRDCL και σβηνουμε το αρχειο Audio_ver1_Vol_custom.Επειτα reboot.

2.Μπαινουμε Mobile uncle tools και παμε Engineer mode/Engineer mode MTK/Hardware testing/Audio/Loudspeaker mode

3.Ρυθμιζουμε πρωτα το Ring που ειναι για ringtones,notifications,κλπ (απο Type)

 

Τιμες:Kαταρχην παμε κατω κατω στο max vol 0-160 που θα ειναι η μεγιστη επιτρεπτη ενταση που αφηνουμε το ακουστικο να παιξει και βαζουμε 152.Παταμε set

Επειτα συνεχιζουμε με τα Levels που ειναι τα σκαλοπατια της εντασης καθε φορα που παταμε το vol up/down και δινουμε τις εξης τιμες συμφωνα με το σκεπτικο (255 steps δια 14 levels = περιπου 18 steps ανα level,με τα 3 τελευταια levels απο 10 steps) Aυτο εξασφαλιζει οτι τα σκαλοπατια θα ειναι οσο smooth γινεται.

Mετα απο καθε αλλαγη τιμης παταμε set πριν παμε στο επομενο level

 

Aρα: level 0 = 18

level 1 = 36

level 2 = 54

level 3 = 72

level 4 = 90

level 5 = 108

level 6 = 126

level 7 = 144

level 8 = 162

level 9 = 180

level 10 = 198

level 11 = 216

level 12 = 234

level 13 = 244

level 14 = 254

 

4.Eπειτα κανουμε το ιδιο για τα media (videos,μουσικη,games).Επιλεγουμε απο την λιστα Type αντι για Ring το Media και κανουμε τα ιδια ακριβως.

 

5.Βγαινουμε απο mobile uncle και κανουμε reboot.

 

 

Πλεον το ακουστικο θα παιζει με τις ιδανικες εντασεις που προτεινει ο κατασκευαστης και οχι καποιο παιδακι απο την κινα στο διαλλειμα του.Το ακουστικο θα παιζει σε τερμα ενταση χωρις καμια παραμορφωση και χωρις κανεναν κινδυνο να τιναχτει το woofer του και επισης οταν θελουμε να παιξουμε ενα παιχνιδι το βραδυ με χαμηλη ενταση δεν θα ειναι το πρωτο σκαλοπατι στον θεο,αλλα θα ξεκιναει να ανεβαινει η ενταση σταδιακα και smooth απο την απολυτη ησυχια.

 

Υποψη:Με αυτες τις τιμες η ενταση δεν θα ειναι χαμηλη.Θα ειναι ακριβως αυτη που μπορει να υποστηριξει το ηχειο χωρις να αρχιζει να παραμορφωνει και χωρις να εχει κινδυνο να σου μεινει στο χερι.Οποιος θελει μεγαλη ενταση μπορει να μεγαλωσει την τιμη στο max vol με κινδυνο ομως καποια στιγμη να ψαχνει ηχειακι στο internet.Και φυσικα σε τερμα ενταση η μουσικη που θα ακουει θα ειναι παραμορφωμενη,και οποιαδηποτε παρεμβαση απο viper,maxx,atmos κλπ απλα θα κανει το αποτελεσμα χειροτερο.

 

Ανεβαζω και το αρχειακι ετοιμο https://www.sendspace.com/file/93bz70 για οποιον βαριεται να το κανει χειροκινητα,χωρις ομως να ειμαι σιγουρος αν θα δουλεψει με replace.Αnyway η διαδικασια για την μεθοδο της αντικαταστασης ειναι η εξης:Mπαινουμε παλι στον /data/nvram/APCFG/APRDCL και σβηνουμε το αρχειο Audio_ver1_Vol_custom.Επειτα reboot.Επειτα παιρνουμε το αρχειακι με καποιον root explorer και το κανουμε αντικατασταση πανω στο παλιο.Πριν απο αυτο κοιταζουμε τα permissions που εχει αυτο που θα σβησουμε και μετα την αντικατασταση τσεκαρουμε το νεο αν εχει τα ιδια permissions,αν οχι τα αλλαζουμε να ειναι οπως του παλιου(οχι αυτου που σβησαμε στην αρχη,αυτου που δημιουργηθηκε μετα το reboot,το οποιο θα παμε να αντικαταστησουμε).Επειτα reboot και μπαινουμε mobile uncle να δουμε αν εχει πετυχει η αντικατασταση κοιταζοντας αν οι τιμες στα levels ειναι ιδιες με αυτες που εχω γραψει παραπανω.Αν οχι τοτε παει να πει οτι η αντικατασταση δεν δουλευει και το κανουμε χειροκινητα ως ανωθεν.

 

Με τις εξης τιμες μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ολα τα dsp apps (maxx,atmos,viper) με πολυ καλυτερο αποτελεσμα στον ηχο,απλα και μονο επειδη θα δουλευουν πλεον πανω σε καθαρη πηγη και οχι πανω σε παραμορφωμενη πηγη.

 

Με την ιδια διαδικασια μπορουμε να φτιαξουμε και τον ηχο των ακουστικων.Εγω δεν τον εχω πειραξει παντως.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Χθες εκατσα και ρυθμισα τις εντασεις στο τηλεφωνο απο την αρχη,και επειδη δεν υπαρχει καπου ενας αναλυτικος πινακας με τις βελτιστες και ασφαλεις για το ακουστικο τιμες και επειδη οι περισσοτερες rom εχουν τις τιμες αυτες σε οτι ναναι επιπεδα,τις παραθετω παρακατω μαζι με την διαδικασια.

 

1.Καταρχην μπαινουμε στον /data/nvram/APCFG/APRDCL και σβηνουμε το αρχειο Audio_ver1_Vol_custom.Επειτα reboot.

2.Μπαινουμε Mobile uncle tools και παμε Engineer mode/Engineer mode MTK/Hardware testing/Audio/Loudspeaker mode

3.Ρυθμιζουμε πρωτα το Ring που ειναι για ringtones,notifications,κλπ (απο Type)

 

Τιμες:Kαταρχην παμε κατω κατω στο max vol 0-160 που θα ειναι η μεγιστη επιτρεπτη ενταση που αφηνουμε το ακουστικο να παιξει και βαζουμε 152.Παταμε set

Επειτα συνεχιζουμε με τα Levels που ειναι τα σκαλοπατια της εντασης καθε φορα που παταμε το vol up/down και δινουμε τις εξης τιμες συμφωνα με το σκεπτικο (255 steps δια 14 levels = περιπου 18 steps ανα level,με τα 3 τελευταια levels απο 10 steps) Aυτο εξασφαλιζει οτι τα σκαλοπατια θα ειναι οσο smooth γινεται.

Mετα απο καθε αλλαγη τιμης παταμε set πριν παμε στο επομενο level

 

Aρα: level 0 = 18

level 1 = 36

level 2 = 54

level 3 = 72

level 4 = 90

level 5 = 108

level 6 = 126

level 7 = 144

level 8 = 162

level 9 = 180

level 10 = 198

level 11 = 216

level 12 = 234

level 13 = 244

level 14 = 254

 

4.Eπειτα κανουμε το ιδιο για τα media (videos,μουσικη,games).Επιλεγουμε απο την λιστα Type αντι για Ring το Media και κανουμε τα ιδια ακριβως.

 

5.Βγαινουμε απο mobile uncle και κανουμε reboot.

 

 

Πλεον το ακουστικο θα παιζει με τις ιδανικες εντασεις που προτεινει ο κατασκευαστης και οχι καποιο παιδακι απο την κινα στο διαλλειμα του.Το ακουστικο θα παιζει σε τερμα ενταση χωρις καμια παραμορφωση και χωρις κανεναν κινδυνο να τιναχτει το woofer του και επισης οταν θελουμε να παιξουμε ενα παιχνιδι το βραδυ με χαμηλη ενταση δεν θα ειναι το πρωτο σκαλοπατι στον θεο,αλλα θα ξεκιναει να ανεβαινει η ενταση σταδιακα και smooth απο την απολυτη ησυχια.

 

Υποψη:Με αυτες τις τιμες η ενταση δεν θα ειναι χαμηλη.Θα ειναι ακριβως αυτη που μπορει να υποστηριξει το ηχειο χωρις να αρχιζει να παραμορφωνει και χωρις να εχει κινδυνο να σου μεινει στο χερι.Οποιος θελει μεγαλη ενταση μπορει να μεγαλωσει την τιμη στο max vol με κινδυνο ομως καποια στιγμη να ψαχνει ηχειακι στο internet.Και φυσικα σε τερμα ενταση η μουσικη που θα ακουει θα ειναι παραμορφωμενη,και οποιαδηποτε παρεμβαση απο viper,maxx,atmos κλπ απλα θα κανει το αποτελεσμα χειροτερο.

 

Ανεβαζω και το αρχειακι ετοιμο https://www.sendspace.com/file/93bz70 για οποιον βαριεται να το κανει χειροκινητα,χωρις ομως να ειμαι σιγουρος αν θα δουλεψει με replace.Αnyway η διαδικασια για την μεθοδο της αντικαταστασης ειναι η εξης:Mπαινουμε παλι στον /data/nvram/APCFG/APRDCL και σβηνουμε το αρχειο Audio_ver1_Vol_custom.Επειτα reboot.Επειτα παιρνουμε το αρχειακι με καποιον root explorer και το κανουμε αντικατασταση πανω στο παλιο.Πριν απο αυτο κοιταζουμε τα permissions που εχει αυτο που θα σβησουμε και μετα την αντικατασταση τσεκαρουμε το νεο αν εχει τα ιδια permissions,αν οχι τα αλλαζουμε να ειναι οπως του παλιου(οχι αυτου που σβησαμε στην αρχη,αυτου που δημιουργηθηκε μετα το reboot,το οποιο θα παμε να αντικαταστησουμε).Επειτα reboot και μπαινουμε mobile uncle να δουμε αν εχει πετυχει η αντικατασταση κοιταζοντας αν οι τιμες στα levels ειναι ιδιες με αυτες που εχω γραψει παραπανω.Αν οχι τοτε παει να πει οτι η αντικατασταση δεν δουλευει και το κανουμε χειροκινητα ως ανωθεν.

 

Με τις εξης τιμες μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ολα τα dsp apps (maxx,atmos,viper) με πολυ καλυτερο αποτελεσμα στον ηχο,απλα και μονο επειδη θα δουλευουν πλεον πανω σε καθαρη πηγη και οχι πανω σε παραμορφωμενη πηγη.

 

Με την ιδια διαδικασια μπορουμε να φτιαξουμε και τον ηχο των ακουστικων.Εγω δεν τον εχω πειραξει παντως.

 

Πολύ καλές οδηγίες που βοηθούν αρκετά.

Μπορεί να περαστεί το αρχείο καί σε rom πέρα της kk?

Νομίζω σε cm δεν έχω επιλογή διαμόρφωσης του ήχου από τον θείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...